dsptools new website

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

dsptools new website

Δημοσίευσηαπό filthmaniac » 19.01.06, 12:37 pm

Πρώτη μου δημοσίευση στο forum αυτό και καλώς σας βρήκα όλους!!!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την τελευταία μου δουλειά. Πρόκειται για δύο φίλους που στείνουν ένα στούντιο ηχογραφήσεων.

http://www.geocities.com/aak91m/

Όλα τα σχόλια είναι καλοδεχούμενα εκτός από το domain καθώς είναι προσωρινό και θα αλλάξει σύντομα. :)
filthmaniac
Member

Δημοσίευσηαπό peri » 19.01.06, 3:37 pm

Ευχρηστο, χρωματικά σωστό, "καθαρό". Όμορφο το intro.
Δεν μου άρεσε το μενού. Μαλλον λόγω γραμματοσειράς(?). Δοκίμασες να αλλάζει στο mouse over το χρώμα το κειμένου? Αυτό θα βοηθούσε και στο να ξέρω σε ποια κατηγορία είμαι κάθε φορα.
Τα λογότυπα των εταιριών (πάνω δεξιά) χάνονται πάνω στις φωτο.
Ισως θα μπορούσες να το κάνεις να "φωνάζει" πιο πολύ μουσική με περισσότερες φωτογραφίες και γραφικά.
Να προτείνεις και ένα logo?
Αν τα παιδιά είναι φίλοι σου νομίζω μπορείς να "ξεφύγεις" περισσότερο.

Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
peri
Member

Δημοσίευσηαπό filthmaniac » 19.01.06, 3:56 pm

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Στα της κριτικής τώρα:

1ον. Το μενού ήθελα να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται, χωρίς περίεργες γραμματοσειρές, χωρίς τραλαλά κουμπάκια κλπ. Γιαυτό το λόγο και έβαλα ένα πάρα πολύ απλό rollover. Σχετικά με την αλλαγή του χρώματος. Ίσως και να έχεις και δίκιο αλλά σε κάθε section έχω βάλει και ένα μικρό παραθυράκι όπου σου λέει συνέχεια που βρίσκεσαι. Επειδή όμως η παρατήρησή σου με έπεισε, θα το αλλάξω για να αλλάζει κάθε φορά χρώμα.

2ον. Το site έγινε σε συνεργασία με τα παιδιά που είναι και υπεύθηνοι για το studio. Επειδή υπήρχε ένα site και για λογότυπο είχαν βάλει αυτό που βρίσκεται στην πρώτη σελίδα προσπάθησα να το αλλάξω και να το κάνω όπως το έχω κάνει μέσα στο flash. Δυστηχώς όμως το παιδί προτημούσε αυτό που υπάρχει στο index. Γούστα είναι αυτά. Τι να κάνουμε...

3ον. Τέλος σχετικά με τα λογότυπα πάνω δεξιά. Αυτό το γραφικό είναι μια τροποποίηση που ήθελε ένα από τα παιδιά. Εμένα μου άρεσε και το κράτησα. Δεν ρίχνω ευθύνες αλλού. Έγιναν τοσο μικρά, με το σκεπτικό ότι, αυτός που ασχολείται με μουσική παραγώγή θα καταλάβει με τη μια για τι πρόκειται. Αυτός όμως που δεν ασχολείται (όπως εγώ για παράδειγμα) όσο μεγάλα και να τα κάνουμε, δεν θα καταλάβει ποτέ τι είναι.

Όλα αυτά τα λέω, όχι επειδή μου έκανες κριτική (την οποία και βέβαια επιζητώ) αλλά για να παρουσιάσω το σκεπτικό πίσω από κάποια πράγματα. Ευχαριστώ πολύ που έκανες τόν κόπο να μπείς και να δείς αυτό που έφτιαξα.
filthmaniac
Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 19.01.06, 4:25 pm

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι το συναίσθημα της ασφυξίας και της καταπίεσης που νιώθω απο τον τόσο μικρό χώρο του τετραγώνου των 550pixels!

Θα προτιμούσα να υπάρχει περισσότερος αέρας. Τώρα παράλληλα με τον μικρό χώρο, έχεις βάλει και στολίδια τύπου πολύ μικρών τυφλών κειμένων, και τίτλους τετραγώνων με γραμματοσειρά ίδιας ή και μικρότερης διάστασης από τους τίτλους των εσωτερικών κειμένων, με αποτέλεσμα να μπουκώνει και να με απωθεί...

Τώρα είναι απλά ένα flat πράγμα χωρίς να δίνεις "contrast" στην εμφάνιση [μέγεθος / στυλ / χρώμα γραμματοσειρών - όγκων που καταλαμβάνουν τα στοιχεία σου γενικά].

:)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων