προγραμμα αρίθμισης

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

προγραμμα αρίθμισης

Δημοσίευσηαπό makx » 26.10.09, 6:02 pm

Υπάρχει ένα ελληνικό πρόγραμμα για αρίθμηση εντύπων
http://www.printsoft21.codex-soft.gr
Εμένα μου έλυσε τα χέρια ειδικα σε πολλαπλά σημεία αρίθμησης μέσα στο θέμα που τύπωνα απο τον εκτυπωτή.
πιστευω οτι αξίζει την προσοχή μας για μια ματιά
makx
Member

Re: προγραμμα αρίθμισης

Δημοσίευσηαπό El Panos » 26.10.09, 6:27 pm

makx έγραψε:Υπάρχει ένα ελληνικό πρόγραμμα για αρίθμηση εντύπων
http://www.printsoft21.codex-soft.gr
Εμένα μου έλυσε τα χέρια ειδικα σε πολλαπλά σημεία αρίθμησης μέσα στο θέμα που τύπωνα απο τον εκτυπωτή.
πιστευω οτι αξίζει την προσοχή μας για μια ματιά

Ενδιαφέρον, αλλά το Corel κάνει αρίθμηση από μόνο του μέσω print merge εδώ και κάτι χρόνια... Μάλλον πεταμένα λεφτά μου ακούγεται...
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό makx » 26.10.09, 6:47 pm

Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Είναι γεννήτρια αριθμών που κάνει μεταβλητή αρίθμηση και εξάγεται σε αρχείο, το οποίο το χρησιμοποιείς στο Corel (μέσω Print Merge) και μ'αυτόν τον τρόπο μπορώ να χρησιμοποιώ χρώματα, μεγέθη και γραμματοσειρές στην αρίθμηση.
Με γλιτώνει αρίθμηση στην "όρθια" τυπογραφική μηχανή γιατί με μια εκτύπωση έχω μαζί και την αρίθμηση.
makx
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 26.10.09, 7:00 pm

makx έγραψε:Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Είναι γεννήτρια αριθμών που κάνει μεταβλητή αρίθμηση και εξάγεται σε αρχείο, το οποίο το χρησιμοποιείς στο Corel (μέσω Print Merge) και μ'αυτόν τον τρόπο μπορώ να χρησιμοποιώ χρώματα, μεγέθη και γραμματοσειρές στην αρίθμηση.
Με γλιτώνει αρίθμηση στην "όρθια" τυπογραφική μηχανή γιατί με μια εκτύπωση έχω μαζί και την αρίθμηση.

Αυτό κατάλαβα κι εγώ... Το έχω κάνει δεκάδες φορές στο Corel χωρίς καμία βοήθεια λογισμικού μέσω του οδηγού print merge (εκδόσεις Χ3 και Χ4).
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 26.10.09, 7:10 pm

Καλησπέρα! Μπορείς να πεις με άλλο τρόπο τι θέλεις να κάνεις και δεν γίνεται στο Corel? Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Εννοείς να αριθμεί σελίδες προς εκτύπωση αυτόματα όπως το Word?

makx έγραψε:Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Είναι γεννήτρια αριθμών που κάνει μεταβλητή αρίθμηση και εξάγεται σε αρχείο, το οποίο το χρησιμοποιείς στο Corel (μέσω Print Merge) και μ'αυτόν τον τρόπο μπορώ να χρησιμοποιώ χρώματα, μεγέθη και γραμματοσειρές στην αρίθμηση.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό makx » 27.10.09, 3:23 pm

Ναι το σωστα εχετε δίκιο το corel απο την εκδοση 12 , Χ3 , Χ4 κανει αυτή την αρίθμηση,
το πρόγραμμα ειναι λιγο πιο φιλικό δίνει και τον αριθμό των εκτυπωμένων φύλλων.
Το δοκίμασα και στο corel 8 (το print merge είναι κρυμένο) και δουλεψε κανονικά , όπως και στο indesign.
Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κανεις εάν υπάρχει καποιο πρόγραμμα που να κάνει μεταβλητα barcode όπως η αρίθμηση στο corel , οχι απλά να μου δινει ένα barcode και να το τυπώνω αλλα μεταβλητά barcode και να δουλεύει στην ίδια λογική με την αρίθμηση, πχ θέλω barcode απο το 2300345123 εώς 2300346123 (+1000 αριθμούς μεταβλητους με κωδικοποίηση bar128). ευχαριστώ
makx
Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 27.10.09, 4:21 pm

makx έγραψε:Ναι το σωστα εχετε δίκιο το corel απο την εκδοση 12 , Χ3 , Χ4 κανει αυτή την αρίθμηση,
το πρόγραμμα ειναι λιγο πιο φιλικό δίνει και τον αριθμό των εκτυπωμένων φύλλων.
Το δοκίμασα και στο corel 8 (το print merge είναι κρυμένο) και δουλεψε κανονικά , όπως και στο indesign.
Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κανεις εάν υπάρχει καποιο πρόγραμμα που να κάνει μεταβλητα barcode όπως η αρίθμηση στο corel , οχι απλά να μου δινει ένα barcode και να το τυπώνω αλλα μεταβλητά barcode και να δουλεύει στην ίδια λογική με την αρίθμηση, πχ θέλω barcode απο το 2300345123 εώς 2300346123 (+1000 αριθμούς μεταβλητους με κωδικοποίηση bar128). ευχαριστώ

αρχικα το θεωρω σχεδον αδυνατον με τα απλα προγραματα (κορελ και ενα της χερμα που εχω), ξερω ομως το εξης στις κουριερ τα συδετα εχουν τυπομενο πανω παντα ενα bare code του τυπου 59485679-1, 59485680-2, 59485681-3 κλπ ειναι σε οφσετ για μηχανογραφικα τυπομενες, και σχεδον σε ολες τις κουριερ τυπωνει καποιος γκρεκης στην αθηνα
σου εχω στηλη και πμ διαβασετο και απαντησε μου
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων