Think positive

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Think positive

Δημοσίευσηαπό MoutzaHeadin » 14.01.06, 6:39 pm

Μια από της τελευταίες δουλειές μου. Είναι μια καταχώριση για ένα μηνιαίο περιοδικό που ανέλαβα να επανασχεδιάσω.
Εικόνα

Ο Φεβρουάριος θα είναι ο δεύτερος μηνάς που θα κυκλοφορεί και δεν έχει διαφημιστεί καθόλου. Θέλω την αυστηρή σας κριτική πάνω στο concept μου. Η καταχώριση ήδη έχει σταλεί για τύπωμα άρα αλαγές δεν δέχομαι :P
Η φωτογραφία τραβηχτικέ από τον συνεργάτη μου φωτογράφο Δημήτρη Καραγιαννίδη
Brain Defragment
Άβαταρ μέλους
MoutzaHeadin
Member

Δημοσίευσηαπό lila » 14.01.06, 11:10 pm

mou kanei kati se...einai toooooooso teleio periodiko gia xarti toyaletas..
de kserw..gia prwto eksofilo mou einai ligo kapws...

alla maresei apokatw ayto pou grafeis,einai mia idea(den kserw pws na to pw) pou prepei oloi na skeytomaste kai polu perissoteto na kanoume..

den kserw..alla..elpizw na paei kala to periodiko
Άβαταρ μέλους
lila
Junior Member

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 14.01.06, 11:50 pm

χμμμ κάντε τις σκέψεις σας κωλόχαρτο... νομίζω θα το προτιμούσα δίπλα στη λεκάνη για διάβασμα :lol:
..::Color&Code::..
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 15.01.06, 12:33 am

Aυστηρή κριτική, έ;
ΟΚ! It sucks!...

Just kidding!... εννοείται.

Λοιπόν: Το concept ειναι πολυπαιγμένο. Τόσο του χαρτιού υγείας όσο και του "To υπουργείο προειδοποιεί κλπ...".

Η σύνθεση, το στυλ και η φωτογράφιση είναι καλή, αν και το λογότυπο, που ελπίζω να μην είναι δικό σου, δεν λέει και πολλά.

Η δουλειά, εννοείται πως είναι άρτια τεχικά, όσο και επικοινωνιακά. Απλά, μιας και σε ξέρω, πιστεύω πως είναι στο 50% των δυνατοτήτων σου.

Τώρα βέβαια υπάρχει ο πελάτης. Και για αυτόν δεν μπορώ να πω τίποτε μιας και δεν ξέρω το brief. Aν ο πελάτης είναι στο επίπεδο των διάφορων free εφημερίδων της Αθήνας, η δουλειά είναι μια χαρά. Αν θέλει κάτι πολύ πιο ειδικό, τότε θα πρέπει απλά να σε αφήσει να του δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου.
Καλή συνέχεια, φίλε Β!
Και η δουλειά είναι μια χαρά, έτσι;

X.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό MoutzaHeadin » 15.01.06, 2:05 pm

Ευχαριστώ για την κριτική παιδιά. Άκουσα αυτά που περίμενα να ακούσω.

Όταν ανέλαβα πριν από 10 μέρες αυτό το περιοδικό πήρα στα χεριά μου ότι ποιο μάπα μπορείτε να φανταστείτε από σχεδιασμό, αλλά από θεματολογία έσκιζε. Δεν μου δόθηκε κανένα brief, απλά μου είπανε να κάνω ότι με φωτίσει ο θεός. Δυστυχώς σε κάποια πράγματα δεν μπορώ να επέμβω ακόμα οπός για παράδειγμα το λογότυπο αλλά στην πορεία θα αλλάξουν και αυτά.

Στην αρχή αποφάσισα να ξεφύγω εντελώς αλλά μετά φοβήθηκα ότι δεν θα το αφομοιώσει ο Έλληνας αναγνώστης και είπα να coolaro λίγο. Δεν είναι περιοδικό design αλλά ποικίλης ύλης και πρέπει να το σεβαστό αυτό.

Όταν πριν από 5 μέρες ήρθε ο πελάτης μου με μια έρευνα που έκανε σχετικά με το κατά πόσο γνωρίζουν οι αναγνώστες το περιοδικό, τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά…δεν ξέρανε καν ότι υπάρξει. Άρα έπρεπε να φτιάξω μια σειρά από καταχωρήσεις που θα μπαίνανε σε άλλα περιοδικά έτσι ώστε να το μάθουν. Αυτή η καταχώρηση με το wc είναι η μια από της 3 που έχω κάνει. Έχω προσπαθήσει να σοκάρω όσο το δυνατόν ποιο εμπορικά, ο λόγος είναι ότι ακόμα και οι ανοιχτόμυαλοι συνάδελφοι μας δεν μπορούνε να κατανοήσουν το concept μου, φανταστείτε να έφτιαχνα κάτι εντελώς ξεφεύγα τι θα παθαίνε ο μέσος αναγνώστης.

Πάντως ο σκοπός μου είναι σταδιακά να κανό το περιοδικό αυτό ένα από τα ποιο ξεχωριστά της αγοράς.

Από το επόμενο τεύχος θα μοιράζω σαλόνια μέσα από το vcdc σε παιδιά, σπουδαστές και όχι μόνο, που θέλουν να δείξουν το ταλέντο τους και να έχουν μια παραπάνω τυπωμένη δουλειά με την υπογραφή τους.

Ευχαριστώ Χάρη που μας δίνεις δύναμη να συνεχίσουμε και να βελτιωνόμαστε συνεχώς.
:D
Brain Defragment
Άβαταρ μέλους
MoutzaHeadin
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 15.01.06, 2:32 pm

Το οτι ειναι ποικιλης υλης δεν ειναι σαφες. Το οτι δεν θα το προσπερασει ο αναγνωστης ειναι παραπανω απο βεβαιο.

Σου απο ευχομαι απο καρδιας, να τα καταφερεις.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 15.01.06, 2:38 pm

Σου απο ευχομαι απο καρδιας, να τα καταφερεις.[/quote]

Αυτο κολλαει στο οτι θελεις να το κανεις να ξεχωρισει.
Θα βρω την ακρη με το Quote, που θα παει...
sax
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 15.01.06, 5:00 pm

Γεια σου Moutza, καλό το concept και το slogan σου, αν και όπως έχει ήδη πει πιο πάνω ο Tsevis έχει ξαναφορεθεί. Πολύ καθαρή η τουαλέτα, και ούτε ένα graphity στους τοίχους. Γιατί δεν την έκανες λίγο πιο εμπορικά dirty? Ίσως να έγραφες το slogan στον τοίχο…?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 15.01.06, 6:37 pm

Μου αρέσει πολύ η ιδέα σου, του να μοιράζεις σαλόνια σε άλλους! Ανυπομονώ να δω τι θα βγαλει το VCDC!

Επειδή δεν μου κάνει να λέω πολλά "μπράβο" χωρίς λόγο όμως, θα σου ζητούσα να μου εξηγούσες ποιά είναι η σύνδεση του be positive (να είσαι θετικός) με την τουαλέτα και το περιοδικό στη θέση του χαρτιού.

Σαν σύνθεση μου αρέσει μπορώ να πω, το fish-eye του φακού της μηχανής και το τελικό χρώμα. Αλλά το concept δεν πιάνω καθαρά.

Καλή συνέχεια και καλή σου τύχη!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό antonist » 15.01.06, 6:45 pm

καλή δύναμη μούτζα γιατρέ μου, και όλα τα καλύτερα, ξέρεις καλά πόσο σε πάω :wink:
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό MoutzaHeadin » 15.01.06, 7:52 pm

penlix έγραψε:Μου αρέσει πολύ η ιδέα σου, του να μοιράζεις σαλόνια σε άλλους! Ανυπομονώ να δω τι θα βγαλει το VCDC!

Επειδή δεν μου κάνει να λέω πολλά "μπράβο" χωρίς λόγο όμως, θα σου ζητούσα να μου εξηγούσες ποιά είναι η σύνδεση του be positive (να είσαι θετικός) με την τουαλέτα και το περιοδικό στη θέση του χαρτιού.

Σαν σύνθεση μου αρέσει μπορώ να πω, το fish-eye του φακού της μηχανής και το τελικό χρώμα. Αλλά το concept δεν πιάνω καθαρά.

Καλή συνέχεια και καλή σου τύχη!

Χεχε θα σας πω�Εκεί που έχεις περάσει μια δύσκολη μέρα στην δουλειά και μετά είσαι χωμένος μέσα στο metro και διαβάζεις το think που σε κάνει να ξεχνιέσαι στην διαδρομή Σεπόλια � Σύνταγμα, επειδή έχει ενδιαφέροντα θέματα, σου έρχεται χ****ο. Τρέχεις στο σπίτι σαν τρελός και κρατάς το περιοδικό γιατί δεν πρόλαβες να το διαβάσεις όλο και θες να δεις και τα ζώδια., μπαίνεις και καρφώνεσαι στην λεκάνη και την ώρα που απολαμβάνεις την ανακούφιση διαβάζεις και τα αθλητικά.. Αλλά τότε σκας στην πραγματικότητα�.ξέχασες να περάσεις να αγοράσεις κ***χαρτο από το super market.

Έχει αρχίσει και πονάει ο κ***ς σου από το πλαστικό κάθισμα της τουαλέτας και εσύ ακόμα ψάχνεις να βρεις την λιγότερο βρομερή λύση όταν ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι κρατάς στα χεριά σου το περιοδικό. Χωρίς να χάνεις χρόνο σκίζεις με επιδέξιες κινήσεις 6 σελίδες και τις καρφώνεις στο τοίχο εκεί που κάθετε το τελειωμένο καρούλι του κ***χαρτου και καθαρίζεις σαν επαγγελματίας τον κ**ο σου. Βγαίνοντας από την τουαλέτα λες χαμογελαστά στον εαυτό σου�ο Mcgiver πάντα βρίσκει την λύση.

Και εδώ πέφτουν οι τίτλοι. Ό,τι κι αν κάνεις σκέψου θετικά�..think positive το πιο εύχρηστο περιοδικό της πόλης κυκλοφορεί κάθε μήνα δωρεάν.

Άρα αν δεν ήταν τόσο ενδιαφέρον το περιοδικό έτσι ώστε να σε κάνει να το κρατήσεις θα σκουπιζόσουν με το χέρι. Χμμ�μου φέρνετε ότι έβγαλα και το τηλεοπτικό spot.
Brain Defragment
Άβαταρ μέλους
MoutzaHeadin
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 15.01.06, 7:59 pm

Αυτή ήταν σοβαρά η ιδέα που παρουσίασες στο πελάτη, όταν σε ρώτησε το concept πίσω από την καταχώρηση?
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό MoutzaHeadin » 15.01.06, 8:00 pm

penlix έγραψε:Αυτή ήταν σοβαρά η ιδέα που παρουσίασες στο πελάτη, όταν σε ρώτησε το concept πίσω από την καταχώρηση?

xexe ναι :D
Brain Defragment
Άβαταρ μέλους
MoutzaHeadin
Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 15.01.06, 9:15 pm

πρότεινέ του το περιοδικό να έχει καμμιά 20αριά λευκές σελίδες στο τέλος (καπιτονέ κατά προτίμηση), για να μη σκίζουμε τις γραμμένες :lol: :P
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό MoutzaHeadin » 15.01.06, 9:22 pm

an1m8or έγραψε:πρότεινέ του το περιοδικό να έχει καμμιά 20αριά λευκές σελίδες στο τέλος (καπιτονέ κατά προτίμηση), για να μη σκίζουμε τις γραμμένες :lol: :P

xexe
Καλή ιδέα. Το σκέφτομαι σοβαρά αυτό που λες. :wink:

Βασικά πείτε μου κιάλια…όλο και κάπου θα τα προσαρμόσω
Brain Defragment
Άβαταρ μέλους
MoutzaHeadin
Member

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 15.01.06, 11:35 pm

MoutzaHeadin έγραψε:
penlix έγραψε:Αυτή ήταν σοβαρά η ιδέα που παρουσίασες στο πελάτη, όταν σε ρώτησε το concept πίσω από την καταχώρηση?

που τους βρίσκεις αυτούς τους πελάτες γμτ... :lol:
..::Color&Code::..
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 15.01.06, 11:41 pm

MoutzaHeadin έγραψε:

:shock: :shock: :shock:

Αγόρι, θα μας τρελλάνεις!
Δεν αμφισβητώ πως μπορεί να σου ήρθε με τον πιο απίθανο τρόπο μια ιδέα, αλλά μη μου πεις πως τον προβάλεις κιόλας;!
Από την άλλη, είσαι όπως πάντα ειλικρινής. Αυτό είναι καλό.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 16.01.06, 12:08 am

Του είπες ότι η ιδέα σου ήρθε όταν σκούπισες τον κ****** σου με το περιοδικό του, και αυτός είναι ok? :shock:
Ποια ήταν η ακριβή αντίδραση του αν επιτρέπετε?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό evig » 16.01.06, 10:55 am

α ρε mutz...xexexe :arrow:
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 16.01.06, 2:50 pm

penlix έγραψε:... ζητούσα να μου εξηγούσες ποιά είναι η σύνδεση του be positive (να είσαι θετικός) με την τουαλέτα και το περιοδικό στη...

b-positive + toilet = love affair! :P
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων