Εντυπώσεις;

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Εντυπώσεις;

Δημοσίευσηαπό BloodRoze » 07.10.08, 10:28 am

Καλημέρα σε όλους και για να κάνω και σεφτέ (το πρώτο μου post) θα ήθελα μερικές κριτικές για μια δουλειά που ανέβασα πρόσφατα (το πρώτο μου css): http://www.cleopatrahotels.com. Οποιοδήποτε σχόλιο καλοδεχούμενο. :)
BloodRoze
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 07.10.08, 12:04 pm

Welcome~!!!!
Μπαινω στο ψητο απευθειας!
Η πρωτη σελιδα σου μου αρέσει. Λιτη, μια χαρα αλλωστε για εισαγωγη μιλαμε! Θα ήθελα ομως να δω κάτι τις παραπάνω μέσα, ισως λιγο design παραπάνω, καποιο bg image ( μιας και τα css απο οτι εχω δει ανταποκρινονται πολυ καλα με bg images.) Επισης θα ηθελα λιγο διαχωρισμο ωφελιμου χωρου απο το γενικο χυμα ( το ιδιο χρωμα παντου δηλαδη.) Αλλα αυτα ειναι και γουστα. Επισης στις φωτογραφιες σου καλο θα ηταν, αν υπαρχουν, να ανοιγουν ολες μεγαλυτερες παρα οι μισες...πατουσα ξαναπατουσα σε καποιες δεν ανοιγε με τιποτα!!!! ( προφανως δεν υπαρχουν πιο μεγαλες!) Τελος θα απεφευγα αυτο το photo album που σε πηγαινει σε αλλο σαιτ. Θα εφτιαχνα ενα δικό μου gallery, μεσα στο σαιτ μου ;)
Aυτα ( ελπιζω να μη σε "πληγωσα"!!! :D )
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό BloodRoze » 07.10.08, 12:33 pm

Κάθε άλλο. Πολύ χρήσιμες οι παρατηρήσεις σου. Επισήμανες κάποια σημεία που δεν είχαν περάσει καν από το μυαλό μου. I should get to work.. :) Thanks.
BloodRoze
Member

Δημοσίευσηαπό lara » 07.10.08, 1:03 pm

Γειά σου blood roze,

θα εφιστούσα προσοχή στο περιεχόμενο του κειμένου
και στις αράδες που είναι ατάκτως εριγμένες (λολ)
χωρίς καμία μορφοποίηση, πράγμα που αν μη τι άλλο δεν διευκολύνει την ανάγνωση..

Το "Food is available at the pool/ snack bar of all hotel" πχ
ακούγεται καλύτερα έτσι: "breakfast, lunch and dinner ή meals
served by the pool or at the snack bars of both hotels."
Επίσης θα μπορούν να αναφερθούν ενδεικτικά κάποια πιάτα που σερβίρονται στο ξενοδοχείο. Ο έρως περνάει από το στομάχι ειδικά
για τους δυτικοευρωπαίους είναι το Α και το Ω.

άλλο πράγμα που κοιτάνε οι ξένοι είναι οι τιμές,
ενδιαφέρει τον κόσμο περισσότερο, θέλουν να βλέπουν
αμέσως αν το ξενοδοχείο είναι μέσα στον προϋπολογισμό τους
και να μη χρειάζεται να γράψουν για να ρωτήσουν.

Το σάπιο μήλο χρώμα που έχεις βάλει καλό αλλά δεν ταιριάζει με το κιτρινο
που έχεις στο σλόγκαν συνέχεια πάνω δεξιά.
Το μπάνερ που αλλάζει φωτό συνέχεια είναι κουραστικό. Τουλάχιστον οι φωτο να αλλάζουν στις κατηγορίες και να είναι ανάλογες με τις κατηγορίες.
Σε δεύτερο μπάνερ κάτω από μία μόνο φωτό κεντρική του / των ξενοδοχείων (θέλεις λίγο ξεκαθάρισμα) που να μένει ακίνητη, η κίνηση αυτή που έχεις μειώνει το prestige imho

Έχουν κάποια λόγκος τα κτήρια πάνω, δε σε βλέπω να τα χρησιμοποιείς,
may i ask why?

φιλικά,
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό BloodRoze » 07.10.08, 1:31 pm

Hello. Ευχαριστώ για το feedback.

Για να διελευκάνω το μυστήριο περεταίρω, το image swap στο header το είχα επισημάνει αλλά "έπρεπε" να αλλάζουν οι φωτογραφίες και να μην είναι στατικό...

Τα logos των ξενοδοχείων βλέπεις, δεν υπήρχαν ούτε καν σε bitmap μορφή, οπότε σκοπίμως παρελήφθησαν.

Τώρα όσον αφορά τις παρατηρήσεις για τα κείμενα και τις τιμές, θα τα λάβω σοβαρά υπόψιν μου και μάλιστα θα τα επικοινωνήσω στον πελάτη.

Και πάλι thanks για τα χρήσιμα σχόλια. :)
BloodRoze
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 07.10.08, 2:04 pm

VaLKyRiE έγραψε: θα απεφευγα αυτο το photo album που σε πηγαινει σε αλλο σαιτ. Θα εφτιαχνα ενα δικό μου gallery, μεσα στο σαιτ μου ;)

...και αν δε ξερεις πως να το κανεις αυτο να ειναι ευκολο αλλα και σχετικα εντυπωσιακο, ισως το παρακατω λινκ να σε βοηθησει

http://stickmanlabs.com/lightwindow/
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό BloodRoze » 07.10.08, 2:18 pm

Ενδιαφέρουσα φαίνεται η συγκεκριμένη παραλλαγή του lightbox και από ότι βλέπω υποστηρίζει και πληθώρα από format. Στο site έχω χρησιμοποιήσει το weedbox (υπάρχουν τελικά άπειρες παραλλαγές) Θα το κοιτάξω.. Thanks for the trouble. :)
Εικόνα
BloodRoze
Member

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων