Σελιδοποίηση μηνιαίου περιοδικού στην επαρχία

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.12.09, 11:47 am

Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες για κοστολόγηση σελιδοποίησης περιοδικού που ενδέχεται να αναλάβω. Ποιο συγκεκριμένα το περιοδικό βγάζει 11 τεύχη το χρόνο, είναι επαρχιακό (με τιράζ κάπου 2.500 και συνήθως 116 σελ.), δεν ακολουθεί και πολύ συγκεκριμένα καλούπια (δηλαδή δεν θα έχω πολλούς περιορισμούς στον τρόπο στησίματος), έχει αρκετές φωτογραφίες, όπου ένα μικρό από αυτές μπορεί να χρειαστεί να τις βρω εγώ σε image banks, εξεργασία στις περισσότερες φωτογραφίες θα κάνουν οι φωτογράφοι (αλλά θα κάνω και εγώ μερικές) και τέλος μπορεί να κάνω μερικές καταχωρήσεις για το ίδιο το περιοδικό. Το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς θα το κάνω στο χώρο μου και μάλλον θα πηγαίνω στο περιοδικό μόνο για τις τελικές διορθώσεις. Κλασικά θα χρειαστεί μια στο τόσο (ελπίζω στο πολύ τόσο) να κάνω κανά ξενύχτι ή να φάω κανένα ΣΚ. Το περιοδικό κάνει δωρεάν παροχή καταχωρήσεων σε μερικούς πελάτες(δεν ξέρω πόσες ακριβώς κάθε μήνα, αλλά φαντάζομαι 1-2), που πρέπει να φτιάξω εγώ, αλλά απ' ότι μου είπαν θα είναι αρκετά απλές. Τις καταχωρίσεις αυτές, έχω την επιλογή είτε να τις βάλω μέσα στην τιμή για τη σελιδοποίηση, είτε να τις χρεώσω χωριστά, αλλά θα πρέπει να τις χρεώσω αρκετά χαμηλά.
Βέβαια συμφωνήσαμε ότι αυτά που θα ζητήσω θα αλλάξουν αν διαπιστώσω ότι έχει πολύ περισσότερη δουλειά απ' αυτή που υπολόγιζα. Η δουλειά με ενδιαφέρει πολύ, οπότε δε θέλω να ζητήσω κάτι τρελό και να τη χάσω. Λάβετε υπόψιν ότι στην περιοχή είναι πολύ πεσμένες οι τιμές σε σχέση με Αθήνα, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω πόσα παίρνουν για μια ανάλογη δουλειά και Αθήνα. Θυμάμαι σε ένα περιοδικό που είχα δουλέψει για λίγο διάστημα η κοπέλα που το έστηνε πιο πριν σαν freelancer έπαιρνε 380 (νομίζω χωρίς Φ.Π.Α.) αλλά έκανε τις έπαιρνε 2 μέρες μόνο.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Re: Σελιδοποίηση μηνηαίου περιοδικού στην επαρχία

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.12.09, 11:58 am

unholy έγραψε: ... η κοπέλα που το έστηνε πιο πριν σαν freelancer έπαιρνε 380 (νομίζω χωρίς Φ.Π.Α.)...

:shock: :shock: :shock: Χριστός & Παναγία!!!
δηλαδή έπαιρνε 3,2 € τη σελίδα?

όχι βρε Unholy..προς Θεού ρε φίλε....

μήν το κάνετε αυτο βρε παιδιά... :?
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.12.09, 12:11 pm

Δε λέω πως ήταν πολλά, αλλά οι απαιτήσεις του εικαστικού ήταν χαμηλές, σπάνια έκανε επεξεργασία στις φωτογραφίες και το περιοδικό αυτό είχε 88 σελίδες. Αφού έκανε 2 μέρες να το τελειώσει. ~190 ευρώ μεροκάματο δε νομίζω ότι είναι και τόσο άσχημα!
p.s. Μήπως νόμισες ότι τόσα είχα σκοπό να ζητήσω;
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 10.12.09, 12:18 pm

Ισιδωρε,
ακριβως επειδη υπαρχουν καποιοι που "κανουν" αυτο το πραγμα (3ευρω/σελιδα), χαλαει η πιατσα που λεμε..

Unholy,
Δεν συμφερει να ασχοληθεις με τετοια ποσα. Εκτος κ αν προκειτε για απλη "φυλλαδα", αρπα-κολλα, που στην ουσια το μονο που κανεις ειναι να χειριστεις τον υπολογιστη χωρις καμια σκεψη.

Απο τη στιμγη που θα στησεις/επεξεργαστεις/φας χρονο σε ερευνα σε image banks/κανεις καταχωρησεις κλπ, δεν μιλαμε για τετοια ποσα! Μια καταχωρηση (για την πλακα) στην επαρχια θα την χρεωσει (το περιοδικο )250 ευρω στον πελατη.

Δηλαδη εσυ θα στησεις 116 σελιδες, κ θα πληρωθεις την 1μιση καταχωρηση;Αυτο ειναι αισχροκερδια/εκμεταλλευση του γραφιστα.Το περιοδικο εχει τροπο να βγαζει λεφτα. Πρεπει να βγαλεις κ εσυ οταν θα κανεις σωστη δουλεια. Σωστη δουλεια κ "σκοτωμα" δεν οφελει.
Το αν εχει το ονομα σου στα credits ειναι το τελευταιο που θα σε νοιαζει.
Ο κοπος σου θα ειναι τεραστιος για ενα περιοδικο.

Το να ζητας λεφτα για αυτο που κανεις δεν ειναι τρελο. Τρελο θα ειναι να το κανεις για 400 ευρω...Δεν θα σου πω ποσα να ζητησεις. Θα σου πω να δεις τα πραγματα με βαση τις εργασιες που απαιτουνται κ το χρονο που θα ξοδεψεις.
(Γνωμη μου παντα)
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.12.09, 12:39 pm

Σαν πρώτη σκέψη λέω να του ζητήσω 700-800 (χωρίς το ΦΠΑ) με μέχρι 2 καταχωρήσεις (επιπέδου praktiker), αλλά θα ρωτήσω κανά-2 συναδέλφους από εδώ να μου πουν την γνώμη τους. Το να πληρωνόμαστε καλά σίγουρα είναι το ζητούμενο, αλλά πρέπει να κοιτάζεις και την τοπική αγορά. Αν η προσφορά μου είναι εντελώς εκτός αγοράς τότε δεν έχει σημασία ούτε πόσο καλός είμαι, ούτε το πόσο είναι σωστό να πληρώνομαι. Και ακόμη είμαι πολύ νέος για να μπορώ να διαμορφώνω εγώ την αγορά.
Οι απαιτήσεις δε βλέπω να είναι τόσο τρελές. Πιστεύω ότι με 3-4 8ωρα θα είμαι κομπλέ. αν δω ότι έχει πολύ περισσότερη δουλειά, θα κάνω επαναδιαπραγμάτευση.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 10.12.09, 12:48 pm

unholy> εγώ θα έπαιρνα 10-12 τη σελίδα και 500+ καθε κτχ και επιπλέον ένα αρχικό γενικό ποσό (κάπου 400) για πρώτο στήσιμο και προσχέδια (στις τιμές δεν περιλαμβάνονται ούτε οι φωτογραφίες ούτε οι εικονογραφίσεις) ....
καλή επιτυχία!

ένα περιοδικό που είναι μηνιαίο θέλει το λιγότερο 15 μέρες δουλειά (δοκιμασμένο!!!)... οπότε αν νομίζεις ότι βγαίνεις με λιγότερο από 1000 για τα λάδια -ξύδια,εφορίες κλπ.... ξαναδες το!!!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 10.12.09, 12:50 pm

Εισαι πολυ νεος κ πολυ πιθανον να "χαλασεις" την αγορα. Κ ειδικοτερα τον εαυτο σου..
Με λιγα λογια εσυ θα ζημιωθεις εν καιρω. Δεν νομιζω οτι θες κατι τετοιο ομως!

Αν οι αμοιβες των περιοδικων (προς τους γραφιστες) ειναι εκτος συναγωνισμου/εξεφτυλιστικες τιμες κλπ, δεν παει να πει οτι πρεπει να πεσεις στην παγιδα. Το περιοδικο καποιον θα βρει κ θα κανει τη δουλεια του. Αν αυτος ο καποιος (που ουσιαστικα δεν θα κερδισει) θα εισαι εσυ, ειναι δικια σου επιλογη.

Κανε την ερευνα σου παντως, για το δικο σου καλο, για να μην πεις καμια τιμη κ μετα το μετανοιωσεις. Μην κανεις τα λαθη που καναμε ολοι ως αρχαριοι. Μαθε απο τα λαθη μας :mrgreen:

Την αγορα την διαμορφωνουμε ολοι μας. Αν εγω ζητησω 50.000, ο Ισιδωρος, 49.000 κ εσυ 1.000, εσυ θα την παρεις. Αλλα θα εισαι καταδικασμενος να δουλευεις για 1000 ενω θα μπορουσες να παρεις 50.000.

Τραγικα ακραιο παραδειγμα, αλλα απο την εμπειρια μου σου το λεω : τυπογραφοι δινανε προσφορες για να τυπωσω τις δουλειες της εταιριας που εργαζομαι. Ξαφνικα βρεθηκε ενας που εδωσε μισες τιμες. Οι αλλοι για να μεινουν στο παιχνδι "πεσανε" κ τελικα κανεις δεν εβγαζε κερδος, αλλα ολοι καμαρωνανε οτι τυπωνουν για την εταιρια που εργαζομαι. 5 μηνες μετα οι 3 απο αυτους αποχωρησανε απο συνεργατες. Οτι καταλαβες..καταλαβες!

Φιλικα παντα :mrgreen:
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.12.09, 1:33 pm

psaRoui έγραψε:unholy> εγώ θα έπαιρνα 10-12 τη σελίδα και 500+ καθε κτχ και επιπλέον ένα αρχικό γενικό ποσό (κάπου 400) για πρώτο στήσιμο και προσχέδια (στις τιμές δεν περιλαμβάνονται ούτε οι φωτογραφίες ούτε οι εικονογραφίσεις) ....
καλή επιτυχία!

ένα περιοδικό που είναι μηνιαίο θέλει το λιγότερο 15 μέρες δουλειά (δοκιμασμένο!!!)... οπότε αν νομίζεις ότι βγαίνεις με λιγότερο από 1000 για τα λάδια -ξύδια,εφορίες κλπ.... ξαναδες το!!!

Μα το περιοδικό παίρνει από 300 ευρώ από την κάθε καταχώρηση (μιλάω για μονοσέλιδες εσωτερικές) και φαντάζομαι στην καλύτερη φτάνει τα χίλια και τις συγκεκριμένες που θέλουν να στήνουν θα τις παρέχουν δωρεάν! Παιδιά, δεν μιλάμε για κανένα μεγάλο περιοδικό. Μιλάμε για 2,500 τιράζ με συνολικό κόστος λειτουργίας (μαζί με εκτυπώσεις κτλ κτλ) 13-14000 ευρώ. Σίγουρα δε θέλει 15 μέρες δουλειάς (έχω δουλέψει σε περιοδικά και μπορώ πρόχειρα να υπολογίσω πόσο θα μου πάρει το συγκεκριμένο), αλλά αν θέλει τόσο πολύ, τότε δε με συμφέρει να το κάνω, γιατί δεν θα προλαβαίνω να κάνω τις άλλες δουλειές που έχω! τέλος πάντων αν κάνω ένα τεύχος θα ξέρω και ποιο είναι το θεωρητικό max του χρόνου που θα πρέπει να διαθέσω οπότε και τα χρήματα που θα πρέπει από εκεί και πέρα να πληρώνομαι.
Μην ανησυχείτε πάντως μη χαλάσω την αγορά... ήταν χαλασμένη πολύ πριν έρθω εγώ :P Γραφίστες με αρκετά περισσότερα χρόνια εμπειρίας από μένα, ζητούνε λιγότερα απ' ότι εγώ!
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 10.12.09, 1:44 pm

unholy>χρυσό μου 116 σελίδες (μηνιαία) δεν είναι και το κλασικό επαρχιακό περιοδικό!!! δεν είναι δυνατόν να μην θέλεις το 15νθημερο για 116 σελίδες.. στήσιμο και κτχ.. μόνο την επεξεργασία για τις φώτος να βάλεις και στησίματα... 116 σελίδες πραγματικά!!!.. πόσο χρειάζεσαι!!!????? κάτι δεν είναι λογικό... δεν νομίζεις???

σκέφτομαι .. μία ώρα η σελίδα (από δημιουργικό μέχρι στησιμο και κλείσιμο pdf) είναι 116 ώρες [δια] 8 ώρες την ημέρα είναι 14.5 μέρες....!!!!!!!! ΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ???
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 10.12.09, 1:55 pm

ορθογραφική διόρθωση
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.12.09, 2:22 pm

και αυτο το "το έστηνε σε 2 ημέρες"... :shock:

ακόμα και εγω o :superman: δεν το κάνω τόσο γρήγορα!!! :shock:
τεσπα...

αυτο που λέει ο Liagas εχει δίκιο....

Αλλα θα εισαι καταδικασμενος να δουλευεις για 1000 ενω θα μπορουσες να παρεις 50.000.
θα έπρεπε όλοι να σκεφτόμαστε έτσι...

τεσπα φίλε unholy ότι και να λέμε εσυ θα αποφασίσεις τί προσφορά θα δώσεις...

αλλα προς Θεού...φιλική συμβουλή...μήν ξεπουλάς τον εαυτό σου τόσο φθηνά γιατι αν συνηθίσεις τους πελάτες σου σε τέτοια κοστολόγια αυτα τα λεφτά θα βγάζεις πάντα...

να βλέπεις μπροστά, μετά...το μέλλον...

φυσικά πάντα μετράει και η ποιότητα που προσφέρουμε...ένας λόγος να χρεώσεις παραπάνω αν θεωρείς οτι αυτο που θα τους προσφέρεις είναι αντικειμενικά καλό ή πολύ καλο......

εσύ θα αποφασίσεις πώς θα προχωρήσεις απο εδω και πέρα....
(Johny walker black label) :mrgreen:
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Re: Σελιδοποίηση μηνιαίου περιοδικού στην επαρχία

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.12.09, 2:25 pm

psaRoui έγραψε:ορθογραφική διόρθωση

! σα να θυμάμαι με "ι" να το έγραψα!! και τώρα που βλέπω το reply από πάνω, με "ι" το εμφανίζει...

οι φωτογραφίες που πρέπει να επεξεργαστώ θα είναι το πολύ 150 το μήνα. Αυτές εκτός από ελάχιστες είναι φώτο που πρέπει να τις κάνω ασπρόμαυρες (αυτό γίνεται σε λίγα λεπτά με actions) και το άντε να πειράξω λίγο τους τόνους. Υπολογίζω 3-4 ώρες δουλειάς. Το στήσιμο, αν το ακολουθήσω είναι 10 15 λεπτά η σελίδα. Βασικά δεν έχει κάτι να ακολουθήσω εδώ που τα λέμε :P Έχω πάρει πάντως μερικά αρχεία, για να κάνω δοκιμή και να με χρονομετρήσω ;)
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.12.09, 2:31 pm

isikol έγραψε:και αυτο το "το έστηνε σε 2 ημέρες"... :shock:

ακόμα και εγω o :superman: δεν το κάνω τόσο γρήγορα!!! :shock:
τεσπα...

αυτο που λέει ο Liagas εχει δίκιο....

Αλλα θα εισαι καταδικασμενος να δουλευεις για 1000 ενω θα μπορουσες να παρεις 50.000.
θα έπρεπε όλοι να σκεφτόμαστε έτσι...

τεσπα φίλε unholy ότι και να λέμε εσυ θα αποφασίσεις τί προσφορά θα δώσεις...

αλλα προς Θεού...φιλική συμβουλή...μήν ξεπουλάς τον εαυτό σου τόσο φθηνά γιατι αν συνηθίσεις τους πελάτες σου σε τέτοια κοστολόγια αυτα τα λεφτά θα βγάζεις πάντα...

να βλέπεις μπροστά, μετά...το μέλλον...

φυσικά πάντα μετράει και η ποιότητα που προσφέρουμε...ένας λόγος να χρεώσεις παραπάνω αν θεωρείς οτι αυτο που θα τους προσφέρεις είναι αντικειμενικά καλό ή πολύ καλο......

εσύ θα αποφασίσεις πώς θα προχωρήσεις απο εδω και πέρα....
(Johny walker black label) :mrgreen:

Μάλλον δεν είσαι τόσο γρήγορος, χαχαχα. Το συγκεκριμένο, εγώ που δεν είμαι τόσο γρήγορος, θα το έστηνα το πολύ σε 4 μέρες ;)
Όπως και να έχει, δε θα δέσουμε κάτι σχοινί κορδόνι. Αν δω ότι πέφτω πολύ έξω από τους υπολογισμούς μου, ή θα ζητήσω παραπάνω, ή το παρατάω. Αυτό ήδη το έχουμε συμφωνήσει ;)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά...
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 10.12.09, 2:41 pm

unholy έγραψε:οι φωτογραφίες που πρέπει να επεξεργαστώ θα είναι το πολύ 150 το μήνα. Αυτές εκτός από ελάχιστες είναι φώτο που πρέπει να τις κάνω ασπρόμαυρες (αυτό γίνεται σε λίγα λεπτά με actions) και το άντε να πειράξω λίγο τους τόνους. Υπολογίζω 3-4 ώρες δουλειάς. Το στήσιμο, αν το ακολουθήσω είναι 10 15 λεπτά η σελίδα. Βασικά δεν έχει κάτι να ακολουθήσω εδώ που τα λέμε :P Έχω πάρει πάντως μερικά αρχεία, για να κάνω δοκιμή και να με χρονομετρήσω ;)

:yes_master ΠΡΟΣΚΥΝΩ!!! αν ενδιαφέρεσαι θα ήθελα να σου δώσουμε κάτι περιοδικά πολύ μικρότερα που κάνουμε εδώ... συμφέρεις!! εγώ θέλω 10 λεπτά μόνο για pdf ανα σελίδα(ετοιμασία για κλείσιμο, κλείσιμο και έλεγχος) Είμαι από τους αργούς γραφίστες μάλλον... αλλά δεν πετώ απλά τα κέιμενα μέσα σε μια σελίδα!! Μάλλον είναι θέμα χαρακτήρα!!! όσον αφορά τα actions...μετά δεν θα δεις τις φώτες όλες αν είναι ΟΚ αν θέλουν κάτι επιπλέον??? κανένα ξεγύρισμα??? καμιά επεξεργασία??? 4 ώρες για 150 φωτος!!! ΜΠΡΑΒΟ!!! μα τον Τουτατίς... σκίζω τα πτυχία μου και πάω για μπύρες!! :think
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 10.12.09, 2:54 pm

Unholy σε βλέπω σε κάνα 2 μήνες να μπαίνεις και να ποστάρεις.."με εξαπάτησαν", "με εκμεταλεύτηκαν", "μου τα φαγαν", "Αγάπησα ένα πιγκουίνο αλλά τελικά ήταν τρανσέξουαλ", και θα ζητάς συμπαράσταση...Η φάση είναι ότι σ ορισμένα πράγματα δεν είμαι και πολύ καλός...Καλή τύχη πάντως και καλή δύναμη.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.12.09, 3:10 pm

psaRoui έγραψε:... σκίζω τα πτυχία μου και πάω για μπύρες!! :think

που θα σαι? έρχομαι.... :D
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 10.12.09, 3:31 pm

unholy> καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!!! εγώ παώ τώρα...

isikol"> αν είσαι αρκετά αργός όπως και εγώ pm μου να πάμε... αλλιώς θα πάω μόνη μου!.. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ γρήγορους γραφίστες!!!! μου κάνουν κακό!!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 10.12.09, 5:03 pm

Ο τίτλος διρθώθηκε από
Σελιδοποίηση μηνηαίου περιοδικού στην επαρχία

σε

8)
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 10.12.09, 7:30 pm

patounik έγραψε:Ο τίτλος διρθώθηκε από
Σελιδοποίηση μηνηαίου περιοδικού στην επαρχία

σε

8)

Ο τίτλος διoρθώθηκε από "διρθώθηκε"

PS. Nα πάει στον Penlix για υπογραφές...
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.12.09, 9:02 pm

:P Καλά ρε παιδιά, μη βαράτε. Περιοδικά τέτοιου επιπέδου στο στήσιμο άλλοι γραφίστες βγάζουν 5-6 το μήνα. Δε τα λέω από το μυαλό μου και αν θέλετε το πιστεύετε. Οι απαιτήσεις τους είναι χαμηλές και δε θέλουν κάτι παραπάνω. Μήπως πρέπει να κάνω το μαμάτο design, για να μη λέω ότι απλά πετάω τα κείμενα μέσα; Γι' αυτό ενδιαφέρονται και γι' αυτό μου ζήτησαν προσφορά. Και τις φωτογραφίες που αναφέρομαι, στο προηγούμενο τεύχος απλά τις κάναν grayscale, κάτι που δεν παίρνει πάνω από ένα τέταρτο. Εγώ λέω ότι θα κάτσω και 3-4 ώρες επιπλέον να κάνω και μια μικρή επεξεργασία όπου χρειάζεται. Δεν έχει ξακρίσματα κτλ. Αλλά τέλος πάντων αν δω ότι μου τρώει πολύ περισσότερο χρόνο απ' αυτόν που υπολογίζω, επαναδιαπραγματεύομαι το θέμα. Δεν είμαι υποχρεωμένος να συνεχίσω την συνεργασία με την ίδια τιμή.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω τόσο καιρό που παρακολουθώ το forum, είναι γιατί μερικοί αρπάζονται με το παραμικρό, γίνονται επιθετικοί και είρωνες!!!! Αν έχεις αντίθετη άποψη, μπορείς να το πεις και ευγενικά. Αλλά δεν μου κάνει εντύπωση, έτσι είναι οι γραφίστες...
p.s. τελικά αποφάσισα να ζητήσω 900 + το ΦΠΑ
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων