Xylino.gr καταπάτηση όρων χρήσης

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Xylino.gr καταπάτηση όρων χρήσης

Δημοσίευσηαπό Oasisdesign » 15.07.09, 10:36 pm

Καλησπέρα,

ξέρω ότι δε μπορώ να διεκδικήσω πνευματικά δικαιώματα κλπ. (aKa TOS aKa http://oasisdesign.gr/final_site_templating/?p=tos προσωρινά, αλλά πείτε μου: δεν είναι γυφτιά;

Η κατάσταση έχει ως εξής: πέρσυ αναλάβαμε το xylino.gr σαν oasisdesign ομάδα (Δηλαδή δωρεάν), όλα καλά, το template έτοιμο, περασμένο σε css μια χαρά δούλευε, άρτια με τις εικόνες του μέχρι που προσφάτως μου ζητήσαν τους κωδικούς για το ftp τους (άλλο κουλό και τούτο :mrgreen: ). Φυσικά, γιατί όχι κλπ. Θέλαν να περάσουν photos.

Μπαίνω σήμερα και τι βλέπω; To "logo" μας, αλλαγμένο και είχε προστεθεί ένα που ήταν πολύ πιο ψηλό σε height, εκτός των χρωμάτων του site. Ok, άποψή τους, δικό τους είναι το site.

Από κάτω είχαν αφαιρέσει 2 φωτογραφίες, που μεταξύ τους είχα κάνει κάτι σα "μωσαικό", κανένα πρόβλημα!

Προχωράω, text σε bold formatting Tahoma 12-13px αντί για το ωραίο formatting που είχαμε φτιάξει, νο πρόμπλεμ.

Αλλά, ρε παιδιά, κατεβαίνω κάτω και τι να δω; Είχανε ξηλώσει το "project by oasisdesign.gr". Έλεος ,δηλαδή. Εκεί ήταν, που βγήκα από τα ρούχα μου. Δηλαδή, εμ το χαλάνε όλο, εμ έχω αφιερώσει ώρες για να το σχεδιάσω - να το περάσω σε css - να προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί τους για λεπτομέρεις μέσω άλλου προσώπου και να προσπαθώ-προσπαθώ και το έχουν ξηλώσει.

Φυσικά, εχω κάνει έτσι το site ώστε να μη φεύγει τελείως, αλλά να συνεχίζει το layout στα πλάγια και να ενοχλεί, αλλά αυτό δεν πάει να πει τίποτα.

Τι λέτε; Να το ζητήσω ευγενικά; Γιατί όχι για τίποτ' άλλο, αλλά είναι ρε γαμώτο ο χρόνος - το κέφι - η φαντασία που αφιέρωσα(με). Βαλαν' τα χεράκια τους και βγαλαν' τα ματάκια τους. Νο problem αλλά και τα κρέντιτς ρε παιδιά;

Δεν είχαμε καμία χρηματική συναλλαγή, αλλά και τα credits ρε παιδιά; Τόσο κάτω;

Το μόνο που μας "κρατάει" είναι τα κρέντιτς και τα sites , έτσι ρε παιδια;

Πολλοί -ίσως και όλοι- θα διαφωνήσουν μαζί μου, μιας και τα είχα ακούσει από τους περισσότερους ότι θα γυρίσει σε διάφορες περιπτώσεις boomerang, αλλά ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΕ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.

Για την κ@$#λα ρε γαμωτο.
Αυτη ειναι η υπογραφη μου :P

t: +30 2130338866
ext: 100
f: +30 2130338866 ext: 255

visit: oasisdesign.gr :: webservices
Άβαταρ μέλους
Oasisdesign
Member

Re: Xylino.gr παραπάτηση όρων χρήσης

Δημοσίευσηαπό Oasisdesign » 15.07.09, 10:57 pm

Ωχ, αλλάξτε λίγο τίτλο πλζ.

παραπάτηση > καταπάτηση

:oops:

Άβαταρ μέλους
Oasisdesign
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 15.07.09, 11:38 pm

...εδω παντως
http://xylino.gr/photos.html ολα ειναι κανονικα**, και τα events και οι πληροφοριες aπλα εινai dead links. μωρε μηπως κανουνε τιποτα πειραματα? αλλιως καλα να παθουν με οτι εχουν κανει εκει μεσα! θα το σκεφτω κ μπορει να τα πουμε παλι κ αυριο για το θεμα τωρα ειναι αργα!

** ΕDIT: ΕΝΝΟΩ πως υπαρχουν τα credits :shock:
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Oasisdesign » 15.07.09, 11:49 pm

VaLKyRiE έγραψε:...εδω παντως
http://xylino.gr/photos.html ολα ειναι κανονικα**, και τα events και οι πληροφοριες aπλα εινai dead links. μωρε μηπως κανουνε τιποτα πειραματα? αλλιως καλα να παθουν με οτι εχουν κανει εκει μεσα! θα το σκεφτω κ μπορει να τα πουμε παλι κ αυριο για το θεμα τωρα ειναι αργα!

** ΕDIT: ΕΝΝΟΩ πως υπαρχουν τα credits :shock:

Δεν έχουν προλάβει να τα πειράξουν ;)
Αν δεις έχουν μείνει οι default photos χωρίς να πειραζτεί το content..

Dead Links ήταν , γιατί δε μου είχαν δώσει περιεχόμενο.

θα τα πούμε!
φυσικά!
καληνύχτα!

Άβαταρ μέλους
Oasisdesign
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 16.07.09, 11:54 am

αν κατάλαβα καλά συνέβει το εξής:
το σχεδιάσατε δωρεάν
σου πήρε πολύ ώρα για να το σχεδιάσεις
του πετάξαν τα μάτια έξω χωρίς να σας ρωτήσουν
και σου πετάξαν το credit έξω...

αν τα πράγματα είναι έτσι τότε η λύση είναι η εξής παρακάτω και σε παρακαλώ να την γράψεις εκατό φορές.

«δεν σχεδιάζω ποτέ δωρεάν γιατί στο τέλςο θα με πουν και μ@$%κα»
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 16.07.09, 12:23 pm

τι σημαίνει σας "κρατάει"?

εννοείς "ζωντανούς" για να κάνετε τζάμπα δουλειές όταν άλλοι τρέχουν όλοι μέρα και ζούν απο αυτο...

φίλε μου σόρρυ....αλλά καλά σας κάνανε...

τι λογική είναι αυτη?

το γνωρίζεις οτι αυτο για μερικούς είναι επάγγελμα, και εσεις με αυτο που κάνετε το καταστρέφετε?

δεν ξερω πόσο χρονών είσαι και σου ζητάω συγνώμη αν σε στεναχωρούν αυτα που σου λέω αλλα νομίζω δεν το έχετε σκεφτεί καλά παίδες το όλο θέμα...
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 16.07.09, 12:41 pm

Oasisdesign έγραψε:Ωχ, αλλάξτε λίγο τίτλο πλζ.

παραπάτηση > καταπάτηση

Και όμως δεν είναι τελείως off ο τιτλος.. Ολόκληρο το project είναι γενικά.. παραπάτημα.

Αυτό που θέλει να πει ο Isi παρακάτω, μάλλον είναι οτι εφόσον είσαι ερασιτέχνες δεν μπορείτε να έχετε και πολλές αξιώσεις.

Πριν αντιδράσεις στα παραπάνω και ότι άλλο προκύψει στο topic εδώ, θυμήσου οτι το vcdc forum απευθύνεται σε σπουδαστές & επαγγελματίες της οπτικής επικοινωνίας. Αυτό με το hobby/ερασιτεχνισμό, πίστεψέ με, χτυπάει άσχημα.

Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 16.07.09, 1:00 pm

Διάβασα όλο το τόπικ αλλά δεν κατάλαβα ποιοί είναι οι όροι χρήσης που "παραπατήθηκαν". ΟΚ άλλαξαν τη σελίδα με τον χ,ψ τρόπο, ε καί?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 16.07.09, 1:35 pm

penlix έγραψε:

παραπάτηση > καταπάτηση

Και όμως δεν είναι τελείως off ο τιτλος.. Ολόκληρο το project είναι γενικά.. παραπάτημα.

Αυτό που θέλει να πει ο Isi παρακάτω, μάλλον είναι οτι εφόσον είσαι ερασιτέχνες δεν μπορείτε να έχετε και πολλές αξιώσεις.

Πριν αντιδράσεις στα παραπάνω και ότι άλλο προκύψει στο topic εδώ, θυμήσου οτι το vcdc forum απευθύνεται σε σπουδαστές & επαγγελματίες της οπτικής επικοινωνίας. Αυτό με το hobby/ερασιτεχνισμό, πίστεψέ με, χτυπάει άσχημα.

Καλή συνέχεια.

Κερνάω ένα ποτήρι ανήμερα του Αγίου Ιωάννου του Παραπατητή

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Oasisdesign » 16.07.09, 1:39 pm

Καλημέρα σε όλους.

Ανέφερα εξ'αρχής ότι πολλοί θα το δουν αρνητικά όλο αυτό , αφού έτσι είναι το λογικό.
Να σημειώσω συγκεκριμένα στον admin του site (penlix) πως ο πρωταρχικός μου ρόλος για να γραφτώ εδώ μέσα δεν ήταν διαφήμιση της ομάδας. Ή/μάλλον, να το πάρω αλλιώς. Γράφτηκα εξ' αιτίας ενός τόπικ που λίνκαρε στο site της "ομαδας" μου και έτσι συνέχισα να ποστάρω σε διάφορα θέματα περί γραμματοσειρών και css3 ή/και σε χαβαλετζίδικα.
Αν και έχω δώσει προς γνώμες το site μας , αλλά καθαρά προς γνώμες σχετικά με λειτουργικότητα και σχεδιασμό κλπ.
Δεν έχω σκοπό , μέσω αυτής της κοινότητας να διαφημιστώ, ούτε να προσπαθήσω να "σας_πατήσω_όλους_γιατί_είμαι_ο_καλύτερος". Κατ'αρχήν μέσα από τοπικς διαβάζω πράγματα που ούτε καν ήξερα ότι υπάρχουν σχετικά με τη γραφιστική. Έχω μάθει μέσα από εδώ για πολλά trends , τεχνικές , προγράμματα και "κόλπα" που υπάρχουν.
Νομίζω ότι "ανταγωνισμός" μεσα από το vcdc. μεταξύ "μας", δε μπορεί να υπάρξει και δε θα είναι φυσικό να υπάρξει. Άλλο, για όλους (ή σχεδόν όλους) εσάς που ασκείτε το επάγγελμα, έχετε σπουδάσει αυτό και έχετε αφιερώσει χρόνο πάνω σε αυτό και ζείτε από αυτό. Άλλο -όμως- για "την ομάδα μου" (< συγγνωμη που επαναλαμβανω τη λεξη συνέχεια), που απλώς το κάνουμε για το κέφι μας και για την ηθική ικανοποίηση του ότι έχουμε βάλει ένα λιθαράκι (0,0000000000000000000000001%) στο ιντερνετ και μάλιστα σε κάποιον άλλον (όχι μεταξύ μας ή όχι σε κάποιον συγγενή). Η σύγκριση-ανταγωνισμός μεταξύ μας είναι αδύνατη, όχι μόνο για την όλη ιδέα που από τη μία πρόκειται για επαγγελματίες και από την άλλη για ερασιτέχνες, αλλά και γιατί πιστεύω ότι μπορούμε να οφεληθούμε από του εμπειρότερους και να βελτιωθούμε. Ούτως ή άλλως ανταγωνισμός, δε θα υπάρξει, για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχουν "διαγωνισμοί και προσφορές", έτσι πιστεύω ότι είναι θετικό για όλους μας.
Επαναλαμβάνω όμως, ότι εδώ δε γράφτηκα για να κάνω διαφήμιση, αλλά για να διαβάζω θέματα που με ενδιαφέρουν γύρω από γραφιστική κλπ (ακόμα και αν δεν τα μαθαίνω από την αρχή ως στο τέλος, αλλά μαθαίνω κάτι από δω κάτι απο κει).
Με αυτό το μικρό εισαγωγικό κείμενο, απάντησα γενικότερα σε όλους, και ειδικότερα στον admin του site.

Θα προσπαθήσω παρακάτω να απαντήσω στα quotes καθενός.

heinrich έγραψε:αν κατάλαβα καλά συνέβει το εξής:
το σχεδιάσατε δωρεάν
σου πήρε πολύ ώρα για να το σχεδιάσεις
του πετάξαν τα μάτια έξω χωρίς να σας ρωτήσουν
και σου πετάξαν το credit έξω...

αν τα πράγματα είναι έτσι τότε η λύση είναι η εξής παρακάτω και σε παρακαλώ να την γράψεις εκατό φορές.

«δεν σχεδιάζω ποτέ δωρεάν γιατί στο τέλςο θα με πουν και μ@$%κα»

Έτσι συνέβη, όλη η ιστορία. Ακριβώς έτσι.
Αλλά εγώ το προσεγγίζω κάπως αλλιώς. Σαν αχαριστία, άποψή μου.

Και όχι, δε θα το αντιγράψω αυτό, γιατί απλώς δεν το πιστεύω. Δεν είναι ότι δεν το "αντιγράφω" επειδή δε με συμφέρει.

Θεωρώ ότι βοηθάμε με τον φχψ τρόπο, κάποιον που δέχεται να έχει μία ιστοσελίδα από ερασιτέχνες - δωρεάν με τον καλύτερο -δυνατό- τρόπο.
Φυσικά, το αποτέλεσμα από έναν επαγγελματία [λ.χ. εσένα] θα ήταν άλλο. Αυτοί, αρκέστηκαν σε αυτό.
Αλλά εγώ, θεωρώ αχαριστία (άποψή μου και πάλι , μπορεί να είμαι ο μόνος, που έχει αυτή την άποψη εδώ μέσα) το να "παρέχω" - (δίνω) κάτι τσαμπέ , για το κέφι μου, με μόνη υποχρέωση τα credits (που αν δεν κάνω λάθος και οποιοσδήποτε από εδώ βάζει credits για πληρωμένη-μάλιστα- δουλεία που θα κάνει).
Και επαναλαμβάνω ότι στ' #@$#δια μου για το τι ααλλαγές κάνανε. Με 'γεια τους με χαρά τους. Αυτό που με εκνεύρισε είναι το ότι αφαιρέσαν τα credits, τη μόνη υποχρέωση που είχαν.

isikol έγραψε:

τι σημαίνει σας "κρατάει"?

εννοείς "ζωντανούς" για να κάνετε τζάμπα δουλειές όταν άλλοι τρέχουν όλοι μέρα και ζούν απο αυτο...

φίλε μου σόρρυ....αλλά καλά σας κάνανε...

τι λογική είναι αυτη?

το γνωρίζεις οτι αυτο για μερικούς είναι επάγγελμα, και εσεις με αυτο που κάνετε το καταστρέφετε?

δεν ξερω πόσο χρονών είσαι και σου ζητάω συγνώμη αν σε στεναχωρούν αυτα που σου λέω αλλα νομίζω δεν το έχετε σκεφτεί καλά παίδες το όλο θέμα...

Δε με στεναχωρούν , γιατί τα έχω ακούσει από εσάς και από άλλους 1000.
Δεν έχω πρόβλημα, την άποψή του εκφέρει ο καθένας , ελεύθερα κάπου (όπως εδώ) χωρίς περιορισμούς.

Νομίζω ότι και στο ποστ σου, απάντησα με το παραπάνω κείμενο.
Θεωρώ πως δεν καταστρέφουμε το επάγγελμα αφού ό,τι κάνουμε το κάνουμε ερασιτεχνικά και δεν έχουμε δα και την "τρελλή δουλειά"

Θεωρείς πως ένας πελάτης σου (είτε πρώην είτε νην) υπάρχει περίπτωση να έρθει σε "εμάς" ;;;!! Εγώ σου λέω πως όχι , γιατί τα δείγματα που έχουμε τώρα (εκτός από το ξύλινο που αφορά επιχείριση που και πριν από κάποιον in-house είχε σχεδιαστεί , αφτό είναι κατά των tos αλλά κανονίστηκε αλλιώς) πρόκειται για προσωπικά sites που το θέλουν απλά για την πλάκα.

Ζωντανούς το εννοώ από την πλευρά της "κίνησης- traffic". Δηλαδή, δεν περιμένω κανείς από τα 4 forums που έχουμε δημοσιεύσει σχετικά με εμάς να έρθει "πελάτης- χρήστης". Αντιθέτως, περιμένουμε από τα comments που βρίσκονται κάτω από κάθε site. Λίγο - πολύ, όμως, όλοι όσοι είναι γραμμένοι σε ένα forum έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για το οτιδήποτε. Συνεπώς έχουν κάποια βασικά skills για να κάνουν το οτιδήποτε.

Επαναλαμβάνω, ότι σε εμάς (αν εσύ είσαι γραφίστας και όχι webdesign, δεν ξέρω :oops: ) δεν πρόκειται να έρθει κανείς με μεγάλη επιχείριση, ούτε για business card, ούτε για εταιρική ταυτότητα, ούτε για κατάλογο, ούτε για μπροσούρα, ούτε και για site -όμως. Το xylino.gr αποτελεί εξαίρεση μπροστά στο υπόλοιπο "portfolio" που υπάρχουν προσωπικά sites αλλα και ενημερωτικές πύλες- ''μικροφόρουμς'' που δεν πιστεύω ότι θα πλήρωναν κάποιο γραφίστα γι'αυτό και πως απλά "τους έκατσε καλα΄η φάση" και τους βοηθήσαμε.

Πιστεύω, πως κατάλαβα σωστά το μήνυμά σου.

Και , μη φοβάσαι (φοβάστε) δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1 στην εκατομμυριοστή να πάρουμε κάποιον πελάτη σας ;)

penlix έγραψε:

παραπάτηση > καταπάτηση

Καλή συνέχεια.

Καλησπέρα admin (πέρασε η ώρα από όταν άρχισα το ποστ..!)

Πίστεψέ με, κατάλαβα σωστά αυτό που μου είπατε και τις συμβουλές που μου δώσατε. Τα είχα καταλάβει από καιρό και από άλλα forums που είμαι πιο πολύ καιρό μέλος :wink:

Νομίζω σαν μέσο όρο, το μήνυμά μου στην αρχή απευθυνόμενο σε όλους σε καλύπτει.

Πιστεύω, ότι δεν αξίζει να τα ξαναπω γιατί τα ανακυκλώνω λίγο πολύ σε όλους, και γίνομαι βαρετός και "κλαψιάρης".

Με τον isikol δε διαφώνησα καθόλου, ούτε με ενόχλησε ο τρόπος προσέγγισής του.

Απλώς, θέλω να σας "πω" ότι δεν πρόκειται περίπτωση να υπάρξει "ανταγωνισμός" μεταξύ μας, αφού η κατάσταση 'δεν το επιτρέπει'.
Εγώ γράφτηκα εδώ (ανακυκλώνω λίγο κείμενο από πιο πανω) για να κάνω ποστ σε 10-20-50-100 θέματα που με ενδιαφέρουν. Αν γραφόμουν, απλώς, δε θα είχα δημοσιεύσει για την oasis. Απλώς, με παρακίνησε να γραφτώ ένα ποστ του..(χμμ δε θυμάμαι).

Τέλος, να είσαι σίγουρος (ας μου επιτραπεί ο ενικός) ότι δεν πρόκειται να "ξαναδημιουργήσω φασαρία" ;).

Αν θες, για το καλό όλων μας κλείδωσέ το.
Το παρόν, το άνοιξα για να δω τις απόψεις σας.

^BOOMBOOM έγραψε:Διάβασα όλο το τόπικ αλλά δεν κατάλαβα ποιοί είναι οι όροι χρήσης που "παραπατήθηκαν". ΟΚ άλλαξαν τη σελίδα με τον χ,ψ τρόπο, ε καί?

Επαναλαμβάνω , δε με νοιάζει ότι την άλλαξαν.
Το ότι δε σεβάστηκαν τα credits με ενόχλησε.

Καλή σας ημέρα και πάλι!

Άβαταρ μέλους
Oasisdesign
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 16.07.09, 2:01 pm

ενδεχομένως να σου βγει και σε καλό, το γεγονός πως δεν υπάρχει η υπογραφή σου σε ένα σχεδιαστικά μέτριο site....λέω εγώ τώρα
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό nasiagraf » 16.07.09, 2:19 pm

Σορυ κιολας, αλλα παρολο που διαβασα τις αποψεις των παιδιων και συμφωνω γενικα (καθοτι και εγω θέλω να πληρωνομαι για αυτο που δημιουργω παρολο που ειναι κατι που αγαπαω πολυ και υπο αλλες συνθηκες ισως να το εκανα και τσαμπα) δεν καταλαβαινω γιατι απο τη στιγμη που δουλευεις κατι, οπως και αν ειναι αυτο, να μην πληρωνεσαι. Συγνωμη αλλα δεν την καταλαβαινω τη λογικη. Εχω κανει για δικους μου ανθρωπους απειρα πραγματα και δεν πηρα δεκαρα τσακιστη. Ειναι ομως δικοι μου ανθρωποι!! Οχι πελατες. Απο ποιον ακριβως περιμενεις "ηθική" ανταμοιβη και το κυριοτερο...ΓΙΑΤΙ??? Συμφωνω δε με τους υπολοιπους οτι αυτή η λογική για "web design" μου θυμιζει "5000 κάρτες μόνο με 6,99 ευρω!!!" και -το τελευταιο- ειναι κάτι που με τσαντιζει ιδιαίτερα για τον λογο οτι για να δημιουργησω εγω μια καρτα -και να βγει το αποτελεσμα ικανοποιητικο για τον πελατη μου αλλα και για μενα την ιδια- μου βγαινει η πίστη. ('νταξει για μια καρτα ειναι υπερβολικο αυτο αλλα παρτο σαν παραδειγμα). Ο τυπος με τις "5000 για 6,99" κανει copy paste τα ονοματα πανω σε ετοιμα καρτακια κατεβασμενα απο το νετ. Φυσικά και δεν θα κάνουμε την ιδια δουλεια απο θέμα ποιοτητας αλλα σε μένα (σαν γραφιστα εννοω) κάνει ΚΑΚΟ!
Συγνωμη αν ημουν εντονη στη γραφη μου και αν σε απογοητευω. Δεν εχω κατι προσωπικο αλλά μήπως -λεω μήπως- κάτι δεν εχεις σκεφτει σωστα???? :)
Άβαταρ μέλους
nasiagraf
Member

Δημοσίευσηαπό nasiagraf » 16.07.09, 2:27 pm

Σημειωση (που ξεχασα να πω πριν!): Δεν θέλω να υποτιμήσω την δουλειά κανενός, ούτε με το παραδειγμα μου πριν με τις κάρτες υποννοώ οτι εσυ και η ομάδα σου δεν κάνετε κάτι το ποιοτικό (το οποίο είναι και υποκειμενικό για τον καθένα). Απλά για να μην παραξηγηθώ! :)
Άβαταρ μέλους
nasiagraf
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 16.07.09, 3:28 pm

τελος πάντων, εγω χαίρομαι που δεν πήρες στραβά "το στράβωμα μου" και απο ότι καταλαβαίνω είσαι κάποιος ο οποίος αντιλαμβάνεται πολύ καθαρα ποιος είναι και πού βρίσκεται....

εγω ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

γιατι δεν κάνετε αυτο που κάνετε επι πληρωμή?
1ον δεν είναι άδικο για κανέναν, 2ον θα σας βάλουν δύσκολα οπότε και θα αναγκαστείτε να μάθετε ποιό γρήγορα 3ον) θα είστε και τυπικά εντάξει απέναντι στον κλάδο και 4ον) θα μπορέσετε να προοδεύσετε ακόμα και βιοποριστικά...

μην νομίζεις οτι γεννήθηκε κανείς επαγγελματίας εδώ μέσα...

μπορείτε να ξεκινήσετε με φτηνό τιμοκατάλογο αλλα προς Θεού, μήν χαρίζεστε...

και αν νομίζεται οτι τα skills σας δεν ειναι αρκετα για να χρεώνετε ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ!!!

Υπάρχουν πολλοί χειρότεροι απο εσάς που χρεώνουν απίστευτα πολλά λεφτά, εκ διαμέτρου αντίθετα μάλιστα με την ποιότητα που προσφέρουν....

μην παρεξηγιέσαι (που δεν το εχεις κανει μεχρι τώρα) απο τον τρόπο που σου μιλάω αλλα πίστεψε με στα λεώ όλα αυτα για το καλό σου/σας... :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 16.07.09, 3:48 pm

Oasisdesign έγραψε:πέρσυ αναλάβαμε το xylino.gr

heinrich έγραψε: ένα σχεδιαστικά μέτριο site....λέω εγώ τώρα

nasiagraf έγραψε:ούτε με το παραδειγμα μου πριν με τις κάρτες υποννοώ οτι εσυ και η ομάδα σου δεν κάνετε κάτι το ποιοτικό

isikol έγραψε:και αν νομίζεται οτι τα skills σας δεν ειναι αρκετα για να χρεώνετε ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ!!!

Υπάρχουν πολλοί χειρότεροι απο εσάς που χρεώνουν απίστευτα πολλά λεφτά

Μέτριο; Το κακοσχεδιασμένο ποιό είναι τότε; Κρατάω τα παραπάνω quotes, βάζω μια πέτρα στο λαιμό μου και αποχαιρετώ την ζωή απο γέφυρα...

Δηλαδή όσα λέμε εδώ μέσα εδώ και χρόνια για την άρπα κόλα, την τσαπατσουλιά και όλα αυτά είναι απλα θεωρία και τα αναιρούμε επιβραβεύοντας τον κάθε ερασιτέχνη πιτσιρικά με ένα computer και ένα domain name που το βάφτισε design στο όνομα της πλάκας..;

Αναρωτιέμαι εγώ τώρα, μια χαρά είναι το παληκαράκι και καλά κάνει τη πλάκα του, με αλητείες και ρεμαλιές να μην ασχολείται και μια χαρά κάνει.. με μας τα βάζω :clap
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό antonist » 16.07.09, 4:02 pm

νομιζω πως ο κωστας εχει δικιο εδω. ποσες φορες έχουμε διαβάσει να γράφεται εδω μέσα, για το "ανιψάκι" του πελατη, που χτυπάει μια δουλειά και "χαλάει τη πιάτσα" και και και και. κάτι παρόμοιο είναι και αυτή η περιπτωση κατα τη γνώμη μου

αν το αγαπας φιλε oasisdesign και σου αρέσει, μελέτησε όσο μπορεις, εξασκήσου, με δικά σου προτζεκτ, για σενα, και όταν φτάσεις σε ένα επίπεδο που θα πιστευεις ότι η δουλεια σου είνα αρκετα ώριμη, ώστε να πληρωθείς για αυτή, τότε να ξεκινήσεις να κάνεις δουλειές κανονικά.

και να ξέρεις, ότι πελατες, όπως το ξύλινο, όσο μπορούν να βρίσκουν λύσεις όπως αυτή που προσφέρεις, τόσο θα αποφευγουν να πλησιάσουν έναν επαγγελματία και να πληρώσουν για τις υπηρεσίες του. οπότε ναι, βλάπτεις και κόσμο, που θα μπορούσε να συνεργαστεί όχι μονο με τις μεγάλες επιχειρησεις οπως γραφεις, αλλα και με κάθε μικρο η μεγάλο πελάτη.
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nasiagraf » 16.07.09, 4:10 pm

Penlix εχεις απολυτο δικιο σε αυτό που λες και συμφωνω 100%. Όμως το δικό μου σχόλιο δεν ήταν όσο αν αφορά στη δουλειά τη συγκεκριμμένη που έκαναν τα παιδιά αλλά γενικά. Επισης δεν εξεφρασα την προσωπική μου αισθητική -αν μου αρεσει δηλαδή ή όχι- γιατί δεν νομίζω να νοιαζει και κανεναν. Ακομα και ενα φανταστικο site να εκαναν -που θεωρητικά θα μου αρεσε πολύ- και πάλι θα τσαντιζόμουν και θα το εβρισκα κακο για μένα και τον κλαδο μου. Δεν είναι το βασικό μου πρόβλημα αν κάνει ποιοτικές δουλειές ή μη. (Που γενικά συμφωνώ με αυτά που λες!) Απλά δεν ήμουν τόσο αποτομη!!! εχεχ! :D
Άβαταρ μέλους
nasiagraf
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 16.07.09, 4:17 pm

ένας τέτοιος πελάτης θα βρει τρόπο να το κάνει τσάμπα έτσι κι αλλιώς, και προσωπικός δεν θα ήθελα ούτε ένα ραντεβού να κάνω μαζί του, όχι να τον έχω πελάτη.

Αυτό που κάνει ο Oasisdesign δεν μπορεί να πουληθεί, (χωρίς παρεξηγήσει παιδιά αλλά είναι πολύ χαμηλού επιπέδου)
Το να κάνουν τα παιδιά την πλάκα τους, σε αυτό το επίπεδο, εάν κάνει κακό σε κάποιον επαγγελματία τότε θα πρέπει να σκεφτεί πολύ σοβαρά το μέλλον του.

@isi
και αν νομίζεται οτι τα skills σας δεν ειναι αρκετα για να χρεώνετε ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ!!!
Υπάρχουν πολλοί χειρότεροι απο εσάς που χρεώνουν απίστευτα πολλά λεφτά

Όχι βέβαια! Εξαρτάτε τι ενvοείς απίστευτα πολλά λεφτά, εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει καμία τέτοια περίπτωση

@ Oasisdesign
εάν θέλετε να κάνετε δωρεάν δουλείες για να μάθετε, κάντε τις για κάποιον που πραγματικά αξίζει, για μια ΜΚΟ ας πούμε, ή για έναν φίλο σας που έχει συγκρότημα
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 16.07.09, 4:57 pm

συμφωνο με ολες σχεδον τις απαντισεις αλλα δεν θα απαντησω στον στον συγγραφεα γιατι θα ακουσει πολα μπινελικια. ενα εχω να πω, εξω απο το vcdc ΤΩΡΑ
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 16.07.09, 5:14 pm

Θεωρείς πως ένας πελάτης σου (είτε πρώην είτε νην) υπάρχει περίπτωση να έρθει σε "εμάς" ;;;!! Εγώ σου λέω πως όχι , γιατί τα δείγματα που έχουμε τώρα (εκτός από το ξύλινο που αφορά επιχείριση που και πριν από κάποιον in-house είχε σχεδιαστεί , αφτό είναι κατά των tos αλλά κανονίστηκε αλλιώς) πρόκειται για προσωπικά sites που το θέλουν απλά για την πλάκα.

Δεν ειναι το θέμα η πορεία του πελάτη, αλλα η ευκολία που δίνεις εσύ τη δουλειά σου , κάνει τον πελάτη να νομίζει πως αφού είναι πολύ προσβάσιμο, για έναν ερασιτέχνη που το δίνει δωρεάν,τον κάνει να σκέφτεται πως "ε, σιγά τώρα που μου ζήτησε ο επαγγελματίας 3000 ευρώ. Ο Γιαννάκης απ τον Κολωνό, το κάνει τσάμπα"

Απ την άλλη, λές οτι δέν αποσκοπείς στη διαφήμιση και την προβολή σου μέσα απ το vcdc, έχοντας στην υπογραφή σου τηλέφωνα και links, που σε βρίσκει πολύ εύκολα κάποιος που θέλει κάποιον επαγγελματία.
Και δέν είναι κακό, ούτε κάποιος σε κατηγόρησε για το άν θές να προβληθείς σωστα. Φρόντισε μόνο όταν κάποιος σου τηλεφωνήσει, να μπορέσεις να τον αντιμετωπίσεις σαν επαγγελματίας, και φρόντισε να σχεδιάσεις και σαν επαγγελματίας (και εξακρίβωσε αν εχει διαβάσει αυτό το thread)

Αργότερα που θα θές να ασκήσεις επαγγελματικά αυτο που εσυ λές χόμπυ, αυτο που κάνεις θα το βρείς μπορστά σου δυστυχώς, και θα δεινοπαθήσεις να βγάλεις τη ρετσινιά "του παιδιου που κάνει τσάμπα site"
Τελευταία επεξεργασία από adworks και 16.07.09, 5:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ο τελευταίος να κάνει edit
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων