Πρόβλημα με μετατροπή εικόνας σε ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ 4χρωμίας... HELP!

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Πρόβλημα με μετατροπή εικόνας σε ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ 4χρωμίας... HELP!

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 12:01 pm

Γεια χαρά...
...Η "ανάγκη" μ' έφερε να πιάσω δουλειά σε τυπογραφείο.
Ανέκαθεν, ήμουν γραφίστας σε διαφημιστικές εταιρείες και δεν είχα εμπλακεί ΠΟΤΕ με τυπογραφεία, ενώ Ο,ΤΙ μου ζητούσαν να κάνω, πάντα ήταν 4χρωμίες μ' όλα τα χρώματα - ποτέ δεν ήταν 2χρωμία ή μονοχρωμία...
Μας ήρθε μια δουλειά, λοιπόν, σε .pdf... και όταν το άνοιξα (για να το επεξεργαστώ) στο COREL, είδα ότι ήταν οι εικόνες σε μορφή BMP και... RGB!
Οπότε, αναγκάστηκα να τις μετατρέψω σε CMYM, φυσικά.
Το θέμα είναι, ότι η δουλειά έπρεπε να τυπωθεί 2ΧΡΩΜΙΑ (μπορντώ & ώχρα, με διαβαθμίσεις χρώματος), οπότε μου ζητήθηκε να κάνω ΟΛΑ τα μπορντώ ΜΑΤΖΕΝΤΑ και όλα τα ώχρα ΣΕ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ...
Έσβησα λοιπόν τις δυνάμεις όλων των χρωμάτων πλην του μαύρου και "έπαιξα" με τα Levels ώστε το σκουρότερο να είναι 100% μαύρο και τα υπόλοιπα να έχουν της % τιμές μόνο μαύρο.
Το στέλνω στον φιλματζή... και με "απογειώνει" ΓΙΑΤΙ του το 'στειλα CMYK και όχι Greyscale, οπότε μου ζήτησε να τα κάνω όλα τα μαύρα BMP (για να τυπωθούν σε τόνους ώχρα) σε Greyscale.
To έκανα λοιπόν, το έστειλα, ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ο φιλματζής, μα το στέλνει το φιλμάκι, το βγάζει ο τυπογράφος σε δοκίμιο...
...και τα ώχρα ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΧΝΑ, χωρίς να έχει έντονες διαβαθμίσεις το ώχρα χρώμα.
Ελέγχω το BMP της εικόνας που το 'θελε Greyscale... και βλέπω ότι είχε δυνάμεις ΑΠ' ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ και ΕΛΑΧΙΣΤΑ από το Κ (μαύρο)!!!

ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ;;;

Παρακαλώ... ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ, διότι πρώτη φορά δουλεύω σε τυπογραφείο και εμπλέκομαι με φιλμάκια (Γ*ΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!)...

Ευχαριστώ εκ τω προταίρων,
Ρ.
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

...Ή το μίνι-portfolio, στο προφίλ μου στο FaceBook:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Re: Πρόβλημα με μετατροπή εικόνας σε ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ 4χρωμίας... HELP!

Δημοσίευσηαπό citylop » 01.10.09, 12:30 pm

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι λες, αλλά αυτό που έχω να σε ρωτήσω για να γίνει πιο παραγωγική η κουβέντα είναι το εξής:

Έχεις μια τετράχρωμη δουλειά, σωστά;
Τι θέλεις δίχρωμη, σωστά;

Άρα κατά τη γνώμη μου ο πιο ευκολος τρόπος είναι με το channel mixer να σβήσεις τα κανάλια των χρωμάτων που δεν θες και ταυτόχρονα να αντικαθιστάς αυτά που σβήνεις (για να μην χάνεις πληροφοριά) με αντίστοιχα στα κανάλια που θα έχουν πληροφορία (στην περίπτωση μας 2, όποια θες εσύ), στο τέλος θα καταλήξεις με ένα αρχείο που αν τσεκάρεις τα channel θα έχει λευκό π.χ cyan και yellow και πληροφορία στο magenta και black. Οπότε παίρνεις από το αρχείο αυτό 2 φίλμ που απλά ο τυπογράφος όπου magenta βάζει το pantone που θέλει για μπορντώ και όπου black την ώχρα.

Μειονέκτημα οτι αυτό που θα βλέπεις δεν θα μπορείς εύκολα να το αξιολογήσεις.

Ο δύσκολος τρόπος ή εύκολος για άλλους είναι να σε συνέχεια του προηγούμενου να προσθέσεις με duplicate ή επιλογή εξτρά κανάλια στα οποία θα δίνεις συγκεκριμένο pantone αλλά πρέπει το αρχείο να σωθεί dsc, να αφαιρέσεις τα κανάλια κ.λ.π. δεν είναι δύσκολο απλά πρέπει να ακολουθήσεις μια τεχνική για να το κάνεις και δεν είναι πολύ εύκολο να το περιγράψω ίσως αν ψάξεις στο internet για κανά tutorial τύπου special techniques for extra spot channels on photoshop

έλπιζω να βοήθησα λίγο...
~~Μην πεις κάτι, για να πεις κάτι~~
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 01.10.09, 12:48 pm

Τα BMP μέσα στο corel (και στα υπόλοιπα προγράμματα) μπορείς να τα χρωματίσεις κατευθείαν όπως θέλεις. Επέλεξέ το και δώσε ένα πλακάτο χρώμα π.χ. Cyan ή Μαύρο. Τα greyscale πάντα τα διαχωρίζει σε όλα τα φιλμ.
Πέρα από αυτό όμως, η διαδικασία που ακολούθησες ήταν σωστή (αν όντως έκανες αυτό που περιέγραψες) και ο φιλματζής έπρεπε να στο βγάλει όπως ήταν. Μήπως δεν κατάλαβε τι ήθελες να κάνεις...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 1:02 pm

Είναι απλό... ΔΙΧΡΩΜΗ ΗΤΑΝ ("και καλά", κυανό/ματζέντα), που έπρεπε να γίνει ΔΙΧΡΩΜΗ πάλη, αλλά όπου ματζέντα να γίνει μπορντώ, όπου κυανό να γίνει ώχρα...
Έλαβα ένα .pdf που είχα, ένα φόντο (εικόνα) με γαλάζια ντεγκραντέ και κείμενο σε ματζέντα (με λογότυπο ΕΙΚΟΝΑ, ματζέντα κι αυτό)... ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΣΕ RGB, OXI CMYK!!!
Δηλαδή, ο γραφίστας που μου το 'στειλε προφανώς έστειλε το .pdf που έστειλε στο πελάτη για να το δει (να μην είναι "βαρύ") και δεν μου 'στειλε το ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ...
Εν τω μεταξύ, η δουλειά ΔΕΝ ήταν να βγει σε κυανό/ματζέντα, αλλά το φόντο έπρεπε να βγει σε τόνους ώχρα και τα κείμενα/λογότυπα σε τόνους μπορντώ.
Οπότε, μου λένε να γυρίσω ΟΛΑ τα κείμενα (και λογότυπα) σε ΕΝΑ χρώμα (ματζέντα), ενώ το φόντο να το κάνω σε τόνους του μαύρου, για να δηλώσουν σ' αυτό το χρώμα (ώχρα) που ήθελαν. Δηλαδή, θα έπαιρνε το φόντο χρώμα απ' τη ματζέντα και ένα άλλο χρώμα (προφανώς κίτρινο), για να βγει το ώχρα.
Τα γράφω όπως μου τα είπαν, δεν τα πολυκατάλαβα - όπως είπα, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ δουλεύω σε τυπογραφείο ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στη παραγωγή και ΠΟΤΕ ΜΟΥ δεν είχα κάνει μακέτα που δεν ήταν τετράχρωμη. (Το θέμα είναι, ΑΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΕΣΥ κάτι απ' το "μηδέν", δεν έχω πρόβλημα. Το θέμα είναι όταν ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙΣ ΑΛΛΟΥΝΟΥ τη δουλειά!)...

Αυτό έκανα κι εγώ... Μετέτρεψα τα RGB (φόντο και λογότυπο) σε CMYK, επέλεξα ΟΛΑ ΤΑ κανάλια που δεν εμπλέκονται και τα 'βαψα ΛΕΥΚΑ και άφησα τα κανάλια που έπρεπε.
Π.χ. στα ματζέντα, άφησα το ματζέντα κανάλι... και στο άλλο το μαύρο, έκανα λευκά τα άλλα κι άφησα το μαύρο.
Ο φιλματζής (που μου "την είπε ΧΟΝΤΡΑ" κιόλας - "δεν ξέρεις ρε τη δουλειά σου;"), μου ζήτησε τα CMYK BMP που του έστειλα (με ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ, όπως είπα) να τα γυρίσω σε Greyscale και να του τα στείλω.
Τα έστειλα έτσι... και η δουλειά πάνω στα μαύρα (που έπρεπε να βγει ώχρα) βγήκε αχνό (όχι με τα ντεγκραντέ του τα σωστά)! Ανοίγω να δω "τί τρέχει" με το Greyscale φόντο... και επιλέγοντας ένα σημείο γκρι... βλέπω ΤΕΤΡΑΧΡΩΜΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΑΥΡΟ!!!
Τι έγινε;! Πως από CMYK με ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ (μαύρο) όταν το μετέτρεψα (όπως ζήτησε) σε Greyscale, ΠΗΡΕ 4ΧΡΩΜΕΣ ΤΙΜΕΣ;;;;;;;;;;

Μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ σε τέτοιες περιπτώσεις ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ που πρέπει να παίρνουν ΜΟΝΟ ΕΝΟΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ;

Ευχαριστώ.
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 1:11 pm

Το θέμα είναι, φίλε Σπύρο, ότι ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΩΛΟ-ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ, έχει αφ' ενός ένα "ΑΡΧΑΙΟ" κομπιούτερ με... 64ΜΒ κάρτα γραφικών (!!!!!!!!), αφ' εταίρου έχει περασμένα διάφορα προγράμματα ΟΧΙ ΠΛΗΡΗ!
Τι εννοώ;
Στο Corel, πατώ πάνω σε μια εικόνα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ το PhotoPaint, για να κάνω ό,τι μετατροπές θέλω στην εικόνα! ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ, την κάνω export ως εικόνα και την επεξεργάζομαι στο Photoshop... και "ξανά-μανά" την φέρνω μέσα στο Corel!!!
Mου 'χει "βγει η Παναγία"!!!

Ερωτώ...
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ Ο ΦΙΛΜΑΤΖΗΣ ΗΘΕΛΕ ΣΕ GREYSCALE ΤΟ ΦΟΝΤΟ;;;; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΩΣ CMYK, ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΦΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ;;;;

Και κάτι άλλο... Αφού άφησα το μαύρο και έκανα λευκά όλα τ' άλλα κανάλια, με ρώτησε ο εργοδότης να ελέγξω τις δυνάμεις του μαύρου. Το έκανα και είδα ότι το σκουρότερο ήταν 80% και το πιο ανοικτό γύρω στο 65%... ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΗΛΑΔΗ τις ΣΩΣΤΕΣ αναλογίες, όπου το "ΠΛΗΡΕΣ" ώχρα έπρεπε να 'ταν ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΑΥΡΟ και το πιο ανοικτό ώχρα χρώμα που έπρεπε να είχε ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΟΙΚΤΟΤΕΡΗ αναλογία.
ΠΩΣ το κάνω αυτό, χειροκίνητα με τα Levels - όπως το έκανα ΣΗΜΕΡΑ και ΟΝΤΩΣ το "μαύρο" έγινε 100% μαύρο, εννώ το "ανοικτό γκρι" έγινε γύρω στο 40%;;;
Δηλαδή, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ να γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 1:13 pm

Φίλε "citylop", μπορείς βήμα-βήμα να μου εξηγήσεις ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ που περιέγραψες με τα κανάλια, διότι δεν κατάλαβα το σημείο που λες ότι πρέπει να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ...

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 01.10.09, 1:20 pm

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα αν δεν έχει μπροστά του το αρχείο.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 01.10.09, 1:31 pm

Καταρχήν επαναλαμβάνω οτι το σωστό είναι αυτό που έκανες (CMYK εικόνα με δυνάμεις μόνο στα κανάλια που θες) και όχι το greyscale που σου είπε ο τύπος.
Δεύτερον, δεν κατάλαβα γιατί δε ζήτησες από τον γραφίστα να σου ξαναστείλει το αρχείο σε CMYK, από το να κάθεσαι να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία...
Επίσης επαναλαμβάνεις πως η δουλειά ήταν σε Cyan Magenta αλλά ήθελες να τυπωθεί σε Μπορντώ και Ώχρα... Το πρόβλημα ποιο είναι? Αφού 2 φιλμ θα βγαίνανε με το Cyan Magenta, έτσι κι αλλιώς! (αν ήταν CMYK βέβαια...)
Τέλοσπάντων, ο φιλματζής δεν μπορώ να φανταστώ γιατί αντέδρασε έτσι... Αυτό που έκανες (θεωρητικά) ήταν σωστό, εκτός και αν έκανες κάτι άλλο...
Τέλος, είναι δεδομένο πως ένα greyscale θα βγάλει δυνάμεις σε όλα τα χρώματα αν μπει σε δουλειά με περισσότερα από 1 χρώματα... Το σωστό είναι να το κάνεις CMYK και όλη η δουλειά να είναι στο μαύρο κανάλι.

lupus έγραψε:Και κάτι άλλο... Αφού άφησα το μαύρο και έκανα λευκά όλα τ' άλλα κανάλια, με ρώτησε ο εργοδότης να ελέγξω τις δυνάμεις του μαύρου. Το έκανα και είδα ότι το σκουρότερο ήταν 80% και το πιο ανοικτό γύρω στο 65%... ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΗΛΑΔΗ τις ΣΩΣΤΕΣ αναλογίες, όπου το "ΠΛΗΡΕΣ" ώχρα έπρεπε να 'ταν ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΑΥΡΟ και το πιο ανοικτό ώχρα χρώμα που έπρεπε να είχε ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΟΙΚΤΟΤΕΡΗ αναλογία.
ΠΩΣ το κάνω αυτό, χειροκίνητα με τα Levels - όπως το έκανα ΣΗΜΕΡΑ και ΟΝΤΩΣ το "μαύρο" έγινε 100% μαύρο, εννώ το "ανοικτό γκρι" έγινε γύρω στο 40%;;;
Δηλαδή, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ να γίνεται αυτό;

Είτε με τα levels είτε με τα Curves πετυχαίνεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Αυτόματα πως θα γίνει δηλαδή? Μπορεί να μπει το photoshop μέσα στο μυαλό σου και να καταλάβει τι δυνάμεις θέλεις?!!! :P
Και στο κάτω κάτω αμα γίνονταν όλα αυτά αυτόματα ξέρεις πόσοι θα ήμασταν χωρίς δουλειά?! :P

Πάντως όντως θα βοηθούσε αν βλέπαμε το αρχείο, ώστε να μη λέμε τυχαία πράγματα...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 1:48 pm

Ρε παιδιά, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ να το ανεβάσω να το δείτε κι εσείς...

Όπως έγραψα... ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΑΝΟ/ΜΑΤΖΕΝΤΑ... αλλά όταν το .pdf το άνοιξα στο Corel ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ σε RGB!!! ΟΛΑ! Τα κείμενα, το φόντο (εικόνα), τα λογότυπα (εικόνες), ΟΛΑ!
Οπότε, τι έκανα; Προφανώς τα κείμενα τα έκανα ένα χρώμα (ματζέντα), τα λογότυπα (που έπρεπε να 'ναι ματζέντα) τα μετέτρεψα σε CMYK και κράτησα τις δυνάμεις τις ματζέντας... και το φόντο (που είχε "την Άρτα και τα Γιάννενα" σε χρώματα, για να βγαίνει ένα κυανό!), το μετέτρεψα σε CMYK και μετά κράτησα τις δυνάμεις του μαύρου...
Αυτό έκανα.
Το έστειλα στον φιλματζή και μου λέει "ΤΟ ΦΟΝΤΟ ΣΕ greyscale, ΟΧΙ CMYK"! Το κάνω, τυπώνεται... και έγινε ΑΧΝΟ, δεν πήρε το "ντεγκραντέ" που έπρεπε.
Μου λέει ο τύπος, ότι ΕΤΣΙ πρέπει να το κάνω, επιλέγοντας την εικόνα στο Corel και αλλάζοντάς την σε greyscale...
Βασικά, ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ (σωστά!), ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να αναλάβω ΕΓΩ να κάνω τη μετατροπή, αλλά να ζητούσα απ' τον γραφίστα που το 'κανε, να μου στείλει το αρχείο σωστά. Το θέμα είναι, ότι ΑΥΤΗ η δουλειά είχε έρθει ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ (και πριν πάω εγώ να δουλέψω στο τυπογραφείο που είμαι) και η παράδοση έφτασε ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ! ΠΩΣ να περιμένω ΝΑ μου το ΞΑΝΑ-στείλει ο γραφίστας, όταν ο πελάτης το περιμένει... "χθες";;;

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mibetritis » 01.10.09, 2:00 pm

Άβαταρ μέλους
mibetritis
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 01.10.09, 2:24 pm

lupus έγραψε:Όπως έγραψα... ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΑΝΟ/ΜΑΤΖΕΝΤΑ... αλλά όταν το .pdf το άνοιξα στο Corel ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ σε RGB!!! ΟΛΑ! Τα κείμενα, το φόντο (εικόνα), τα λογότυπα (εικόνες), ΟΛΑ!
Οπότε, τι έκανα; Προφανώς τα κείμενα τα έκανα ένα χρώμα (ματζέντα), τα λογότυπα (που έπρεπε να 'ναι ματζέντα) τα μετέτρεψα σε CMYK και κράτησα τις δυνάμεις τις ματζέντας... και το φόντο (που είχε "την Άρτα και τα Γιάννενα" σε χρώματα, για να βγαίνει ένα κυανό!), το μετέτρεψα σε CMYK και μετά κράτησα τις δυνάμεις του κυανού...
Αυτό έκανα.

Αυτό θα έκανα κι εγώ! Μην αναρωτιέσαι άλλο... Έτσι γίνεται!

lupus έγραψε:Μου λέει ο τύπος, ότι ΕΤΣΙ πρέπει να το κάνω, επιλέγοντας την εικόνα στο Corel και αλλάζοντάς την σε greyscale...

Αυτό τα λέει όλα... Δεν βρήκες κανέναν πιο άσχετο να του στείλεις τα φιλμ?!! Είναι δυνατόν να κάνεις τέτοιες επεμβάσεις στο corel??!!!

lupus έγραψε:Βασικά, ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ (σωστά!), ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να αναλάβω ΕΓΩ να κάνω τη μετατροπή, αλλά να ζητούσα απ' τον γραφίστα που το 'κανε, να μου στείλει το αρχείο σωστά. Το θέμα είναι, ότι ΑΥΤΗ η δουλειά είχε έρθει ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ (και πριν πάω εγώ να δουλέψω στο τυπογραφείο που είμαι) και η παράδοση έφτασε ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ! ΠΩΣ να περιμένω ΝΑ μου το ΞΑΝΑ-στείλει ο γραφίστας, όταν ο πελάτης το περιμένει... "χθες";;;

Εδώ είσαι ΕΣΥ αδικαιολόγητος... Δεν ήταν δικό σου πρόβλημα, ούτε καν ήσουν εκεί όταν παρέλαβε ο εργοδότης σου τη δουλειά. Ας φρόντιζε να την ελέγξει όταν την πήρε στα χέρια του!!! Δε κατάλαβα από που κι ως που να βρεις εσύ τώρα το μπελά σου!!! Εγώ δε θα αναλάμβανα στη θέση σου...

mibetritis έγραψε:ριξε μια ματια εδω
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=24&t=14700&p=169935#p169935

Αυτό ακριβώς είναι που ζητάς! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 2:37 pm

Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!

Το 'κανα με το "τουτόριαλ" που είχαν τα λινκς, βγήκε ΟΡΘΑ στις δυνάμεις του μαύρου...
...αλλά ο εργοδότης ΕΠΙΜΕΝΕΙ ότι η "σκουρότερη" τιμή της εικόνας (που θα γίνει "τίγκα" ώχρα), ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΧΕΙ 100% ΜΑΥΡΟ... πράγμα ΑΔΥΝΑΤΟΝ, διότι η εικόνα ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφού ήρθε σε "γαλάζιο", ΠΩΣ ΝΑ 'ΧΕΙ "ΤΙΓΚΑ" ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ ΚΑΠΟΥ;;;;;;;;

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 01.10.09, 2:52 pm

lupus έγραψε:Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!

Το 'κανα με το "τουτόριαλ" που είχαν τα λινκς, βγήκε ΟΡΘΑ στις δυνάμεις του μαύρου...
...αλλά ο εργοδότης ΕΠΙΜΕΝΕΙ ότι η "σκουρότερη" τιμή της εικόνας (που θα γίνει "τίγκα" ώχρα), ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΧΕΙ 100% ΜΑΥΡΟ... πράγμα ΑΔΥΝΑΤΟΝ, διότι η εικόνα ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφού ήρθε σε "γαλάζιο", ΠΩΣ ΝΑ 'ΧΕΙ "ΤΙΓΚΑ" ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ ΚΑΠΟΥ;;;;;;;;

Αν ανεβάσεις μόνο τα βάθη της εικόνας με το Curves νομίζω θα γίνει! ;)
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 3:18 pm

Όπως μου λέει κι ο τυπογράφος "μέσα", ΠΡΕΠΕΙ να είναι η εικόνα στα σκούρα σημεία ΑΤΟΦΙΟ ΜΑΥΡΟ (και να καταλήγει π.χ. σε 40%), διότι βάζοντας ένα χρώμα που φτιάχνει χειροκίνητα (το ώχρα), θέλει το ΑΤΟΦΙΟ ΑΥΤΟ ώχρα να "πέσει" πάνω στο ΑΤΟΦΙΟ μαύρο... οπότε να γίνει το ντεγκραντέ...
Με την "ούπα", φαίνονται σχεδόν 100% κάποια ράστερ και σχεδόν λευκά κάποια άλλα...

ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 3:22 pm

Σύμφωνοι... όμως το "αστέρι" ο φιλματζής (ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ, ΔΙΑ ΜΟΥ!), ΔΕΝ μου είπε να πειράξω τα Levels/Curves, δεν μου 'πε ΤΙΠΟΤΑ άλλο να κάνω, πλην του να "γυρίσω" την εικόνα σε "γκρέι-σκέιλ".
ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω...

Ο,ΤΙ ξέρω... τα ίδια μου λέτε κι εσείς. Και μετά, έχω τον τυπογράφο/ιδιοκτήτη που ζητά να 'χει 100% τα σκουρότερα σημεία (άρα θα βγει μια ΣΚΟΥΡΟ-ΛΕΥΚΗ με δυνατά "ΚΟΝΤΡΑΣΤ" εικόνα"...
...κι ο φιλματζής με "κράζει" λέγοντας... "τι ΜΑΥΡΙΛΑ είναι αυτή η μπούρδα που έστειλες;"...

ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ, να τελειώνουμε;!
(ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΑ πάλι;)

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 01.10.09, 3:41 pm

lupus έγραψε:Σύμφωνοι... όμως το "αστέρι" ο φιλματζής (ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ, ΔΙΑ ΜΟΥ!), ΔΕΝ μου είπε να πειράξω τα Levels/Curves, δεν μου 'πε ΤΙΠΟΤΑ άλλο να κάνω, πλην του να "γυρίσω" την εικόνα σε "γκρέι-σκέιλ".
ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω...

Ο,ΤΙ ξέρω... τα ίδια μου λέτε κι εσείς. Και μετά, έχω τον τυπογράφο/ιδιοκτήτη που ζητά να 'χει 100% τα σκουρότερα σημεία (άρα θα βγει μια ΣΚΟΥΡΟ-ΛΕΥΚΗ με δυνατά "ΚΟΝΤΡΑΣΤ" εικόνα"...
...κι ο φιλματζής με "κράζει" λέγοντας... "τι ΜΑΥΡΙΛΑ είναι αυτή η μπούρδα που έστειλες;"...

ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ, να τελειώνουμε;!
(ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΑ πάλι;)

Μην απογοητεύεσαι!!! Προσπάθησε να πειράξεις την εικόνα ώστε να φέρεις τα ποσοστά που σου λέει ο τυπογράφος... Αυτός άλλωστε θα τυπώσει, αυτόν να ακούς! Και αν έχει πρόβλημα ο φιλματζής, βάλτον να συνεννοηθεί με τον τυπογράφο!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό citylop » 01.10.09, 3:42 pm

Ρε 'συ χαλάρωσε και ανέβασε κάπου την εικόνα να τη δούμε και να τη φτιάξουμε πιο πολύ ώρα μας παίρνει να μιλάμε παρά να το κάνουμε... δεν είναι τίποτα

φιλικά έτσι μη με παρεξηγήσεις...
~~Μην πεις κάτι, για να πεις κάτι~~
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 01.10.09, 3:50 pm

Αcrobat pro έχεις; (από 7 και πάνω).
Υ.Γ. Μην δηλωσείς παράιτηση καλή αρχή και πάνω από όλα ψυχραιμία.
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 01.10.09, 3:51 pm

η διαδικασία είναι η εξής:

1) παίρνεις την 4χρωμη εικόνα και την γυρίζεις σε lab
(δεδομένο οτι η 4χρωμη εικόνα είναι σωστη χρωματικά, εννοώ ισορροπημένη)

2) κρατας το L (LIGHTNESS) κανάλι κανοντας το copy....

3) το κάνεις Paste στο κάθε Channel που θες να κρατήσεις....

4) κανεις delete η βαφεις με λευκο τα κανάλια που δεν θες να κρατήσεις...

5) τσεκάρεις να δείς αν το ποιο μαύρο σημειο στο καθε κανάλι είναι όντως 100% μαυρο αλλιως το φερνεις είτε με levels είτε με curves...

6) σωζεις σαν cmyk

7) φέρνεις σε όποιο πρόγραμμα θες την εικόνα σου και το κάνεις pdf κλικάροντας στην εξοδο μόνο τα κανάλια που σε ενδιαφέρουν....πχ cyan - magenta...

8) συννενοήσαι με τον τυπογραφο τι pantone θα τυπωθει το κάθε film....

9) τυπώνεται μια χαρά.

με 2 λόγια... :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 01.10.09, 4:46 pm

Αυτό έγινε... Πήγε ο τυπογράφος στον φιλματζή, πριν ώρα και... επέστρεψε!
Άντε να δούμε ΤΙ ΘΑ ΤΥΠΩΘΕΙ, τώρα!

(ΡΕ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΑ...! Από εικονογράφος, ΟΧΙ ΜΟΝΟ γραφίστας... αλλά ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟΥ γραφίστας! "Λαμπρά"!)
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων