πορτραιτα-ηθελα τη γνωμη σας!

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

πορτραιτα-ηθελα τη γνωμη σας!

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 06.02.10, 10:31 pm

το πορτραιτο αυτο ειναι με μολυβι σε χαρτι.θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας!Εικόνα
τι την παλευω για γραφιστας κτλ αφου το ρημαδι το μολυβι δε λεω να το αφησω! :P
REQUIEM
Member

Re: πορτραιτα-ηθελα τη γνωμη σας!

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 07.02.10, 5:58 pm

Εκπληκτική λεπτομέρεια, μπράβο!!! :D
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 07.02.10, 6:05 pm

Αν και φαίνεται λίγο μεγαλύτερος από ότι είναι τώρα... είναι αρκετά καλό και φαντάζομαι πως στο μέλον θα κάνεις ακόμη καλύτερες δουλειές! :)
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 07.02.10, 8:05 pm

ωραίο μπράβο
Γεώργιος Χερουβείμ | ch3.gr - blog.ch3.gr
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 07.02.10, 11:25 pm

ευχαριστω!η φωτογραφια που διαλεξα δεν ειναι απο αυτες με υπερβολικο φωτισμο και διαφορα εφε για να κανουν το προσωπο τελειο και ειναι οτι πιο φυσικο μπορουσα να βρω!
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 08.02.10, 9:57 am

μου αρεσει πολυ. (το απογευμα που θα γυρισω θα τη δειξω κ στη μικρη μου που της αρεσει )
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 08.02.10, 11:29 am

Εχεις πιασει την εκφραση στο ματι και αυτο ειναι οτι πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου. Καλο θα ηταν να ηταν λιγο πιο μαλακοι οι τονοι και να μην βαριοσουν στα μαλλια :P
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 11.02.10, 1:57 am

ayto einai apo mia paraggelia .νομιζω οτι ειναι πιο ελευθερο και οτι εχω υπερβει αρκετα το εικονογραφικο στυλ .συνηθως βεβαια για τον περισσοτερο κοσμο ισχυει το αναποδο.οσο περισσοτερο καποιος ειναι πιστος στη περιγραφη τοσο πιο πολυ αρεσει ακομα κιαν ειναι στειρα χωρις γραφη κτλ.οσο καποιος υπερβαινει τον περιγραφικο χαρακτηρα και αρχιζει να γινεται κατι παραπανω απο αντιγραφεας-φωτοτυπικο :D κτλ τοσο αρεσει λιγοτερο τουλαχιστον στο ευρυ κοινο.αυτο εχω αποκομισει απο την εμπειρια μου ακομα και απο ανθρωπους που υποτιθετε εχουνΕικόνα καποια στοιχειωδη γνωση περι τεχνης και αισθητικης.
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 12.02.10, 3:36 pm

Μου αρέσει που χτίζεις τις γύρω σκιές μαζί με αυτές της μορφής, αν και θα ήταν ακόμα πιο ωραίο, πιστεύω, αν αντί οι γραμμές να έχουν κάθε λογής κατεύθυνση να έχουν λίγο πολύ την ίδια κατεύθυνση, ανάλογα με το φωτισμό κλπ. Έτσι όπως είναι τώρα, το περίγραμμα τραβάει περισσότερο την προσοχή από τη μορφή, νομίζω γιαυτό το λόγο.
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 12.02.10, 3:48 pm

ForzaInter έγραψε:Μου αρέσει που χτίζεις τις γύρω σκιές μαζί με αυτές της μορφής, αν και θα ήταν ακόμα πιο ωραίο, πιστεύω, αν αντί οι γραμμές να έχουν κάθε λογής κατεύθυνση να έχουν λίγο πολύ την ίδια κατεύθυνση, ανάλογα με το φωτισμό κλπ. Έτσι όπως είναι τώρα, το περίγραμμα τραβάει περισσότερο την προσοχή από τη μορφή, νομίζω γιαυτό το λόγο.

Με το μολύβι μπορείς να κάνεις πολλά στυλ.. Εμένα μου αρέσουν οι "απαλές" γραμμές αλλα και το στυλ που βλέπω εδώ έχει μια δυναμική και ένα πάθος που δεν σε αφήνει αδιάφορο.
Το ότι το αυτί για παράδειγμα δεν έχει τρελες λεπτομέριες μπορώ να πω πως είναι ένα "στυλ" δεν το βλέπω σαν λάθος. Στη ζωγραφική-σχέδιο δεν υπάρχουν λάθη για μένα.
Έριξε περισσότερο βάρος στην έκφραση η οποία είναι άκρως επιτυχημένη!
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 13.02.10, 1:43 pm

ευχαριστω!αυτο ειναι ενα προσχεδιο για μια εικονογραφηση.το θεμα βεβαια ειναι προδηλο! Εικόνα
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 13.02.10, 1:48 pm

χμ...τωρα που το βλεπω στο pc για εικονογραφηση παιδικου βιβλιου χλωμο το κοβω!πολυ με αγριευει αυτος ο λυκος!
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 13.02.10, 2:02 pm

Παιδικό;;;;;; :roll:
Ναι είναι πολύ αγριευτικό για παιδικό, ίσως αν τον καρτούνιζες λίγο χωρίς να φαίνεται σαχλός. Κακός αλλά καρτουνίστικος Πιο πολύ πονηρός όχι λισασμένος. :)
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 13.02.10, 2:25 pm

σωστα! Αλλα επειδη δεν ειναι παραγγελια και θελω να κανω και κατι πιο..ενηλικο ετσι.. dark νομιζω οτι θα διατηρησω αυτο το στυλ και θα χρησιμοποιησω σκουρα χρωματα .και με τον κεραυνο που θα πεφτει πισω στο δασος η μορφη του λυκου θα βυθιστει στο σκοταδι θα γυαλιζει μονο το ματι του και λιγο τα δοντια του! :shock: νομιζω οτι η κοκκινοσκουφιτσα θα παει τελικα οχι απο το κακο λυκο αλλα απο εμφραγμα!
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 13.02.10, 2:31 pm

και αυτο ειναι ενα πορτραιτο που εκανα εχτες το βραδυ με το ταπεινο μολυβακι!
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 13.02.10, 2:32 pm

Εικόνα
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 13.02.10, 3:41 pm

Καλά, και γω θα πήγαινα από έμφραγμα αν έβλεπα τέτοιο λύκο! :D

Ωραίο το τελευταίο! :clap Photo ref και αυτό;

Μου αρέσει όλο το στυλ σου με αυτές τις δυναμικές γραμμές. Δίνει "πολύ" ζωή στο σχέδιο! Σπούδασες κάπου, ή έμαθες μόνος σου;
Πρόσεξε, η 2η απάντηση δε γίνεται δεκτή! :mrgreen: :lol:
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 13.02.10, 3:48 pm

σευχαριστω!
αυτοδιδακτος ειμαι βασικα, αλλα επειδη τα ειχα παρατησει για ενα διαστημα αποφασισα να το δω πιο σοβαρα το ολλο θεμα του σχεδιου και κανω μαθηματα ακαδημαικου σχεδιου εδω και ενα μηνα .ξερεις βελονα,καρβουνο ,συνθεση με κουρελια και μπουκαλια και αλλα τετοια ωραια!
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 13.02.10, 3:53 pm

αλλα μονο ετσι μαθαινεις.αν δε λιωσεις στο μετρημα και στις συνθεσεις το αποτελεσμα θα ειναι παντα λιγοτερο καλο οσο τελεντο και αν διαθετει καποιος.και ενα εμπειρο ματι το καταλαβαινει αυτο.πολλες φορες ακομα και ενα απειρο διαισθητικα.το σχεδιο ειναι μαθηματικα.εαν δε μαθεις προσθεση και αφαιρεση δε μπορεις να πας στα ολοκληρωματα!
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 13.02.10, 4:03 pm

Θα διαφωνήσω με το μέτρημα, και θα πω ότι η καλύτερη βελόνα είναι το μάτι!!

Συμφωνώ ότι θέλει πολύ εξάσκηση, και όσο ταλέντο και αν έχει κάποιος, αν δεν το εξασκήσει, πιστεύω πως τελικά κερδισμένος θα βγει αυτός που έχει το πείσμα και τη θέληση!
Επίσης, αν δε σου δείξει κάποιος κάποια πράγματα στο σχέδιο και κάποιο ορθόδοξο τρόπο ώστε να φτάνεις σε ένα καλό αποτέλεσμα, μπορεί να παιδεύεσαι για χρόνια αλλά να μην έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις. Και ίσως να μην καταλάβεις τί είναι αυτό που δε λειτουργεί στο σχέδιό σου, και να επαναλαμβάνεις τα ίδια λάθη.
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων