ιεκ Ακμή και Δομή

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

ιεκ Ακμή και Δομή

Δημοσίευσηαπό qoo » 02.09.08, 6:14 pm

Καλησπέρα.
Πρώτο μου μήνυμα εδώ, αν και ενημερώνομαι από το vcdc εδώ και αρκετό καιρό. Καλώς σας βρήκα.
Χρειάζομαι την άποψη σας ή εμπερία και μάλιστα άμεσα..
Λοιπόν, θέλω να ξεκινήσω σπουδές στη γραφιστική. Για κάποιους λόγους που δεν θα αναλύσω για να μην σας κουράσω, έχω καταλήξει σε δυο ΙΕΚ: Ακμή και Δομή.
Έχετε υπόψη σας κάτι για τις σπουδές γραφιστικής στα δυο αυτά ιεκ; Το πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά παρόμοιο..πού όμως είναι καλύτερα και γιατί;
Σκοπεύω να περάσω αύριο πρωί και από τις σχολές να τις δω αλλά ίσως αυτή η πρώτη εντύπωση να είναι παραπλανητική..γιἀυτό χρειάζομαι τις δικές σας εμπειρίες καθώς και το τι έχετε ακούσει.
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
qoo
Member

Δημοσίευσηαπό phoenix1308 » 03.09.08, 12:47 pm

Καταλαβαινεις οτι για να σου απαντησει καποιος με σηγουρια για το πιο πρεπει να διαλεξεις , σημαινει οτι εχει σπουδασει αντιστοιχα και στα δυο ΙΕΚ το ιδιο πραγμα.

Μεταξυ μας κομμαακι ηλιθιο.

Σημασια δεν εχει πιο θα διαλεξεις, Σημασια εχει να εχεις και ορεξει για την δουλεια αυτη.

Στο κατω κατω υπαρχουν ατομα που δεν το εχουν σπουδασει και ειναι κορυφη στον τομεα αυτο.

Οπως καταλαβαινεις δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο η σχολη που θα διδαξει αλλα το ατομο που θα διδαχθει.

ΑΑΑΑ σορρυ ξεχαστηκα. εγω πηγα ΑΚΜΗ..

Good Luck...
Exo san stoxo na ftaso stin korifi!!!!!
phoenix1308
Member

Δημοσίευσηαπό qoo » 03.09.08, 4:53 pm

phoenix1308 έγραψε:Καταλαβαινεις οτι για να σου απαντησει καποιος με σηγουρια για το πιο πρεπει να διαλεξεις , σημαινει οτι εχει σπουδασει αντιστοιχα και στα δυο ΙΕΚ το ιδιο πραγμα.

Μεταξυ μας κομμαακι ηλιθιο.

Σημασια δεν εχει πιο θα διαλεξεις, Σημασια εχει να εχεις και ορεξει για την δουλεια αυτη.

Στο κατω κατω υπαρχουν ατομα που δεν το εχουν σπουδασει και ειναι κορυφη στον τομεα αυτο.

Οπως καταλαβαινεις δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο η σχολη που θα διδαξει αλλα το ατομο που θα διδαχθει.

ΑΑΑΑ σορρυ ξεχαστηκα. εγω πηγα ΑΚΜΗ..

Good Luck...

Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση!
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες, τα βρίσκω πολύ λογικά. Παρόλα αυτά όμως, εαν έχεις επιλογή γιατί να μην κάνεις την καλύτερη; Όλο και κάτι θα επηρεάζει κι αυτο.......
Πώς ήτανε στην Ακμή; Το επίπεδο; Οι καθηγητές; Τα μαθήματα;
Έχω φίλο που σπουδάζει στην Δομή οπότε από εκεί έχω μια ιδέα (σε γενικές γραμμές ειναι ικανοποιημένος)
Άβαταρ μέλους
qoo
Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 08.09.08, 3:08 pm

[/quote]

Παρόλα αυτά όμως, εαν έχεις επιλογή γιατί να μην κάνεις την καλύτερη; Όλο και κάτι θα επηρεάζει κι αυτο.......
Πώς ήτανε στην Ακμή; Το επίπεδο; Οι καθηγητές; Τα μαθήματα;
Έχω φίλο που σπουδάζει στην Δομή οπότε από εκεί έχω μια ιδέα (σε γενικές γραμμές ειναι ικανοποιημένος)[/quote]

Αν όντως θές την καλύτερη καί όντως θες να κάνεις εσύ αυτό το επάγγελμα καί δεν σου έχουν φουσκώσει τα μυαλά φίλοι καί γνωστοί καί ο οικογενειακός σου περίγυρος πας στο εξωτερικό καί σπουδάζεις. Τελεία καί παύλα.

Παλιότερα υπήρχαν σχολές που άξιζαν καί πλέον έχουν φτιάξει όνομα αλλά δυστυχώς μόνο το όνομα έχουν τώρα.

Επί την ευκαιρία να σε ρωτήσω πως καί δεν προσανατολίστηκες πρός το ιδιωτικό κολλέγιο που έχει η ΑΚΜΗ το Αthens Metropolitan College? pou ehei Art & Design department?

Πάντως εντελώς ενημερωτικά να σου πω πως καί τα 2 που αναφέρεις δεν έχουν σημαντικό παρελθόν στον χώρο της γραφιστικής.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό qoo » 08.09.08, 8:15 pm

Δυστυχώς, αν και συμφωνώ με αυτά που λές με βάση τα όσα ακούω, το να πάω στο εξωτερικό δεν είναι επιλογή. Επιπλέον και να μπορούσα, ασχολούμαι με κάποια πράγματα εδώ στην Αθήνα τα οποία δεν θέλω να παρατήσω για να πάω στο εξωτερικό. Οπότε αν και είμαι σίγουρος πώς εκεί (σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο) το επίπεδο σπουδών θα ήτανε απείρως καλύτερο και θα "έπαιρνα" πράγματα, δεν πρόκειται να πάω.

Βακαλώ και Άκτο τα έχω απορρίψει για δικούς μου υποκειμενικούς λόγους. π.χ. η Βακαλώ δεν μου ταιριάζει σαν φιλοσοφία (πολύ θεωρητική) και πολύ απαιτητική από άποψη εργασιών, πράγμα το οποίο με επηρεάζει καθώς δεν μπορώ να τα παρατήσω όλα και να ασχοληθώ μόνο με τις σπουδές.. Την Ακτο την απέρριψα διότι είναι ακριβή, είναι 3 χρόνια (όπως και η Βακαλώ βέβαια) και ακούω πώς το επίπεδο της τα τελευταία χρόνια δεν είναι εκεί που ήτανε παλαιότερα για να το δικαιολογεί όλο αυτό. Στην τελική είναι "τι δίνεις και τι παίρνεις" και δεν εννοώ μόνο οικονομικά και από χρόνο και προσπάθεια.

Οπότε μένουν όλα τα υπόλοιπα ΙΕΚ όπως Ακμή, Δομή, Intergraphics κλπ.. Από αυτά σκέφτηκα την Ακμή λόγω του ότι σαν όνομα μετράει κάπως...αλλά το όνομα το έχει κάνει για σπουδές σχετικές με μουσική, και δεν έχω ιδέα αν το γραφιστικό τμήμα είναι καλό. Τον φίλο μου που σπουδάζει στη Δομή και μου λέει οτι τα πράγματα είναι σχετικά καλά, τον εμπιστεύομαι. Οπότε από το να πάω σε κάποιο από αυτά στην τύχη, κλείνω προς το να πάω εκεί.

Σε γενικές γραμμές το κριτήριο μου είναι να βρω κάτι στην Ελλάδα, 2 χρόνια, με τέτοιο πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να κάνω κι άλλα πράγματα και επίσης να το "ψάχνω" κι εγώ μόνος μου ως γραφίστας, αλλά ταυτόχρονα να μην είναι χάλια. Το ότι δεν θα είναι επιπέδου Αγγλίας εννοείται, έχω επίγνωση του γεγονότος αυτού και συνειδητά κάνω ένα συμβιβασμό και ψάχνω αυτό που ταιριάζει στα δικά μου δεδομένα και στο πώς θέλω να κινηθώ εγώ.
Άβαταρ μέλους
qoo
Member

Δημοσίευσηαπό lara » 08.09.08, 9:08 pm

Σε Βακαλώ, μου δίνεις ένα σοκολατάκι; :!: :!:

Βακαλό λέγεται η σχολή!
:lol:

Σε δημόσιο ΙΕΚ δε μπορείς να γραφτείς του χρόνου;
Γιατί να πληρώσεις ιδιωτικό;

Άλλη μία ερώτηση θα ήταν, αν ξέρεις ακριβώς τι θα θελες να κάνεις
ως γραφίστας, πχ αν έχεις καθόλου ασχοληθεί με το σχέδιο, αν θες να
δουλέψεις σε εκδόσεις ή web ...

Έχει και η Ξυνή ΙΕΚ, εφαρμοσμένες τέχνες.

Πάντως κοιτώντας απλώς τα δύο site, το ΑΚΜΗ μου φαίνεται σε καλύτερη μοίρα από το ΔΟΜΗ .

Καλή τύχη.
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό qoo » 09.09.08, 12:25 am

χε χε χε.. ΒακαλΟ λοιπόν

:wink:

Για το Ξυνή δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Όσον αφορά το web site, πιστεύω πώς δεν είναι και τόσο σημαντικό διότι ακόμη κι αν κάνεις την υπεραπλούστευση και θεωρήσεις ότι είναι ανάλογο του πόσο καλό είναι το ΙΕΚ, το ότι η Ακμή θεωρείται καλό ΙΕΚ υποθέτω πώς είναι γνωστό (μου φαίνεται ότι έχει μια άλφα σχετικά καλή φήμη η οποία βέβαια μπορεί και να οφείλεται καθαρά στη διαφήμιση). Δεν προσπαθώ να καταλάβω κατά πόσο συνολικά είναι καλύτερο ΙΕΚ η Ακμή ή η Δομή, με ενδιαφέρει μόνο το συγκεκριμμένο τμήμα, για το οποίο μπορεί να μην ισχύει το γενικότερο "όνομα" της σχολής.

Γενικά λέω να μην το ρισκάρω και να πάω εκεί όπου ξέρω πώς είναι η κατάσταση. [ Στην πραγματικότητα το έχω αποφασίσει αλλά εξακολουθώ να έχω την περιέργεια για την Ακμή :P] Εξάλλου κι εγώ πιστεύω ότι πιο σημαντική είναι η δουλειά που θα κάνεις μόνος σου - απλά δεν θέλω να είναι και χάλια εκεί που θα πάω.. Σύμφωνα με αυτά που έχω μάθει από αυτόν τον πολύ καλό φίλο μου, εκεί θα είναι σχετικά ok ενώ θα έχω και το χρονικό περιθώριο να ασχολούμαι μόνος μου.
Θα δείξει..
Άβαταρ μέλους
qoo
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 09.09.08, 12:45 am

Η σχολη που πηγα εγω εχει κλεισει για λογους συμφεροντων των μεγαλων κεφαλιων της.
Μετα εκανα μεταπτυχιακο στη Βακαλο. Ευτυχως που τα πολλα πολλα θεωρητικα δε τα κανα γιατι εκεινη την ωρα δουλευα και τα χανα΄. αλλιως σιγουρα δεν θα τα εβγαζα περα. Εχουν αυτο το πολυ κουλτουριαρικο που δε μου παει σαν ανθρωπος.

Για τη Δομη εχω ακουσει πως ναι μεν μαθαινεις αλλα τα πολυ βασικα και μαλλον πρεπει να το ψαχνεις πολυ μονος σου για να μπορεσεις σε χρονια να βγεις στο τρεξιμο της καθημερινοτητας του γραφιστα.

Για το Ξυνή δεν έχω ακούσει καλά λόγια.

Kαι που να δεις το αφεντικο!. Να φτιαχνεις εντυπα με τις μερες , τελικες μακετες και στο τελος να μη τα θελει...τσαμπα τα Image bank.
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 09.09.08, 10:09 am

Απλά θέλω να σου πω σχετικά με τα παραπάνω λεγόμενα σου πως στο εξωτερικό θα σου δοθούν πιό σημαντικες ευκαιριες συνεργασιας απ' ότι εδω. Δεν είναι μόνο οι σπουδές που έχουν ένα καλύτερο επίπεδο.

Επίσης, όπως έχω προαναφέρει οι σχολές Βακαλό καί Άκτο πλεον έχουν μόνο το όνομα καί όχι την ποιότητα που είχαν παλαιότερα. Καί μην βιάζεσαι να βάλεις στην άκρη το θεωρητικό τμήμα που σου προσφέρει μία σχολή όπως για παράδειγμα η Βακαλό γιατί είναι από τα σημαντικότερα κομμάτια της δουλειάς μας. Το Photoshop kai to InDesign, καί όχι μόνο είναι απλά εργαλεία που διευκολύνουν το έργο μας τίποτα παραπάνω.

Πάντως σκέψου πολύ καλά αν αυτό το επάγγελμα σε ενδιαφέρει πραγματικά. Πολλοί άνθρωποι έχουν ξεκινήσει κατι για να συνειδητοποιήσουν αργότερα πως δεν ήταν αυτό με το οποίο πραγματικά ήθελαν να ασχοληθουν.

Αν τελικά πας σε ΙΕΚ σε ξορκίζω μακριά απο τον Ξυνη !!!!
Είναι ότι πιό χειρότερο υπάρχει, καί ο εγωισμός τους τρέχει με απίστευτη ταχύτητα. Απλά να σου αναφέρω ένα περιστατικό στο οποίο είχαν μαζέψει τους σπουδαστές τους προκειμένου να συζητήσουν θεματα που τους αφορούσαν σε συνδυασμό με κάποιες μελλοντικές εκδηλώσεις οι οποίες όμως σαν σκοπό τους δεν είχαν την προώθηση των σπουδαστών τους αλλά την προώθηση-καλύτερη διαφημιση της σχολής!!!!
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 09.09.08, 10:13 am

VaLKyRiE έγραψε:Η σχολη που πηγα εγω εχει κλεισει για λογους συμφεροντων των μεγαλων κεφαλιων της.

Valkyrie, σε ποιά σχολή πήγες - στην Αthens Applied Arts ή κάπως έτσι νομίζω ήταν το όνομα της. Αρχικά ήταν κάπου κοντά στη Μητρόπολη σε ένα νεοκλασικό κτήριο καί μετα την πήρε το BCA καί φυσικά την έκλεισε εντελώς.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 09.09.08, 10:41 am

PETER PAN έγραψε:Καί μην βιάζεσαι να βάλεις στην άκρη το θεωρητικό τμήμα που σου προσφέρει μία σχολή όπως για παράδειγμα η Βακαλό γιατί είναι από τα σημαντικότερα κομμάτια της δουλειάς μας.

Ναι συμφωνω οσο κι αν δε φανηκε πριν, αλλα επειδη δεν διευκρινησα, να προσθεσω, πως επειδη προερχομουν απο αλλη σχολη γιαυτο το θεωρητικο μερος μου φανηκε αβασταχτο. Οσοι ειχαν κανει ολες τους τις σπουδες εκει ειχαν ηδη τη φιλοσοφια και ειχαν μαθει σε αυτο το τροπο σπουδων, ΤΟ ΕΠΙΑΝΑΝ το νοημα. Μονο σε εμενα και 1-2 αλλα ατομα φανηκε βαρετη ολη αυτη η θεωρια ( σε οσους δουλευαν συγχρονως με τις σπουδες) και αυτο γιατι μετα απο 8 ωρες δουλεια, 4 ωρες θεωρια καπακι, ε ειναι κομματακι βαρια!!!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό qoo » 09.09.08, 12:36 pm

[ Θέλω πραγματικά να κάνω αυτό το επάγγελμα. Η συνειδητοποίηση αυτή ήρθε μετά από αρκετά χρόνια σε κάποια άλλη σχολή και ενώ ήδη είμαι σε μια ηλικία που δεν απέχω πολύ από τα 30 - απλά το αναφέρω για να εξηγήσω πώς δεν έχω μόλις τελειώσει το σχολείο και ψάχνω να δω τι θα κάνω με τη ζωή μου (αν και το δεύτερο σκέλος έχει κάποια βάση :P ). Αλλά πραγματικά είναι το μόνο πράγμα που μπορώ να με φανταστώ να κάνω και γι'αυτό επιλέγω να κάνω αυτή την κίνηση, παρόλο που ξέρω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα στον επαγγελματικό χώρο του γραφίστα, ιδιαίτερα στην Ελλάδα. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την γραφιστική εδώ και 2-3 χρόνια και όταν κάνω αυτό συνειδητοποιώ πώς πραγματικά αυτό είναι που θέλω να κάνω και πώς με όλα τα άλλα (π.χ. την πανεπιστημιακή σχολή στην οποία είμαι ακόμη τυπικά) απλά κοροιδεύω τον εαυτό μου. Έχω κάνει και πράγματα που από γραφιστικής άποψης θεωρούνται πολύ βαρετά (εννοώ ότι δεν είχε ιδιαίτερο καλλιτεχνικό ενδιαφέρον) - ακόμη και αυτά μου άρεσαν. Βέβαια δεν είνα και όλα ρόδινα - δεν έχω ταλέντο στο ελεύθερο σχέδιο και μερικές φορές με πιάνουν τα κόμπλεξ μου ότι ίσως να μην είμαι αρκετά καλός, είμαι όμως διατεθιμένος να το παλέψω και να γίνω ]

Το εξωτερικό όπως είπα ήδη δεν παίζει σαν ενδεχόμενο δυστυχώς.

Το θεωρητικό υπόβαθρο δεν το θεωρώ αμελητέο, δεν θα ήθελα να πάω σε μια σχολή 100% τεχνική. Μάλιστα το πρόγραμμα των σχολών που ανέφερα έχει ελεύθερο σχέδιο, χρώμα-σύνθεση, ιστορία τέχνης και μετά προχωράει στα προγράμματα. Από την άλλη όμως δεν θέλω να γίνεται υπερβολή στη θεωρία και στην τελική και την θεωρία, όπως και τα προγράμματα, την ψάχνω και μόνος μου επιλέγοντας τα καλλιτεχνικά κινήματα που μου κεντρίζουν περισσότερο το ενδιαφέρον. Θέλω μια υγιή ισορροπία ανάμεσα στη θεωρία και την πράξη. Και ίσως η φράση "το InDesign και το Photoshop" το μαθαίνεις και μόνος σου να είναι λίγο άδικη για το πρακτικό μέρος, π.χ. κι εγώ έμαθα μόνος μου Photoshop και Illustrator αλλά μιλώντας με τον φίλο μου που σπουδάζει γραφιστική διαπίστωσα πώς οι μέθοδοι που χρησιμοποιώ δεν είναι οι πιο παραγωγικές και ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που αγνοώ και τα οποία θα ήταν πολύτιμα.

Γενικά θέλω η σχολή να με βοηθήσει να βάλω τις βάσεις τόσο σε πρακτικό όσο και σε θεωρητικό επίπεδο, ώστε από κει και έπειτα να το ψάξω μόνος μου. Δεν στηρίζομαι στη σχολή για να με κάνει γραφίστα - ταυτόχρονα παρατηρώ, καταγράφω ιδέες, μελετώ δουλειές και πειραματίζομαι. Έπειτα θέλω να μελετήσω λίγο περισσότερο τα θεωρητικά και να κάνω πιο advanced τις γνώσεις μου στα προγράμματα. Με την σχολή να βάζει απλά τις βάσεις και όλα τα υπόλοιπα με δική μου δουλειά.
Άβαταρ μέλους
qoo
Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 09.09.08, 1:33 pm

qoo, λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά η γραφιστική είναι κυρίως θεωρία.
Είτε αρέσει είτε όχι, έτσι είναι.

Και όχι μόνο Ιστορία της Τέχνης, Χρωματολογία, Σύνθεση και λοιπά, αλλά και ευρύτερης γνώσης, "εγκυκλοπαιδικής", όπως θα λέγαμε παλιότερα.

Θα μπορούσα να σου παραθέσω ένα ολόκληρο σεντόνι με επιχειρήματα, βγαλμένα από την καθημερινότητα, αλλά δυστυχώς ο χρόνος μου αυτή τη στιγμή είναι ανύπαρκτος.

Θα γράψω μόνο το εξής:
Θα πήγαινες ποτέ να χειρουργηθείς σε ένα γιατρό που ξέρει να χειρίζεται πολύ καλά το νυστέρι, αλλά δεν ξέρει και πολλή θεωρία από το επάγγελμά του?

Γιατί τα προγράμματα είναι "απλά" εργαλεία, δεν είναι γραφιστική.
Και να υπενθυμίσω, ότι γραφιστική υπήρχε και πριν το InDesign, το Photoshop και τα υπόλοιπα προγράμματα.
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό soffia » 09.09.08, 1:38 pm

Μετα εκανα μεταπτυχιακο στη Βακαλο. Ευτυχως που τα πολλα πολλα θεωρητικα δε τα κανα γιατι εκεινη την ωρα δουλευα και τα χανα΄. αλλιως σιγουρα δεν θα τα εβγαζα περα. Εχουν αυτο το πολυ κουλτουριαρικο που δε μου παει σαν ανθρωπος.

εγώ πάντως που τελίωσα την Βακαλό δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα θεωρητική. την βασική θεωρία κάνει μόνο.

Γραφιστική είναι η θεωρεία της οπτικής επικοινωνίας δεν είναι ο χειρισμός προγραμμάτων.
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 09.09.08, 1:41 pm

soffia ισως να ειναι οπως τα λες στα 3 νομιζω χρονια κανονικης παρακολουθησης. παντως στο μεταπτυχιακό 4 ωρες τη μερα για πραγματα που υποτιθεται ηταν γνωστα απο πριν, (αλλιως δε μπορουσες να παρακολουθησεις το προγραμμα) μαλλον προσπαθουσανε να βρουν πραγματα να κανουνε για να δικαιολογησουνε τα $$$$$...
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 09.09.08, 1:58 pm

για το μεταπτυχιακό δεν ξέρω, μπορεί όντως
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό qoo » 09.09.08, 2:18 pm

Εννοείται ότι γραφιστική υπήρχε και πρίν τα Photoshop / InDesign και φυσικά δεν θεωρώ ότι γραφιστική είναι η χρήση αυτών των προγραμμάτων.

Μάλλον απλά έχουμε διαφορετική αντίληψη για τον όρο "θεωρία". Όταν μιλάω για θεωρία, ίσως εσφαλμένα, έχω στο μυαλό μου μόνο τα καθαρά εγκυκλοπαιδικά θέματα. Με ενδιαφέρει να μελετήσω την χρήση του χώρου,
τον μινιμαλισμό, καλλιτεχνικά κινήματα όπως pop art κλπ. , πράγματα τα οποία είμαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετικά χρήσιμα και στα οποία στηρίζεται η γραφιστική (κατακρίβειαν ήδη το κάνω, με προσωπική μου ενασχόληση μέσω βιβλίων και με ψάξιμο στο Internet.)Αυτό που δεν με ενδιαφέρει είναι στα πλαίσια της "θεωρίας" να αναλωθώ στις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Για να γίνω πιο ξεκάθαρος, δεν με ενδιαφέρει π.χ. να μάθω τα ιστορικα στοιχειά του κινήματος της Αναγέννησης! Αυτό εννοούσα. Και ταυτόχρονα θέλω να μάθω να χρησιμοποιώ άρτια τα προγράμματα διότι όταν έχω μια ιδέα στο μυαλό μου, πρέπει να μπορώ και να την υλοποιήσω στην πράξη. Αλλά φυσικά το πιο σημαντικό είναι να έχω την ιδέα, για την οποία χρειάζεται κάποιο background και μελέτη.
Άβαταρ μέλους
qoo
Member

Δημοσίευσηαπό qoo » 09.09.08, 2:26 pm

soffia έγραψε:Γραφιστική είναι η θεωρεία της οπτικής επικοινωνίας δεν είναι ο χειρισμός προγραμμάτων.

Συμφωνώ με αυτό, δεν είπα το αντίθετο.. εαν λέγοντας "θεωρία" εννοούμε την θεωρία της οπτικής επικοινωνίας, τότε κι εγώ αυτήν την άποψη έχω. Αυτό είναι που θέλω να κάνω ακριβώς - όχι να μου μάθουν τα προγράμματα, αλλά ούτε και να αποκτήσω μόνο εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.
Άβαταρ μέλους
qoo
Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 09.09.08, 3:04 pm

qoo έγραψε:...Αυτό που δεν με ενδιαφέρει είναι στα πλαίσια της "θεωρίας" να αναλωθώ στις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Για να γίνω πιο ξεκάθαρος, δεν με ενδιαφέρει π.χ. να μάθω τα ιστορικα στοιχειά του κινήματος της Αναγέννησης! Αυτό εννοούσα.
...

Τι να σου πω...
Οφείλω να ομολογήσω ότι πολύ συχνά, οι "εγκυκλοπαιδικές" γνώσεις, σε πεδία πολύ πέρα από τη Γραφιστική, μόνο με βοήθησαν στη δουλειά μου...

Από εκεί και πέρα, ο καθένας εστιάζει σε αυτό που νομίζει καλύτερο.
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό qoo » 09.09.08, 4:23 pm

Δεκτό και αυτό, απλά εαν είναι σε πεδία πέραν της γραφιστικής τότε προσωπικά στο επίπεδο των σπουδών γραφιστικής προτιμώ να επικεντρωθώ σε αυτό που θεωρώ "ουσία" (στην οπτική επικοινωνία) και να στοχεύσω την προσπάθεια μου εκεί, παρά στις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Από κει και έπειτα, σίγουρα ότι εφόδια έχει ο καθένας είναι για το καλύτερο.....
Άβαταρ μέλους
qoo
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων