Πρόβλημα με flash video gallery

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

Πρόβλημα με flash video gallery

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 08.11.09, 12:27 am

θα ηθελα μια βοηθεια αν ξέρει καποιος παιδια. Κατεβασα μια ετοιμη flash gallery για βιντεο.Οταν την βλέπω με τον flash player παιζει κανονικα.Την ενσωματωσα σε μια σελιδα html και παρατήρησα οτι στο IE πάιζει κανονικά αλλα στον mozilla εμφανιζει την μπάρα φώρτωσης και δεν φωρτώνει ποτέ.Τι μπορει να φταιει?
sakkiou
Member

Re: Πρόβλημα με flash video gallery

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 08.11.09, 1:59 am

εχεις την τελευταια βερσιον του φλας πλειερ? τσεκαρε το...
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.11.09, 2:49 am

Κατέβασε τη τελευταία έκδοση του Adobe Flash Player plug-in για το Firefox κάνοντας κλικ εδώ και πες μου τι έγινε.

sakkiou έγραψε:θα ηθελα μια βοηθεια αν ξέρει καποιος παιδια. Κατεβασα μια ετοιμη flash gallery για βιντεο.Οταν την βλέπω με τον flash player παιζει κανονικα.Την ενσωματωσα σε μια σελιδα html και παρατήρησα οτι στο IE πάιζει κανονικά αλλα στον mozilla εμφανιζει την μπάρα φώρτωσης και δεν φωρτώνει ποτέ.Τι μπορει να φταιει?
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 08.11.09, 9:54 pm

οκ θα το δοκιμασω κ θα σου πω..ευχαριστω
sakkiou
Member

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 09.11.09, 9:12 am

Παιδια η gallery βασιζεται σε xml αρχειο. Και το παράξενο όλων ειναι οτι απο εξωτερικό σκληρό παίζει θαυμασια..και στον Μοzilla και στο ΙΕ...Απο τον σκληρό μου δεν παίζει στον Mozilla.Το ίδιο το αρχειο το κανω βολτες και απο τον εξωτερικό παίζει Θαυμάσια και απο τον σκληρό οχι..Τζισιους κράι!!..Τι πρόβλημα υπάρχει βρε παιδιά???Ξέρει κανεις???
sakkiou
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 09.11.09, 12:30 pm

Εγκατέστησε την τελευταία έκδοση του firefox. Αν θες στείλε μου το αρχείο με e-mail (θα το βρεις στο προφίλ μου) να το ελέχξω.

sakkiou έγραψε:Παιδια η gallery βασιζεται σε xml αρχειο. Και το παράξενο όλων ειναι οτι απο εξωτερικό σκληρό παίζει θαυμασια..και στον Μοzilla και στο ΙΕ...Απο τον σκληρό μου δεν παίζει στον Mozilla.Το ίδιο το αρχειο το κανω βολτες και απο τον εξωτερικό παίζει Θαυμάσια και απο τον σκληρό οχι..Τζισιους κράι!!..Τι πρόβλημα υπάρχει βρε παιδιά???Ξέρει κανεις???
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 09.11.09, 12:32 pm

Ο εσωτερικός σκληρός σου δίσκος μήπως είναι φορτωμένος αρκετά και καθυστερεί αρκετά που δεν μπορεί να φορτώσει το αρχείο?

sakkiou έγραψε:Παιδια η gallery βασιζεται σε xml αρχειο. Και το παράξενο όλων ειναι οτι απο εξωτερικό σκληρό παίζει θαυμασια..και στον Μοzilla και στο ΙΕ...Απο τον σκληρό μου δεν παίζει στον Mozilla.Το ίδιο το αρχειο το κανω βολτες και απο τον εξωτερικό παίζει Θαυμάσια και απο τον σκληρό οχι..Τζισιους κράι!!..Τι πρόβλημα υπάρχει βρε παιδιά???Ξέρει κανεις???
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 09.11.09, 2:07 pm

έλεγξε αν τα αρχεία που φορτώνεις από το XMLέχουν relative ή absolute URLs
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 09.11.09, 6:26 pm

Παιδια δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει..σας δινω τον λινκ να την κατεβασετε την gallery και τσεκαρετε αν δουλευει σε εσας!Ευχαριστω πολυ πολυ για το ενδιαφερον!

http://rapidshare.com/files/304539859/flash_gallery.rar
sakkiou
Member

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 09.11.09, 6:43 pm

Μια χαρά τρέχει. Είναι σημαντικό να διατηρείς την ιεραρχία των αρχείων και των folders. Δηλαδή αν από τον εξωτερικό σκληρό σου μεταφέρεις ας πούμε μόνο το index.html είναι λογικό να μην παίζει γιατί προσπαθεί να βρει αρχεία σε τοποθεσία που δεν υπάρχουν.
Εγώ αυτό υποπτεύομαι ότι είναι.
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 09.11.09, 6:48 pm

μα οπως την πηρα την εκανα ολοκληρη copy-paste.Ισως να εχω πρόβλημα..αλλα το δοκιμασα σε δυο υπολογιστες...ο μοζιλα μου ενημερωμενος..Όταν λες ιεραρχια τι ενοεις?
sakkiou
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 09.11.09, 9:52 pm

Λέγοντας ιεραρχία εννούμε ότι μήπως οι φάκελοι που πρέπει να βρίσκονται τα αρχεία, πρέπει να είναι στο root του σκληρού δίσκου ή σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο για να μπορούν να φορτωθούν. Αν μου στείλεις το αρχείο τότε θα μπορώ να σου πω τι πρόβλημα υπάρχει.

sakkiou έγραψε:μα οπως την πηρα την εκανα ολοκληρη copy-paste.Ισως να εχω πρόβλημα..αλλα το δοκιμασα σε δυο υπολογιστες...ο μοζιλα μου ενημερωμενος..Όταν λες ιεραρχια τι ενοεις?
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 09.11.09, 9:59 pm

Το εχω πιο πανω σε λινκ του rapid.κατεβασε το και δες το.Ευχαριστω πολύ
sakkiou
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 10.11.09, 12:44 am

Τα αρχεία που μου έδωσες δουλεύουν μια χαρά. Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος όταν προσάρμοσες με τα δικά σου αρχεία?

sakkiou έγραψε:Το εχω πιο πανω σε λινκ του rapid.κατεβασε το και δες το.Ευχαριστω πολύ
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 10.11.09, 1:18 am

Τα αρχεία: content.xml , help.html , index.html , preview.fla , preview.swf και swfobject.js πρέπει να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο και μέσα στον υποφάκελο videos πρέπει να βρίσκονται τα αρχεία: 1.flv , 2.flv , 1.jpg και 2.jpg. Έτσι τα έχεις?
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 10.11.09, 5:57 pm

Ναι ενοειται οτι ολα ειναι στην θεση τους όπως πρέπει.Στον ΙΕ μου βγαζει στην οθόνη:You need to upgrade your Flash Player. Βεβαια εχω κανει την αναβαθμιση!....Το παραξενο μαλιστα ειναι οτι απο εξωτερικό σκληρο μου παιζουν θαυμασια :? Τι να πω δεν ξερω!Σε οσους το εχω στειλει δουλευει...θα την ανεβασω και ελπισω να παιζει σε ολους!
sakkiou
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 10.11.09, 11:51 pm

Θα παίζει σε όσουν ο υπολογιστής είναι οκ! Δεν θα φταις εσύ αλλά ο υπλογιστής εκείνου που δεν θα μπορεί να το δεί σωστά.

sakkiou έγραψε:Ναι ενοειται οτι ολα ειναι στην θεση τους όπως πρέπει.Στον ΙΕ μου βγαζει στην οθόνη:You need to upgrade your Flash Player. Βεβαια εχω κανει την αναβαθμιση!....Το παραξενο μαλιστα ειναι οτι απο εξωτερικό σκληρο μου παιζουν θαυμασια :? Τι να πω δεν ξερω!Σε οσους το εχω στειλει δουλευει...θα την ανεβασω και ελπισω να παιζει σε ολους!
theoasim
Master Member

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων