Συζήτηση για ένα από τα προβλήματα του κλάδου

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Με ποιές από τις παρακάτω απόψεις συμφωνείτε; (διαβάστε παρακάτω πρώτα)

Α.
18
69%
Β.
1
4%
Γ.
4
15%
Δ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ε.
2
8%
ΣΤ.
1
4%

Σύνολο ψήφων : 26

Συζήτηση για ένα από τα προβλήματα του κλάδου

Δημοσίευσηαπό unholy » 29.06.09, 5:50 pm

Τα παρακάτω είναι απλά κάποιες σκέψεις που κάνω κατά καιρούς. Δεν περιμένω να συμφωνούν όλοι με τις απόψεις μου. Απλά θέτω τις σκέψεις μου προς συζήτηση:

Όπως είναι σε όλους εδώ πέρα γνωστό, ο κλάδος μας έχει πάρα πολλά προβλήματα, που χρόνο με το χρόνο διογκώνονται. Μέχρι σήμερα ελάχιστες (ουσιαστικές) προσπάθειες έχουν γίνει για να λυθούν αυτά τα προβλήματα, ενώ για μερικά αμφιβάλω αν έχει γίνει ποτέ το οτιδήποτε. Μερικές φορές λοιπόν κάνω κάποιες σκέψεις για τον τρόπο/τρόπους που θα μπορούσαν να λυθούν κάποια από αυτά τα προβλήματα.. Σε αυτό το thread θέλω να αναφερθώ στο πρόβλημα των εργασιακών δικαιωμάτων. Ποιο είναι το πρόβλημα; Πολύ απλά, ότι και η “κουτσή Μαρία” μπορεί να γίνει γραφίστας. Από τότε που μπήκα στο χορό σαν επαγγελματίας, άρχισα να ζηλεύω τα λεγόμενα “κλειστά” επαγγέλματα, όπως τους πολιτικούς μηχανικούς, τους λογιστές, τους δικηγόρους και τους οπτικούς. Αυτά τα λεγόμενα “κλειστά” επαγγέλματα δεν μπορεί να τα κάνει ο οποιοσδήποτε, αφού πρέπει να έχεις οπωσδήποτε αναγνωρισμένο πτυχίο από το κράτος. Και καλά κάνουν αφού φαντάζεστε να έκανε ένα από αυτά τα επαγγέλματα ο κάθε άσχετος; Θα έμπαινε πολύ κόσμος φυλακή (και κάποιοι στο χώμα :P). Στο δικό μας χώρο τα πράγματα δεν είναι έτσι, αφού οι κακές δουλειές δεν έχουν ορατό αντίκτυπο καθώς δεν κινδυνεύει η ασφάλεια, η υγεία, ή η νομιμοφροσύνη του πελάτη. Σίγουρα μια κακή δουλειά θα κοστίσει οικονομικά στον πελάτη, αλλά αυτό προκύπτει από απώλεια υποθετικών εσόδων, που είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να τα υπολογίσει ή ακόμη και να συνειδητοποιήσει αυτή την απώλεια (τουλάχιστον όσον αφορά τους “μικρούς” πελάτες). Το να μπορεί ο οποιοσδήποτε άσχετος λοιπόν, να γίνει επαγγελματίας γραφίστας, πιστεύω ότι είναι κάτι κακό, ανεξάρτητα με το γεγονός ότι τα προβλήματα που δημιουργούνται (στους πελάτες αναφέρομαι μόνο) δεν είναι τόσο “επικίνδυνα”. Τα προβλήματα όμως αυτά είναι πολλά και οι “κακές” δουλειές που ανέφερα παραπάνω είναι μόνο ένα από αυτά. Μερικά άλλα είναι η μείωση του κύρους του επαγγέλματος, η πτώση των αμοιβών, η ανεξέλεγκτη και υπερβολική αύξηση της ανάγκης για θέσεις εργασίας και η κακή διαπαιδαγώγηση των πελατών.
Μια λύση που έχω σκεφτεί -μιλώντας πάντα θεωρητικά ανεξάρτητα αν είναι εφικτή η υλοποίησή της- είναι να ψηφιστεί ένας νόμος που να απαγορεύει σε κάποιον να πάρει κωδικό από την εφορία (ως γραφίστας και τα παρεμφερή) αν δεν έχει πτυχίο αναγνωρισμένο από το κράτος (το ίδιο και για την ασφάλισή του). Με αυτόν τον τρόπο δε θα μπορεί ο κάθε άσχετος να δουλεύει νόμιμα σαν γραφίστας. Τώρα αν θέλει μια ζωή να δουλεύει “μαύρα”, με γεια του και χαρά του ;) Ξέρω ότι δε θα συμφωνήσουν όλοι με αυτά που λέω και εν μέρη κάτι τέτοιο θα ήταν άδικο για μερικούς πολύ καλούς συναδέλφους που δεν σπούδασαν ποτέ τους γραφιστική ή δεν μπήκαν ποτέ στον κόπο να αναγνωρίσουν το πτυχίο τους ή έχουν σπουδάσει σε μια μη αναγνωρισμένη ιδιωτική σχολή. Γι' αυτό το λόγο έχω κάνει κάποιες σκέψεις-προτάσεις, που τις παραθέτω παρακάτω με την μορφή ψηφοφορίας. Δεκτές πέρα από τις ψήφους σας και όλες οι σκέψεις πάνω σε όσα είπα.

Α. Διαφωνώ και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο. Κακός γραφίστας-επαγγελματίας μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε, ανεξάρτητα με το αν έχει σπουδάσει ή έχει αναγνωρισμένο πτυχίο. Κάτι τέτοιο θα στερούσε τη δυνατότητα σε ανθρώπους με ταλέντο που δεν έχουν την ευκαιρία να σπουδάσουν, να μπούνε στο χώρο.

Β. Συμφωνώ με την ιδέα. Εφαρμογή εδώ και τώρα.

Γ. Συμφωνώ με την ιδέα αλλά να ισχύσει μόνο για όσους δεν έχουν προλάβει ήδη να πάρουν κωδικούς από την εφορία. Δηλαδή να ισχύσει από εδώ και πέρα.

Δ. Να μπορούν να πάρουν τους κωδικούς όλοι, αρκεί να έχουν ένσημα για (π.χ.) 3-5 χρόνια σαν υπάλληλοι γραφίστα ή διαφημιστικής εταιρίας ή περιοδικού-εφημερίδας για σελιδοποιοί.

Ε. Όπως και Δ, αλλά ποιο συγκεκριμένα: πτυχιούχοι ΤΕΙ και αναγνωρισμένων ΑΕΙ εξωτερικού 0 χρόνο αναμονής. Πτυχιούχοι ΤΕΕ, ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, 1-2 χρόνια εργασίας σε ατελιέ-διαφημιστική. Χωρίς πτυχίο 5+ χρόνια εργασίας σε ατελιέ-διαφημιστική.

ΣΤ. Συμφωνώ ότι υπάρχει πρόβλημα, διαφωνώ όμως με τις προτεινόμενες λύσεις (παραθέτω δική μου πρόταση σε post).

Τα παραπάνω θα μπορούσαν να αφορούν όλα τα συναφή επαγγέλματα, αλλά επειδή δε γνωρίζω και πολλά για τα προβλήματά τους, αναφέρομαι κυρίως σε γραφίστες. Επίσης τα παραπάνω επικεντρώνονται στους γραφίστες που δραστηριοποιούνται σαν ανεξάρτητοι επαγγελματίες και όχι αυτούς που δουλεύουν σαν υπάλληλοι.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Re: Συζήτηση για ένα από τα προβλήματα του κλάδου

Δημοσίευσηαπό cookie » 29.06.09, 9:50 pm

Μάλιστα....

Νομίζω ότι δεν έχουμε λάβει υπόψιν κάτι πάρα πολύ σημαντικό...
Με ποιά διαδικασία θα γίνεται η πιστοποίηση που λες, για να δούμε ποιος είναι ο "καλός" και ποιός ο "κακός"? Σαν την πιστοποίηση των ΙΕΚ? :dance :wall
Το επάγγελμα του γραφίστα δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με επαγγέλματα που αναφέρεις. Ο γιατρος κ ο αρχιτεκτονας π.χ. εκ των πραγματων πρέπει να ξέρει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πράγματα για να μπορεί να λέγεται επαγγελματίας. Στον γραφίστα πώς θα μπορέσει να καθοριστεί αυτο? Με τι είδος εξέτασης?

Ο απόφοιτος του ΤΕΙ δηλαδή είναι ο μαμάτος και είναι έτοιμος να δουλέψει μόνος του μόλις τελειώσει τη σχολή? Επειδή έχει πτυχίο? Παράδειγμα: Όταν δούλευα πρακτική είχαμε μία γραφίστρια απο ΤΕΙ και στο photoshop πραγματικά δεν ήξερε που πάνε τα 4.
Οκ, λες κ για προυπηρεσία. Δηλαδή επίσης αν για να είσαι "επίσημα" γραφίστας πρέπει να δουλέψεις 3 χρόνια πχ, ποιός μπορεί να κρίνει αν είσαι πιο άξιος ή λιγότερο από αυτόν που έχει δουλέψει 1 χρόνο ας πούμε.

Βέβαια προσωπική μου άποψη είναι αυτή και just for the record, έχω πάει σε σχολή σε τμήμα ελευθέρων σπουδών, και μέχρι σήμερα έχω ξεχάσει κ να πάω να πάρω το δίπλωμά μου από τη σχολή... Αν είχα πάει ΙΕΚ, δεν θα έδινα καν για πιστοποίηση, πραγματικά πιστεύω ότι γενικά η όλη διαδικασία για το συγκεκριμένο χαρτί είναι λίγο για #$%&$#^%.

Γενικά η γνώση από όπου κι αν προέρχεται είναι πολύτιμη, αλλά οι "τίτλοι" δεν είναι και πανάκεια.

Δεν είναι και πολύ σωστά δομημένα αυτά που γράφω, αλλά νομίζω you get the point.

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει πρόβλημα, απλά πραγματικά το ότι θα λυθεί με τον συγκεκριμένο τρόπο που λες νομίζω ότι είναι λίγο αστείο.

Κακοί και καλοί γραφίστες θα υπάρχουν πάντα και με χαρτια, και χωρίς χαρτια!
Άβαταρ μέλους
cookie
Member

Δημοσίευσηαπό Rodoula » 30.06.09, 1:05 am

Καλησπέρα παιδιά
Έχω τελείωση ένα πανεπιστήμιο (Επιστημών Τέχνης) και τον πρώτο χρόνο ενός ΙΕΚ γραφιστικής και λόγω οικογενειακής επιχείρησης τα βασικά πράγματα της δουλειάς τα έχω μάθει. Δεν έχω μάθει όμως τα ουσιαστικά. Επομένως μπαίνει και ο προβληματισμός του τι τελικά διδάσκεται κάποιος και στο ΤΕΙ και στο ΙΕΚ και οπουδήποτε. Δεν διδάσκεται ιστορία τέχνης, ιστορία του design, βασικοί κανόνες σχεδίασης, ούτε καν 5 βασικά πράγματα κλπ. Δεν υπάρχει βιβλιογραφία επαρκής (δεν θεωρείται από πολλούς απαραίτητη!!) και δεν δίνεται καμία κατεύθυνση στο «πως» πρέπει να γίνεται η μελέτη και η αναζήτηση του καινούριου, του διαφορετικού με αποτέλεσμα να καταφεύγουμε σε πεπατημένες λύσεις διόλου ενδιαφέρουσες. Πρέπει να υπάρχουν ισχυρά θεμέλια ώστε να πατήσει κάποιος σε βασικές γνώσεις και βήμα μπροστά. Το μόνο που προτείνεται είναι η παρακολούθηση σεμιναρίων επί σεμιναρίων (συνήθως από κάποια εταιρία με σκοπό την προώθηση των προϊόντων της τα οποία δεν είναι καν δωρεάν!) με τελείως σκόρπια και αποσπασματικά πράγματα. Και τελικά σου λένε εεε.. αυτά θα τα διαβάσεις και θα τα μάθεις μόνος σου….!!??!!??
Δεν δημιουργούμε για να ξεχωρίσουμε απ' τον κόσμο. Δημιουργούμε για να σμίξουμε τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Rodoula
Member

Δημοσίευσηαπό sophie » 30.06.09, 1:15 am

«Ανοίγουν» 26 «κλειστά» επαγγέλματα το 2010

1. Οι δραστηριότητες των περισσότερων νομοθετικά κατοχυρωμένων επαγγελμάτων (νομικών και φορολογικών συμβούλων, αρχιτεκτόνων, μηχανικών, λογιστών, τοπογράφων κ.λπ.).
...........

http://www.express.gr/news/finance/1828 ... 82876.php3
sophie
Member

Δημοσίευσηαπό sophie » 30.06.09, 1:17 am

Καλησπέρα
Η τάση στην Ευρώπη είναι να ανοίγουν τα επαγγέλματα
Εμείς θα γυρίσουμε στις συντεχνίες του μεσαίωνα

μήπως είστε εκτός τόπου και χρόνου;
sophie
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 30.06.09, 12:23 pm

1. Θεωρητικά ΔΕΝ γίνεται κάθε ασχετος γραφίστας. Για να ανοίξεις γραφείο θέλει τουλάχιστον 3 χρόνων ένσημα σε αυτό το επάγγελμα ή πτυχίο αναγνωρισμένο από το κράτος.
2. Ακόμα και αν, ρεαλιστικά μιλώντας, το παραπάνω ξεπερνιέται τότε προσωπικά μου αρέσουν να υπάρχουν οι άσχετοι στην αγορά διότι, και ως σχετικός, μπορώ να έχω βάσιμο λόγο που οι χρεώσεις μου είναι υψηλές και επίσης μου δίνει μεγαλύτερη ώθηση ώστε οι υπηρεσίες μου να γίνουν υψηλότερες.
Οπως γνωρίζετε η Σαντορίνη είναι μία και μοναδική. Υπαρχουν δωμάτια από 30 ευρώ όπως επίσης υπάρχουν και των 3.000 ευρώ / βραδιά.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 30.06.09, 12:34 pm

Το να είσαι καλός ή όχι γραφίστας εξαρτάται από εσένα τον ίδιο! Είτε έχεις πτυχίο είτε όχι. Υπάρχουν πράγματα που μπορεί να σου δείξει κάποια σχολή και πολλά άλλα που πρέπει να τα ανακαλύψεις μόνος σου!
Προσωπικά έχω γνωρίσει γραφίστες από διάφορες σχολές και σε μερικά πράγματα είναι καλύτερη η μία και σε μερικά πράγματα η άλλη και η άλλη και...Έχω γνωρίσει και γραφίστες που δεν έχουν τελειώσει ΚΑΜΙΑ σχολή του κλάδου αλλά απλά το'χουν...
Το όλο σκηνικό μου φαίνεται ρατσιστικό και σε λίγο θα ακούσω και το "να φύγουν όλοι οι ξένοι που μας τρων τις δουλειές" Ας σοβαρευτούμε λιγάκι!!!
Είμαστε όλοι στον ΠΛΕΟΝ καπιταλιστικό κλάδο και ζητάμε όρια και θεσμοθέτηση πτυχίων όταν ουσιαστικά εμείς ξεχωρίζουμε με τη δουλειά και το portfolio μας???
[*]Τα είπα και ξαλάφρωσα! ΟΥΦ
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Ranja » 30.06.09, 1:03 pm

Tι να πω? Υπάρχω στον χώρο των εκδόσεων ως μεταφράστρια, διορθώτρια και κειμενογράφος από το 1995. Ως σελιδοποιός από το 2001. Μαθήτευσα εργαζόμενη σε μια από τις μεγαλύτερες εκδοτικές μονάδες κάθετης παραγωγής στην Αττική. Πέρασα κι από διαφημιστική. Είμαι άνεργη προς ώρας αλλά ψιλοδουλεύω μαύρα μέχρι τον Σεπτέμβρη, που σκέφτομαι ν' ανοίξω τη δική μου ιστορία.

Με πολύ κόπο, άπειρες ώρες δουλειάς, διάβασμα σχετικών βιβλίων και περιοδικών, σεμινάρια κλπ κλπ έμαθα αυτή την τέχνη και ζω απ' αυτή. Γιατί να μην μπορέσω να πάρω κωδικό και να κληθώ κοντά στα 36 μου να βγω πάλι στο ψάξιμο, ή, ακόμα χειρότερα να μην μπορώ να δουλέψω πουθενά γιατί δεν έχω πτυχίο? ΑΦού με τόσα χρόνια δουλειάς είναι να έχω τελειώσει δυο πανεπιστήμια, κι όχι απλώς μια σχολή γραφικών τεχνών... :roll:
It's never too late to start all over again.
Ranja
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 30.06.09, 1:11 pm

Ένας από τους καλύτερους εικονογράφους που έχω δει (τουλάχιστον live) ήταν ο συμφοιτητής μου Ιορδάνης.....Στην ουσία πήγε σε 2-3 διαφορετικά πανεπιστήμια και δεν τελειώσε κανένα...Γιατί; Δεν χρειαζόταν! Παραήταν καλός για να ασχοληθεί, και όχι δεν υπερβάλω! Αυτός ο άνθρωπος δεν χρειαζόταν πτυχείο για να για να δουλέψει!

Το portfolio μας είναι αυτό που μας φτιάχνει ή που μας καταστρέφει!
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 30.06.09, 1:18 pm

Παιδιά, δεν μπορω να δω τις επιλογές :roll:
ο τελευταίος να κάνει edit
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 30.06.09, 1:24 pm

adworks έγραψε:Παιδιά, δεν μπορω να δω τις επιλογές :roll:

Α. Διαφωνώ και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο. Κακός γραφίστας-επαγγελματίας μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε, ανεξάρτητα με το αν έχει σπουδάσει ή έχει αναγνωρισμένο πτυχίο. Κάτι τέτοιο θα στερούσε τη δυνατότητα σε ανθρώπους με ταλέντο που δεν έχουν την ευκαιρία να σπουδάσουν, να μπούνε στο χώρο.

Β. Συμφωνώ με την ιδέα. Εφαρμογή εδώ και τώρα.

Γ. Συμφωνώ με την ιδέα αλλά να ισχύσει μόνο για όσους δεν έχουν προλάβει ήδη να πάρουν κωδικούς από την εφορία. Δηλαδή να ισχύσει από εδώ και πέρα.

Δ. Να μπορούν να πάρουν τους κωδικούς όλοι, αρκεί να έχουν ένσημα για (π.χ.) 3-5 χρόνια σαν υπάλληλοι γραφίστα ή διαφημιστικής εταιρίας ή περιοδικού-εφημερίδας για σελιδοποιοί.

Ε. Όπως και Δ, αλλά ποιο συγκεκριμένα: πτυχιούχοι ΤΕΙ και αναγνωρισμένων ΑΕΙ εξωτερικού 0 χρόνο αναμονής. Πτυχιούχοι ΤΕΕ, ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, 1-2 χρόνια εργασίας σε ατελιέ-διαφημιστική. Χωρίς πτυχίο 5+ χρόνια εργασίας σε ατελιέ-διαφημιστική.

ΣΤ. Συμφωνώ ότι υπάρχει πρόβλημα, διαφωνώ όμως με τις προτεινόμενες λύσεις (παραθέτω δική μου πρόταση σε post).
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό unholy » 30.06.09, 1:48 pm

Παιδιά συζήτηση κάνουμε και δεν έχω καμιά ρατσιστική διάθεση απέναντι στον οποιοδήποτε! Το όλο σκεπτικό μου έχει να κάνει με το γεγονός του πως μπορεί κάποιος να ανοίξει δικό του γραφείο, χωρίς πρώτα ή να έχει σπουδάσει κάπου ή να έχει δουλέψει κάπου όπου θα έχει μάθει μερικά πράγματα από την "διδασκαλία" των παλαιότερων. (στο poll προσπάθησα να βάλω επιλογές που εκφράζουν όλες τις απόψεις) Αυτό με τα ένσημα δε νομίζω να ισχύει heinrich μια και ξέρω αρκετούς που έχουν ανοίξει γραφείο χωρίς να πληρούν αυτές τις προϋποθέσεις, εκτός αν είναι καινούργιο φρούτο. Αν ισχύει, ουσιαστικά είναι υλοποίηση κατά ένα μέρος αυτού που λέω και εγώ.
Το ότι πολλά κλειστά επαγγέλματα ανοίγουν, ειλικρινά δεν το γνώριζα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση π.χ. να πω σε κάποιον που δεν έχει σπουδάσει πολιτικός μηχανικός να μου φτιάξει το σπίτι!
Crossbow ο εικονογράφος έχει καθαρά να κάνει με την τέχνη και όχι την εφαρμοσμένη τέχνη και τη διαφήμιση. εκεί υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες που δεν έχουν και τόσο σχέση με το ταλέντο ;)
Νομίζω πως μερικοί υποτιμούν αρκετά την αξία των σπουδών σε μια καλή σχολή. Aν κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις σαν φοιτητής, τότε θα πάρεις εφόδια για όλη σου την ζωή που θα είναι πολύ πολυτιμότερα από εργασιακή εμπειρία ανάλογου χρονικού διαστήματος. Αλλιώς δε θα είχε και κανένα νόημα η ύπαρξη τέτοιων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και τζάμπα χάνουν τον χρόνο τους όσοι σπουδάζουν. Όταν μιλάω για σχολές και εκπαιδευτικά ιδρύματα, δεν αναφέρομαι μόνο στα ΤΕΙ ή ανάλογα κρατικά ιδρύματα. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνεται μια αξιολόγηση σε όλα τα ιδρύματα και αν πληρούν τις προϋποθέσεις και τα αντικειμενικά κριτήρια (π.χ. υλικοτεχνική υποδομή, καθηγητές που να έχουν σπουδάσει το αντικείμενο και να έχουν μεταπτυχιακά), να αναγνωρίζονται τα πτυχία αυτόματα από το κράτος.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 30.06.09, 2:07 pm

edit victim .....ignore it
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 30.06.09, 2:39 pm

Νοτη σ ευχαριστώ
Κατ αρχήν, για να κοπει το σπασμένο τηλέφωνο, δεν σου ζητούνται 3 χρονων ένσημα, για να ανοιξεις γραφείο.
Οταν εκανα έναρξη , είναι το μονο που δε μου ζητήθηκε
Δεύτερον, σαν κλάδος, πρώτα θα επρεπε να διεκδηκησουμε απο την πολιτεια να γίνει πιο συγκεκριμένη απέναντι μας, αφού η ιδιοτητα γραφίστας σαν κωδικος στην εφορία, δεν υπαρχει πουθενά.
Τρίτον, αντιθετα απο καποιους, πιστευω οτι ενω το επαγγελμα έχει παρει την κατιούσα, δεν είναι επειδή δέν είναι κλειστό επάγγελμα, αλλα λόγω της ευκολίας πρόσβασης στα ψηφιακά μέσα, απο όλους γίνεται ένα μπάχαλο.
Αυτό κάποια στιγμή θα ισορροπήσει.
Τώρα όσον αφορά τη γνώμη μου για το τί πρέπει να κάνουμε, σιγουρα όχι να αποκλειστούν οι μή έχοντες πτυχίο. Μεγας ρατσισμος, άδικος, και ολιγον κομπλεξικη επιλογη αφου ακομα κι εδω στο φορουμ, υπαρχουν αυτοδιδακτοι που σου βαζουν τα γυαλια.
Το θέμα είναι οτι δεν μπορουμε να περιμένουμε συσπείρωση και οργάνωση απο τους άλλους, κι εμεις να μην κανουμε τιποτα.
Ακομα κι άν ο καθενας απο δω έχει 10 πελάτες, μπορεί να τους εκπαιδεύσει.
Η ένωση γραφιστών απο την άλλη έχει κάνει διαφορες ομιλίες με θέματα συμπεριφοράς στον πελάτη.
Σε βάθος χρόνου, που θα ωριμάσουν τα πράγματα, το επάγγελμα θα πάρει τη θέση που του αξίζει
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 30.06.09, 2:50 pm

εν ετει 1999 αν δεν είχες πτυχίο τότε σου ζητούσαν 3 χρόνια συνεχόμενα ένσημα ΙΚΑ. Μιλώντας πάντα για γραφείο με σκοπό τη διαφήμιση, την εκτύπωση και το σχεδιασμό (Οχι για graphic design). Aν έχει αλλάξει κάτι τότε ενημερώστε το topic
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 30.06.09, 3:07 pm

Βλέπω ότι είσαι ο δεύτερος που χρησιμοποιεί τη λέξη "ρατσισμός". Πολύ εύκολα χρησιμοποιείτε τέτοιες "βαριές" λέξεις! Δηλαδή αν εγώ αποφάσιζα μια μέρα να γίνω καρδιοχειρούργος και φυσικά δε με αφήνανε, θα έπρεπε να μιλήσω για ρατσισμό; Θα διάβαζα κανένα βιβλίο, θα έβλεπα και κανένα ντοκιμαντέρ και σιγά σιγά θα μάθαινα.... Βέβαια θα άφηνα πίσω μου και μερικές δεκάδες πτώματα, αλλά στο τέλος θα μάθαινα αν θα είχα ταλέντο! Ίσως το παράδειγμα φαίνεται παράλογο, μια και δεν κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές στη γραφιστική, αλλά η ουσία μένει η ίδια. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο κάποιος χωρίς σπουδές και χωρίς προηγούμενη εργασιακή εμπειρία να αρχίσει να κάνει παπάδες από την μέρα 0. Δεν λέω ότι κάποια μέρα δεν μπορεί να γίνει πολύ καλός γραφίστας, αλλά θα περάσει καιρός μέχρι τότε. Εμένα πάντως μου φαίνεται πως θα ήταν πολύ πιο σωστό κάποιος να έχει αποκτήσει πρώτα κάποια σημαντικά εφόδια πριν ανοίξει τη δική του επιχείρηση. Βέβαια αυτή είναι η δική μου υποκειμενική αντίληψη της αλήθειας, κάτι που ισχύει για όλους μας και αυτή η αντίληψη επηρεάζεται άμεσα από το προσωπικό συμφέρον του καθενός.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 30.06.09, 3:31 pm

unholy έγραψε:Βλέπω ότι είσαι ο δεύτερος που χρησιμοποιεί τη λέξη "ρατσισμός". Πολύ εύκολα χρησιμοποιείτε τέτοιες "βαριές" λέξεις! Δηλαδή αν εγώ αποφάσιζα μια μέρα να γίνω καρδιοχειρούργος και φυσικά δε με αφήνανε, θα έπρεπε να μιλήσω για ρατσισμό; Θα διάβαζα κανένα βιβλίο, θα έβλεπα και κανένα ντοκιμαντέρ και σιγά σιγά θα μάθαινα.... Βέβαια θα άφηνα πίσω μου και μερικές δεκάδες πτώματα, αλλά στο τέλος θα μάθαινα αν θα είχα ταλέντο! Ίσως το παράδειγμα φαίνεται παράλογο, μια και δεν κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές στη γραφιστική, αλλά η ουσία μένει η ίδια. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο κάποιος χωρίς σπουδές και χωρίς προηγούμενη εργασιακή εμπειρία να αρχίσει να κάνει παπάδες από την μέρα 0. Δεν λέω ότι κάποια μέρα δεν μπορεί να γίνει πολύ καλός γραφίστας, αλλά θα περάσει καιρός μέχρι τότε. Εμένα πάντως μου φαίνεται πως θα ήταν πολύ πιο σωστό κάποιος να έχει αποκτήσει πρώτα κάποια σημαντικά εφόδια πριν ανοίξει τη δική του επιχείρηση. Βέβαια αυτή είναι η δική μου υποκειμενική αντίληψη της αλήθειας, κάτι που ισχύει για όλους μας και αυτή η αντίληψη επηρεάζεται άμεσα από το προσωπικό συμφέρον του καθενός.

Συγνώμη....Δημοψήφισμα δεν κάνουμε εδώ πέρα?...ή μήπως πρίν το αναρτήσεις είχες πάρει και την αποφαση να στηρίξεις μια απάντηση?
Ρατσισμός φίλε μου είναι όταν κάποιο ατομο, λόγω κοινωνικής πολιτικής ή οικονομικής θέσης, αποκλείεται απο το ευρύ κοινωνικό σύνολο, και τις ευκαιρίες που παρέχονται απ αυτο.
Δεν βρίσκω οτι χρησιμοποίησα καμια έκφραση.
Απο την άλλη, κοιτα το συστημα όταν λειτουργεί με ιεραρχίες τι αποτελέσματα έχει...
Για σκεψου τα λαδώματα που θα πέσουν σε ένα κρατος που δεν ειναι έτοιμο να τα φιλοξενησει όλα αυτα.
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 30.06.09, 3:31 pm

adworks έγραψε:Το θέμα είναι οτι δεν μπορουμε να περιμένουμε συσπείρωση και οργάνωση απο τους άλλους, κι εμεις να μην κανουμε τιποτα.
Ακομα κι άν ο καθενας απο δω έχει 10 πελάτες, μπορεί να τους εκπαιδεύσει.
Η ένωση γραφιστών απο την άλλη έχει κάνει διαφορες ομιλίες με θέματα συμπεριφοράς στον πελάτη.
Σε βάθος χρόνου, που θα ωριμάσουν τα πράγματα, το επάγγελμα θα πάρει τη θέση που του αξίζει

Πως να εκπαιδεύσει ένας γραφίστας τους πελάτες, όταν ο ίδιος δεν είναι εκπαιδευμένος; Έχω ακούσει γραφίστρια να λέει ότι είπε σε πελάτη που πλήρωσε 500 ευρώ για ένα λογότυπο ότι πλήρωσε παράλογα λεφτά και ότι αυτή θα του ζητούσε πολύ πολύ λιγότερα. Να μη μιλήσω για την ποιότητα της δουλειάς της... Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά! Αλλά ακόμη και σωστός να είσαι στη δουλειά σου, πόσο εύκολα είναι να εκπαιδευτεί ο πελάτης; Δικός μου πελάτης που του έχω κάνει αρκετές δουλειές, που έχουμε κάνει επί ώρες συζητήσεις για το τι είναι καλό και τι όχι, που καθόμουν και του εξηγούσα για πολλά πράγματα για πιο λόγο τα έκανα έτσι και τι εξυπηρετούσαν, γύρισε και μου είπε ότι ένας φωτογράφος που κάνει ψηφιακές εκτυπώσεις, φτιάχνει αφίσες για πάρτυ χωρίς να τις χρεώνει μέσα σε 15 λεπτά και φυσικά είναι γαμάτες!!! Και αυτός που μου το είπε υποτίθεται ότι του κόβει και λίγο παραπάνω! Άσε που ο ίδιος ο φωτογράφος έχει πει σε συνάδελφο ότι οι αφίσες που κάνει είναι όλες παραλλαγή της ίδιας και φυσικά αναγνωρίζει και ο ίδιος ότι δεν είναι καλές...
Η ένωση γραφιστών δραστηριοποιείται κατά κύριο λόγο στην Αθήνα. δεν ξέρω κατά πόσο έχει συμβάλει στην άνοδο του επαγγέλματος εκεί, εδώ στην επαρχία όμως επικρατεί ζούγκλα...
Για το τελευταίο, θα μπορούσες και αλλιώς να πείς "όταν η γραφιστική σταματήσει να είναι μόδα..."
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό brittle » 30.06.09, 3:36 pm

Και η “κουτσή Μαρία” μπορεί να γίνει γραφίστας.
Συμφωνώ μπούμεραγκ.
Άβαταρ μέλους
brittle
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 30.06.09, 3:38 pm

Unholy, καλές οι προθέσεις σου, αλλά ρε φίλε, σκέψου ότι ο καθείς εχων σώας τας φρένας, για να παει να γίνει γραφίστας, ή οτιδήποτε, υποτίθεται ότι ξέρει τα βασικά ή θα σπουδάσει για να τα μάθει. Ανεξάρτητα απ το αν είναι λίγα ή πολλά, αυτά που θα μάθει στη σχολή, δίπλα σε κάποιον ή μόνος του ή σε κάποια εταιρία, αργά ή γρήγορα θα τα μάθει και τα υπόλοιπα.

τώρα αν είναι ημιμαθής, είναι προς κακό δικό του. Αργά ή γρήγορα ο κομπογιαννιτισμός του θα φανεί. Το να ανοίξεις μια επιχείρηση, δεν είναι εύκολο, εχεις υποχρεώσεις, ΤΕΒΕ, Εφορίες, 1002 πράγματα. Δε συμφέρει να το κάνεις αν δε κάνεις απόσβεση. Κι αν η δουλειά σου δεν αξίζει το κλείνεις.

Αν μιλάς για επιχειρήσεις που κοντά στις φωτοτυπίες, τις υπεύθυνες δηλώσεις, και τα χαρτόσημα ξεπετάνε και 2 μακέτες, σ αυτό μπορεί σίγουρα να επέμβει το κρατος, και να κόψει κώλους!

Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε, φίλε, συν κατα πόσο, ένα οποιοδήποτε τυπογραφείο μπορεί να απασχολεί γραφίστες, ή τύπου γραφίστες, και αν ναι, αν αυτοί χρεώσουν ενα Χ ποσό, τότε μια διαφημισική πόσο? ένας ελευθερος πόσο? κτλ.

Εν κατακλείδι ένας αξιοκρατικός διαχωρισμός και προσδιορισμός τιμών μπορεί να γίνει. ή θα μπορούσε.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων