Αγορά Design Premium CS3

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Αγορά Design Premium CS3

Δημοσίευσηαπό cg717 » 17.07.08, 11:13 am

Φίλοι καλημέρα, θέλω να σας θέσω έναν προβληματισμό μου, και όποιος ξέρει την απάντηση να με βοηθήσει.

Το θέμα είναι η αγορά του Adobe Design Premium 3.3
Κόστος από την ¶νοδο: 2317 + ΦΠΑ = 2757,23
Κόστος από το adobe store (section Ελλάδας): 1999 + ΦΠΑ= 2418,79

Νόμιμες και "σωστές" οδοί αγοράς και οι δύο.

Προχορώντας με αγορά, βλέπεις ότι για την μεν ¶νοδο θα πληρώσεις την καθαρή τιμή ουσιαστικά, αφού το ΦΠΑ εκπίπτει και θα το "γλυτώσεις", ενώ για το online store θα πληρώσεις 1999, αφού και εκεί, έαν βάλεις το ΑΦΜ σου, δεν σε χρεώνει το ΦΠΑ (το οποίο είναι 21% αφού η έδρα είναι στην Ιρλανδία).

Επομένως, από την τσέπη σου είτε 2317 θα σου φύγουν, είτε 1999.

Και η ερώτηση: Γιατί να επιλέξεις να αγοράσεις από την ¶νοδο; Τι αποκομίζεις με τα 318 παραπάνω ευρώ; Μόνο την τεχνική υποστήριξη ή και κάτι άλλο; Τα 318 είναι το κέρδος τους;
Η adobe αν αγοράσεις από το κατάστημα της δεν σου παρέχει support? Σε αφήνει στην τύχη σου;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Ελπίζω να μην προσβάλλω την ¶νοδο με το να την αναφέρω στο παρόν, αλλά εφόσον είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος, είναι προφανές ότι θα την χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα. Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν ή να "ξεμπροστιάσω" κάποιον, αλλά νομίζω είναι μια εύλογη απορία...
Γιώργος Χατζηδάκης
pixelworks web & multimedia
cg717
Member

Δημοσίευσηαπό cg717 » 21.07.08, 6:17 pm

:lol:
Προφανώς οι απαντήσεις στο topic αυτό αντικατοπτρίζουν την αλήθεια...
Όπως δεν υπάρχουν απαντήσεις, δεν υπάρχει και αιτία για την διαφορά τιμής...

Τι να πω...
Γιώργος Χατζηδάκης
cg717
Member

Δημοσίευσηαπό Cgko » 21.07.08, 10:15 pm

Ισως επειδή το της Ανόδου είναι boxed με τα manuals. Παρ' όλα αυτά δεν ήξερα οτι μπορείς να το κατεβάσεις απο την adobe. Nice. Αυτό τώρα έγινε?
Άβαταρ μέλους
Cgko
Member

Δημοσίευσηαπό cg717 » 21.07.08, 10:38 pm

Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό το πακέτο. Αυτό μεταξύ άλλων ρωτάω με αυτό το topic...

Πάντως στο site της adobe έφτασα ένα βήμα ακριβώς πριν χρεώσω τη πιστωτική μου, μόνο κ μόνο για να δω αν θα με σταμάταγε σε κάποιο σημείο.
Γιώργος Χατζηδάκης
cg717
Member

Re: Αγορά Design Premium CS3

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 21.07.08, 10:40 pm

Eιναι σιγουρο πως μπορεις νομιμα να αγορασεις απο ιρλανδια? οταν καποια στιγμη το ψαχναμε εμεις, η ελλαδα ηταν μεσα στις λιγες χωρες που δε μπορουσε να αγορασει Online προγραμματα adobe.
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό cg717 » 21.07.08, 10:49 pm

https://store2.adobe.com/cfusion/store/ ... ionOID=103

Από τη σελίδα αυτή πάντως μια χαρά προχωράς σε αγορά...

Μπορείτε και δεξιά πάνω να επιλέξετε greece από το select "choose a store"
Γιώργος Χατζηδάκης
cg717
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.07.08, 8:55 am

ναι, φαινεται σωστο! παντως δεν ειμαι σιγουρη για το φπα. αφου υποτιθεται πως αγοραζεις απο ελλαδα, πιστευω θα βρουν να τροπο να στο χρεωσουνε!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 9:01 am

Αν ξέρεις Αγγλικά, δεν υπάρχει πρόβλημα αφού δεν κρέμεσαι από καμία εταιρεία-αντιπρόσωπο, παρά μόνο από τον κατασκευαστή (Adobe). Κάθε κατασκευαστής έχει τεχνική υποστήριξη είτε μέσω e-mail, είτε μέσω τηλεφώνου. Πρόσφατα αγόρασα το Corel X4 από την Amazon στην απίστευτη τιμή των 390 Ευρώ (παρά κάτι ψιλά) με Φ.Π.Α. και κόστος μεταφορικών, όταν στη λιανική εδώ στην Ελλάδα το έχω δει ακόμα και στη διπλάσια τιμή. Ενεργοποίηση κανονικά στο site της Corel χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αν ο κάθε εισαγωγέας ή έμπορος έχει το δικαίωμα να βγάζει τα άντερά του σε κάθε πώληση, εμείς ως αγοραστές έχουμε το δικαίωμα να του αφήσουμε το προϊόν του στο ράφι να το έχει να το χαίρεται.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 22.07.08, 9:19 am

Cgko έγραψε:Ισως επειδή το της Ανόδου είναι boxed με τα manuals. Παρ' όλα αυτά δεν ήξερα οτι μπορείς να το κατεβάσεις απο την adobe. Nice. Αυτό τώρα έγινε?

Τα manual έχουν καταργηθεί πλέον και δεν υπάρχουν σε κανένα πακέτο! Μόνο σε ηλεκτρονική μορφή μέσα στα cd ή αν τα θες τυπωμένα, πρέπει να τα πληρώσεις (με μικρό αντίτιμο μεν, αλλά...) Πάντως μπορεί να παίζει το οτι η έκδοση αυτή αφορά στο να κάνεις download τα προγράμματα και όχι να αγοράσεις retail box με cd κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 22.07.08, 10:39 am

El Panos έγραψε:Αν ξέρεις Αγγλικά, δεν υπάρχει πρόβλημα αφού δεν κρέμεσαι από καμία εταιρεία-αντιπρόσωπο, παρά μόνο από τον κατασκευαστή (Adobe). Κάθε κατασκευαστής έχει τεχνική υποστήριξη είτε μέσω e-mail, είτε μέσω τηλεφώνου. Πρόσφατα αγόρασα το Corel X4 από την Amazon στην απίστευτη τιμή των 390 Ευρώ (παρά κάτι ψιλά) με Φ.Π.Α. και κόστος μεταφορικών, όταν στη λιανική εδώ στην Ελλάδα το έχω δει ακόμα και στη διπλάσια τιμή. Ενεργοποίηση κανονικά στο site της Corel χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αν ο κάθε εισαγωγέας ή έμπορος έχει το δικαίωμα να βγάζει τα άντερά του σε κάθε πώληση, εμείς ως αγοραστές έχουμε το δικαίωμα να του αφήσουμε το προϊόν του στο ράφι να το έχει να το χαίρεται.

Σωστος!!
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό programa » 29.07.08, 7:29 am

Πολύ ενδιαφέρον thread.

1. "Νόμιμοι και σωστοί" οδοί δεν είναι μόνο οι δυο που αναφέρθηκαν, φαντάζομαι και τα εισαγωγικά για αυτό τα έβαλες.
2. Στην περίπτωση της επίσημης αντιπροσωπείας Adobe στην Ελλάδα δεν μπορώ να βρω ελαφρυντικό για την ψηλή τιμή καθότι πουλάνε απευθείας.
3. Αντίθετα στο δικό μας δίκτυο μεταπωλητών δίνουμε περιθώρια να κάνουν καλύτερες τιμές. Δυστυχώς οι περισσότεροι ακολουθούν το παράδειγμα της "επίσημης" τιμής στα Adobe.
4. Γενικά πολύ καλά θα κάνετε να πιέζετε για τιμές όλους που πουλάνε λογισμικό. Στην Ελλάδα έχουν κακοσυνηθίσει όλοι να θεωρούν δεδομένο την ψηλότερη τιμή.
5. Σε οποιαδήποτε αγορά download software πολύ προσοχή να κρατάτε όλες τις αποδείξεις, serial numbers και όλα τα υπόλοιπα που σας έρχονται σε ασφαλές μέρος.
6. Ως προς το programA να πω μόνο ότι σε πολλά downloads προσφέρουμε τιμές πιο χαμηλές και από αυτές που βλέπετε στα website των κατασκευαστών σε δολάρια! (Μιλάω για plug ins και τέτοια κυρίως)
7. Στα προϊόντα Adobe επικρατεί μια αναταραχή τον τελευταίο καιρό, κυρίως λόγω του χαμηλού δολαρίου. Στις τιμές που δίνουμε στους μεταπωλητές μας αυτό αντανακλάται άμεσα.
8. Επίσης προσοχή τι δικαιώματα χάνετε αγοράζοντας εκτός Ελλάδας. Εμείς υποστηρίζουμε και αναβαθμίζουμε κανονικά από όπου και αν έχετε την προηγούμενη έκδοση, άλλοι δεν το κάνουν δυστυχώς γιατί ανοίγουν κάθε κουτί και καταγράφουν τα serial number που έχουν περάσει από αυτούς!!

Ελπίζω να βοήθησα.
Η καταχώρηση αυτή μπορεί να διέπεται από τα εμπορικά συμφέροντα
του www.programa.gr - ελπίζουμε όμως ότι είμαστε χρήσιμοι και έτσι!
Άβαταρ μέλους
programa
Junior Member

Δημοσίευσηαπό programa » 29.07.08, 7:29 am

Πολύ ενδιαφέρον thread.

1. "Νόμιμοι και σωστοί" οδοί δεν είναι μόνο οι δυο που αναφέρθηκαν, φαντάζομαι και τα εισαγωγικά για αυτό τα έβαλες.
2. Στην περίπτωση της επίσημης αντιπροσωπείας Adobe στην Ελλάδα δεν μπορώ να βρω ελαφρυντικό για την ψηλή τιμή καθότι πουλάνε απευθείας.
3. Αντίθετα στο δικό μας δίκτυο μεταπωλητών δίνουμε περιθώρια να κάνουν καλύτερες τιμές. Δυστυχώς οι περισσότεροι ακολουθούν το παράδειγμα της "επίσημης" τιμής στα Adobe.
4. Γενικά πολύ καλά θα κάνετε να πιέζετε για τιμές όλους που πουλάνε λογισμικό. Στην Ελλάδα έχουν κακοσυνηθίσει όλοι να θεωρούν δεδομένο την ψηλότερη τιμή.
5. Σε οποιαδήποτε αγορά download software πολύ προσοχή να κρατάτε όλες τις αποδείξεις, serial numbers και όλα τα υπόλοιπα που σας έρχονται σε ασφαλές μέρος.
6. Ως προς το programA να πω μόνο ότι σε πολλά downloads προσφέρουμε τιμές πιο χαμηλές και από αυτές που βλέπετε στα website των κατασκευαστών σε δολάρια! (Μιλάω για plug ins και τέτοια κυρίως)
7. Στα προϊόντα Adobe επικρατεί μια αναταραχή τον τελευταίο καιρό, κυρίως λόγω του χαμηλού δολαρίου. Στις τιμές που δίνουμε στους μεταπωλητές μας αυτό αντανακλάται άμεσα.
8. Επίσης προσοχή τι δικαιώματα χάνετε αγοράζοντας εκτός Ελλάδας. Εμείς υποστηρίζουμε και αναβαθμίζουμε κανονικά από όπου και αν έχετε την προηγούμενη έκδοση, άλλοι δεν το κάνουν δυστυχώς γιατί ανοίγουν κάθε κουτί και καταγράφουν τα serial number που έχουν περάσει από αυτούς!!

Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
programa
Junior Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 29.07.08, 7:55 am

programa έγραψε:8. Επίσης προσοχή τι δικαιώματα χάνετε αγοράζοντας εκτός Ελλάδας. Εμείς υποστηρίζουμε και αναβαθμίζουμε κανονικά από όπου και αν έχετε την προηγούμενη έκδοση, άλλοι δεν το κάνουν δυστυχώς γιατί ανοίγουν κάθε κουτί και καταγράφουν τα serial number που έχουν περάσει από αυτούς!!

Όλοι ξέρουμε ότι αν έχεις κάνει κανονικά registration στον κατασκευαστή, κανένας έμπορος δε μπορεί να σου απαγορεύσει να κάνεις αναβάθμιση του προϊόντος (έτσι κι αλλιώς δεν έχει τα τεχνικά μέσα για να το κάνει). Το μόνο δικαίωμα που χάνουμε αγοράζοντας εκτός Ελλάδας είναι η τεχνική υποστήριξη στα Ελληνικά (να μη συζητήσουμε σε τι επίπεδο βρίσκεται κι αυτή, έτσι; ), αλλά αν δεν ξέρεις Αγγλικά τη σήμερον ημέρα, η τεχνική υποστήριξη ενός προγράμματος είναι το μικρότερο κακό που μπορεί να σου συμβαίνει.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 29.07.08, 9:26 am

Πραγματικά είναι περίεργη η κατάσταση στην Ελλάδα. Πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει το Design Collection 7 (με Photoshop 7, Illustrator 10 κ.λ.π.) την έκδοση CE (Central European). Επειδή ήταν προς στο τέλος κυκλοφορίας του πακέτου, είχε βγει προσφορά για δωρεάν αναβάθμιση σε Creative Suite Standard CE. Όντως το παρέλαβα το πακέτο (μετά από αρκετά τηλεφωνήματα, και αφού μου "φάγανε" την ελληνική έκδοση του Photoshop λέγοντας πως ήταν μέσα στο πακέτο!). Πέρσι που θέλησα να κάνω upgrade σε CS3, έγινε ένας πανικός, έπαιρνε ο μεταπωλητής τηλέφωνα παντού για να βρει ποια αναβάθμιση δικαιούμαι, μιας και το πακέτο που είχα ήταν "ελληνικό" (CE) αλλά η winsoft δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα τις ελληνικές εκδόσεις. Και γι'αυτό το λόγο μου έκανε "μεταφορά πλατφόρμας" για να πάρω την international english έκδοση, με συνέπεια φυσικά να μου βγει πιο ακριβή η αναβάθμιση! Επίσης παρατήρησα πως στο πακέτο CS3 δεν υπήρχε μέσα το registration card που είχαν παλιότερα και το έστελνες με fax... Μόνο ηλεκτρονική δήλωση στην Adobe έκανα. Ελπίζω στην επόμενη αναβάθμιση να μη ψάχνουν να βρουν ποιος είμαι!! :roll:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 29.07.08, 9:58 am

spyros_1 έγραψε:Πραγματικά είναι περίεργη η κατάσταση στην Ελλάδα. Πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει το Design Collection 7 (με Photoshop 7, Illustrator 10 κ.λ.π.) την έκδοση CE (Central European). Επειδή ήταν προς στο τέλος κυκλοφορίας του πακέτου, είχε βγει προσφορά για δωρεάν αναβάθμιση σε Creative Suite Standard CE. Όντως το παρέλαβα το πακέτο (μετά από αρκετά τηλεφωνήματα, και αφού μου "φάγανε" την ελληνική έκδοση του Photoshop λέγοντας πως ήταν μέσα στο πακέτο!). Πέρσι που θέλησα να κάνω upgrade σε CS3, έγινε ένας πανικός, έπαιρνε ο μεταπωλητής τηλέφωνα παντού για να βρει ποια αναβάθμιση δικαιούμαι, μιας και το πακέτο που είχα ήταν "ελληνικό" (CE) αλλά η winsoft δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα τις ελληνικές εκδόσεις. Και γι'αυτό το λόγο μου έκανε "μεταφορά πλατφόρμας" για να πάρω την international english έκδοση, με συνέπεια φυσικά να μου βγει πιο ακριβή η αναβάθμιση! Επίσης παρατήρησα πως στο πακέτο CS3 δεν υπήρχε μέσα το registration card που είχαν παλιότερα και το έστελνες με fax... Μόνο ηλεκτρονική δήλωση στην Adobe έκανα. Ελπίζω στην επόμενη αναβάθμιση να μη ψάχνουν να βρουν ποιος είμαι!! :roll:

Προσωπικά πάντως, δε μπορώ να δουλέψω σε εφαρμογή με ελληνικό interface. Μια φορά που το δοκίμασα στο Photoshop έψαχνα να βρω τις εντολές (και μερικές της έβρισκα επειδή θυμόμουν πως έβγαιναν από την αγγλική έκδοση)
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό programa » 29.07.08, 10:24 am

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αναφερόμουν στο γεγονός ότι αν αγοράσεις προϊόν Adobe το οποίο δεν έχει αγοραστεί από την επίσημη αντιπροσωπεία Ελλάδας και δεν έχουν καταγράψει τον σειριακό αριθμό του, είναι εξαιρετικά πιθανό να έχεις θέματα όταν πας να αναβαθμίσεις.

Εμείς το ξέρουμε γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις οι πελάτες έρχονται σε εμάς! (Για περίπτωση που θέλουν να μας ξανακάνουν εξώδικο δηλαδή, έχουμε εύκαιρους δεκάδες μάρτυρες...)
Άβαταρ μέλους
programa
Junior Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 29.07.08, 10:35 am

Αν η Άνοδος (και ο οποιοσδήποτε επίσημος αντιπρόσωπος) θέλει να το παίζει σερίφης του οποιουδήποτε κατασκευαστή, μάλλον βρίσκεται σε νοοτροπία προ 30ετίας όπου ο αντιπρόσωπος ήταν ο master of the universe. Αν δεν αλλάξει μυαλά, θα μείνει με τον τίτλο του αντιπροσώπου και τις πωλήσεις θα τις κάνουν άλλοι.

Απορία για την Άνοδο BTW: αν αγοράσω εφαρμογή επ' ευθείας από το site της Adobe και στη συνέχεια θελήσω να αναβαθμίσω μέσα από την Άνοδο, αυτοί θα μου πουν όχι; Συγνώμη δηλαδή, αλλά σε μια τέτοια περίπτωση ο αντιπρόσωπος ακυρώνει τον οποιδήποτε κατασκευαστή (και φυσικά αν ο κατασκευαστής είναι σοβαρός, θα πρέπει κόψει τον κ@@ο του αντιπροσώπου, για να μάθει να φέρεται)
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 29.07.08, 11:02 am

El Panos έγραψε:Προσωπικά πάντως, δε μπορώ να δουλέψω σε εφαρμογή με ελληνικό interface. Μια φορά που το δοκίμασα στο Photoshop έψαχνα να βρω τις εντολές (και μερικές της έβρισκα επειδή θυμόμουν πως έβγαιναν από την αγγλική έκδοση)

Καλά ούτε κι εγώ δουλεύω σε ελληνικό περιβάλλον! Αλλά μου την έδωσε η κοροϊδία! "Βρε παιδιά δεν είναι μέσα στο κουτί το photoshop, όχι το έχουμε στείλει χώρια, πρέπει να το παραλάβατε"...

programa όπως βλέπεις εγώ είχα πρόβλημα κι ας αγόρασα από Ελλάδα! Δε θέλω να φανταστώ τι γίνεται στην περίπτωση που αναφέρεις εσύ!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό paros07 » 18.09.08, 1:13 pm

Hi everyone,

first my apologies for writing in English, meanwhile I can speak and read Greek but my written Greek is still bad...

I am in the same situation buying Adobe Design Premium 3.3 English.

Here are the prices I was quoted as of today (all in EUR or changed to EUR):

Anodos (Greek Adobe Rep.): 2.317,- net --- 2.757,- incl VAT.
Adobe direct: 1.999,- net --- 2.378,81 incl VAT.
Store in Germany: 1.763,87 net --- 2.099,- incl VAT.
Amazon UK: 1.405,- net --- 1.672,- incl VAT.

As I said, all prices in EUR, all versions international English, all original full versions without any upgrade, educational, etc. limits.

My accountant confirmed that (having an EU tax number here in Greece) we can buy it anywhere in the EU without problems.

What I do not understand: Why do we have to pay so much for almoust everything here? Why do they sell even our Greek products nearly half the price in EU countries far away from the super market round the corner?

:roll: P.
paros07
Member

Δημοσίευσηαπό miltos » 19.09.08, 9:33 am

¨Γιατί είμαστε η μόνη Ευρωπαϊκή χώρα με Αφρικανούς κατοίκους¨
όπως είχε πει και ο Χάρη Κλην! :lol: :lol: :lol:
... United we Stand, Divided we Fall ...
Άβαταρ μέλους
miltos
Site Admin

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων