ΤΕΒΕ,ΙΚΑ,ΕΦΟΡΙΕΣ,ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠ'ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΠΝΟΙ

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Κιθαρίστας η Ντράμερ

ΤΕΒΕ
10
63%
ΙΚΑ
2
13%
άλλο
4
25%

Σύνολο ψήφων : 16

ΤΕΒΕ,ΙΚΑ,ΕΦΟΡΙΕΣ,ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠ'ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΠΝΟΙ

Δημοσίευσηαπό ylovits » 25.02.09, 4:25 pm

Καλημέρα παιδιά

Έχω μια σειρά από ερωτήσεις για το επάγγελμα του γραφίστα.

να τακτοποιήσω το Χάος που επικρατεί στο μυαλό μου...

Λοιπόν:

α) σε ποιό επημελιτίριο είναι οι γραφίστες?

β) στο ΤΕΒΕ, το ΙΚΑ και την εφορία πληρώνεις περισσότερο για κάθε
κωδικό αριθμό δραστηριότητας που προσθέτεις?

γ) Τι χρειάζεται για να πάρεις αδεια ασκήσεως επαγγέλματος? και από που την πέρνεις.

δ) Σε τι χρειάζεται η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος?

ε) Αν δεν έχεις κάποιο πτυχείο δεν μπορεις να προσληφθείς σαν γραφίστας (ικα) ? ή να κάνεις εναρξη επαγγέλματος (τεβε) ?

στ) Τι είναι η ένωση γραφιστών ελλάδος?

ζ)ποιά ειναι τα υποχρεοτικά έξοδα ενώς γραφίστα τον πρώτο χρόνο που θα δουλέψει (εφοριες, υπηρεσίες, εξοπλισμό, λογισμικά, λογιστικά, δικιγορικα κ.τ.λ. κ.τ.λ.)

η) που μπορώ να ρωτίσω όλα αυτά και άλλα τόσα? (στην περίπτωση που βαριέσται να μου απαντήσετε) (δεκτό καταλαβαίνω)

εγώ απλά να σχεδιάζω ήθελα... :D

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.: (Ένας οδηγός σε pdf θα ήταν πολύ καλή φάση) (θα τον κάνω εγώ μολις τα μάθω)
Άβαταρ μέλους
ylovits
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 25.02.09, 4:38 pm

Γειά σου,

για αρκετά στοιχεία για τους Έλληνες δημιουργικούς υπάρχει το Creative Survey 2008: http://www.creativesurvey.gr

α) Ανάλογα την έναρξη που κάνεις, άλλοι στο επαγγελματικό, έχω ακούσει και freelancers στο επιμελητήριο των βιοτεχνών.

β) Όχι, μπορείς να έχεις δηλώσει όσα ΚΑΔ θέλεις.

γ/δ) Άδεια άσκησης επαγγέλματος ΔΕΝ χρειάζεσαι, δεν γνωρίζω κάποιον να έχει κάτι τέτοιο.

ε) Όχι, μπορείς και χωρίς πτυχίο.

στ) Είναι μια Ένωση... για γραφίστες στην Ελλάδα.

Τα υπόλοιπα είναι μια μεγάλη ιστορία. Θα τα μάθεις όλα αυτά στη πράξη, ή μιλώντας με οποιονδήποτε άλλο που έχει κάνει το ίδιο πράγμα. Επιγραμματικά να τα συμμαζέψουμε όπως τα ειπες και εσύ:

- Έξοδα έναρξης,
- πληρωμή επιμελητηρίου
- αγορά εξοπλισμού, αναλωσίμων, software, γραμματοσειρές κ.α. υλικό
- έξοδα λογιστού

αλλά δεν μπορείς να μάθεις τι θα χρεωθείς αν δεν αποφασίσεις τι θα κάνεις. Τι software θα αγοράσεις, τι υπλογιστή και εξοπλισμό, θα πάρεις fonts ή θαπαίξεις με free, θα έχεις λογιστή για όλα ή θα τα κάνεις μόνος σου;

Και μεις να σχεδιάζουμ εξεκινήσαμε, και μετά μάθαμε οτι πρέπει να σοβαρευτούμε και να φάμε όλα αυτά τα πακέτα... :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 25.02.09, 5:44 pm

penlix έγραψε:Και μεις να σχεδιάζουμ εξεκινήσαμε, και μετά μάθαμε οτι πρέπει να σοβαρευτούμε και να φάμε όλα αυτά τα πακέτα... :)

+1
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό ylovits » 26.02.09, 2:58 pm

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!
Άβαταρ μέλους
ylovits
Member

Δημοσίευσηαπό iceman » 26.02.09, 9:27 pm

Εκτός του ΤΕΒΕ και ΙΚΑ τι μπορεί να είναι το άλλο ?
iceman
Member

Δημοσίευσηαπό ylovits » 26.02.09, 11:05 pm

Μαύρη μαυρίλλα πλάκωσε

ή ΟΓΑ... ξέρω γω

όλα γίνονται!!
Άβαταρ μέλους
ylovits
Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 27.02.09, 4:28 am

sergiokomic έγραψε:
penlix έγραψε:Και μεις να σχεδιάζουμ εξεκινήσαμε, και μετά μάθαμε οτι πρέπει να σοβαρευτούμε και να φάμε όλα αυτά τα πακέτα... :)

+1

συν πολλά ένα........................καί περαστικά μας.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 27.02.09, 9:56 am

Ως προς την άδεια επαγγέλματος:
για να ανοίξεις ένα γραφείο θα πρεπει είτε να έχεις αναγνωρισμένο από το κράτος πτυχίο πάνω στην ειδικότητα που πρόκειται να ασκήσεις ή να έχεις ένσημα 2 ετων. Αυτό ίσχυει τουλάχιστον πριν από 10 χρόνια.

Οσο αφορά τα λογιστικά και τα νομικά θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον λογιστή που έχει ανάλογη εμπειρία στον κλάδο, διότι χρόνο με το χρόνο πολλά αλλάζουν.
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Re: ΤΕΒΕ,ΙΚΑ,ΕΦΟΡΙΕΣ,ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠ'ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΠΝ

Δημοσίευσηαπό isikol » 27.02.09, 10:13 am

ylovits έγραψε:εγώ απλά να σχεδιάζω ήθελα...

συμμερίζομαι τον πόνο σου φίλε μου...όπως και οι υπόλοιποι φανταζομαι :wink:
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 27.02.09, 12:11 pm

PETER PAN έγραψε:
συν πολλά ένα........................καί περαστικά μας.

Επειδη δεν μου αρεσουν οι απολυτες ισοπεδώσεις και σε σχεση με το αλλο σου post φιλε μου που αναφερεις πως εκλεισες το ΤΕΒΕ και πας στο εξωτερικο να βρεις την τυχη σου, θελω να αναφερω και τον αντιποδα (ξερεις στην Ελλαδα ζω και εργαζομαι ως ελ. επαγγελματιας κι εγω).

Και το ΤΕΒΕ μου εχω πληρωμένο μέχρι τελευταίου cent και την εφορία μου!
Και εχω και γεματη την τσεπουλα μου!

Αυτα για να μην πανικοβαλουμε αδικα και οποιον συναδελφο επιθυμει να ορισει την επαγγελματικη του τυχη εδω στην Ελλαδα!
Αν εισαι καλος, υπευθυνος και φυσικα εχεις ορεξη για δουλεια (σε ολα τα επιπεδα, απο υπολογιστη ως pr & marketing) τοτε δεν χανεσαι!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 01.03.09, 9:50 pm

Καλησπερα Νότη,

Γιατι θεωρεις την αποψη μου ιδοπεδωτική;
Απλά αναφέρω την εμπειρία μου. Αυτό σημαινει πως δεν ειμαι ο κανόνας της όλης υποθεσης. Θα ήμουν ο κανόνας αν έκαναν κάτι παραπλήσιο με μένα πολλοί άλλοι. Ομώς, προκειμενου να υπάρξει η οποιαδήποτε εξέλιξη, πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά - να ακουμε όλες τις απόψεις.

Το ΤΕΒΕ το εκλεισα για αρκετους λόγους και όχι αποκλειστικα και μόνο για εναν. Για παραδειγμα δεν μου αρέσει το γεγονος πως κάνουν αυξήσεις χωρίς καμία ενημέρωση καθως επίσης, πως κάνουν περισσότερες απο αυτες που επιτρέπει ο κανονισμος τους. Η εντυπωση που μου δινουν ειναι πως λειτουργουν βάση του σκεπτικου της ελευθερης αγορας, δηλαδη κατι σαν τα σουπερ μαρκετ που σου παρουσιαζουν μεσα στην εβδομαδα 2 διαφορετικες τιμες στο ιδιο προϊον.

Μπραβο σου που εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου απεναντι στο ΤΕΒΕ. Τι ειναι ομως αυτο που σε κανει να πιστευεις και υποννοεις οτι εγω δεν ημουν ενταξει ως προς τις υποχρεωσεις μου; Και γω επαγγελματιας ειμαι στον χωρο μου και τις υποχρεωσεις μου στο ΤΕΒΕ ανεξαρτητα απο το γεγονος του ποσο δικαια λειτουργει - τις τηρουσα στο έπακρο.

Ο συναδελφος - ο οποιοσδηποτε συναδελφος - που επιθυμει να ορισει την επαγγελματικη του τυχη στην Ελλαδα, ξερει να διαβαζει και να αξιολογει τις επιλογες του και τισ τυχον γνωμες που εχει στην διαθεση του και τον ενημερωνουν σφαιρικα και οχι μονοπλευρα. Αυτος ειναι και ενας απο τους ρολους μας σαν γραφιστες, δηλαδη να αξιολογουμε βαση αντικειμενικων κριτηριων το υλικο που εχουμε στην διαθεση μας και αναλογα να κρινουμε και να σχεδιαζουμε.

Το παρακατω σχολιο σου να το παρω ως προσωπικο;

"Αν εισαι καλος, υπευθυνος και φυσικα εχεις ορεξη για δουλεια (σε ολα τα επιπεδα, απο υπολογιστη ως pr & marketing) τοτε δεν χανεσαι!"

Πιστεψε με, πολλοί καλοι γραφιστες και γραφιστριες έχουν χαθει στον χωρο μας. Χρειαζεται να αναφερω τους λόγους; Πιστευω λιγο-πολυ ειναι γνωστοι, οπως είναι γνωστο και το πως λειτουργει ο χωρος μας, και με τι ειδους ατομα.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 03.03.09, 12:10 am

Φίλε μου, κατ' αρχας με συγχωρεις αν εβγαλα βιαστικα και λαθος συμπερασματα, αλλα ομολογω πως δεν αισθανομαι ακομα και τωρα να φταιω!
Η τοποθετηση σου ηταν με τετοιο τροπο δοσμενη που παρεπεμπε σε καποιον απογοητευμενο ελ. επαγγελματια που δεν μπορει πλεον να καλυψει τις υποχρεώσεις του και δεν μπορει να σταθει επαγγελματικα στον τοπο του!

Αυτα που αναφερεις ειναι σωστα και δεν εχω λογο να αντιταχθω (ειδικα για το θεμα ΤΕΒΕ).

Φυσικα και να μην παρεις προσωπικα το σχολιο μου αφου δεν γνωριζω την δουλεια σου και δεν θα μπορουσα να τοποθετηθω για αυτην! Τα εγραψα αναφερομενος σε οποιονδηποτε επιθυμει να ξεκινησει κατι δικο του αυτη την στιγμη και δει την τοποθετηση σου σαν τροχοπεδη!

Τελος επετρεψε μου να επιμεινω στην ορθοτητα αυτου του σχολιου!
Ειπα πως ΣΙΓΟΥΡΑ θα πετυχει αν μπορει να ειναι καλος σε 3 τομεις και οχι μονο στο pc ή σε concepts...

Ανεξαρτητα απο την τοποθετηση μου, σου ευχομαι την καλυτερη δυνατη εξελιξη στην καριερα σου οπου και αν επιλεξεις να ασκησεις το αγαπημενο σου επαγγελμα! :wink:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων