Πιεστήριο (μηχανή διπλώματος)

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Πιεστήριο (μηχανή διπλώματος)

Δημοσίευσηαπό evig » 14.12.09, 2:37 pm

Καλησπέρα,
μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να διπλώσω 2000 κομματια τετρασελιδους καταλογους που μου τουσ στείλανε ανοιχτούς...?
Αυτή τη στιγμή ψάχνω για κάτι οικονομικό...έχετε καμιά ιδέα για πιεστήριο στο κέντρο (athens) ή αγια παρασκευη κ περιχώρων????

Ευχαριστώ!
onelove*
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Re: Πιεστήριο (μηχανή διπλώματος)

Δημοσίευσηαπό El Panos » 14.12.09, 4:17 pm

evig έγραψε:Καλησπέρα,
μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να διπλώσω 2000 κομματια τετρασελιδους καταλογους που μου τουσ στείλανε ανοιχτούς...?
Αυτή τη στιγμή ψάχνω για κάτι οικονομικό...έχετε καμιά ιδέα για πιεστήριο στο κέντρο (athens) ή αγια παρασκευη κ περιχώρων????

Ευχαριστώ!

Στους στείλανε ανοιχτούς ενώ τους ζήτησες κλειστούς; Αν παίζει κάτι τέτοιο, τους γυρίζεις πίσω στον τυπογράφο σου και του λες να στους διπλώσει!
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό evig » 14.12.09, 4:23 pm

...Ο πελάτης θεώρησε το κόστος διπλώματος υπερβολικό.... :? κ γώ τώρα είμαι σε αναζήτηση κάποιου όχι τόσο υπερβολικού....τι να πείς...γιαυτό αν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε πάαααρα πολλύ!! :mrgreen:
onelove*
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 14.12.09, 4:31 pm

evig έγραψε:...Ο πελάτης θεώρησε το κόστος διπλώματος υπερβολικό.... :? κ γώ τώρα είμαι σε αναζήτηση κάποιου όχι τόσο υπερβολικού....τι να πείς...γιαυτό αν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε πάαααρα πολλύ!! :mrgreen:

οποιοδήποτε τυπογραφείο έχει διπλωτική μπορεί να σε εξυπηρετήσει, το πιθανότερο όμως είναι, επειδή είναι δουλειά - αγγαρεία, να τη χρεωθείς με πιο υπερβολικό κόστος από αυτό που θα έδινες αρχικά στον τυπογράφο σου. Εγώ θα υπολόγιζα - χωρίς να ξέρω το έντυπό σου - κανένα 50άρι, αλλά αν το δίπλωμα δεν είναι απλή υπόθεση (π.χ. δίπλωμα στη μέση) μπορεί να σου πάει ακόμα και 200 ευρώ.

Αφού ο πελάτης σου ήταν αυτός που βρήκε το κόστος υπερβολικό, ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να του παραδώσεις τους καταλόγους όπως είναι, και να ψάξει αυτός να βρει φθηνότερο ή να τους διπλώσει ο ίδιος στο χέρι, όχι εσύ. Αν τώρα υποσχέθηκες ότι θα ψάξεις να βρεις εσύ κάποιον να σου διπλώσει τη δουλειά, ισχύουν τα παραπάνω.
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 14.12.09, 11:45 pm

Διάσταση και γραμμάρια;
Ένα δίπλωμα στη μέση;

(Evig πας και μπλέκεις σε μπελάδες. Κανονικά πρέπει να τους διπλώσει ο πελάτης) :evil:
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό evig » 15.12.09, 4:40 pm

Ευχαριστώ el panos! οχι δεν δίνω υποσχέσεις κ ονόματα.. :P για να τρέχω μετά..
απλά το θεωρώ μισή δουλειά κ όσο περνάει απο το χέρι μου το ψάχνω.Πάντως σευχαριστώ!! :D
christo να σου πώ ειναι 300 gr χαρτί με πλαστικοποίηση γυαλιστερή, μεγέθους 29x30cm ανοιχτό και ναι είναι ένα δίπλωμα στη μέση!!!!!!
onelove*
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό evig » 15.12.09, 4:42 pm

ehehehehe :oops: :whistle τι να κάνω έχε χάρη που είναι για γνωστό...

(Evig πας και μπλέκεις σε μπελάδες. Κανονικά πρέπει να τους διπλώσει ο πελάτης) :evil:[/quote]
onelove*
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 15.12.09, 4:52 pm

evig έγραψε:Ευχαριστώ el panos! οχι δεν δίνω υποσχέσεις κ ονόματα.. :P για να τρέχω μετά..
απλά το θεωρώ μισή δουλειά κ όσο περνάει απο το χέρι μου το ψάχνω.Πάντως σευχαριστώ!! :D
christo να σου πώ ειναι 300 gr χαρτί με πλαστικοποίηση γυαλιστερή, μεγέθους 29x30cm ανοιχτό και ναι είναι ένα δίπλωμα στη μέση!!!!!!

μαλών τον ήπιες μπούζι που λέμε το 300αρι κανονικά δεν θέλει απλά δίπλωμα, θέλει πίκμανση πριν πλαστικοποιηθεί και μετά δίπλωμα. τώρα αν τους διπλώσεις στη μέση που θα τσακίζει θα ξεκολλάει η πλαστικοποίηση. καλά ξεμπερδέματα. πρόταση δώσε τους πακέτο στον πελάτη γιατί θα μπλέξης άσχημα.
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό evig » 15.12.09, 4:59 pm

εμ έφαγα πακέτο ..μου το γράφεις κ 2 φορές!!!!!!!! :shock: :wall ωραία είχα κ γώ αυτή την σκέψη τώρα την επιβεβαίωσες!!!! :shock: ευχαριστώωωωω!!!!!!
onelove*
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 15.12.09, 5:08 pm

Ασφαλώς και θέλουν Πίκμανση.
Δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω για να σε εξυπηρετήσω.
Οπότε ψάχνεις για "Πίκμανση" και όχι για δίπλωμα.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό evig » 15.12.09, 5:09 pm

sorry για την παραπληροφόριση...χωρίς πλαστικοποίηση είναι... :mrgreen:
onelove*
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 15.12.09, 5:20 pm

evig έγραψε:sorry για την παραπληροφόριση...χωρίς πλαστικοποίηση είναι... :mrgreen:

όχι δεν στο έγραψα δύο φορές κάτι κόλλησε το ρημάδι γιαυτό.
αφού λοιπών δεν έχει πλαστι... την σκαπούλαρες. βρες μια σταθερή γωνία δίπλωνε τα στη μέση ένα ένα πάταγε τα μετά με ένα πλαστικό πχ χάρακα και λέγε σε κάθε ένα (δεν θα το ξανακάνω στην ζωή μου). :lol: :lol: :lol:
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό evig » 15.12.09, 5:28 pm

:shock: :? :superman:

ε όχι αυτό είναι μαρτήριο θα βάλω τον πελάτη να το κάνει κ να λέει "δεν θα το ξανακάνω αυτό στην ευούλα...άλλη φορά θα αφίνω τα καβούρια στο σπίτι κ όχι μέσα στην τσέπη μου.." ehehehehe!
onelove*
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων