τι ειναι το μονταζ???

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

τι ειναι το μονταζ???

Δημοσίευσηαπό high butterfly » 23.01.09, 9:13 pm

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το μονταζ???... και πως θα το κανω?... δουλευω μονο illustrator...
Άβαταρ μέλους
high butterfly
Member

Δημοσίευσηαπό kyourh » 23.01.09, 9:19 pm

Με απλα λογια ειναι η συνθεση της τυπογραφικης σου εργασιας στο τυπογραφικο φυλλο του εκτυποτη σου. Μην το κανεις αν δεν ξερεις, προτιμοτερο να το κανει ο τυπογραφος σου.
god is IN the details ...
Άβαταρ μέλους
kyourh
Member

Δημοσίευσηαπό high butterfly » 23.01.09, 9:26 pm

δηλαδη... κανονικα ειναι δικη του δουλεια?... ή ειναι καλυτερο να του το δωσω ετοιμο?
στη συγκεκριμενη περιπτωση προκειται για κατι καρτες...
Άβαταρ μέλους
high butterfly
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 23.01.09, 9:47 pm

Ισως να καταφερω να σου πω πως να το κανεις...σου εχει πει σε τι διασταση χαρτιου?
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 23.01.09, 9:51 pm

ααααα να ξεκαθαρισω πως λεω ισως γιατι κι εγω το εχω κανει μονο σε εκτυπωσεις στο δικο μου εκτυπωτη, που απλα τις βαζω διπλα διπλα με σημεια κοπης...( στο μονταζ δε θελει και σταυρους συμπτωσεις κλπ? εχω χρονια να το κανω!) αν μπορει να εξηγησει καποιος αλλος του δινω τη θεση μου μη τη παρω στο λαιμο μου... :oops:
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό high butterfly » 23.01.09, 9:54 pm

οχι, δεν ξερω διασταση χαρτιου... μονο οτι η καρτουλα που εχω σχεδιαση ειναι 8,5 x 5, τυπωμενη και απο τις 2 πλευρες...
θα με βοηθουσες παρα πολυ... ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
high butterfly
Member

Δημοσίευσηαπό high butterfly » 23.01.09, 10:02 pm

ναι... θελει κατι σταυρους (νομιζω!)... και κατι τετοια... αν ξερει κανεις...
Άβαταρ μέλους
high butterfly
Member

Δημοσίευσηαπό billys_z » 23.01.09, 11:05 pm

οχι, δεν ξερω διασταση χαρτιου... μονο οτι η καρτουλα που εχω σχεδιαση ειναι 8,5 x 5, τυπωμενη και απο τις 2 πλευρες...

Το πιο πιθανό, κατά 99%, είναι ότι η κάρτα σου εαν πάει τυπογραφείο θα μπεί σφήνα μαζί με άλλες κάρτες ή με κάποιο άλλο μικρό έντυπο. Οπότε κάνεις δεν κάνεις εσύ το μοντάζ... Καλύτερα ρώτα πρώτα γιατί μάλλον τσάμπα κόπο θα κάνεις.
billys_z
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 23.01.09, 11:41 pm

billys_z έγραψε:

Το πιο πιθανό, κατά 99%, είναι ότι η κάρτα σου εαν πάει τυπογραφείο θα μπεί σφήνα μαζί με άλλες κάρτες ή με κάποιο άλλο μικρό έντυπο. Οπότε κάνεις δεν κάνεις εσύ το μοντάζ... Καλύτερα ρώτα πρώτα γιατί μάλλον τσάμπα κόπο θα κάνεις.

ΑΝ δε ξερεις διασταση τοτε ειναι πολυ πιθανο αυτο! ρωτα πρωτα οντως ειναι το καλυτερο. το μονταζ ποιος στο πε να το κανεις?
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό kyourh » 24.01.09, 1:01 am

Κανεις το μονταζ , οταν εχεις πολλες καρτες, και παλι μονο εφοσον ξερεις καλα να κανεις μονταζ, ουτε ετσι και ετσι, για μια καρτα την στελνεις ετσι μην ανχωνεσαι
god is IN the details ...
Άβαταρ μέλους
kyourh
Member

Δημοσίευσηαπό Beta Boy » 24.01.09, 7:41 am

Καλημέρα. Κάνοντας search στο forum θα βρεις σχετικά θέματα με μοντάζ. Σου παραθέτω μια συζήτηση που είχε γίνει παλιότερα και έχει προσχέδιο του πως γίνεται μαζί με την επεξήγησή του.

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php? ... sc&start=0
We Design Our Future

www.myspace.com/cubiktm
e-mail: cubiktm@hotmail.com
Άβαταρ μέλους
Beta Boy
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 24.01.09, 12:54 pm

Beta Boy έγραψε:Σου παραθέτω μια συζήτηση που είχε γίνει παλιότερα και έχει προσχέδιο του πως γίνεται μαζί με την επεξήγησή του.
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php? ... sc&start=0

α μπραβο! κι εγω το προσχεδιο εψαχνα καπου θυμομουν πως το χε παρει το ματι μου... οντως ειναι πιο δυσκολο απο οσο θυμομουν.μαλλον στειλε την ετσι τη καρτα να το κανουν αυτοι!!!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Beta Boy » 24.01.09, 1:00 pm

:D Σίγουρα δεν είναι τόσο απλό για κάποιον που δεν έχει ξανακάνει ποτέ. Ακόμα κι αν ξέρεις πρέπει σίγουρα να σου πουν τη διάσταση του χαρτιού που θα τυπώσει ο τυπογράφος. Αλλιώς δε γίνεται θα το κάνεις στα τυφλά. Προτείνω να βάλεις μόνο σημεία κοπής για να ξέρει που θα κόψει και να τη στείλεις να την κάνουν αυτοί μοντάζ. Απλά αν θες διάβασε το post για να χεις μια ιδέα περί μοντάζ. Είναι καλό.
We Design Our Future

www.myspace.com/cubiktm
e-mail: cubiktm@hotmail.com
Άβαταρ μέλους
Beta Boy
Member

Δημοσίευσηαπό high butterfly » 24.01.09, 2:35 pm

Βασικα λειπει ο τυπογραφος-γραφιστας που αναλαμβανει τη δουλεια και μου ειπανε οταν πηγα την καρτα "δεν κανεις εσυ το μονταζ να μας το φερεις?"... πιστευα πως θα ειναι κατι απλο...
ευχαριστω για τα Links της προηγουμενης συζητησης.... με βοηθησαν παρα πολυ να παρω μια ιδεα για το μονταζ...
καταλαβα πως μαλλον πρεπει να δωσω αλλου τη δουλεια μου για να μη γινει κανενα λαθος....

ευχαριστω και παλι!
Άβαταρ μέλους
high butterfly
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων