κόστος για πόστερ!!

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

κόστος για πόστερ!!

Δημοσίευσηαπό beetlebum » 17.11.09, 5:24 am

γεια σας παίδες!εδώ και λίγες μερες έχω αρχίσει μια συνεργασία με ένα μπαράκι (από τα γνωστά και καλαίσθητα της Αθήνας), για το οποίο θα κάνω διάφορα πόστερς ανάλογα με τα
events που διοργανώνει.
Λογικά θα κάνω 1 με 2 την εβδομάδα και το θέμα μου είναι πόσο πανω κάτω να τα κοστολογώ γιατι ήδη έχω κάνει 2 τα οποία χρειαστηκαν αρκετή δουλίτσα και έρευνα γιατί
τα συνδυάζω με εικονογράφηση (δεν είναι απλά μια γραμματοσειρά,μια φωτογραφία κ τέρμα !)...Μπορεί καποιος να ρίξει μια ιδέα?Ένας φίλος μου παίρνει 50 ευρώ για κάτι πόστερς που όμως μου φάινονται απλά σε σχέση με αυτα που έχω κάνει εγω...από την άλλη δε θέλω να ζητήσω κ κάτι παράλογο....

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
κ.
my perfect match went up to flames
beetlebum
Member

Re: κόστος για πόστερ!!

Δημοσίευσηαπό liagasg » 17.11.09, 9:50 am

Καλημερα.
Μη σκεφτεσαι με αυτον τον τροπο! Απο τη στιγμή που κανεις αρκετη και σοβαρή δουλειά, τότε μαλλον ο ιδιοκτήτης θα είναι παράλογος αν δεν θέλει να πληρώσει!

Μην υποτιμάς τη δουλειά σου για να μη σε υποτιμήσουν στην αγορά.
Μη ντρεπεσαι να ζητησεις λεφτά.
Φιλικά :mrgreen:
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 17.11.09, 10:02 am

Θα πω μια ιστορία. Κάποια στιγμη συνεργαστηκα ως γραφιστας-καμικάζι-εξολοθρευτής, σε μια διαφημιστική εταιρία για 2 μερες. Αυτό πριν 3 χρόνια. Η σκέψη μου ήταν να ζητήσω περίπου 400 ευρω που για δυο μέρες ήταν μία χαρά.

Αλλά έκανα μία σκέψη. Και ρώτησα τον υπείθυνο που με ρώτησε πόσα θέλω, πόσα δίνουν συνήθως. Η απάντηση μέ αφησε άφωνο. 1100 ευρώπουλα ήρθαν και στρογγυλοκάθησαν στην τσέπη μου...

Με λίγα λόγια, αν είναι ένα καλάισθητο και καλό bar, δεν θα έχει κάνει για πρώτη φορά αφίσσες. Ρώτα λοιπόν τι δίνουν συνήθως, για να δείς αν θα συνεργαστείς μαζί τους η τζάμπα πίνεις. :metal :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό beetlebum » 17.11.09, 7:09 pm

χαχα! έχετε δίκιο παιδιά!το ξέρω πως πρέπει να στηρίζω τη δουλειά μου αλλά όπως γνωρίζετε κ εσείς έχουν δει πολλά τα ματάκια μας όσον αφορά τα οικονομικά στις συνεργασίες :D :shock: :D
ακόμα δεν έχω πληρωθεί για κάτι μέχρι να συμφωνήσουμε στο ποσό!για να δούμε...

ευχαριστώωω!
beetlebum
Member

Δημοσίευσηαπό kourifas » 18.11.09, 2:34 am

Για πες μας και τελικά πόσα ζήτησες...
Εγώ που ασχολούμε κυρίως με αφίσες παίρνω 50ευρώ στους μόνιμους πελάτες(κάθε εβδομάδα μία,περίπου) και 80 στους υπόλοιπους(μία στο τόσο).
θα ήμουν ικανοποιημένος με περισσότερα, κάπου 120-150 αλλά πάω με την αγορά αναγκαστικά.
time machine ready yet?
Άβαταρ μέλους
kourifas
Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 18.11.09, 2:30 pm

τα μπαράκια δεν είναι αυτά τα μαγαζάκια που ξαθαρίζουν 1000-2000 ευρώ τη μέρα? :roll: λέτε να έχουν ανάγκη τα 50 και τα 100 ευρώ τα δικά μας τη βδομάδα? μη τρελαθούμε τώρα!!
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 18.11.09, 2:41 pm

Εγω παιδιά, κάποια χρόνια δούλευα νύχτα με το laptop. Η νυχτα πληρώνει και καλά και χωρίς κουβέντα. Απλά θέλει αντοχή. Οσο για το αν τους φάινεται η όχι, αυτο ειναι θεμα ανθρώπου και όχι μαγαζιού. :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 19.11.09, 2:34 am

kourifas έγραψε:Για πες μας και τελικά πόσα ζήτησες...
Εγώ που ασχολούμε κυρίως με αφίσες παίρνω 50ευρώ στους μόνιμους πελάτες(κάθε εβδομάδα μία,περίπου) και 80 στους υπόλοιπους(μία στο τόσο).
θα ήμουν ικανοποιημένος με περισσότερα, κάπου 120-150 αλλά πάω με την αγορά αναγκαστικά.

Ποια αγορά είναι αυτή;

Θα τρελαθουμε με αυτά που βλέπουμε. Συγνώμη με ποια λογική βγάζεις το 50;
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό beetlebum » 19.11.09, 8:18 am

τελικά ζήτησα από 80 ευρώ για την κάθε αφίσα που έφτιαξα..έχει δουλειά επάνω κ το βλέπουν...ωστόσο επειδή μου φαίνονται λίγα..αφήσαμε το ενδεχόμενο για κάτι περισσότερο ανοιχτό...για να δουμε..
beetlebum
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.11.09, 10:14 am

beetlebum έγραψε:τελικά ζήτησα από 80 ευρώ για την κάθε αφίσα που έφτιαξα..έχει δουλειά επάνω κ το βλέπουν...ωστόσο επειδή μου φαίνονται λίγα..αφήσαμε το ενδεχόμενο για κάτι περισσότερο ανοιχτό...για να δουμε..

Α, δεν εκανες καλά... 5 ευρω επρεπε να χρεωσεις. Τωρα θα σπάστηκαν και δεν θα σου ξαναδωσουν δουλεια...

:wall
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 19.11.09, 10:27 am

panevan έγραψε:Α, δεν εκανες καλά... 5 ευρω επρεπε να χρεωσεις. Τωρα θα σπάστηκαν και δεν θα σου ξαναδωσουν δουλεια...

Δεν πιστευω ότι ειρωνευόμενος προσφέρεις κάτι τη συζητηση. Αν θες να πεις τιμή πες. Αν οχι, λάθος τακτική, νομιζω, ακολουθείς. :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.11.09, 10:43 am

zoridesign έγραψε:
panevan έγραψε:Α, δεν εκανες καλά... 5 ευρω επρεπε να χρεωσεις. Τωρα θα σπάστηκαν και δεν θα σου ξαναδωσουν δουλεια...

Δεν πιστευω ότι ειρωνευόμενος προσφέρεις κάτι τη συζητηση. Αν θες να πεις τιμή πες. Αν οχι, λάθος τακτική, νομιζω, ακολουθείς. :superman:

350 ευρω.
Οσο για την ειρωνεια, δεν θα την ελεγα ετσι. Προτιμω το "πιπεράτος διάλογος"
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 19.11.09, 10:45 am

ok :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.11.09, 10:55 am

zoridesign έγραψε:ok :superman:

Aσχετο: Τον superman γιατι τον βαζεις συνεχεια;
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 19.11.09, 10:56 am

nai :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.11.09, 10:57 am

γιατι τον βαζεις συνεχεια;
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 19.11.09, 11:08 am

μου αρεσει. Στην ζωη μου δεν ειμαι superman. Ειμαι ενας βαρετος παντρεμένος με 3 παιδια και κοιλιά. Αλλα αφου μπορω να τον βαζω εδω, χωρις να ενοχλώ κανέναν τον βάζω. :clap :dance :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.11.09, 11:14 am

zoridesign έγραψε:μου αρεσει. Στην ζωη μου δεν ειμαι superman. Ειμαι ενας βαρετος παντρεμένος με 3 παιδια και κοιλιά. Αλλα αφου μπορω να τον βαζω εδω, χωρις να ενοχλώ κανέναν τον βάζω. :clap :dance :superman:

:)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό beetlebum » 19.11.09, 8:33 pm

350 ευρώ?ωραία θα ήταν αλλά οκ μου φαίνονται "πολλά" για αφίσα..δεδομένου ότι αν κάνω 2 την εβδομάδα θα έβγαζα σε ένα μήνα....κοντά 2.500 ευρώ....λίγο εξωπραγματικό.
Δηλαδή βρε παιδιά κάτι αφίσες που βλέπω να διαφημίζουν ράπερς κτλ για λογαριασμό clubs (όχι bar) πόσα χρεώνουν??που οκ την δουλειά τους την κάνουν αλλά δεν είναι κ τίποτα φοβερό...
beetlebum
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 19.11.09, 10:42 pm

Τελικά κάνεις 1,2 ή 8 το μήνα;
Φυσικά μπορείς να χρεώσεις κάτι λιγότερο σε περίπτωση που είναι πολλές.

Υπολόγισε τις ώρες σου, πόσο χρειάζεται να αρχίσει-σχεδιαστεί-παρουσιαστεί-διορθωθεί-ολοκληρωθεί-πληρωθεί ένα σου έργο;

Πολλαπλασιάσε τις ώρες σου με 15-όσο ευρώ (ανάλογα τα έξοδα σου και το κέρδος που θές), και βρήκες το νούμερο.

ΥΓ. ένα μπουκαλάκι whiskey κάνει χονδρική 7-8 ευρώ και βγάζει 20-22 μερίδες. Αυτό δεν είναι εξωπραγματικό;
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων