Σχολή για 3D animation...

Προγράμματα μοντελοποίησης και κίνησης που κυκλοφορούν (ή κυκλοφορούσαν στην αγορά).

Σχολή για 3D animation...

Δημοσίευσηαπό Desade » 11.09.09, 11:41 am

Καλημέρα!
Ψάχνω πληροφορίες για δύο απο τις σχολές που βρήκα για 3D ANIMATION.
Ξέρω οτι στην Έλλαδα δεν θα βρω καθηγήτες που να γνωρίζουν το αντικείμενο πραγματικά κάλα αλλα επειδή είμαι εντελως άσχετη στον τομέα αυτό, έχω πάρει την άποφασή μου να πάω σε κάποια σχολή.Έκανα την έρευνα μου και η μια σχόλη που βρήκα έχει μια ειδικότητα που με ενδιαφέρει περισσότερο : COMPUTER GRAPHICS + MULTIMEDIA(συνδοιάζει 3d animation+ web design), αλλά τη σχολή ΟΡΝΕΡΑΚΗ δεν την εχω ακούσει ποτέ και ουτε κατάφερα να μαθω κανένα σχόλιο γι΄αυτη.
Οι άλλες σχολές ειναι η ΑΚΤΟ(6700 το χρόνο???εγκεφαλικό)
και η INTERGRAPHICS.
Αν ξέρετε κατι παραπάνω για το επίπεδο των σχολων αυτών(ποιες έχουν καθηγητές με στοιχειώδεις τουλάχιστον γνώσεις και εξόπλισμο) θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα,γιατί είμαι στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού και η προσωπική μου έρευνα δεν με βοηθάει οσο περίμενα.
Ευχαριστώ!!!
Desade
Member

Re: Σχολή για 3D animation...

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 11.09.09, 2:07 pm

Αγαπητέ Desade, ήμουν εκπαιδευτικός πάνω σε 3d max και Photoshop στην σχολή intergraphics απο το 2005 και αναμφισβήτητα υπάρχουν πολύ καλοί 3d-αδες στην Ελλάδα, οι οποίοι βάζουν κάτω και τους ξένους. Το πρόβλημα με τις σχολές ειναι οτι αρκετές φορές για να εχουν κέρδος, μιας και ειναι επιχειρήσεις, θα προωθήσουν σχετικά οικονομικούς καθηγητές και λίγες ώρες μαθημάτων σε εξαιρετικά ψηλές τιμές, με αποτέλεσμα να μην μάθεις οσα θα έπρεπε να μάθεις. Ακόμα εκ πείρας οι πολυάριθμες τάξεις ατόμων όταν πρόκειται για σεμινάρια δεν τρέχουν οποσ πρέπει εκτός και αν έχει γίνει σωστή επιλογή μαθητών βάση του επιπέδου στο οποίο βρίσκονται (πράγμα που εγω δεν εχω δει ποτέ να γίνετε). Το παν ειναι να διαπραγματευθείς ενα καλό πακέτο στην σχολη που θα αποφασίσεις να φοιτήσεις, και να εισαι σίγουρος οτι λογο της κρίσης που περνάνε όλες θα ειναι σχετικά ελαστικές. Ακόμα, μην ντραπείς να ρωτήσεις ποίος θα σε διδάξει και να ψάξεις να δεις δουλειά του . Αυτο ειναι το ποιο σημαντικο. Οχι που, αλλα ποιος! Τελος, περα απο την σχολη, ειναι και στο χερι σου να στροθεισ να βρεισ tutorials και να καεις στο 3d. Καλό το μαθημα, αλλα οσες ώρες και να έχεις με ενα καθηγητη ποτε δεν ειναι αρκετές απο μονες τους...

Σχετικα με τα 6700 το εχω ακούσει και εγω. Καλύτερα να πας Λονδίνο (οχι Αγγλια) για εμένα αν σκέφτεσαι να τα σκάσεις για τα καλά. εκεί, εκτός απο το οτι τα πανεπιστήμια εχουν εξαιρετικό εξοπλισμό (κατι το οποιο χολώνουν οι ελληνικές σχολές) θα ανοίξει το μάτι σου και θα δεις απίστευτα πράγματα που θα σου μείνουν για πάντα. Εμεις για παράδειγμα στα πλαίσια του μαθήματος πηγαίναμε στην Double Negative για να δουμε πως γινόταν το Pitch Dark (Riddick 1) και το Mission Impossible 2, κ.α. πολλα... Τέτοια σκηνικά δεν τα βρίσκεις Ελλάδα οσο και αν ψάξεις...
Ελπίζω να βοήθησα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 11.09.09, 2:07 pm

:D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 11.09.09, 2:15 pm

κριση?

που?

κατα τα άλλα συμφωνω με τον Δημήτρη σε όλα..
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 11.09.09, 2:16 pm

Στις σχολές βρε Sergio :P κατά τα άλλα πολύ δουλειά ρε man !!! :wall
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 11.09.09, 2:21 pm

Εγω ειμαι 16+ χρονων κα θελω να ασχοληθω με το animation...στην Ελλαδα δυστυχως απο οσο εχω ψαξει δεν υπαρχουν δημοσιες σχολες για 3d animation εκτος απο το ΤΕΙ γραφιστικης και μια σχολη του πανεπιστημιου αιγαιου(γυρω στα 11.500 μορια!)...Εγω επειδη ειμαι καλος μαθητης και θελω να εχω ενα πτυχιο πανεπιστημιου εχω σκεφτει να παω αρχιτεκτονικη οπου εκει θα βολευτω ευκολοτερα στην Ελλαδα και παραλληλα να μαθαινω για 3d animation ωστε να το εχω για ψιλοhobby και αμα καθεται και καμια δουλεια να ασχολουμαι...

Θα ηθελα να ρωτησω...αρχιτεκτονικη θα με βοηθησει στο 3d?γιατι και εκει δουλευουν τετοια προγραμματα....

Ααα και για Λονδινο εχω δει σχολες γραφιστικης οπου το κρατος υπολογιζει (ναι γινεται και αυτο) γυρω στα 5000 ευρω το χρονο σε ξενωνα της σχολης μαζι με τα διδακτρα:? (συμφερει)
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 11.09.09, 2:42 pm

Quant ουτε εγω ειχα πληρώσει δίδακτρά σαν φοιτητής της Ε.Ε. στην Αγγλια. Απλα καθε χρονο ειχε την σχετικη γραφειοκρατία και μετα ειχα μονο τα έξοδα διαβίωσης και τα εξοδα εργαστηρίων γιατι επερνα επιλεκτικά 2-3 μαθηματα ασχετα με το 3d...

Αν ασχοληθείς με το 3d σαν hobby ειναι ωραία, αλλα δεν θα γίνεις ποτε ο super επαγγελματιας 3dας γιατι το 3d απαιτεί τρομερή αφοσίωση. Ειναι ένας ανεξάρτητος επαγγελματικός κλάδος, και δεν ειναι εξέλιξη ουτε της γραφιστικης ούτε της αρχιτεκτονικής όπως πολλοί μπορεί να ισχυριστούν. Αυτο ειναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 11.09.09, 2:47 pm

Εγω με 3d animation θελω να ασχοληθω(η αληθεια ειναι πως ουτε η αρχιτεκτονικη με ενδιαφερει ουτε η εντυπη γραφιστικη πολυ) αλλα...ζουμε στην Ελλαδα :roll: Υπαρχει δουλεια για 3d στην Ελλαδα ή θα πρεπει να ασχολουμαι και με αλλα πραγματα... :?
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 11.09.09, 3:14 pm

Αν εισαι καλός υπάρχει δουλειά... :superman:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό Desade » 12.09.09, 12:06 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...
Φοβάμαι λιγάκι το 3D animation για σπουδές,γιατί δεν ξέρω αν θα μπορεί να απορροφήσει η αγορά εργασίας στην Ελλάδα κάτι τόσο εξελιγμένο.
Δεν με παίρνουν τα χρόνια μου πλέον για λανθασμένες επιλογές...
ούτε τα χρήματα που διαθέτω...
Ας μην σας κουράζω άλλο γιατί οι υπόλοιπες πληροφορίες που θέλω είναι για web design.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!
Desade
Member

Δημοσίευσηαπό Desade » 12.09.09, 1:07 pm

Επειδή είμαι λίγο jazz έκλεισα το θέμα και μετά σκέφτηκα πως είσαι ο πιο κατάλληλος για να ρωτήσω για την INTERGRAPHICS.Έχουν κάποια μονοετή τμήματα για web design+development στο εργαστήρι ελευθέρων σπουδών...(είμαι ανάμεσα σε web design και 3D animation)Ξέρεις μήπως κάτι παραπάνω για το συγκέκριμενο τμήμα της σχολής??Κάτι σαν σεμινάρια μου μύρισαν και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα μπορεί να ειναι...Ευχαριστώ για αάλλη μια φορά!!!
Dimitris έγραψε:Αγαπητέ Desade, ήμουν εκπαιδευτικός πάνω σε 3d max και Photoshop στην σχολή intergraphics απο το 2005 και αναμφισβήτητα υπάρχουν πολύ καλοί 3d-αδες στην Ελλάδα, οι οποίοι βάζουν κάτω και τους ξένους. Το πρόβλημα με τις σχολές ειναι οτι αρκετές φορές για να εχουν κέρδος, μιας και ειναι επιχειρήσεις, θα προωθήσουν σχετικά οικονομικούς καθηγητές και λίγες ώρες μαθημάτων σε εξαιρετικά ψηλές τιμές, με αποτέλεσμα να μην μάθεις οσα θα έπρεπε να μάθεις. Ακόμα εκ πείρας οι πολυάριθμες τάξεις ατόμων όταν πρόκειται για σεμινάρια δεν τρέχουν οποσ πρέπει εκτός και αν έχει γίνει σωστή επιλογή μαθητών βάση του επιπέδου στο οποίο βρίσκονται (πράγμα που εγω δεν εχω δει ποτέ να γίνετε). Το παν ειναι να διαπραγματευθείς ενα καλό πακέτο στην σχολη που θα αποφασίσεις να φοιτήσεις, και να εισαι σίγουρος οτι λογο της κρίσης που περνάνε όλες θα ειναι σχετικά ελαστικές. Ακόμα, μην ντραπείς να ρωτήσεις ποίος θα σε διδάξει και να ψάξεις να δεις δουλειά του . Αυτο ειναι το ποιο σημαντικο. Οχι που, αλλα ποιος! Τελος, περα απο την σχολη, ειναι και στο χερι σου να στροθεισ να βρεισ tutorials και να καεις στο 3d. Καλό το μαθημα, αλλα οσες ώρες και να έχεις με ενα καθηγητη ποτε δεν ειναι αρκετές απο μονες τους...

Σχετικα με τα 6700 το εχω ακούσει και εγω. Καλύτερα να πας Λονδίνο (οχι Αγγλια) για εμένα αν σκέφτεσαι να τα σκάσεις για τα καλά. εκεί, εκτός απο το οτι τα πανεπιστήμια εχουν εξαιρετικό εξοπλισμό (κατι το οποιο χολώνουν οι ελληνικές σχολές) θα ανοίξει το μάτι σου και θα δεις απίστευτα πράγματα που θα σου μείνουν για πάντα. Εμεις για παράδειγμα στα πλαίσια του μαθήματος πηγαίναμε στην Double Negative για να δουμε πως γινόταν το Pitch Dark (Riddick 1) και το Mission Impossible 2, κ.α. πολλα... Τέτοια σκηνικά δεν τα βρίσκεις Ελλάδα οσο και αν ψάξεις...
Ελπίζω να βοήθησα...
Desade
Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 12.09.09, 2:45 pm

Dimitris έγραψε:Quant ουτε εγω ειχα πληρώσει δίδακτρά σαν φοιτητής της Ε.Ε. στην Αγγλια. Απλα καθε χρονο ειχε την σχετικη γραφειοκρατία και μετα ειχα μονο τα έξοδα διαβίωσης και τα εξοδα εργαστηρίων γιατι επερνα επιλεκτικά 2-3 μαθηματα ασχετα με το 3d...

Αν ασχοληθείς με το 3d σαν hobby ειναι ωραία, αλλα δεν θα γίνεις ποτε ο super επαγγελματιας 3dας γιατι το 3d απαιτεί τρομερή αφοσίωση. Ειναι ένας ανεξάρτητος επαγγελματικός κλάδος, και δεν ειναι εξέλιξη ουτε της γραφιστικης ούτε της αρχιτεκτονικής όπως πολλοί μπορεί να ισχυριστούν. Αυτο ειναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων σου.

Αυτο με την ΕΕ ειναι κανενα προγραμμα που μπαινεις ή ολοι εχουν αυτο το δικαιωμα?Σε ποιο πανεπιστημιο πηγες?
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό winder » 12.09.09, 4:25 pm

Για κάποιον που θέλει ένα πτυχίο πανεπιστημίου, και έχει σαν όνειρο το 3d, νομίζω ένα πτυχίο πληροφορικής βοηθάει. Μπορεί το 3d αυτό καθ' αυτό να διδάσκεται ελάχιστα, και κυρίως από το low level developer point of view, δεν παύει όμως να δίνει μια πολύ καλή βάση. Πάνω σε αυτή τη βάση μπορείς να χτίσεις όποιες άλλες εξειδικευμένες γνώσεις απαιτούνται.

Βέβαια όλα αυτά τα λέει κάποιος που σπουδάζει πληροφορική, και έχει πάρει ως πτυχιακή τη δημιουργία 3d software renderer σε c++, με realtime openGL viewports. Άρα είναι όσο δεν πάει υποκειμενικά! :D
winder
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 12.09.09, 4:41 pm

Desade έγραψε:Επειδή είμαι λίγο jazz έκλεισα το θέμα και μετά σκέφτηκα πως είσαι ο πιο κατάλληλος για να ρωτήσω για την INTERGRAPHICS.Έχουν κάποια μονοετή τμήματα για web design+development στο εργαστήρι ελευθέρων σπουδών...(είμαι ανάμεσα σε web design και 3D animation)Ξέρεις μήπως κάτι παραπάνω για το συγκέκριμενο τμήμα της σχολής??Κάτι σαν σεμινάρια μου μύρισαν και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα μπορεί να ειναι...Ευχαριστώ για αάλλη μια φορά!!!

Desade, η σχολή εχει τμήματα με σεμινάρια 10-20-30 η περισσότερον ωρών για όλα τα "πράγματα". Συνήθως θα σου πουλήσουν ενα 20ωρο σεμινάριο, και μετά θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν ενα πιο προχωρημένο σεμινάριο που θα κοστίζει extra :P Το πρόβλημα ειναι οτι τα σεμινάρια πολλές φορες γίνονται απο καθηγητές που δεν έχουν ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ μεταξύ τους και ετσι μπορεί το Basic 3d που θα κάνεις να ειναι πιο προχωρημένο απο το Advanced 3d. Εγω προσωπικά φρόντιζα να καλύπτω τα πάντα στο δικο μου σεμινάριο και για αυτο τρεχαμε σαν τούς τρελούς. Δεν ενιοθα καλα γνωρίζοντας οτι με το τέλος του σεμιναρίου οι μαθητές θα ηταν δυσαρεστημένοι και θα έφευγαν με κενά, και ετσι αναγκαστικά κάναμε πράγματα και στον προσωπικό μας χρόνο εκτός ωραρίου σχολής. Για να καταλάβεις, μου εχει τύχει τάξη που είχε: μια συμπαθέστατη κυρια γύρω στα 55-60 που ήθελε να μάθει 3d και δεν ειχε δουλέψει ιδιαίτερα υπολογιστή στην ζωη της, 2 άτομα που δούλευαν σε αρχιτεκτονικά γραφεία και θελαν αρχιτεκτονικό 3d σε συνεργασία με Cad, άτομο που ήθελε να κανει μόνο character modeling kai animation για την πτυχιακή του, και κανα 2 ατομα που ήθελαν γενικό 3d στην ιδια ταξη. Ολα αυτά σε 20 ώρες σεμιναρίου...αυτο ειναι δύσκολο γιατι οι μαθητές έχουν διαφορετικές ταχύτητες, ικανότητες, και ενδιαφέροντα, οπότε στα πλαίσια ενός 20ωρου σεμιναρίου, διαιρώντας δια 6 (τόσοι ειναι συνήθως οι μαθητές, αλλα μπορεί να ειναι μεχρι και 10), ουσιαστικά αναλογεί ελάχιστος προσωπικός χρόνος σε καθε μαθητή με το καθηγητή του.

Αυτές ειναι καταστάσεις που μπορεί να σου συμβούν αν δεν προσέχεις, και οχι μονο στον Intergraphics (που αντικειμενικά θεωρείτε μια απο τις καλύτερες σχολές) αλλά παντού...

Προσωπικά πιστεύω οτι δεν πρέπει να μπεις σε τάξη με περισσότερα απο 4 άτομα, και να γνωρίζεις περίπου τι επίπεδο έχουν οι συμμαθητές, τι ύλη θα διδαχτεί, και απο ποιον. Ακόμα καλο ειναι να συζητήσετε με τον καθηγητή σου στο πρώτο μάθημα και να του πεις τι έχετε συμφωνήσει με την σχολή και το λογο που είσαι στην τάξη.
Και το πρώτο και πιο σημαντικο!!!
Ακομα και αν εχει κάποια έκπτωση αν πληρώσεις μπροστά τα δίδακτρα, πάντα να πληρώνεις με την ολοκλήρωση του σεμιναρίου για να βεβαιωθείς οτι τηρήθηκαν οι οροι της συμφωνίας...

Αν προσέξεις τα παραπάνω, μπορείς να κλήσεις ενα σεμινάριο 3d 30 ωρών, και ενα web άλλες τόσες, και αφού φυσικά ξεπατωθείς στην εξάσκηση κα τα tutorials σπίτι σου (στον δικο σου υπολογιστή) στον ελεύθερο χρόνο σου, ενδιάμεσα στις μέρες των μαθημάτων σου ωστε να πηγαίνεις στον καθηγητή με μια λιστα απορίες κάθε φορά, μετα απο 60 ωρες να εισαι σε ενα σχετικά καλο επίπεδο για να αρχίσεις να φτιάχνεις portfolio να ψάχνεις πρακτική εξάσκηση σε μια ετaiρια. Εννοείτε οτι δεν θα εισαι επαγγελματιας 3d artist η web designer με 60 ωρες μαθημάτων και οτι ενα τριετές ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών (στο εξωτερικό) σου προσφέρει σαφώς ανώτερη ποιότητα παιδείας...

Αυτα... :wall :twisted: :dance :superman:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 12.09.09, 4:53 pm

Quant έγραψε:Αυτο με την ΕΕ ειναι κανενα προγραμμα που μπαινεις ή ολοι εχουν αυτο το δικαιωμα?Σε ποιο πανεπιστημιο πηγες?

Ba Honors in Design Studies, London Gildhall Uni. 1995-1997 (το έκανα 2 χρόνια απο 4 λόγο portfolio)
Ma in Computer Animation, LGU 1997-1999

To LGU τωρα ειναι απο τα μεγαλύτερα της Αγγλίας και λεγετε London Metropolitan Uni.

Σχετικα με το πρόγραμμα της ΕΕ δεν ξερω τι ισχυει τωρα. Πανε 10 χρονια απο τοτε :P
Πάντως το δικο μασ πρόγραμμα ηταν το πιο φτωχό!!!
Οι Κύπριοι περνανε περισσότερα χρήματα με τα δικα τουσ προγράμματα, και οι Ινδονησιοι απο Brunei οχι μονο περνανε χρηματα για σπουδες, αλλα περνανε χρηματα για ενοίκιο και αγορα επίπλων και ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών οτι κόστους ηθελαν, αρκει να πλήρωναν πρωτα το ποσο οι ιδιοι :P :P :P :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό Desade » 13.09.09, 12:41 pm

Όταν ρώτησα στη γραμματεία αν είναι σεμινάρια,δεν μου απάντησαν με ιδιαίτερη σαφήνεια: "...ΟΧΙ,δεν είναι!Είναι 3-4 ώρες την ημέρα κάθε μέρα για ένα χρόνο στο εργαστήρι ελευθέρων σπούδων της INTERGRAPHICS" αυτή ήταν η απάντηση πάνω-κάτω...και με τα 4000 χιλιάρικα(αν είναι οντως σεμινάρια,πολλά δεν είναι???) που ζητάνε,δύσκολα μπορώ να πάρω και 3D animation ή άλλο "σεμινάριο" σε συνδοιασμό με web design γιατί το ποσό ανεβαίνει μετά στα 8000 euro( Παντού χρήμα...χρήμα...χρήμα....)και πέρα απο αυτό οι ώρες των μαθημάτων συμπίπτουν.
Δεν απαιτώ να γίνω επαγγελματίας με 1 χρόνο μαθήματα,αλλά απαιτώ να μου δώσουν τουλάχιστον τις βάσεις για να μπορώ να εξελιχθώ.
Desade
Member

Δημοσίευσηαπό Desade » 13.09.09, 12:42 pm

Dimitri ευχαριστώ για χιλιοστή φορά για τις πληροφορίες.
Desade
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 14.09.09, 11:03 am

Desade έγραψε:Όταν ρώτησα στη γραμματεία αν είναι σεμινάρια,δεν μου απάντησαν με ιδιαίτερη σαφήνεια: "...ΟΧΙ,δεν είναι!Είναι 3-4 ώρες την ημέρα κάθε μέρα για ένα χρόνο στο εργαστήρι ελευθέρων σπούδων της INTERGRAPHICS" αυτή ήταν η απάντηση πάνω-κάτω...

Να πεις οτι βιάζεσαι και θες να κάνεις ταχύρρυθμα - ιδιαίτερο η όχι - σεμινάριο άμεσα πανω σε αυτα που σε ενδιαφέρουν. 30 + 30 ορες να ζητήσεις για να προλαβεις να μαθεις τα βασικα, και σε διάστημα 1,5 + 1,5 μηνων περιπου, οχι ταυτόχρονα!!!.

Na to link : http://www.intergraphics.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=137&Itemid=198&lang=el

Ετσι σε ενα 3μηνο θα εχεις καποιες βάσεις λογικά για να συνεχίσεις και δεν θα σου κοστίσει πιστεύω πολλα χρήματα...φυσικα ενα πλήρες πρόγραμμα σπουδων ειναι καλύτερο απο ενα σεμινάριο, αλλα προσωπικά θα πρότεινα Αγγλια για σοβαρές σπουδές. Saint Martin's College , http://www.csm.arts.ac.uk/ or London Metropolitan http://www.londonmet.ac.uk/
Θα δώσεις κατι παραπάνω, αλλα θα παρεις ενα πραγματικά αναγνωρισμένο πτυχίο, και οχι μια βεβαίωση, (γιατι η ισοτιμία της σχολης καλων τεχνων (εκει ανήκουμε εμεις) προιποθετει να έχεις σπουδασει συγκεκριμένο αριθμο ωρών σε πανεπιστήμιο και οχι σε συμβεβλημένη ιδιωτική σχολη-καλο ειναι να περάσεις να ενημερωθείς απο τα γραφεια τους αν κινηθείς προσ εξωτερικό), θα εχεις πρόσβαση σε φοβερές εγκαταστάσεις -εργαστηρια, βιβλιοθηκες, κτλ- και ανώτερη ποιότητα σπουδών.

Αυτα ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό Henry Grey » 15.09.09, 9:34 am

Αν είσαι καλά με τ' Αγγλικά σου, δες κι αυτό: www.animationmentor.com
Όλες οι πληροφορίες που πιθανόν να χρειαστείς είναι μέσα στο site.
Άβαταρ μέλους
Henry Grey
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Desade » 15.09.09, 10:42 am

'Ομορφα...
Για εξωτερικό είναι χλωμά τα πράγματα,οπότε θα το παλέψω με τα ανεπαρκή "εργάλεία" που μου δίνει η Ελλάδα.
Ευχαριστώ που απαντήσατε στην κάθε γκρίνια μου!
Καλημέρα!
Desade
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο V.I 3D modelling & animation

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων