it is so damn pink! Πρόβλημα πλοτερ και magenta.

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

it is so damn pink! Πρόβλημα πλοτερ και magenta.

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 05.11.09, 10:40 am

Καλημέρα!

Λοιπόν ακούστε πως έχει το πράμα, έχω πιάσει δουλειά σε μια εταιρία αυτές τις μέρες και κάνω κάτι εκτυπώσεις σε ένα Roland SolJet SJ-745EX. Το πρόβλημα είναι, ότι όσο καλύτερη ποιότητα επιλέξω στην εκτύπωση, ανεξάρτητα με το προφίλ υλικού και το υλικό που τυπώσω, πάντα μα πάντα, βγάζει πολύ ματζέντα, σε βαθμό που να σώζεται οριακά η κατάσταση στην χαμηλότερη ποιότητα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Για την ώρα λέω να το περνάω από κανένα φίλτρο στο Photoshop και να του κόβω magenta από μόνος μου, αλλά δεν είναι η λύση που προτιμάω είναι η αλήθεια.

(btw το light magenta το αλλάζουμε υπερβολικά συχνότερα από τα άλλα χρώματα)
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Re: it is so damn pink! Πρόβλημα πλοτερ και magenta.

Δημοσίευσηαπό liagasg » 05.11.09, 10:53 am

Εαν υπάρχει προφίλ του Plotter, τοτε μαλλον κάτι δεν εγινε σωστα κατα τη δημιουργία του προφίλ. Οποτε καλο είναι να ξανακάνεις προφίλ.

Το 2ο πραγμα που σκέφτομαι, είναι μηπως κάποιο απο τα μελάνια έχει περασει την ημερομηνία λήξης, δηλαδή να είναι ληγμένο. Μου έχει συμβει αυτό, γι αυτο στο λέω.

Γενικά οι Roland, αν δεν κανω λαθος, εχουν μια κλίση προς τα θερμά χρωματα..

Το αλλο που θα μπορεις να κάνεις είναι να κανεις ενα curve preset στο Photoshop κ να "κοψεις" καποια output levels απο τα αρχεια, μήπως κ "σωσεις την κατασταση".
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 05.11.09, 10:57 am

profil του πλοτερ? Που ποιος τι; Μόνο τα προφίλ εκτύπωσης ανάλογα το υλικό μου λένε κάτι, από εκεί και πέρα είμαι άσχετος. btw κάνω τις εκτυπώσεις με το roland versa works (και αρχεία tiff από photoshop, illustrator, corel) Τα μελάνια αλλάζουν αρκετά συχνά, από τότε που ήρθα πριν 3 βδομάδες έχουμε αλλάξει μαύρα, κίτρινα και ματζέντες.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 05.11.09, 11:07 am

Φιλε Νitro,
το γενικότερο προβλημα στις εκτυπωσεις βρισκεται στο γεγονός οτι η πλειοψηφία των ανθρώπων που εχουν αυτες τις μηχανες, αγνοούν τη δημιουργία προφιλ..

Υπαρχουν συγκεκριμένοι "εκτυπωτικοι στόχοι". Τους τυπώνεις στη μηχανή σου, τους μετρας με σπεκτοφωτόμετρο,δημιουργεις το προφιλ της μηχανης κ είσαι ετοιμος.

Επειτα η εκτυπωτικη μηχανη "μεταφραζει" τα δεδομενα των αρχείων στα δεδομένα που πρέπει να τυπώσει, ωστε να πάρεις σωστα τυπωμενο το αρχείο σου.

Τα προφιλ που "ερχονται " με τον εκτυπωτη, είναι εν μερη σωστα. Δεν είναι απολυτα σωστα. Για το κάθε εκτυπωσιμο υλικό πρεπει να κανεις προφιλ.(αν ηταν απολυτα σωστα, δεν θα είχες μεγαλες αποκλίσεις)

Βαζεις το χερακι στην τσεπη, τα στρώνεις ολα (βινιλια, μουσαμαδες,χαρτια κλπ) κ δεν αντιμετωπιζεις προβλημα.
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 05.11.09, 11:11 am

Νομίζω μπορείς μέσα από το rip να μπεις στο προφίλ και να πειράξεις την καμπύλη των χρωμάτων λίγο. Τουλάχιστον στο δικό μας που χρησιμοποιούμε το Colorip γίνεται. Πάντως πιστεύω είναι καλύτερα να διορθώσεις το προφίλ παρά να προσπαθείς να πειράξεις τη μακέτα στο photoshop και να μαντέψεις πως θα πρέπει να γίνει για να τυπωθεί σωστά! :wink:
Επίσης κάτι άλλο. Τις μακέτες τις φτιάχνεις εσύ? Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να οφείλεται το πρόβλημα στα αρχεία σου ή είναι γενικό φαινόμενο που προϋπήρχε? Ίσως πρέπει να έρθει κάποιος τεχνικός αν το πρόβλημα είναι μόνιμο, και να φτιάξει νέα προφίλ. Στο κάτω κάτω δεν είναι δουλειά σου να ξέρεις τι κάνει ένα μηχάνημα που μόλις άρχισες να το δουλεύεις... :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 05.11.09, 11:29 am

Κοιτάξτε η εταιρία δεν είναι εξειδικευμένη στις εκτυπώσεις, απλά κάνει κάποιες εκτυπώσεις για εσωτερική χρήση στα εκθεσιακά περίπτερα που φτιάχνει, οπότε μην φαντάζεστε ότι έχουμε και φωτόμετρα και τέτοια κόλπα :P ούτε budget μεγάλο για το ατελιέ, αφού να φανταστείτε δουλεύω με κάτι μονοπύρηνα pentium 4 και 1GB RAM (333 κιόλας) και αρκετές φορές έχω μεταφέρει αρχεία στο φορητό μου (που είναι δυνατό γενικά) για να κάνω δουλειά εκεί.

Το φαινόμενο προϋπήρχε αλλά οι πληροφορίες που πήρα για το πως τι και γιατί, ήταν πολύ αόριστες και θα μπορούσε να φταίει ακόμα και το φαινόμενο του χάους. Βασικά το δημιουργικό δεν το κάνω εγώ στα γραφικά, εγώ απλά ελέγχω αν είναι σωστές οι αναλύσεις και τα μεγέθη και τυπώνω κάνω τα clics, πλαστικοποιώ και βάζω σε Κmount, για να πάρετε μια εικόνα.

Πάντως τα προφιλ είναι όπως τα βρήκα, τουλάχιστον τώρα που το κοιτάζω στο versaworks έχει εξειδικευμένο color management που μπορώ να κόψω από εκεί magenta.

Για το αν το πρόβλημα είναι στα αρχεία δεν το ξέρω, στην οθόνη που έχω κάνει calibration το κατά δύναμη και είναι αρκετά κοντά χρωματικά με τον εκτυπωτή (άσχετο, αλλά η οθόνη του φορητού που είναι εντελώς χύμα χωρίς κάποιο calibration δείχνει ακριβώς τα χρώματα της εκτύπωσης, άτιμη ΗΡ σε είχα υποτιμήσει) όλα φαίνονται μια χαρά, και σε πρόσφατη δουλειά που τις μισές εκτυπώσεις τις στείλαμε έξω γιατί ήταν σε μέγεθος μεγαλύτερο από αυτό που μπορούμε να τυπώσουμε, βγήκαν μια χαρά (και εδώ φάνηκε πόσο χάνει ο δικός μας εκτυπωτής σε πιστότητα με το ροζάκι του), βέβαια δεν ξέρω αν έκαναν κάποιες προσαρμογές πριν την εκτύπωση αυτοί, αλλά δεν νομίζω 3 διαφορετικές δουλειές τώρα, όλα τα αρχεία να έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Τέλος πάντων ευχαριστώ, θα κάνω κάποιες δοκιμές κόβοντας magenta από το πρόγραμμα εκτύπωσης.

:)

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό nabilskii » 05.11.09, 1:25 pm

Ζητώ συγνώμη αλλά καμιά φορά ξεχνάμε κάποια πολύ απλά πράγματα...

π.χ. η μακέτα είναι CMYK στην έξοδο?

Και τα δύσκολα τώρα, ποσο καιρό έχει να γίνει service στο μηχάνημα...ακόμα και το απλο του καθαρισμού της κεφαλής που μπορείς να το κάνεις και εσύ η κάποιος που να ξέρει απο το γραφείο.

Τελευταίο και ποιό λογικό ισώς...τα χρωματικά προφιλ είναι εντάξει???

Και κάτι άλλο...τα χρώματα που προσπαθείς να τυπώσεις μπορούν να αναπαραχθουν σε CMYK, γιατί το CMYK έχει το μικρότερο ευρος αναπαραγωγής αποχρόσεων, αν έχεις κάνει ¨παπάδες¨ μπορεί απλά να μην μπορεί να το αναπαράγει και προσπάθει να δημιουργήσει το RIP ένα κοντινότερο προφιλ...

Οτι χρειαστείς εδώ έιμαστε.
Άβαταρ μέλους
nabilskii
Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 05.11.09, 1:34 pm

αχ αυτά τα roland....tespa....
Πρέπει να πάμε βήμα βήμα να δούμε τι φταίει.
Θέλω να κάνεις πρώτα απ΄όλα ένα τεστ να δεις πως είναι οι κεφαλές σου.
Απ΄ότι είδα δουλεύεις σε versa. Πες μου ποιο προφιλ χρησιμοποιείς και αν τα αρχεία που στέλνεις για εκτύπωση είναι σε RGB.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 05.11.09, 1:41 pm

όλα σε cmyk, για το σέρβις μάλλον έχει να κάνει καιρό, κάπου έχει αφήσει οδηγίες ο προηγούμενος και σκέφτομαι να κάνω ένα καθάρισμα.

Τα χρώματα που προσπαθώ να τυπώσω δεν είναι τίποτα περίεργα, απλές φωτογραφίες είναι, πχ το τελευταίο ήταν κάτι καφάσια για φόντο ψιλό γκρι φάση, όσο για τα προφίλ σε όλα ροζέ το βγάζει.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 05.11.09, 1:47 pm

Λοιπόν κοιτα
Δουλεύω σε roland 1045, με versa και caldera, τα αρχεία που τυπώνω με versa είναι ΠΑΝΤΑ σε rgb, τα αρχεία που τυπώνω με caldera είναι ΠΑΝΤΑ cmyk.
Δοκίμασε να στείλεις ένα σε rgb και πες μου τι σου βγάζει.
Επίσης πες μου το προφιλ που δουλευεις και το υλικό.
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.11.09, 1:48 pm

Καλησπέρα!

Κατέβασε τα προφίλς για το μοντέλο αυτό από εδώ επιλέγοντας τα μελάνια που χρησιμοποιείς.

Αν ήταν λερωμένη η κεφαλή μετά από μερικά περάσματα θα ήταν καθαρή. Οπότε είναι θέμα RIP.

Τα αρχεία σου να τα δουλεύεις σε CMYK και το προφίλ του μηχανήματος πρέπει να είναι δηλωμένο στο κάθε σχεδιαστικό σου πρόγραμμα. Και τις φωτογραφίες να τις μετατρέπεις σε CMYK.

Ελπίζω να βοήθησα.

nitro912gr έγραψε:Καλημέρα!

Λοιπόν ακούστε πως έχει το πράμα, έχω πιάσει δουλειά σε μια εταιρία αυτές τις μέρες και κάνω κάτι εκτυπώσεις σε ένα Roland SolJet SJ-745EX. Το πρόβλημα είναι, ότι όσο καλύτερη ποιότητα επιλέξω στην εκτύπωση, ανεξάρτητα με το προφίλ υλικού και το υλικό που τυπώσω, πάντα μα πάντα, βγάζει πολύ ματζέντα, σε βαθμό που να σώζεται οριακά η κατάσταση στην χαμηλότερη ποιότητα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Για την ώρα λέω να το περνάω από κανένα φίλτρο στο Photoshop και να του κόβω magenta από μόνος μου, αλλά δεν είναι η λύση που προτιμάω είναι η αλήθεια.

(btw το light magenta το αλλάζουμε υπερβολικά συχνότερα από τα άλλα χρώματα)
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.11.09, 1:53 pm

ΠΑΝΤΑ σε rgb? Συγγνώμη αλλά αυτό είναι απαράδεχτο. :shock: Όταν ένα μηχάνημα έχει πάνω από 3 κεφαλές για να ρίχνει πάνω από 3 χρώματα, τα αρχεία πρέπει να δίνονται για εκτύπωση σε CMYK.

ar_ia έγραψε:Λοιπόν κοιτα
Δουλεύω σε roland 1045, με versa και caldera, τα αρχεία που τυπώνω με versa είναι ΠΑΝΤΑ σε rgb, τα αρχεία που τυπώνω με caldera είναι ΠΑΝΤΑ cmyk.
Δοκίμασε να στείλεις ένα σε rgb και πες μου τι σου βγάζει.
Επίσης πες μου το προφιλ που δουλευεις και το υλικό.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 05.11.09, 1:58 pm

theoasim έγραψε:ΠΑΝΤΑ σε rgb? Συγγνώμη αλλά αυτό είναι απαράδεχτο. :shock: Όταν ένα μηχάνημα έχει πάνω από 3 κεφαλές για να ρίχνει πάνω από 3 χρώματα, τα αρχεία πρέπει να δίνονται για εκτύπωση σε CMYK.

Απαράδεκτο ξεαπαράδεκτο έτσι λειτουργεί το versa.
Δεν είναι δικά μου τεχνάσματα αυτά.
Το τσεκάρεις εύκολα αυτό κάνοντας ένα τηλ. στον atla(ο αντιπρόσωπος) μιλώντας με τους τεχνικούς.
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.11.09, 2:02 pm

Άσε τους τεχνικούς. :) Πες μου το ακριβές μοντέλο να δω κάτι στο νετ. Να δω πόσα χρώματα παίρνει.

ar_ia έγραψε:
theoasim έγραψε:ΠΑΝΤΑ σε rgb? Συγγνώμη αλλά αυτό είναι απαράδεχτο. :shock: Όταν ένα μηχάνημα έχει πάνω από 3 κεφαλές για να ρίχνει πάνω από 3 χρώματα, τα αρχεία πρέπει να δίνονται για εκτύπωση σε CMYK.

Απαράδεκτο ξεαπαράδεκτο έτσι λειτουργεί το versa.
Δεν είναι δικά μου τεχνάσματα αυτά.
Το τσεκάρεις εύκολα αυτό κάνοντας ένα τηλ. στον atla(ο αντιπρόσωπος) μιλώντας με τους τεχνικούς.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.11.09, 2:04 pm

Το Roland SolJet SJ-745EX όμως παίρνει 6 μελάνια οπότε τα αρχεία πρέπει να δίνονται για εκτύπωση σε CMYK. :) Αυτό είναι σίγουρο.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 05.11.09, 2:06 pm

theoasim έγραψε:Άσε τους τεχνικούς. :) Πες μου το ακριβές μοντέλο να δω κάτι στο νετ. Να δω πόσα χρώματα παίρνει.

είναι τετράχρωμο
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό crystallyn » 05.11.09, 2:08 pm

Οταν δουλευα σε rolland μηχανημα ειχε ενα software που μπορουσες να κανεις προφιλ κλπ.

Αν το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν έχει κάτι τέτοιο απλώς ενημέρωσε την εταιρία μήπως θέλει service ή αλλαγή κάποιο δοχείο λόγω ημερομηνία λήξης ή κακής χρήσης.

Δεν νομίζω οντως η λύση που έχεις να ρίχνεις από μονος σου το magenta να είναι η καλύτερη λόγω οτι φορτώνεσαι ενα σφάλμα της μηχανής χωρίς καν να φταις εσύ για αυτό!
crystallyn
Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 05.11.09, 2:09 pm

theoasim έγραψε:Άσε τους τεχνικούς. :)

Τους αφήνω ευχαρίστως αν έρθεις εσύ εδώ να μου λύσεις κάτι προβληματάκια με το γκρι :)
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.11.09, 2:12 pm

Ναι, φυσικά και είναι τετράχρωμο. Μπορείς να δώσεις ένα GRB αρχείο για εκτύπωση αλλά αυτό δεν είναι το σωστό επειδή θα λείπουν μερικοί συνδιασμοί χρωμάτων. Εσύ εκτυπώνεις δηλαδή με το στύλ που εκτυπώνουν οι οικιακοί εκτυπωτές. Αυτό είναι μέγα λάθος. Απλά το μηχάμημά σου θέλει ένα αρχείο από τη σελίδα της Roland ανάλογα με το τύπο μελανιών που δουλέυεις εσύ και όχι τι μελάνια δέχεται το μηχάνημά σου. Κι εγώ είχα το μηχάνημα που έχεις και τύπωνα πάντα σε CMYK.

ar_ia έγραψε:
theoasim έγραψε:Άσε τους τεχνικούς. :) Πες μου το ακριβές μοντέλο να δω κάτι στο νετ. Να δω πόσα χρώματα παίρνει.

είναι τετράχρωμο
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.11.09, 2:14 pm

Σου έχω στείλει πμ. Δεν είναι δυνατόν να έρθω επειδή βρίσκομαι στη Γερμανία τώρα για ενημέρωση σχετικά με μηχανήματα πάνω στη δουλειά μου.

ar_ia έγραψε:
theoasim έγραψε:Άσε τους τεχνικούς. :)

Τους αφήνω ευχαρίστως αν έρθεις εσύ εδώ να μου λύσεις κάτι προβληματάκια με το γκρι :)
theoasim
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων