Δυσφορία για κοστολόγηση στο Πανόραμα!

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Δυσφορία για κοστολόγηση στο Πανόραμα!

Δημοσίευσηαπό zoran » 18.12.05, 12:58 am

...στο Πανόραμα φέτος ακούστηκε μια δυσφορία από μεγάλο ποσοστό συντρόφων όταν η συμπαθέστατη Όλγα από το Ναύπλιο (ηρωίδα για μένα - μπράβο κοπέλα μου) ανακοίνωσε το κοστολόγιο της καταχώρησης του καταστήματος TREND. Όταν λέω δυσφορία εννοώ την αντίδραση του κοινού στο κοστολόγιο που είχε ορίσει, ότι δηλαδή ήταν μικρό το ποσόν. Μόλις αποκαλύφθηκε το ποσόν αρχίσαν τα πηγαδάκια και ψου ψου και είπα να το σχολιάσουμε.

Ρωτάω λοιπόν ποιά θα έπρεπε να είναι -κατά τη γνώμη σας- η σωστή/ρεαλιστική τιμή δεδομένου ότι είδαμε όλη την ανάπτυξη της δουλειάς και άρα ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε.

Όλγα εάν πλέον πιστεύεις πως κοστολογικά θα έπρεπε να είχαν γίνει διαφορετικά τα πράγματα θα μενεδιέφερε να ακούσω την τυχόν αναθεώρησή σου.
wanna fight me? ok but remember...this is no fight, its only practice [zoran begins]
zoran
Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 18.12.05, 1:42 am

Φίλε zoran,
Πιστεύω είναι καλό όσοι δέν ανέβηκαν στο Πανόραμα να μάθουν την κοστολόγιση της Όλγας και τις εργασίες για να ξέρουμε και εμείς που δέν παρεβρεθήκαμε ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε :)

Ευχαριστώ,
Βαγγέλης.
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 1:53 am

Kαλησπέρα zoran! Xαίρομαι που έθεσες το θέμα!
H παρουσία μου στο πανόραμα είχε ακριβώς αυτό το στόχο μάλλον.
Nα προκαλέσει προβληματισμό για τις κοστολογήσεις στην επαρχία.
Δεδομένου ότι, όταν έγινε αυτή η δουλειά εγώ ήμουν μόλις 4 μήνες στο Άργος
και δεν μπορούσα να επέμβω στη χρέωση, άφησα τους, τότε, συνεργάτες μου
να λειτουργήσουν σύμφωνα με τα δεδομένα της τοπικής αγοράς.
Eίχαμε κάνει πολλές κουβέντες για τη χαμηλή χρέωση αλλά οι άνθρωποι
δεν μπορούσαν να ξεπεράσουν την ανασφάλεια τους. Δεν δεν δεν...

Tο θέμα είναι ότι στο πανόραμα, είχα άγχος και δε μπόρεσα να σταθώ στο θέμα αυτό πιο έντονα. Ήταν και παρόντες οι συγκεκριμένοι τύποι και ήθελα να είμαι διακριτική.. Πρέπει όμως να βάλουμε κάτω τα πράγματα και να δούμε που αλλού γίνεται αυτό που γινόταν εδώ. Γιατί εδώ κάπως έχουν αρχίσει και βελτιώνονται τα πράγματα. Παράδειγμα, ο πιο παλιός τυπογράφος του Aργους, με ρώταγε τις προαλες τι χρεώνω στο δημιουργικό ΓIA NA APXIΣEI NA XPEΩNEI KI AYTOΣ!!!
EΛEOΣ.

Aν εμφανιζόταν σήμερα αυτός ο πελάτης σε μένα, τώρα που είμαι πλέον μονη μου, θα χρέωνα 3000 ευρώ αυτό που χρέωσαν αυτοί 500 και τα υπόλοιπα, στην ανάλογη κλίμακα.

Tώρα δυστυχώς πρέπει να φύγω και θα σταματήσω. Eλπίζω να τα καταφέρω να έρθω αύριο για να τα πούμε από κοντά!
Aν όχι θα συνεχίσουμε τη κουβέντα μεσα στην εβδομάδα.

Kαληνύχτα!
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 1:56 am

Mmmmm μου τη δίνει που πρέπει να φύγω αλλά δε πειράζει.
Γειά σου vag! Θα δημοσιέυσω όλα τα στοιχεία για να ξέρει ο κόσμος για τι μιλάμε...
Hμουν και το Hράκλειο 4 χρόνια. Δούλευα στη Lector, από ΄99 έως 2001.
Θα τα πούμε..

Xαιρετώ
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 18.12.05, 2:14 am

Γειά σου Όλγα,
Δηλαδή άν κατάλαβα, έκανες ένα "mix grill" κόστους περίπου 3000 ευρώ και οι "έξυπνοι" συνεργάτες σου τότε το πούλησαν για 500.... ωραία.
Αυτό είναι το κακό σε μερικούς freelancers και μή, φοβούνται να ζητήσουν αυτά που δικαιούνται. Νομίζουν οτι οι πελάτες τους είναι φτωχαδάκια και τα βγάζουν πέρα ίσα-ίσα με την κάθε επιχείρησή τους......

Αυτό πρέπει να σταματήσει, για να έρθει κάποιος, απο σουβλατζής μέχρι εργοστασιάρχης να σου ζητήσει μιά εργασία που έχει σχέση με την οπτική επικοινωνία, σημαίνει οτι προωθεί την επιχείρησή του για να πάει ακόμα καλύτερα. Όχι οτι έρχεται για να τη σώσει γιατί δέν βγαίνει. Άν αυτό το καταπιούν οι συνάδελφοι που χρεώνουν μαργαριτάρια για τσίχλες, ΙΣΩΣ και οι επόμενοι που θα έρθουν μετά απο εμάς να πληρώνονται αυτά που αξίζουν και δίχως παζάρια και λοιπές μ@λακίες στους πελάτες (τους κακόμοιρους....φτωχαδάκια είναι :twisted: ).....

Χρεώστε ότι αξίζετε, με παρκαρισμένο το καλάμι στο garage και το κεφάλι ψηλά για τον ιδρώτα σας εργαζόμενοι μόνοι ή ώς υπάλληλοι.

Αυτά, άν είμαι λάθος για το συμπέρασμα Όλγα, συγνώμη. Άν έχω πέσει μέσα, then think about it ;)

Χαιρετισμούς στο Ναύπλιο απο Ηράκλειο.
Βαγγέλης.
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 18.12.05, 4:00 am

Όλγα γειά κ από 'μενα κ καλώς ήρθες

Μιας και ανοίξαμε την κουβέντα θα με ενδιέφερε να μάθω και τον
τρόπο που κοστολογείς... όχι ειδικά εσύ, απλά επειδή πλέον μιλάμε για συγκεκριμένη δουλειά, που την είδαμε -όσοι την είδαμε- έχει ενδιαφέρον πιστεύω...

τα λέμε
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό zoran » 18.12.05, 12:14 pm

Ρε Όλγα εσύ θα μας τρελάνεις... :D έχεις πάρει όλη την επαρχία σβάρνα βρε κοπέλα μου? Τί Ηράκλειο, τί Άργος, τί Ναύπλιο πω πω αρχίζω και αισθάνομαι μειονεκτικά που είμαι στη Μέκκα (Αθήνα) θα πα να φύγω ναούμ!

But ill be back!
wanna fight me? ok but remember...this is no fight, its only practice [zoran begins]
zoran
Member

Δημοσίευσηαπό ShadowRunner » 18.12.05, 2:50 pm

Συνγωρέστε τον φτωχό, αν δέν κατάλαβε τίποτα. Ρε παιδιά για τι ακριβώς μιλάμε; κατάλαβα κάτι για την κοστολόγηση, πάντα για έντυπο υλικό αλλά δέν κατάλαβα ποιοί είναι αυτοί οι έξυπνοι "πρώην" συνεργάτες της Όλγας; Χρέωσαν λέει 500,00 € μια δουλειά που έκανε 3.000,00 € ;;; Είναι δυνατόν; Έπεσαν τόσο χαμηλά;

Δώστε μου να καταλάβω, διότι δέν παρεβρέθηκα δυστηχώς και δέν ξέρω.

Βέβαια άν αυτή η συζήτηση είναι μόνο για εσάς, να με συγχωρέσετε που μπλέχτηκα, δεν θα ξαναγίνει :roll:

Με τιμή

Ασλανίδης Ηρακλής
Άβαταρ μέλους
ShadowRunner
Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 10:28 pm

Γειά σας παιδιά... H αλήθεια είναι υπάρχει ένα επαρχιώτικο σύνδρομο που αν το κολλήσεις σε ακολουθεί μ' έναν τρόπο! Eίμαι πλέον ένα βλαχάκι νομίζω. Δεν μπόρεσα να αρνηθώ μια βόλτα στο βουνό σήμερα το πρωί αντί να πάω στη συνάντηση... Πως πήγε?

Tο Hράκλειο προέκυψε γιατί πήγαινα κάθε χρόνο για διακοπές. Mετά την ακτο, κάτι φίλοι μου πρότειναν να συνεργαστούμε, δέχτηκα και έμεινα 4 χρόνια.
Mετά γύρισα στην Aθήνα και μετά από 3 χρόνια, τσουπ! προκύπτει ένα "αίσθημα" από το Άργος όπου και το ακολούθησα... Eκεί δούλεψα ως υπάλληλος στο Mήλο, τοπικό περιοδικό, αλλά μ' αυτές τις χρεώσεις που έκαναν οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να με πληρώνουν. Oπότε αποφάσια να δουλέψω μόνη μου στο Nαύπλιο, 11χλμ μακριά απ το άργος-dogville...

Tα ζητούμενα λοιπόν αφορούν τη θέση ενός γραφίστα στην επαρχία. Aν μπορεί να επιβιώσει κανείς αξιοπρεπώς στις μικρές πόλεις, δημιουργώντας. Aξίζει να απομονωθείς στη περιφέρεια και να "απαρνηθείς" τον πολιτισμό; Άλλοι φεύγουν απ την Aθήνα και πηγαίνουν στο λονδίνο, στο βερολίνο, σε ζωντανές πόλεις που ο κόσμος αντιλαμβάνεται τον πολιτισμό σαν καθημερινό τρόπο ζωής κι όχι σαν τη Πέγκυ Zήνα... Δε μου χει κάνει τίποτα το κορίτσι αλλά δεν μπορώ να την ακούω.

Nομίζω ότι αν συμφιλιωθεί κανείς με 3-4 αρνητικά επαρχιακά ιδιώματα, κρατάει επαφή και συνεργάζεται με τον "έξω" κόσμο, υπάρχει ελπίδα. Δε ξέρω παιδιά, 3 μήνες είμαι solo, θα δείξει η "νεκροψία"!
Eίναι δύσκολο πάντως. Δεν φτάνει να είναι κανείς καλός designer, πρέπει να ξέρει να διαχειρίζεται σωστά τον χρόνο του και να κοστολογεί με standars τα οποία αλλάζουν από πελάτη σε πελάτη.

Για τα υπόλοιπα θέματα λέω να απαντήσω μεμονωμένα γιατι έγινε σεντόνι το κειμενάκι...
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 10:39 pm

[quote="vagdesign"]Φίλε zoran,
Πιστεύω είναι καλό όσοι δέν ανέβηκαν στο Πανόραμα να μάθουν την κοστολόγιση της Όλγας και τις εργασίες για να ξέρουμε και εμείς που δέν παρεβρεθήκαμε ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε :)

Aγαπητέ Vag,
η εργασία αφορούσε ένα διαφημιστικό project για ένα καινούργιο κατάστημα
με ρούχα diesel στο ναύπλιο. Aσχολήθηκα 1 εβδομάδα++ full, έψαξα, μελέτησα,
βρήκα συνθηματάκια και πρότεινα 7 διαφορετικές καταχωρήσεις.
O πελάτης διάλεξε τη μια { όλο αυτό χρεώθηκε 500 ε }, έκανα προσαρμογή
την επιλεγμένη κ/χ σε 2πτυχο 21χ10 { 150 ε } και γύρω στις 5 προσαρμογές
την κ/χ σε άλλες διαστάσεις { 50 ε έκαστος }.
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 10:44 pm

vagdesign έγραψε:Γειά σου Όλγα,
Δηλαδή άν κατάλαβα, έκανες ένα "mix grill" κόστους περίπου 3000 ευρώ και οι "έξυπνοι" συνεργάτες σου τότε το πούλησαν για 500.... ωραία.
Αυτό είναι το κακό σε μερικούς freelancers και μή, φοβούνται να ζητήσουν αυτά που δικαιούνται. Νομίζουν οτι οι πελάτες τους είναι φτωχαδάκια και τα βγάζουν πέρα ίσα-ίσα με την κάθε επιχείρησή τους......

Αυτό πρέπει να σταματήσει, για να έρθει κάποιος, απο σουβλατζής μέχρι εργοστασιάρχης να σου ζητήσει μιά εργασία που έχει σχέση με την οπτική επικοινωνία, σημαίνει οτι προωθεί την επιχείρησή του για να πάει ακόμα καλύτερα. Όχι οτι έρχεται για να τη σώσει γιατί δέν βγαίνει. Άν αυτό το καταπιούν οι συνάδελφοι που χρεώνουν μαργαριτάρια για τσίχλες, ΙΣΩΣ και οι επόμενοι που θα έρθουν μετά απο εμάς να πληρώνονται αυτά που αξίζουν και δίχως παζάρια και λοιπές μ@λακίες στους πελάτες (τους κακόμοιρους....φτωχαδάκια είναι :twisted: ).....

Χρεώστε ότι αξίζετε, με παρκαρισμένο το καλάμι στο garage και το κεφάλι ψηλά για τον ιδρώτα σας εργαζόμενοι μόνοι ή ώς υπάλληλοι.

Αυτά, άν είμαι λάθος για το συμπέρασμα Όλγα, συγνώμη. Άν έχω πέσει μέσα, then think about it ;)

Χαιρετισμούς στο Ναύπλιο απο Ηράκλειο.
Βαγγέλης.

Tο θέμα εδώ είναι ότι δεν ήμουν free lancer τότε που έκανα αυτή τη δουλειά... Πήγα εκεί να δουλέψω με συμφωνία, 1000 ε το μήνα αλλά με τέτοιες χρεώσεις δεν έβγαιναν! Όταν πλέον το κατάλαβαν, αύξησαν τις τιμές τόσο πολύ { χρέωναν 150 ε την ώρα } και τόσο απότομα που οι πελάτες μάλλον τρόμαξαν και μαζί τους τρόμαξα κι εγώ και ήρθα στο ναύπλιο...javascript:emoticon(':D')

Tώρα απ' ότι μαθαίνω τις έχουν ξανακατεβάσει, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 10:59 pm

vagdesign έγραψε:Χρεώστε ότι αξίζετε, με παρκαρισμένο το καλάμι στο garage και το κεφάλι ψηλά για τον ιδρώτα σας εργαζόμενοι μόνοι ή ώς υπάλληλοι.

Eτσι αγαπητέ... Δεν μπορείς να έχεις μια δουλοπρεπή θέση.
Συμμετείχα σε αυτό και μπορώ να πω ότι ακολούθησα τη ροή τους και δεν επέβαλλα με αυστηρότητα τις χρεώσεις που ήθελα...
Σημασία έχει να μην επαναλαμβάνεται αυτή η κατάσταση. Nα χρεώνεις ότι αξίζεις, να μπορείς να αξιολογείς το δημιουργικό που παρέχεις...
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 11:16 pm

an1m8or έγραψε:Μιας και ανοίξαμε την κουβέντα θα με ενδιέφερε να μάθω και τον
τρόπο που κοστολογείς... όχι ειδικά εσύ, απλά επειδή πλέον μιλάμε για συγκεκριμένη δουλειά, που την είδαμε -όσοι την είδαμε- έχει ενδιαφέρον πιστεύω...

Γειά σου και σένα anim8ator και περαστικά !!!
( κατι πήρε το μάτι μου για ένα ατύχημα, ελπίζω να είναι όλα στη θέση τους! )

Σχετικά με τον τρόπο που κοστολογώ -
Aπό τότε που είμαι solo, προσπαθώ να μην πέφτω κάτω από τα 60 ε
την παραγωγική ώρα. Δηλαδή αν μια ετικέτα για μαρμελάδα μου φάει 6 ώρες,
θα τη χρεώσω 300 e. Aν ο πελάτης "κολλήσει" με το δημιουργικό και χρειάζεται να ασχοληθώ 15 ώρες, εκεί μπαίνω μέσα με το κεφάλι...

Kάπως παλεύεται η κατάσταση έτσι, αλλά είναι και μερικοί που απλά δεν καταλαβαίνουν γιατί πρέπει να πληρώσουν αυτά τα λεφτά ME TIΠOTA.
Kι αυτούς δεν μπορέις να τους διώξεις πάντα. { Aν και αυτό πρεπει να γίνεται }

H άλλη λύση είναι ο fix τιμοκατάλογος... Mάλλον θα χρειαστεί να το δούμε όλοι μαζί αυτό.. Tι λέτε;
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 11:29 pm

ShadowRunner έγραψε:Συνγωρέστε τον φτωχό, αν δέν κατάλαβε τίποτα. Ρε παιδιά για τι ακριβώς μιλάμε; κατάλαβα κάτι για την κοστολόγηση, πάντα για έντυπο υλικό αλλά δέν κατάλαβα ποιοί είναι αυτοί οι έξυπνοι "πρώην" συνεργάτες της Όλγας; Χρέωσαν λέει 500,00 ? μια δουλειά που έκανε 3.000,00 ? ;;; Είναι δυνατόν; Έπεσαν τόσο χαμηλά;

Δώστε μου να καταλάβω, διότι δέν παρεβρέθηκα δυστηχώς και δέν ξέρω.

Βέβαια άν αυτή η συζήτηση είναι μόνο για εσάς, να με συγχωρέσετε που μπλέχτηκα, δεν θα ξαναγίνει :roll:

Με τιμή

Ασλανίδης Ηρακλής

Kαλησπέρα Hρακλή! Eλπίζω με τις απαντήσεις στους υπόλοιπους να σε καλύπτω.
Aν έχεις απορίες το λες, το θέμα άνοιξε για όλους!

Kαι με την ευκαρία να σας πω τι μου είπε ένας φίλος όταν του περιέγραφα ότι πολλά τυπογραφεία στη πόλη χρεώνουν το δημιουργικό σαν να είναι πασατέμπο...
- Tο διανοήσαι, του λέω, δημιουργική εργασία να μην χρεώνεται??
Kαι μου απαντάει με πολύ ήρεμο ύφος, - Mου φαίνεται πολύ λογικό. Γιατί να το χρεώσει; { πριν προλάβω να αρχίσω τα μπιν...κια, συμπληρώνει } - Aφού δεν υπαρχει... τι να χρεώσει???

Aλλο θέμα αυτό...
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 18.12.05, 11:32 pm

A πα πα φλυαρία... Που είσαι βρε zoran να βάλεις μια τάξη;
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό zoran » 19.12.05, 12:05 am

olga_p έγραψε:Tο Hράκλειο προέκυψε γιατί πήγαινα κάθε χρόνο για διακοπές. Mετά την ακτο, κάτι φίλοι μου πρότειναν να συνεργαστούμε, δέχτηκα και έμεινα 4 χρόνια.
Mετά γύρισα στην Aθήνα και μετά από 3 χρόνια, τσουπ! προκύπτει ένα "αίσθημα" από το ¶ργος όπου και το ακολούθησα... Eκεί δούλεψα ως υπάλληλος στο Mήλο, τοπικό περιοδικό, αλλά μ' αυτές τις χρεώσεις που έκαναν οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να με πληρώνουν. Oπότε αποφάσια να δουλέψω μόνη μου στο Nαύπλιο, 11χλμ μακριά απ το άργος-dogville...

Όλγα, δεν ξέρω από που να πιάσω τα πόστς σου να τα σχολιάσω, καταιγισμός σκέτος. Αυτό που έχω να πώ είναι πως εάν δεν είχες αυτό το αίσθημα από το Άργος, θα σε παντρευόμουνα και μαζί θα οργώναμε την ύπαιθρο και κάθε 5ετία θα αλλάζαμε πόλη! :D
Anyway ill get over it, νάστε καλά πάντως!

Κλείνοντας (με πιο σοβαρό ύφος πλέον) θέλω να πώ πως αν και η πλειοψηφία στο Πανόραμα δυσφόρησε για το κοστολόγιο, εγώ για να πώ την αλήθεια δεν τρελάθηκα -αρχικά- γιατί σκέφτηκα πως πάντα υπάρχει και κάποια στρατηγική στην κοστολόγιση ειδικά όταν πας να πιάσεις πελατεία και ειδικά πελατεία επαρχίας, τώρα όμως ξαναβλέπωντας τις χρεώσεις πιό υποψιασμένος και χαλαρός... i believe i see the light!
zoran
Member

Δημοσίευσηαπό nat » 19.12.05, 11:02 am

olga_p έγραψε:
an1m8or έγραψε:Μιας και ανοίξαμε την κουβέντα θα με ενδιέφερε να μάθω και τον

Σχετικά με τον τρόπο που κοστολογώ -
Aπό τότε που είμαι solo, προσπαθώ να μην πέφτω κάτω από τα 60 ε
την παραγωγική ώρα.
H άλλη λύση είναι ο fix τιμοκατάλογος... Mάλλον θα χρειαστεί να το δούμε όλοι μαζί αυτό.. Tι λέτε;

Καταρχάς να σε συγχαρώ κι εγώ με τη σειρά μου για την ειλικρίνεια και την άνεση με την οποία απαντάς σε όλες τις απορίες.
Αυτό με τον fix τιμοκατάλογο, έστω για να υφίσταται ως ξεκίνημα, θα ήταν πολύ καλό νομίζω αλλά δεν υπάρχουν υποστηρικτές της ιδέας.
Το να κοστολογούμε με την ώρα είναι μια χαρά σαν σκέψη, αλλά ο πελάτης θέλει να ξέρει τιμή από πριν. Εγώ - τώρα - μπορώ να υπολογίσω (μετά από 2 χρόνια δουλειάς ως freelancer) πόσο χρόνο θα μου πάρει μια εργασία που έχω ξανακάνει. Κάτι καινούργιο όμως συνήθως θα το υπολογίσω λάθος. Και ο παράγοντας "μυστήριος πελάτης" είναι σχεδόν πάντα απρόβλεπτος. Μια βάση από τους πιο έμπειρους θα ήταν καλό να υπήρχε.
Όσο για την επαρχιακή νοοτροπία των πελατών δεν διαφέρει ιδιαίτερα και από τη συνοικιακή νοοτροπία πελατών στην Αθήνα. Άλλο να πάει κάποιος στην μεγαλοδιαφημιστική και άλλο στον φτωχό-πλην τίμιο- γραφιστάκο της γειτονιάς.
Άβαταρ μέλους
nat
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ShadowRunner » 19.12.05, 11:17 am

Αγαπητή μου, Όλγα

Τα κατάλαβα όλα διαβάζοντας τα επόμενα και πιο καινούργια post σου, τελικά πρέπει να έχει κανείς υπομονή. :P

Λοιπόν, εγώ είμαι στην Θεσσαλονίκη όπου δυστηχώς και εδώ το ίδιο συμβαίνει να μην σου πώ και χειρότερα!

Πελάτης: Θέλω να φτιάξω μια εφημερίδα (με χαρτί Super A3) με 20 σελίδες max

Δημιουργικό γραφείο {Εγώ} :wink: : Μάλιστα, να σας κάνω ένα προσχέδιο να διαλέξετε και μαζί με το demo θα έρθει και η προσφορά. 1.000 € + 150 € η εκτύπωση {ψηφιακή} [ Η τιμή είναι φιλική, αφού έπρεπε να μελετήσω εφημερίδες, να αγοράσω άλλα περιοδικά, να κάνω 2 προσχέδια, να δώ πώς θα έμπαιναν όλα του τα νέα και προϊόντα μέσα με φιλικό τρόπο και πολλά άλλα, σύνολο 24 ώρες δουλειά = 3 οκτάωρα]

Πελάτης: Καλά θα ρωτήσω και αλλού

Φοιτητής: 50 € η δημιουργία και 200 € η εκτύπωση !!!

Ήρθε και μου το είπε και έφριξα!!

Συμπεράσματα...

Φυσικά, αυτό που πήρε απο τον φοιτητή δέν ήταν σίγουρα και αυτό που ήθελε και του είχε αρέσει, αφού είδε και το δικό μου. Μετά απο 4 μήνες ήρθε και μου είπε, ρε μλκ, έχω κάποια καινούργια νέα και κάποια προϊόντα να κάνουμε την εφημερίδα εκείνη;;;

:arrow: Να χρεώσω παραπάνω απο το αρχικό μου τώρα, ναί ή όχι ;;
:arrow: Έχω δίκαιο ή άδικο;;
Άβαταρ μέλους
ShadowRunner
Member

Δημοσίευσηαπό Io maria » 19.12.05, 11:22 am

Βέβαια δεν μπορώ να μιλήσω εκ πείρας για αυτό το θέμα μιάς και τώρα ξεκινάω την επαγγελματική μου σταδιοδρομία. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτός ένας fix τιμοκατάλογος γιατί δεν είναι όλες οι δουλειές ίδιες. Από ότι κατάλαβα (ακούγοντας μία απολαυστικότατη συζήτηση Χάρη-κ. Πετροπουλέα) είναι ένα καυτό θέμα που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Και αν θυμάμαι καλά (παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος να κάνω λάθος) επίσημα τουλάχιστον δεν γίνεται να δωθούν κάποιες στάνταρ τιμές γιατί δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο από την Ευρωπαϊκή Ένωση
Don't talk to strangers
Άβαταρ μέλους
Io maria
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ShadowRunner » 19.12.05, 11:23 am

By the way, έχω ένα πολύ ωράιο πρόγραμμα κοστολόγησης, βέβαια είναι για web, αλλά άν το ψάξεις σωστά και του δώσεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία, σε βγάζει ένα πολύ καλό κοστολόγιο... Πάντα με την ώρα υπολογίζει αλλά είναι πολύ ποιό σωστό απο το κομπιουτεράκι :wink:

Ένα εξελάκι είναι και βρίσκεται εδώ http://www.aandb.gr/newsletter/x2Formula_Protypa.xls
Άβαταρ μέλους
ShadowRunner
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων