αγορά scanner & εκτυπωτή

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

αγορά scanner & εκτυπωτή

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 11.01.10, 12:09 pm

Καλημέτα παιδιά και καλή χρονιά!
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω εκτυπωτή και scanner αλλά έχω μπερδευτεί.
Τι θα πρέπει να προσέξω π.χ το scanner τι ανάλυση θα πρέπει να έχει? θελω να πω ότι΄αν για παράδειγμα τυπώσω μια δουλειά στα 300dpi στα πόσα θα πρέπει να σκανάρω?
με λίγα λόγια πόσο σημαντική είναι η ανάλυση που θα έχει το scanner? είναι το ίδιο σημαντική και στον εκτυπωτή?

'Οσον αφορά τον εκτυπωτη τι είναι καλύτερο ο inkjet ή ο laser? εγώ τον εκτυπωτή τον χρειάζομαι κυρίως για τα προσχέδια που μπορεί να χρειαστεί να φτιάξξω σαν δείγμα για τον πελάτη δεν θα είναι η τελική μου εκτύπωση αυτό σημαίνει ότι δεν θα τυπώνω συνέχεια μπορεί για 1 μήνα να τυπωνω καθημερινά και για 1 χρόνο να μην τυπω΄σω καθόλου.

Ευχαριστώ
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Re: αγορά scanner & εκτυπωτή

Δημοσίευσηαπό theoasim » 11.01.10, 1:30 pm

Καλημέρα,

για τι διάσταση ενδιαφέρεσαι;
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 11.01.10, 1:33 pm

και πόσα χρήματα είσαι διαθετιμένη να δώσεις.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 11.01.10, 1:44 pm

Scanner:
Σημασία έχει η οπτική ανάλυση (όχι αυτή που διαφημίζεται στο κουτί, που επιτυγχάνεται με software interpolation). Στους περισσότερους σαρωτές (scanner) είναι 1200 με 2400 dpi και φτάνει ως τα 4800 σε ορισμένα πολύ ακριβά μοντέλα.

Πρακτικά, σαρώνουμε ότι φωτογραφίες χρειαζόμαστε σε ανάλυση 400 dpi και το κατεβάζουμε στη συνέχεια στα 300, εφ όσον η φωτογραφία θα μείνει στο ίδιο μέγεθος ή θα εκτυπωθεί ακόμα μικρότερη. Διαφορετικά η σάρωση γίνεται σε υψηλότερη ανάλυση, τόσο όσο μεγαλύτερο θα είναι το τελικό μέγεθος της εικόνας (π.χ. αν η φωτογραφία θα είναι διπλάσια από το φυσικό της μέγεθος, θα διπλασιάσουμε και την ανάλυση στην οποία σαρώνουμε, ώστε όταν τη φέρουμε στο Φωτομάγαζο να διατηρήσουμε κατά το δυνατόν τα pixel της σάρωσης. Για τις περισσότερες περιπτώσεις, οι αναλύσεις ως 2400 dpi, σε καλύπτουν μια χαρά.

Εκτυπωτής:
Εξαρτάται, από το πόση χρωματική πιστότητα θέλεις στην εκτύπωσή σου. Πάντως, με τη χρήση που λες ότι θα κάνεις, μάλλον σε βλέπω για laser, καθώς τα μελανάκια των inkjet ως αναλώσιμα - και ειδικά αν τυπώνεις σε φωτογραφική ποιότητα - τελειώνουν μετά από 80-100 σελίδες. Οι περισσότεροι έγχρωμοι laser έχουν μοτέρ στα 600 dpi, ενώ λίγα και πολύ ακριβότερα μοντέλα ανεβαίνουν και στα 1200 dpi. Πάντως, απ' ότι έχω δει πρόσφατα, οι περισσότεροι laser εκτυπωτές, δεν έχουν native PostScript γλώσσα, αλλά κάνουν προσομοίωση της PostScript, οπότε και το αποτέλεσμα που βγάζουν, θα απέχει ποιοτικά, από την εκτύπωση σε μια offset (κάτι που συμβαίνει έτσι κι αλλιώς, αφού η μέγιστη υποστηριζόμενη επιραστέρωση στα 1200 dpi είναι τα 140 lpi τραβηγμένη από τα μαλλιά και όχι η βασική εμπορική των 150 lpi)
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό Georgia » 12.01.10, 2:55 am

Eνδιαφέρομαι και εγώ επίσης να αγοράσω εκτυπωτή Α3+ αλλά δεν έχω κάποιο μοντέλο υπόψη μου. Έγώ τον χρειάζομαι για προσωπική χρήση για να τυπώνω τα έργα μου
Έχει κάποιος κάτι να μου προτίνει. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Georgia
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 12.01.10, 12:44 pm

Καλημέρα,

@ Georgia

οι κατάλληλοι εκτυπωτές για φωτογραφίες και έργα σε Α3+, με βάση ένα σεμηνάριο που παρακολούθησα στη Γερμανία, είναι οι ακόλουθοι:

Μοντέλο: Epson Stylus Pro R2880

Διάσταση εκτύπωσης: Α3+ (περίπου 330 mm x 480 mm)

Μελάνια: UltraChrome K3 Vivid Magenta

Υποδοχές μελανιών: 8

Κασέτα μελανιού: 11,4 ml

Ποσότητα: 11,4 ml Τιμή λίτρου: περίπου 1139 Ευρώ

Mat/Photo Black: Αλλαγή μελανιού απαραιτήτως

Χαρακτηριστικά: Πολύ καλές Μ/Α εκτυπώσεις, άριστα αποτέλεσματα σε ματ χαρτιά.

Τιμή: περίπου 850 Ευρώ.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μοντέλο: Canon PIXMA Pro9500 Mark II

Διάσταση εκτύπωσης: Α3+ (περίπου 330 mm x 480 mm)

Μελάνια: Lucia Pigment

Υποδοχές μελανιών: 10

Κασέτα μελανιού: 16 ml

Ποσότητα: 13 ml (υπολογισμένο) Τιμή λίτρου: περίπου 1150 Ευρώ

Mat/Photo Black: Ταυτοχρόνως

Χαρακτηριστικά: Πολύ καλές έγχρωμες εκτυπώσεις, κατάλληλος εκτυπωτής για Fine Art Printing.

Τιμή: περίπου 780 Ευρώ.

Ελπίζω να βοήθησα και να μπορέσεις να αποφασίσεις.
Εάν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες, εδώ είμαστε.

@ Alice Psarouda

Δεν απάντησες στις ερωτήσεις μου, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Georgia » 12.01.10, 1:49 pm

Σε ευχαριστώ πολύ, θα τα μελετήσω αμέσως
:) :) :)
Άβαταρ μέλους
Georgia
Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 12.01.10, 2:06 pm

Georgia έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ, θα τα μελετήσω αμέσως
:) :) :)

και θα σου στοιχίζει η κάθε εκτύπωση σε νορμάλ δεν συζητάμε για best τα τετραπλάσια από το να πας σε ένα μαγαζί να στα τυπώνουν.
αυτή την μανία δεν μπορώ να την καταλάβω.
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό Georgia » 12.01.10, 2:09 pm

τώρα που ίδα και τις τιμές νομίζω ότι είναι λίγο ακριβά και καθότι τώρα είμαι και φοιτίτρια στο Λονδίνο και τά έξοδα είναι πολλά, πρέπει να βρώ κάτι με λιγότερο κόστος
Άβαταρ μέλους
Georgia
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 12.01.10, 2:23 pm

@ Georgia

Με τί κόστος ψάχνεις για να μπορώ να σου πω μοντέλο.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Georgia » 12.01.10, 2:34 pm

γύρος στα 300 ευρω που βρήκα αυτά και δεν ξέρω αν είναι καλα

Canon PIXMA iX 4000 A3 Inkjet Printer

Epson Stylus Photo SP1400 A3+ Printer , Borderless Printing, Individual Ink Cartridges

HP Officejet 7000 Wide Format Ethernet Printer

Brother MFC-5890CN Network Ready A3 Colour Inkjet Multifunction Printer with fax

τά έχε κανείς υπόψη του
Άβαταρ μέλους
Georgia
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 12.01.10, 2:55 pm

Από αυτούς που έγραψες καλύτερος είναι ο Epson με μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους. Αν κι εγώ στη θέση σου δεν θα αγόραζα το μοντέλο της Epson που ανέφερες. Δώσε μου λίγο χρόνο να κοιτάξω σε 2 επόμενα μοντέλα της Epson.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 12.01.10, 5:42 pm

theoasim έγραψε:Καλημέρα,

καλησπέρα theoasim
φαντάσου μια σελίδα ενός περιοοδικού που να περιλαμβάνει photo μπορεί όλη η σελίδα να έχει 2 με 3 δηλαδή μια photo μπορεί να είναι 13x9,5 και σε κάποια άλλη σελίδα η διαφήμιση να είναι πιο μικρή και oi photo να είναι 3x5, οι διαστάσεις δεν είναι συγκεκριμένες παίζουν ανάλογα το μέγεθος.
Αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής: αφού θα σκανάρω το πολύ μέχρι 600dpi γιατί να πάρω ΄΄ενα scanner 4800x9600 αφού και μέχρι 2400 μπορώ να κάνω τη δουλειάμου?
Επίσης όταν λέμε 4800x9600 τι ενοούμε? π.χ λέμε 300 dpi per inch το 4800x9600 αφορά το μέγεθος Α4? δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις.

'Οσον αφορά τον εκτυπωτή είναι τελικά σημαντική η ανάλυση αφού τον χρειάζομαι κυρίως για τα προσχέδια?

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 12.01.10, 5:56 pm

@ Georgia

O Epson Stylus Photo R1900 είναι ικανοποιητικός για εκτυπώσεις έργων και φωτογραφιών με 8 μελάνια συμπεριλαμβανομένου και το πορτοκαλί για έντονα χρώματα στα πορτραίτα. Ταμ ελάνια αντέχουν πάρα πολύ στο χρόνο. Εκτυπώνει σε καμβά και υπάρχουν χρωματικά προφίλ από την Epson για διάφορα υλικά εκτύπωσης. Έχει φθηνότερα μελάνια από τον Epson Stylus Photo 1400 ο οποίος έχει μόνο 6 χρώματα και δεν υπάρχουν χρωματικά προφίλ για το κάθε υλικό εκτύπωσης οπότε δεν μπορεί να γίνει σωστή εκτύπωση.

Εδώ θα βρείς φωτογραφίες του εκτυπωτή.

Τον Epson Stylus Photo 1400 δεν στο συνιστώ επειδή ο Epson Stylus Photo R1900 έχει περίπου 100 ευρώ διαφορά και είναι πολύ ανώτερος και με φθηνότερα μελάνια κατά περίπου 4 ευρώ το κάθε μελάνι.

Ο Epson Stylus Photo R1900 είναι μια οριακή και οικονομική λύση πριν από έναν επαγγελματικό εκτυπωτή.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 12.01.10, 6:01 pm

@ Alice Psarouda

έχεις PM
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Georgia » 12.01.10, 8:41 pm

Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια
Άβαταρ μέλους
Georgia
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 12.01.10, 11:43 pm

Παρακαλώ.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 13.01.10, 1:43 am

Alice Psarouda έγραψε:

καλησπέρα theoasim
φαντάσου μια σελίδα ενός περιοοδικού που να περιλαμβάνει photo μπορεί όλη η σελίδα να έχει 2 με 3 δηλαδή μια photo μπορεί να είναι 13x9,5 και σε κάποια άλλη σελίδα η διαφήμιση να είναι πιο μικρή και oi photo να είναι 3x5, οι διαστάσεις δεν είναι συγκεκριμένες παίζουν ανάλογα το μέγεθος.
Αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής: αφού θα σκανάρω το πολύ μέχρι 600dpi γιατί να πάρω ΄΄ενα scanner 4800x9600 αφού και μέχρι 2400 μπορώ να κάνω τη δουλειάμου?
Επίσης όταν λέμε 4800x9600 τι ενοούμε? π.χ λέμε 300 dpi per inch το 4800x9600 αφορά το μέγεθος Α4? δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις.

'Οσον αφορά τον εκτυπωτή είναι τελικά σημαντική η ανάλυση αφού τον χρειάζομαι κυρίως για τα προσχέδια?

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο

Αν καταφέρεις να βρεις scanner και αφαρμογή που να σαρώνει σε οπτική ανάλυση 4800 x 9600 εγώ θα σκίσω τα πτυχία μου (για να μην πω τίποτε άλλο).

1. Αν θα σκανάρεις μια φωτογραφία ταυτότητας που θέλεις να την κάνεις αφίσα (λέμε τώρα), σε τι ανάλυση θα τη σκανάρεις; Γιατί αν πας στα 600, θα σε κλαίνε οι ρέγγες. Διάβασε και κανένα post παραπάνω...

2. Όταν λέμε 4800 x 9600 εννοούμε ακριβώς dpi ή πιο σωστά ppi (pixels PER inch, όχι PER A4). Τι σημαίνει αυτό; σημαίνει ότι η συστοιχία CCD του scanner έχει 4800 αισθητήρες ανά ίντσα, ενώ ο συνδυασμός της ταχύτητας που το μοτέρ του scanner κινεί τη συστοιχία CCD σε συνδυασμό με την ταχύτητα διαμεταγωγής των δεδομένων από το scanner στον υπολογιστή σου, δίνει κάθετη ανάλυση 9600 ppi.

ΟΜΩΣ

επειδή τα ρημαδοpixel είναι ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ και ΟΧΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΓΡΑΜΜΑ, είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να σκανάρεις ταυτόχρονα σε 4800 οριζόντια και 9600 κάθετη ανάλυση. Ή στη μία θα σκανάρεις, ή στην άλλη.

Απορία δική μου: Στις γαμωσχολές που πάτε, τι σκ*τά σας μαθαίνουν;
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.01.10, 3:47 pm

El Panos έγραψε:
Alice Psarouda έγραψε:

καλησπέρα theoasim

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο

Αν καταφέρεις να βρεις scanner και αφαρμογή που να σαρώνει σε οπτική ανάλυση 4800 x 9600 εγώ θα σκίσω τα πτυχία μου (για να μην πω τίποτε άλλο).

1. Αν θα σκανάρεις μια φωτογραφία ταυτότητας που θέλεις να την κάνεις αφίσα (λέμε τώρα), σε τι ανάλυση θα τη σκανάρεις; Γιατί αν πας στα 600, θα σε κλαίνε οι ρέγγες. Διάβασε και κανένα post παραπάνω...

2. Όταν λέμε 4800 x 9600 εννοούμε ακριβώς dpi ή πιο σωστά ppi (pixels PER inch, όχι PER A4). Τι σημαίνει αυτό; σημαίνει ότι η συστοιχία CCD του scanner έχει 4800 αισθητήρες ανά ίντσα, ενώ ο συνδυασμός της ταχύτητας που το μοτέρ του scanner κινεί τη συστοιχία CCD σε συνδυασμό με την ταχύτητα διαμεταγωγής των δεδομένων από το scanner στον υπολογιστή σου, δίνει κάθετη ανάλυση 9600 ppi.

ΟΜΩΣ

επειδή τα ρημαδοpixel είναι ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ και ΟΧΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΓΡΑΜΜΑ, είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να σκανάρεις ταυτόχρονα σε 4800 οριζόντια και 9600 κάθετη ανάλυση. Ή στη μία θα σκανάρεις, ή στην άλλη.

Απορία δική μου: Στις γαμωσχολές που πάτε, τι σκ*τά σας μαθαίνουν;

el panos καλημέρα
Κι όμως στις σχολές δεν σου μαθαίνουν τίποτα που να αφορά το σκανάρισμα γι'αυτό εγώ τώρα είμαι στο ψάξιμο ΔΕΝ ΈΧΩ ΣΚΑΝΑΡΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!!!!
αφού υλικό παίρνω ψηφιακές photo έλα όμως που μου χρειάστηκε και το σκανάρισμα :roll:
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 13.01.10, 3:51 pm

(pixels PER inch, όχι PER A4).

sorry για τη χαζή ερώτηση :oops:
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων