H πρώτη μου απόπειρα stencil

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

H πρώτη μου απόπειρα stencil

Δημοσίευσηαπό GioPren » 30.06.09, 7:53 pm

Εδω και καιρο χαζευω τις δουλεις του Banksy και ζηλευω...Ε λοιπον πηρα την προτοβουλια και εκανα και εγω ενα στενσιλ....

Περιμενω κριτικες...

http://www.flickr.com/photos/georgiosp/3675662374
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Re: H πρώτη μου απόπειρα stencil

Δημοσίευσηαπό penlix » 30.06.09, 9:28 pm

Well done!

Σου ξέφυγε λίγο στα πλάγια, αλλά από λεπτομέρεια είναι μια χαρά.

Ας παραθέσω εγώ το image σου:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό GioPren » 30.06.09, 11:35 pm

:think :D
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 01.07.09, 12:11 am

Μια συμβουλη επειδη κανω και εγω,το spray που θα αγορασεις για το stencil να μην ειναι απο κανενα μαγαζι με χρωματα(HappyColor κτλ...τα οποια σταζουν παρα πολυ)!Καλυτερα να βρεις ενα graffiti ή hiphop shop και να παρεις απο εκει τα cans!Ζητα και skiny ταπες ωστε να μην πεταγεται μεγαλη ποσοτητα χρωματος...Α και γρηγορο περασμα απο πανω,γιατι οπως καταλαβες σταζει 8)
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 01.07.09, 2:12 am

Πολυ ωραιο μπραβο! :wink:
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 01.07.09, 2:19 am

Ευχαριστω!οσον αφορα τα κανς τα πηρα απο ενα κωλομαγαζο 3 ευρω...Οτι να ναι σπρει...Ουτε για να βαψεις τον φραχτη στο χωριο δεν κανει...Ευλογημενη Θεσσαλονική με τα μοντάνα σου! :dance :dance
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 01.07.09, 11:55 am

Ωραίοςςςςςςςς ^^
χρησιμοποίησες αυτοκόλλητο ειδικό για stencil ή κανένα χαρτόνι. Νομίζω με το αυτοκόλλητο επειδή θα είχε καλή εφαρμογή στον τοίχο δεν θα σου έσταζε.
Με μπρίζωσες τώρα και βλέπω να παίζω με τους τοίχους στο σπίτι μου ^^
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 01.07.09, 12:01 pm

Οχι...Τυπωσα το εργο μου σε απλο χαρτι Α1 και μετα το κολλησα κυριολεκτικα ΟΛΟ κατω στο πατωμα...Το περασα ολο με διαφανη ταινια για να γινει πιο σκληρο και μετα το εκψα λιγο λιγο με το κοπιδι...μου πηρε λιγες ωριτσες ολο το ντραβαλο...

Ρε παιδια τα κονικα στενσιλ οι γκουρου του ειδους πως τα κανουν;;με πλαστικο; η με αυτοκολητο χαρτι;;ξερει κανεις;
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 01.07.09, 12:29 pm

Ο τρόπος που ξέρω εγώ είναι ότι παίρνεις αυτό το ειδικό αυτοκόλλητο και κόβεις σε ένα ploteraki το σχέδιο σου και μετά ξεφλουδίζεις το κομμάτι που θα βάψεις..περνάς στο αυτοκόλλητο μία ταινία μεταφοράς και το κολλάς στον τοίχο..αφαιρείς την ταινία μεταφοράς και το πλακώνεις στο spray. Το ειδικό αυτοκόλλητο εφαρμόζει καλά και δέν στάζει η μπογιά. Αφήνεις να στεγνώσει η μπογιά και αφαιρείς το αυτοκόλλητο.
Αλλά εσένα είναι ποιο street τεχνική και μου αρέσει περισσότερο :P
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό reftika » 01.07.09, 5:07 pm

ωραίο το stencil αλλά οι τεχνικές που αναφέρονται μου φαίνονται αρκετά λάθος και πολύ κουραστικές.Επειδή ασχολούμαι χρόνια με το graffiti και έχω χρησημοποιήσει πολλές φορές stencil τόσο για απεικόνηση καθαρά όσο και για μικ΄ρες λεπτομέριες σου προτείνω να τα περνάς είτε με το χέρι είτε κολλώντας το απλό χαρτιί σου, σε ένα κουσέ 1000γρ ή σε ενα μακετόχαρτο 3μμ.Εφαρμόζει στον τοίχο και δν καμπυλώνει καθόλου οπότε δν στάζει από πίσω. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με αυτοκόλλητα γιατί μετά από 3-4 χρήσεις θα πρέ[ει να το ξαναφτιάξεις. Όσο για το κόπσιμο πιστεύω το καλύτερο είναι το νυστέρι γιατί σου δίνει πολλή λεπτομέρια, και για τα cans το σταξιμο οφείλεται στο πως θα το ψεκάσεις.Στην μάρκα διαφέρει η ποιότητα η το αν θα σκάσει μετά από τον καιρό (σου προτείνω belton). Πάντως θέλει ψέκασμα από απόσταση απαλά και αν δν πατήσει το ξαναπερνάς.
Ελπίζω να σε βοήθησα!!
Άβαταρ μέλους
reftika
Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 01.07.09, 5:47 pm

reftika έγραψε:ωραίο το stencil αλλά οι τεχνικές που αναφέρονται μου φαίνονται αρκετά λάθος και πολύ κουραστικές.Επειδή ασχολούμαι χρόνια με το graffiti και έχω χρησημοποιήσει πολλές φορές stencil τόσο για απεικόνηση καθαρά όσο και για μικ΄ρες λεπτομέριες σου προτείνω να τα περνάς είτε με το χέρι είτε κολλώντας το απλό χαρτιί σου, σε ένα κουσέ 1000γρ ή σε ενα μακετόχαρτο 3μμ.Εφαρμόζει στον τοίχο και δν καμπυλώνει καθόλου οπότε δν στάζει από πίσω. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με αυτοκόλλητα γιατί μετά από 3-4 χρήσεις θα πρέ[ει να το ξαναφτιάξεις. Όσο για το κόπσιμο πιστεύω το καλύτερο είναι το νυστέρι γιατί σου δίνει πολλή λεπτομέρια, και για τα cans το σταξιμο οφείλεται στο πως θα το ψεκάσεις.Στην μάρκα διαφέρει η ποιότητα η το αν θα σκάσει μετά από τον καιρό (σου προτείνω belton). Πάντως θέλει ψέκασμα από απόσταση απαλά και αν δν πατήσει το ξαναπερνάς.
Ελπίζω να σε βοήθησα!!

Επειδη πονεσε λιγο το κεφαλι μου , για ξαναπεστα λιγο ολα απο την αρχη με λεπτομεριες...τι χαρτια ειναι αυτα;Που τα βρισκω; Υπαρχει πλοτερ που να κοβει το χαρτι ακριβως ετσι οπως το εχω σχεδιασει;
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 01.07.09, 6:11 pm

Να κόψεις σε plotter χαρτί είναι λίγο χλώμ. Όπως θα περνάει η κεφαλή και θα το χαράζει κατα 199% θα πιαστεί το χαρτί στο μαχαίρι και θα σχιστεί. Γιαυτό χρησιμοποιείς αυτοκόλλητο που δέν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Φυσικά και μπορείς στο σχέδιο που θα έχεις στο πρόγραμμα του υπολογιστή σου να δώσεις στο περίγραμμα ένα cut contour που θα διαβάσει το plotter και θα χαράξει όπου το συναντάει στο υλικό που του έχεις βάλει.
Τώρα άν αυτό είναι ποιό ξεπερασμένο και δύσκολο απο το να κάθετε κάποιος με ένα νυστέρι και να βγάζει τα μάτια του...dunno. Και τις επιγραφές ποιό παλιά τις ζωγραφίζαμε στο χέρι ενώ τώρα πετάς μια ψηφιακή εκτύπωση και την έχεις έτοιμη σε μισή ώρα.
Ο reftika έχει ασχοληθεί και ξέρει απο stencil και έχει δίκαιο γιατί το αυτοκόλλητο θα το χρησιμοποιήσεις μία φορά όταν το βγάλεις απο τον τοίχο πάει για πέταμα.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 01.07.09, 6:28 pm

mari0s έγραψε:Να κόψεις σε plotter χαρτί είναι λίγο χλώμ. Όπως θα περνάει η κεφαλή και θα το χαράζει κατα 199% θα πιαστεί το χαρτί στο μαχαίρι και θα σχιστεί. Γιαυτό χρησιμοποιείς αυτοκόλλητο που δέν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Φυσικά και μπορείς στο σχέδιο που θα έχεις στο πρόγραμμα του υπολογιστή σου να δώσεις στο περίγραμμα ένα cut contour που θα διαβάσει το plotter και θα χαράξει όπου το συναντάει στο υλικό που του έχεις βάλει.
Τώρα άν αυτό είναι ποιό ξεπερασμένο και δύσκολο απο το να κάθετε κάποιος με ένα νυστέρι και να βγάζει τα μάτια του...dunno. Και τις επιγραφές ποιό παλιά τις ζωγραφίζαμε στο χέρι ενώ τώρα πετάς μια ψηφιακή εκτύπωση και την έχεις έτοιμη σε μισή ώρα.
Ο reftika έχει ασχοληθεί και ξέρει απο stencil και έχει δίκαιο γιατί το αυτοκόλλητο θα το χρησιμοποιήσεις μία φορά όταν το βγάλεις απο τον τοίχο πάει για πέταμα.

Ποσο παει το μαλλι στο αυτοκολλητο;Ειναι αρκιβο;;Δεν με πειραζει να το πεταω το αυτοκολητο.....
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό reftika » 01.07.09, 7:10 pm

Γενικά το νυστέρι που προτείνω δεν είναι κ τόσο δύσκολη δουλειά..και ειδικά όταν το μέγεθος είναι σαν το stencil σου ή κ λίγο πιο μεγάλο.Αν είναι ένα σωμα σε real size τότε το plotter συμφέρει ναι.Εγώ το είπα "δύσκολο" γιατι εγώ τουλάχιστον κόβω το stencil τη στιγμή που το ζωγραφίζω-στυλιζάρω κλπ, οπότε δεν έχω όρεξη να ψάχνω να μου το κόψουν..Άνετα γίνεται πάντως και με plotter.
Τα χαρτιά που σου λέω είναι απλά πιο χοντρά και δεν ρουφάνε το spray και γ αυτό δν λυγίζουν.Το απλό φωτοτυπικό μετά από 2-3 φορές θα αρχίσει να παραμορφώνεται.
Εγώ κάνω σε κουσέ χαρτόνι 500 ή 1000 gr και σε μακετόχαρτο 3mm.Αν πάρεις κάτι ακόμα πιο χοντρό τότε είναι δύσκολο το νυστέρι.
Ο Banksy πάντως έχω δει ότι κάνει ακόμα και σε σκισμένα και ενωμένα χαρτόκουτα. :P :P
Άβαταρ μέλους
reftika
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 01.07.09, 7:13 pm

Κοίτα τα αυτοκόλλητα κατηγοριοποιούνται απο τον τρόπο χρήσης τους, διάρκεια ζωής, χρώματα, φωτεινότητα κτλ κτλ κτλ και σε χρεώνουν με το τετραγωνικό μέτρο...για να μην σε ζαλίζω..με ένα απλό φτηνό αυτοκόλλητο την κάνεις την δουλειά σου. Μπορείς να πάς σε ένα μαγαζί που πουλάνε αυτοκόλλητα και να πάρεις 1 τετραγωνικό για 3-4ευρώ. Ίσως το ειδικό αυτοκόλλητο για stencil να είναι ποιο ακριβό. 1 ευρώ? Δέν ξέρω. Που θα το κόψεις όμως? Πρέπει να βρείς κάποιο μαγαζί που έχει ploter. Κάποιον που φτιάχνει επιγραφές. Εκεί δέν ξέρω τι θα σε χρεώσουν. Ίσως μαζί με το υλικό άμα το πάρεις απο αυτούς και σου βάλουν και μία ταινία μεταφοράς κάπου στα 25-30ε. Είσαι και Πύργο gmt και θυμάσαι για Πύργο τρελλαίνομαι :twisted: άμα ήσουν Αθήνα πέρναγες και στο έκοβα μπάμ μπάμ.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 01.07.09, 7:16 pm

reftika έγραψε:Ο Banksy πάντως έχω δει ότι κάνει ακόμα και σε σκισμένα και ενωμένα χαρτόκουτα. :P :P

εντάξει ο τύπος απλά είναι μορφή
/bow

http://www.youtube.com/watch?v=fZK7D6WqzR0
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 01.07.09, 7:23 pm

Επειδη ο καθε καλλιτεχνης εχει τις δικες του μεθοδους δεν θελω να το παιξω μαγκας και να χρησιμοποιω τις πιο δυσκολες μεθοδους...ασ μην ξεχναμε πως ο καθενας εχει το προσωπικο του στυλ και εμενα για παραδειγμα μου αρεσουν οι καθαρες γραμμες....
Επειδη οτι θα κανω λεω να εχει μεγεθος Α1 (για αρχη τουλαχιστον) το πλοττερ νομιζω πως ειναι μια κουλ λυση....

Αν θελω να εχω δυο η περισσοτερα χρωματα στο στενσιλ τοτε θα πρεπει να φτιαξω πολλα επιπεδα και να ειναι σε καθενα απο αυτα κομμενη μονο η περιοχη ενος χρωματος...Αυτο ειναι δυσκολο;Νομιζω πως θελει μια σχετικη μελετη....

Το πλοτερ ειναι δυνατον να κοψει και μερικες "λεπτομεριες" σε ενα εργο Α1?
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό reftika » 01.07.09, 7:26 pm

Αυτό ήταν το τελευταίο που είδα και όντως έχει ξεφύγει από το ξερό stencil :shock:

http://www.youtube.com/watch?v=DNiIrc84WN0
Άβαταρ μέλους
reftika
Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 01.07.09, 7:31 pm

μαρκαδόρος και κοπιδι πανω σε παλια ακτινογραφια...
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό reftika » 01.07.09, 7:32 pm

Δεν μπορώ να σου πω σε τι σημείο φτάνει το plotter σε λεπτομέρια..Πάντως για τα χρώματα αφού θα το κάνεις με spray μετά δεν υπαρχει λόγος να δυσκολευτείς στο πως θα χωρίσεις τις επιφάνειες.Διαλέγεις πόσες θές και τα χρώματα που αντιστοιχούνε και κόβεις γενικότερα σχήματα..πχ στην γυναίκα που έχεις κάνει,αν ήθελες να βάλεις ξέρω γω και άσπρο, δν είναι ανάγκη να τελειώνει το άσπρο εκεί που αρχίζει το μαύρο.Κόβεις όλο το σχήμα ενα κενό που το περνάς με άσπρο και μετά κάνεις το μαύρο από πάνω.Spray είναι θα το πατήσει ότι χρώμα και να έχεις από κατω.
Άβαταρ μέλους
reftika
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων