καλή εκτύπωση μαύρου τυπογραφικού κειμένου

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

καλή εκτύπωση μαύρου τυπογραφικού κειμένου

Δημοσίευσηαπό mhtcka » 18.11.09, 12:07 am

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια ερωτήση σχετικά με την εκτύπωση κειμένων:

Θέλω να τυπώσω καλά ενα μαύρο κείμενο σε φόντο τετραχρωμία.
Τί είναι καλύτερο, να το έχω K100 ή μήπως συνδυασμός δυνάμεων τετραχρωμίας και ποιός...(πχ C50 M50 Y50 K100)
Αν ξέρετε να μου απαντήσετε τί ισχύει και σε περίπτωση OFFSET, και σε ψηφιακή, θα ήμουν ευγνώμων (για μια ακόμα φορά... :wink:
Άβαταρ μέλους
mhtcka
Member

Re: καλή εκτύπωση μαύρου τυπογραφικού κειμένου

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 18.11.09, 12:30 am

Στο γραφείο που δουλεύω συνήθως βάζουμε C 30 M 30 Y 30 και Κ 100 για offset.
Στην πράξη που έχουμε τυπώσει πχ. έντυπο με μεγάλες σελίδες με μαύρο χρώμα, βγαίνει πολύ αξιόπιστα και έντονα το μαύρο και δεν καφετίζει/γκριζίζει κτλ. Παίζει όμως και ο τυπογράφος σου πόσο καλός είναι και τα μηχανήματα που χρησιμοποιεί.
Νομίζω πως το καλύτερο είναι να βάζεις τιμές σε όλα τα χρώματα και μόνο για την τυπογραφία να βάζεις Κ 100 και τα αλλά 0.
That's all from me. :shifty
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 18.11.09, 1:36 am

εάν θέλεις ένα μαύρο κέιμενο να τυπωθεί σωστά σε ένα 4χρωμο φόντο τότε το κάνεις overprint. Στο Indesign είναι από τη μάνα του, στο Illustrator πρεπει να το τσεκάρεις εσύ από το attributes και χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να είναι overprint από τη μάνα του και στo Xrpess.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 18.11.09, 9:46 pm

το overprint είναι για λόγους συμπτώσεων αλλά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το πως φαίνεται
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 18.11.09, 9:57 pm

Γιατί πως φαίνεται;
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 18.11.09, 10:21 pm

Overprint σημαίνει ότι κάτω από το μαύρο θα τυπωθούν τα υπόλοιπα χρώματα (φόντο η ότι άλλο υπάρχει) και το μαύρο θα πέσει από πάνω. Αυτό γίνεται για να μη φεγγίζει αν χαθεί λίγο η σύμπτωση αλλά το μαύρο δεν είναι 100% επικαλυπτικό και φαίνεται σαν να έχει διαφάνεια
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 18.11.09, 10:27 pm

Νομίζω πως κάπου έχει απαντηθεί αυτό

Εγώ βάζω 100% (όχι μόνο σε κείμενα αλλά σε όλα τα μαύρα) από όλα τα χρώματα σε ψηφιακή

ενώ για όφσετ θέλει πολύ κουβέντα, αν είναι κείμενα με Serif γραμματοσειρά (πχ Times) και μικρό μέγεθος ρισκάρεις από κακή σύμπτωση να μη τυπωθεί σωστά να βάλεις ποσοστά και στα άλλα χρώματα,
αν είναι μεγάλο μέγεθος γραμμάτων από 20% και στα άλλα χρώματα ή 30% στο cyan θα το κάνουν πιο βαθύ
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 18.11.09, 10:33 pm

Μιλώντας πάντα για offset νόμιζα ότι αν το μαύρο πέσει σε φόντο θα γίνει rich black τόσο απλά. Για ψηφιακή δυστυχώς γνωρίζω ελάχιστα πράγματα. Παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση που βλέπετε διαφορές στο μαύρο σε γραμματοσειρές.
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 18.11.09, 10:37 pm

εξαρτάται από το φόντο που είναι από πίσω
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 18.11.09, 10:38 pm

Ωραία ας πούμε ότι είναι yellow 100% τι θα συμβεί πιστεύεις;
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 18.11.09, 10:40 pm

θα πρασινίζει
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 18.11.09, 10:44 pm

Δεν νομίζω αλλά και αν γίνει θα ανεβάσει το "καλαμάρι". 4χρώμα γράμματα όχι ρε παιδιά για όνομα του θεού δηλαδή, και αν βάλεις 4 100στάρια θα πας με ολική κάλυψη 400%; Θα στεγνώσει μεθαύριο και θα τουμπάρει τημ άλλη εβδομάδα.
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 18.11.09, 11:00 pm

θα πάρει μια απόχρωση που αν βάλεις δίπλα ένα καλοτυπωμένο μαύρο θα το καταλάβεις
τι εννοείς καλαμάρι;

για οφσετ είπαμε 20 με 30 είναι αρκετά όχι 100
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 18.11.09, 11:10 pm

Συγνώμη αν σε προσβάλω φίλε μου αλλά σε offset δεν έχει την παραμικρή διαφορά σε γράμματα το 100% black με το να έχει και 20% μπλε. Οι συμπτώσεις δεν έχουν καμμιά σχέση, δηλαδή όταν είναι τρύπα (άσπρα) τα γράμματα τι γίνεται δεν τυπώνουμε; Ακόμη αν έχεις ένα Α/Μ βιβλίο θα βγάλεις αντί για 1 τσίγκο τη όψη 2 ή και περισσότερους για να δεις τι;;; Την διαφορά του μαύρου στα γράμματα;
Καλαμάρι είναι τα μελάνια του offset (όχι μελανία "κεντρικό" ας πούμε).
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 18.11.09, 11:23 pm

δεν με προσβάλεις που διαφωνούμε, είπα όμως 20% σε όλα τα χρώματα ή 30% στο cyan και σίγουρα το κάνουν πιο βαθύ μαύρο, όσο για τις συμπτώσεις σαφώς γιαυτό υπάρχει το overprint και έχω δει πολλές φορές στην πράξη τη διαφορά.
όσο για το βιβλίο νομίζω πως είναι εκτός θέματος τελείως
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 18.11.09, 11:43 pm

Θα συμφωνήσω ότι διαφωνούμε...
Πάντως 4χρώμα γράμματα είναι απαράδεκτο πραγματικά δεν πιστεύω ότι βλέπετε καμμιά διαφορά.
Το μαύρο είναι εντελώς μα εντελώς καλυπτικό. Δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση να κάνει αδιαφάνεια.
Το overprint υπάρχει για όταν πραγματικά θέλεις να βγάλεις ένα ατόφιο χρώμα, πχ black 100% σκέτο και για τα pantone. Τα περί συμπτώσεων ουδεμία σχέση έχουν. Απλά δεν έχει νόημα να τρυπήσεις το μαύρο αφού ποιο δυνατό θα βγεί αν γράψει πάνω από το φόντο. Αν σου έχουν χάσει τα μέτρα σε γράμματα άλλαξε τυπογραφείο.
Το παράδειγμα του βιβλίου απλά δείχνει ότι σε καμμιά περίπτωση τα κείμενα δεν τυπώνονται μαύρα 2χρώμα, 3χρώμα ή 4χρώμα.
Εγώ να δεις πόσες φορές δεν έχω δει την διαφορά στην πράξη!!!!!
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό mibetritis » 19.11.09, 9:48 am

Θα συμφωνήσω με τον bellos.
4χρωμο κείμενο νομίζω οτι είναι υπερβολή. Το 4χρωμο μαύρο φοντο (που να μην είναι και 400αρι όμως) σίγουρα έχει διαφορά από το 100άρι αλλά το κείμενο καμία.
Και όπως είπε και ο bellos, τσιμπάς λίγο τα μαύρα στην εκτύπωση και τα κείμενα είναι μαύρα. Ακόμα το overprint κείμενο έχει κι άλλο καλό. Αν έχει λάθος το κείμενο και το δεις την ώρα που τυπώνεις, αλλάζεις μόνο ένα τσίγκο και καθάρισες :dance :superman:
Άβαταρ μέλους
mibetritis
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 19.11.09, 12:08 pm

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στο χώρο της προεκτύπωσης και εκτύπωσης έχω μάθει τα εξής:

1) Το Overprint γίνεται εξ ορισμού ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με τις συμπτώσεις (του κειμένου ή οποιουδήποτε αντικειμένου). Επίσης το μόνο λογικό είναι να εφαρμόζεται σε κείμενο και όχι σε άλλα αντικείμενα (φυσικά αυτό δεν είναι κανόνας).
2) Αν ο τυπογράφος είναι τσακάλι δεν χρειάζεται καν overprint για να σου παραδώσει σωστή δουλειά!
3) Αν ο τυπογράφος είναι άσχετος, σου ζητάει 4χρωμα μαύρα για να βγουν "ζωντανά" μιας και δεν ξέρει πως αλλιώς να τυπώσει ένα σκ@τομαύρο σωστά!
4) Αν ο γραφίστας είναι άσχετος, σου στέλνει μια μακέτα με 7άρια Helvetica Thin, 4χρωμα, και σε μορφή jpeg γιατί από το illustrator στο οποίο έφτιαξε τη μακέτα "δεν βγάζει καλά φιλμ και έχει πρόβλημα με τα χρώματα..."!!!!!
5) Όταν θέλουμε ένα δυνατό μαύρο φόντο, δίνουμε 30% cyan και τελείωσε! Επαναλαμβάνω οτι αυτό ισχύει αν τυπώσει τυπογράφος που ξέρει τι κάνει. Σε διαφορετική περίπτωση, πράγματι το μαύρο μπορεί να πρασινίζει, κοκκινίζει ή να βγάζει και όλο το ουράνιο τόξο!! :P
6) Έχω δει τυπογράφους να κόβουν τις φλέβες τους όταν διαπιστώνουν πως στα φιλμ έχουν βγει 4χρωμα γράμματα. Επίσης κάποιοι απλά αρνούνται να τα τυπώσουν και σου λένε κάντα μαύρα overprint και ξαναφέρτα...
7) Όταν μιλάμε για ψηφιακή εκτύπωση δεν υπάρχει λόγος overprint για ευνόητους λόγους!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 19.11.09, 12:20 pm

Θα καταθέσω λοιπον κ εγώ τη δικιά μου εμπειρία :

1. 4χρωμα γράμματα, μόνο αν τα γράμματα δεν είναι κείμενο αλλά εικαστικό, δηλαδή οχι 8αρια γραμματακια!
2. Βαρύ μαυρο, παλιότερα έβαζα C50 M0 YO K100. To σωστότερο (πιο ουδέτερο δηλαδή) είναι η δύναμη του C να είναι 10μονάδες περισσότερο απο το Μ κ το Υ (τα οποια πρέπει να είναι ισα) κ το Κ πάντα 100. Δηλαδη
Magenta = Yellow = X
Cyan = X+10
K = 100

Πιο απλα C=40 M=30 Y=30 K=100
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 19.11.09, 12:27 pm

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: Μιας και απάντησα πρώτη και μάλλον παρεξηγήθηκα:
Όταν μιλούσα για το C30 M30 Y30 M100, εννοείται ότι μιλούσα για μαύρο ως φόντο! :shock:
Αλλωστε, και παρακάτω λέω πως για τα γράμματα (τυπογραφία) βάζεις μόνο το μαύρο 100% και θα συμφωνήσω πως το oveprint είναι κατάλληλο μόνο για το κείμενο.
Mhtcka ελπίζω να μη σε μπερδέψαμε πάρα πολύ! :)
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων