Πρόβλημα με την οθόνη στον 24"άρη iMac(?)

Do you think different ?

Πρόβλημα με την οθόνη στον 24"άρη iMac(?)

Δημοσίευσηαπό Grin » 13.04.09, 12:20 am

Γεια χαρά σε όλες και όλους!
Πάνε 16 μέρες από τότε που απέκτησα το νέο 24"άρη iMac.
Αν και χρόνια χρηστης Windows δεν έχω δυσκολευτεί καθόλου να προσαρμοστώ με το OSX και πραγματικά απορώ πως την είχα "πατήσει" τόσα χρονια έτσι. :P
Τις τελευταίες 3-4 μέρες, παρατηρώ στην κάτω αριστερή γωνία του monitor κάποιο ξεθώριασμα στο χρώμα. Αυτό φαίνεται έντονα ούτε δουλεύω στο Photoshop σε fullscreen με μαύρο background. Ενώ όλο το monitor είναι μαύρο κάτω αριστερά γκριζάρει σαν λεκές.
Το ίδιο και όταν βλέπω κάποια ταινία σε fullscreen, είναι σαν να "φωτίζει" περισσότερο στο συγκεκριμένο σημείο.
Αυτό έχει αρχίσει να με "τρομοκρατεί" :cry: , έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι ανάλογο ?
Πρέπει να το πάω να το δουν? Αν όντως έχει πρόβλημα το monitor, μπορώ να ζητήσω αλλαγή του iMac και όχι επισκευή? :roll:
Grin
Member

Re: Πρόβλημα με την οθόνη στον 24"άρη iMac(?)

Δημοσίευσηαπό billys_z » 13.04.09, 9:00 am

Grin έγραψε:Γεια χαρά σε όλες και όλους!
Πάνε 16 μέρες από τότε που απέκτησα το νέο 24"άρη iMac.
Αν και χρόνια χρηστης Windows δεν έχω δυσκολευτεί καθόλου να προσαρμοστώ με το OSX και πραγματικά απορώ πως την είχα "πατήσει" τόσα χρονια έτσι. :P
Τις τελευταίες 3-4 μέρες, παρατηρώ στην κάτω αριστερή γωνία του monitor κάποιο ξεθώριασμα στο χρώμα. Αυτό φαίνεται έντονα ούτε δουλεύω στο Photoshop σε fullscreen με μαύρο background. Ενώ όλο το monitor είναι μαύρο κάτω αριστερά γκριζάρει σαν λεκές.
Το ίδιο και όταν βλέπω κάποια ταινία σε fullscreen, είναι σαν να "φωτίζει" περισσότερο στο συγκεκριμένο σημείο.
Αυτό έχει αρχίσει να με "τρομοκρατεί" :cry: , έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι ανάλογο ?
Πρέπει να το πάω να το δουν? Αν όντως έχει πρόβλημα το monitor, μπορώ να ζητήσω αλλαγή του iMac και όχι επισκευή? :roll:

Καλημέρα και καλή μεγάλη εβδομάδα!
Δες λίγο και αυτό
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=86&t=12679&p=155507&hilit=imac+display#p155507
Εαν είναι κάτι παρόμοιο μικρό το κακό...
Αλλοίως ενημέρωσε μας για την πορεία...
good luck
billys_z
Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 13.04.09, 12:13 pm

Μην πανικοβάλεσαι, το ίδιο πρόβλημα είχα και έβγαλα το γυαλί, καθάρισα από μέσα και όλα οκ.
Δεν πιστεύω να είναι κάτι άλλο....και αν είναι εγγύηση έχεις, το πας πίσω.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Grin » 13.04.09, 7:45 pm

Έβγαλα το γυαλί, αλλα δυστυχώς δεν είναι σκόνη. Το ίδιο πράγμα εξακολουθεί να υπάρχει και χωρίς το τζάμι και μάλιστα παρατήρησα ότι έχει και ένα καμένο pixel στην συγκεκριμένη περιοχή :|.
Οπότε αυτό που μένει είναι να επικοινωνήσω με τον προμηθευτή μου. :(
Grin
Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 14.04.09, 1:30 am

Έχω το ίδιο ακριβώς θέμα , η οθόνη μου είναι πιο φωτεινή σε αρκετά σημεία στις άκρες.
Ευτυχώς το πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο φαίνεται μόνο όταν είναι τελείως μαύρη (σε dvd klp)

Το ίδιο πρόβλημα έχουν πάρα πολλοί δεν είμαστε μόνοι :) , αν ψάξεις στο internet θα βρεις πολλά παράπονα.

- Επίσης έχω και εγώ ενα καμένο pixel.

- Έχω και σκόνη πάνω δεξιά μέσα στην οθόνη όπως εκατομμύρια χρήστες.

- 'Εχω και ένα remote που δουλεύει σπάνια έως ποτέ, απλά δουλεύει που και που σαν να μου λέει μην με σπάσεις....

- Και έχω και ενα φοβερό πρόβλημα με ενα error message με τα USB μου, όπως πολλοί χρήστες. (θα ανοίξω ειδικό θέμα γιαυτό :) )

Αν κάτσω να θυμηθώ θα βρω κι άλλα.....

Κάπου εδώ θα περιμένατε να πω... οτι παρόλα τα προβλήματα το imac μου είναι μούρλια... όχι δεν θα το πω

mac my ass :x
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό Grin » 14.04.09, 2:12 am

Charlie μου έκανες την καρδιά περιβόλι χαχαχαχαχα
Ευτυχώς δεν έχω remote :P, τα USB μου προς το παρόν δουλεύουν κανονικά,
η σκόνη είναι το λιγότερο, το ποντίκι όμως θέλει σπάσιμο!!! :wall
Grin
Member

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων