αναθεση εργασιας απο συνεταιρο πρωην εργοδοτη...

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

αναθεση εργασιας απο συνεταιρο πρωην εργοδοτη...

Δημοσίευσηαπό Odd Airbrushes » 24.11.08, 1:04 am

Κατ' αρχην καλησπερα σε ολους...
Παρακολουθω το forum εδω και πολυ καιρο και χαιρομαι πραγματικα που υπαρχει αυτος ο χωρος οπου μπορουμε ολοι να μοιραζομαστε τις αποψεις σας και να ρωταμε...

Ετσι και εγω με την σειρα μου.. Δημητρης ονομαζομαι :lol: , θελω να σας ρωτησω το εξης:

Σε επικοινωνια που ειχα με τον συνεταιρο του ΠΡΩΗΝ εργοδοτη μου, με τον οποιο ειχαμε οικονομικα προβληματα και ηταν και ο λογος που αποχωρησα απο την εταιρια του, χρειαζεται για τρεις μερες τις υπηρεσιες μου (ο συνεταιρος) για την διεκπεραιωση καποιων εργασιων. Με ενημερωσε οτι θα με χρειαστει για 2-3 ωρες καθε μερα το απογευμα μετα την κανονικη μου εργασια (στην οποια εργαζομαι υστερα απο δικες του συστασεις-art director σε οδηγο πολης). Το διλημμα μου ειναι θα πρεπει να τον χρεωσω κανονικα σαν εξωτερικος συνεργατης? (Η γραφιστρια που εχει βρισκεται στο εξωτερικο). Με βασανιζει οτι αποδειχτηκε πολυ ξηγημενος για οτι εκανε αν και δεν ειχε κανενα συμφερον. Να τον χρεωσω κανονικα? Βοηθειστε παιδια γιατι καιγομαι!!!
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
Odd Airbrushes
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 24.11.08, 1:11 am

εγω θα κανω λιγο την πονηρη ...κι αν οτι εκανε για σενα το εκανε ωστε οταν θα σε χρειαζοτανε να σε ειχε σιγουρο επειδη θα του το χρωστουσες και θα του εκανες και καλες τιμες??? γενικοτερα εγω ισως να τον χρεωνα λιγο λιγοτερο (ενα 10-15% το πολυ) τονιζοντας του πως δεν ειναι οι κανονικη χρεωση σου, αλλα το κανεις μονο κ μονο επειδη σου φερθηκε "ξηγημενα" ;)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Odd Airbrushes » 24.11.08, 1:20 am

Εχεις δικιο "συνηγορε του διαβολου" :D :D
Το ιδιο μου ειπε και ο bro μου που ειναι πονηρουλης...
Θα πρεπει να σφιξω τα δοντια λιγο περισσοτερο μαλλον και να κανω αυτο που πρεπει και ειναι σωστο...και να κοιταξω την παρτυ μου πιο πολυ γιατι ετσι και αλλιως αυτος θα τα τσιμπησει τα φραγκακια του...
Δυσκολες καταστασεις..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Odd Airbrushes
Member

Δημοσίευσηαπό Odd Airbrushes » 01.12.08, 12:20 am

Τελικα για 5 ωρες εργασια του εβγαλα κοστολογιο 90 γιουρος αν και τα τελειωσα σε 3 ωριτσες. Διορθωσεις σε καρτουλες & σε ενα τριπτυχο ηταν και κλεισιμο για τον τυπογραφο του. Ομορφα και ωραια και ολο το ποσο μπροστα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Odd Airbrushes
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων