Μπλοκ παραγγελίας

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Μπλοκ παραγγελίας

Δημοσίευσηαπό StampaHouse » 22.07.08, 2:16 pm

Μπλοκ παραγγελίας

Καλησπέρα έχω ένα πελάτη που ενδιαφέρετε να τυπώσει μπλοκ παραγγελίας αλλά αυτά που δεν χρειάζεται να βάλεις carbon για να περάσει στην επόμενη σελίδα.
Ξέρετε πως και που μπορώ να δώσω την παραγγελία
ΑΑΑΑ και κάτι άλλο την μακέτα για το μπλοκ μου την έφερε σε excel.
:roll: :roll:
StampaHouse
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 2:29 pm

Συγνώμη, με τι ασχολείσαι;
El Panos
Old Member

Re: Μπλοκ παραγγελίας

Δημοσίευσηαπό adworks » 22.07.08, 2:38 pm

Την παραγγελία σιυ θα την δώσεις με την περιγραφή σου, τις διαστασεις του μπλοκ, αν είναι 2πλοτυπο ή 3πλότυπο, πόσα αντίτυπα και πόσα χρώματα θές.
Αν η μακέτα είναι 1 χρώμα χωρίς ράστερ, τότε οι τυπογράφοι αντί για φίλμ, τυπώνουν σε ριζόχαρτο. Αν είναι 2 χρώματα, η μακέτα πρέπει να ξαναφτιαχτεί σε πρόγραμμα που εσύ δουλεύεις.
Κανονικά όμως, ενημερώνεις τον πελάτη σου πως το αρχείο αυτό δέν ισχύει και πρέπει να ξαναφτιαχτεί για πρακτικούς λόγους.
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.07.08, 2:49 pm

StampaHouse έγραψε:Μπλοκ παραγγελίας

Καλησπέρα έχω ένα πελάτη που ενδιαφέρετε να τυπώσει μπλοκ παραγγελίας αλλά αυτά που δεν χρειάζεται να βάλεις carbon για να περάσει στην επόμενη σελίδα.

Το χαρτί λέγεται αυτογραφικό αν δε κανω λαθος.
σε εξελ? μαλλον θα πρεπει να το ξανακανεις!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό NOMAYO » 22.07.08, 2:50 pm

Γραφικές Τέχνες
Λάλλας Γεώργιος

210 32 28 663
I did it my way!!!
Άβαταρ μέλους
NOMAYO
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 2:55 pm

adworks έγραψε:Την παραγγελία σιυ θα την δώσεις με την περιγραφή σου, τις διαστασεις του μπλοκ, αν είναι 2πλοτυπο ή 3πλότυπο, πόσα αντίτυπα και πόσα χρώματα θές.
Αν η μακέτα είναι 1 χρώμα χωρίς ράστερ, τότε οι τυπογράφοι αντί για φίλμ, τυπώνουν σε ριζόχαρτο. Αν είναι 2 χρώματα, η μακέτα πρέπει να ξαναφτιαχτεί σε πρόγραμμα που εσύ δουλεύεις.
Κανονικά όμως, ενημερώνεις τον πελάτη σου πως το αρχείο αυτό δέν ισχύει και πρέπει να ξαναφτιαχτεί για πρακτικούς λόγους.

Τι τον μπλέκεις με ριζόχαρτα το χριστιανό; Εδώ δεν ξέρει που θα δώσει παραγγελία...

Να σας πω... έχω διαβάσει πώς γίνεται μεταμόσχευση εγκεφάλου. Άμα βρείτε μόσχευμα, αναλαμβάνω την τοποθέτηση!
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 3:02 pm

Επίσης έχω δει στην τηλεόραση πώς γυρίστηκε το Star Wars... Άρα μπορώ άνετα να στήσω μια εταιρεία παραγωγής ταινιών και να αρχίσω να γυρίζω ταινίες πχιότητας!

Πού πάμε Καραμήτροοοο!
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 3:07 pm

Τέλος, διαβάζω στη χάση και στη φέξη καμία οικονομική εφημερίδα. Οπότε αν σας περισσεύει κανένα χιλιαρικάκι, ρωτήστε με που να το επενδύσετε.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό NOMAYO » 22.07.08, 3:14 pm

Προς τί η επίθεση :?:
I did it my way!!!
Άβαταρ μέλους
NOMAYO
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 3:16 pm

Τώρα, ξέρω... θα αρχίσετε τις φιλοσοφίες, ότι όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε και τέτοια... Συγνώμη, αλλά όποιος ξεκίνησε αναλαμβάνοντας δουλειά που δεν ήξερε καν πώς γίνεται, ξεκίνησε στραβά και ανάποδα και με πλήρη ανευθυνότητα (αμφιβάλλω κι όλας αν ακόμα και σήμερα έχει μάθει τα βασικά της δουλειάς).

Ντροπή δεν είναι να πεις: 'Συγνώμη, δεν κάνω μπλοκάκια'... Ντροπή είναι να πάρεις τη δουλειά με τα μπλοκάκια και μετά να ρωτάς δεξιά και αριστερά πώς γίνεται και να πας και τα ριζόχαρτα στον τυπογράφο με readable emulsion και να γελάει και το παρδαλό κατσίκι μαζί σου!
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό StampaHouse » 22.07.08, 3:16 pm

Ελάτε παιδιά να δώσουμε συγχαρητήρια στο απίστευτο χιούμορ του χρήστη El Panos σε αυτόν τον απίστευτο γραφίστα σε αυτόν τον παντογνώστη σε αυτόν το άνθρωπο που ποτέ του δεν ρώτησε κάτι
Συγχαρητήρια!!!!!!!!
StampaHouse
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 3:18 pm

NOMAYO έγραψε:Προς τί η επίθεση :?:

Μα νομίζω, είνα προφανές!
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 3:21 pm

StampaHouse έγραψε:Ελάτε παιδιά να δώσουμε συγχαρητήρια στο απίστευτο χιούμορ του χρήστη El Panos σε αυτόν τον απίστευτο γραφίστα σε αυτόν τον παντογνώστη σε αυτόν το άνθρωπο που ποτέ του δεν ρώτησε κάτι
Συγχαρητήρια!!!!!!!!

Δε θέλω να μου δώσει κανένας συγχαρητήρια. Ούτε και παντογνώστης είμαι. Απλά όταν δεν ξέρω κάτι λέω: 'ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Πήγαινε σε κάποιον που ξέρει'. Δεν είμαι κανένας ανεύθυνος που λέει ότι τα κάνει όλα αλλά δεν ξέρει που παν τα τέσσερα!
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό StampaHouse » 22.07.08, 3:22 pm

Μάλλον φίλε έχουν πέσει λίγο οι δουλειές σου και έχουμε νεράκια????
StampaHouse
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 3:27 pm

StampaHouse έγραψε:Μάλλον φίλε έχουν πέσει λίγο οι δουλειές σου και έχουμε νεράκια????

Άσε ρε Stampa... αφού έχεις φτάσει να κηνυγάς ακόμα και μπλοκάκια (και ποιος ξέρει και τι άλλο), είναι φως φανάρι ποιου από τους δυο μας οι δουλειές έχουν πέσει.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό AlexDimi » 22.07.08, 3:40 pm

El Panos έγραψε:όταν δεν ξέρω κάτι λέω: 'ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Πήγαινε σε κάποιον που ξέρει'

Σίγουρα αντιλαμβάνεσαι οτί βρήσκεσαι σε λανθάνουσα πορεία φίλε Πάνο.
Πρώτον γιατί το "χαζή ερώτηση" είναι οξύμωρο,
δεύτερον γιατί ο αγαπητός StampaHouse, και θα ρωτήσει, και θα μαθει, και θα την κάνει και μια χαρά την δουλειά,
και τρίτον γιατί αν κάποιος άλλος έχει αυτή τη "χαζή" απορία και ντρέπεται να ρωτήσει φοβούμενος αντιδράσεις σαν τη δική σου,
τώρα θα μάθει κι αυτός!
Κι όσο για σένα, άσε, μην ρωτάς...
να δουλέψει και κανα νέο παιδί που του αρέσει να ψάχνεται... :)
Il n'y a rien en ce monde qui n'ait pas un moment decisif...
Άβαταρ μέλους
AlexDimi
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 3:53 pm

Κατ' αρχήν δεν είπα ότι δε ρωτάω. Ρωτάω και πολλά πράγματα μάλιστα, αφού πρώτα όμως ξέρω τα βασικά. Και τα βασικά δε μαθαίνονται ρωτώντας. Μαθαίνονται είτε σε μια σχολή, είτε σε μια δουλειά. Αλλά ο κάθε νέος που δεν ξέρει την τύφλα του ανοίγει ένα μαγαζάκι και παριστάνει το φωτεινό παντογνώστη, αντί να πάει να δουλέψει πρώτα κάπου να ξεστραβωθεί.

Και δε μιλάω μόνο για γραφίστες. Απ' όσο ξέρω, τα ίδια συμβαίνουν π.χ. και με τους λογιστές. Κάθε παιδάκι που έχει κάνει μισό εξάμηνο λογιστικά αναλαμβάνει να κρατάει βιβλία μαγαζιού μαθαίνοντας πώς γίνεται αυτό από λογιστικό forum. Όταν όμως θα αρχίσουν να πέφτουν τα πρόστιμα στον πελάτη από τις βλακείες που έχει κάνει, να δω ποιος θα το σώσει αυτό το παιδάκι από τα χέρια του πελάτη του.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 3:55 pm

...ή να υποθέσω ότι κι εσύ ανήκεις στην ίδια συνομοταξία των ανεύθυνων Καραμήτρων;
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 22.07.08, 3:56 pm

Ελα ρε παιδιά, δεν μπορει να ξεκινήσει μια φορά ενα post και να τελειώσει χωρις να εχει αρπαχτεί κάποιος με κάποιον?
Να ξεκινήσει μια ερωτηση και να τελειώσει με απαντηση βάσει της ερώτησης?
Please!!!
Ειρήνη ημίν....Θα περάσει κι αυτη η πανσεληνος
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.07.08, 4:02 pm

Βρε adworks, έχουν υπάρξει πολλά threads που δεν έχει αρπαχτεί κανένας με κανένα. Αλλά όχι ο κάθε άσχετος να θέλει να μάθει την αλφαβήτα χωρίς να πάει σχολείο...
El Panos
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων