Βοήθεια σε λογότυπο

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Βοήθεια σε λογότυπο

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 11.02.10, 11:02 pm

Προσπαθώ να φτιάξω το λογότυπο για το project που τελειώνω αυτόν τον καιρό και μιας και δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με γραφιστική και γραμματοσειρές θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και πως μπορώ να το βελτιώσω.

Σε γενικές γραμμές τέτοιο χοντροκομμένο ύφος που θέλω να έχει, μιας που και το περιεχόμενο του project έχει αντίστοιχη αισθητική. Αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά, ιδίως στο R και B. Σίγουρα στο τέλος θα μειώσω το κενό ανάμεσά τους. Επίσης το χρώμα σε αυτό το στάδιο δεν παίζει ρόλο, μάλλον μονόχρωμο θα είναι, εάν και μου αρέσει το κόκκινο στα κενά.

Ευχαριστώ

Εικόνα
Γεώργιος Χερουβείμ | ch3.gr - blog.ch3.gr
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Re: Βοήθεια σε λογότυπο

Δημοσίευσηαπό reDesignedLife » 11.02.10, 11:34 pm

Γιατί δεν το αναθέτεις καλύτερα σε έναν ποιό έμπειρο?
Προσωπικά δεν μου αρέσει να πω την αλήθεια και στην θέση σου θα έψαχνα να φτιάξω κάτι άλλο από την αρχή... μοιάζει σαν να είναι φτιαγμένο στο paint των windows :P , χωρίς παρεξήγηση!

Φιλικά,
Θάνος
I got people underneath my bed
Άβαταρ μέλους
reDesignedLife
Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 11.02.10, 11:50 pm

Δεν με πειράζει που το έθαψες πραγματικά. Γιαυτό το ανέβασα στο forum, τώρα που υπάρχει περιθώριο βελτίωσης/αλλαγής.

Από την μία δεν παίζει μία για να το αναθέσω σε κάποιον άλλον, από την άλλη θα ήθελα να το φτιάξω εγώ, μιας και είναι προσωπικό project, αλλά και για να μάθω κάτι παραπάνω μέσα από αυτό.

Όχι δεν είναι σε paint, αλλά δεν νομίζω να παίζει μεγάλο ρόλο το πως ξεκινάει μια ιδέα. Η συγκεκριμένη ξεκίνησε με χαρτί και μολύβι.
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό reDesignedLife » 11.02.10, 11:56 pm

Sorry, δεν ήθελα να ακουστεί ως θάψιμο...
όσο για το paint προφανώς και το είπα για πλάκα.

Τέλος πάντων, την προσωπική μου άποψη είπα, όπως ότι στην θέση σου θα άρχιζα ένα καινουριο μόνο και μόνο γιατί φαίνεται πολύ πρόχειρο.
Άβαταρ μέλους
reDesignedLife
Member

Δημοσίευσηαπό reDesignedLife » 12.02.10, 12:13 am

Λάθος διατύπωση στο "μόνο και μόνο γιατί φαίνεται πολύ πρόχειρο."
Απλώς δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Τώρα εαν εσένα σου αρέσει δοκίμασε να στρογγυλέψεις τις γωνίες πχ, να μεγαλώσεις/αλλάξεις λίγο τα κόκκινα σχέδια... γενικώς κάτσε και παίξε λίγο μαζί του.
Άβαταρ μέλους
reDesignedLife
Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 12.02.10, 12:19 am

Ναι ρε συ δεν παρεξηγήθηκα καθόλου. θα ξαναβγάλω το μπλοκάκι μπας και βρω κάτι άλλο.

Αυτό πάντως δεν σώζεται με τίποτα;
=]

*Τις γωνίες δεν θέλω να τις στρογγυλέψω.
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό reDesignedLife » 12.02.10, 12:23 am

όχι και δεν σώζεται!
αλλά είναι στην πολύ αρχή ακόμα, πρέπει να πειραματιστείς αρκέτα πιστεύω...
γνώμη μου αυτά, περίμενε να δεις τι θα σου πει και κάποιος άλλος.
Άβαταρ μέλους
reDesignedLife
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 12.02.10, 12:53 am

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω από που να αρχίσω. Να μιλήσω για το logo ή να μιλήσω για το πολύ ενδιαφέρον portfolio σου?

Λοιπόν θα κάνω το εξής. Θα κοιτάξω τις επόμενες μέρες το folio σου πιό προσεκτικά και θα εκφράσω τα σχόλια μου (φαίνεται οτι θα είναι θετικά κυρίως) μόλις έχω πλήρη εικόνα.

Όσον αφορά στο logo (αφού γι αυτό μας ζήτησες τη γνώμη μας), δεν έχω να σου πω και πολλά. Ο λόγος απλός. Ένα logo είναι πολύ προσωπική υπόθεση, ειδικά στη δική σου περίπτωση που καλείται να 'ντύσει' κάποιο project σου. Τα γούστα πολλά και οι ιδέες άπειρες. Οι συζητήσεις και οι μάχες που έχουν λάβει χώρα σε αυτό το forum αλλά και σε όλα τα αντίστοιχα της χώρας και του εξωτερικού είναι μνημειώδεις ;-)

Μερικά όμως πράγματα είναι αντικειμενικά. Αυτά θα σου γράψω. Μπορεί να τα ξέρεις, μπορεί και όχι. Θα ακολουθήσουν και άλλοι και στο τέλος θα έχεις μια σούπα που μάλλον θα σε μπερδέψει περισσότερο.

Πάμε:

1. Ένα λογότυπο, πρέπει να είναι αναγνώσιμο ακόμα και αν τυπωθεί σε πολύ μικρό μέγεθος. Π.χ. σε κάρτα, σαν χορηγός κλπ κλπ

2. πρέπει να δείχνει καλό και σε μονοχρωμία, π.χ. αν θέλουμε να τυπώσουμε μεταξοτυπία σε αντικέιμενο. Εδώ ισχύει πάλι ο κανόνας νούμερο 1

3. Κράτα το απλό - σε καλό δρόμο είσαι

4. Αν μας πεις και τι είναι το project, ίσως βοηθήσει. Όπως και να χει, φρόντισε να ταιριάζει

5. Είναι επιρεασμένο από τις άλλες σου κλίσεις και αυτό είναι καλό, διότι μοιάζεις να αποκτάς ταυτότητα.

6. Πρόχειρα και απλοϊκά ρίξε μιά ματιά σε αυτό: http://www.tannersite.com/rules-of-logo-design/ και κάνε ένα search στο internet για logo design rules etc Θα έχεις πολλά αποτελέσματα του στυλ '11 Golden Rules for Logo Design' που σου δώσουν μια γενική ιδέα και κατεύθυνση.

7. Γράψε μας και κάνε ότι σ' αρέσει!

Καλό βράδυ!

P.S. Συγχαρητήρια για τις κοινωνικές πρωτοβουλίες σου! Είσαι μικρός, έχεις ήθος και πάθος! Όρμα μπροστά!
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό WoLfeN » 12.02.10, 11:13 am

Να προσθεσω σαν συνεχεια του 1 και 2 που εθεσε ο vpapadopoulos, οτι για αυτους τους λογους καλο ειναι να μη το πεθανεις στις σκιες γιατι στο μονοχρωμο θα φαινονται ολα 1.

Για το portfolio που το ειχα ξαναδει στο παρελθον, εχω να πω οτι ειναι απλα υπεροχο. Keep up :)
Άβαταρ μέλους
WoLfeN
Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 12.02.10, 11:37 am

reDesignedLife σίγουρα θέλει δουλειά ακόμα. Δεν το έχω δουλέψει πάνω από 3-4 ώρες.

vpapadopoulos σε ευχαριστώ για τα σχόλια περί portfolio. Στο site έχει μαζευτεί πολύ υλικό από παλιά, όπου σίγουρα δεν βοηθάει στην πλοήγηση. Θέλει μια εκκαθάριση και ίσως γενικό ανασχεδιασμό πριν μπουν καινούργια πράματα. Χρόνος δεν υπάρχει.

Έχεις δίκιο περί γούστου και λίγο έως πολύ κανόνες σαν αυτούς που μου έγραψες περίμενα να διαβάσω. Το link επίσης πολύ καλό και φαντάζομαι υπάρχουν κι άλλα για να ψάξω.

Το project είναι ένα animation που έχει ξεκινήσει εδώ και 2 χρόνια και το οποίο πρέπει να τελειώσει σε 2 εβδομάδες! :shock:
Για να πάρετε μια ιδέα της αισθητικής, δείτε τους δύο πρωταγωνιστές πλανήτες. Ο τίτλος αναφέρεται στον κόκκινο.
http://ch3.gr/net/wip/bluePlanet_08.0063.jpg
http://ch3.gr/net/wip/redPlanet_09.0100.jpg
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 12.02.10, 2:42 pm

διαφωνώ παιδιά, το logo erebus ταιριάζει πολύ με τη "γραμμή" του che. Συμφωνώ, να το ψάξει λίγο ακόμα αλλά όχι να φύγει απο αυτή τη λογική. Δείτε τα 2d του και θα καταλάβετε...
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 12.02.10, 2:49 pm

Ch3 έγραψε:Προσπαθώ να φτιάξω το λογότυπο για το project που τελειώνω αυτόν τον καιρό και μιας και δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με γραφιστική και γραμματοσειρές θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και πως μπορώ να το βελτιώσω.

Σε γενικές γραμμές τέτοιο χοντροκομμένο ύφος που θέλω να έχει, μιας που και το περιεχόμενο του project έχει αντίστοιχη αισθητική. Αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά, ιδίως στο R και B. Σίγουρα στο τέλος θα μειώσω το κενό ανάμεσά τους. Επίσης το χρώμα σε αυτό το στάδιο δεν παίζει ρόλο, μάλλον μονόχρωμο θα είναι, εάν και μου αρέσει το κόκκινο στα κενά.

Ευχαριστώ

Εικόνα

Γιώργο καλημέρα...

(γιατι δεν με ρώτησες όταν ήρθες απο το γραφείο? :P )

αν υποθέσουμε οτι τα κόκκινα σημεία είναι φώς τότε στο R όλα καλά...

στο Β όμως τα πράγματα γίνονται λίγο περίεργα....

γιατί να φωτίζονται διαφορετικά οι εσωτερικές πλευρές του B και γιατί να λείπει το φώς στο κάτω μέρος του B?

απλη μαθηματικοπυρινική φυσική... :lol:

αν δούν όλοι την δουλειά σου θα καταλάβουν οτι είναι απόλυτα ταιριαστό αυτο που πάς να δημιουργήσεις με τα custom fonts...

keep bicycling George... :wink:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 12.02.10, 3:04 pm

Για το B συμφωνώ ψηλέ.

Πιστεύω παντως, ότι δεν είναι ένα logo Εταιρίας ή τράπεζας, ώστε να είναι απαραίτητα και "κλινικώς ξεκάθαρο" και να εξυπηρετεί direct ενέργειες. Είναι ένα logo για ένα animation. Αυτό σε καμιά περίπτωση δε μειώνει τη σημασία του, αλλά προσωπικά με την πρώτη ματιά το διάβασα ξεκάθαρα. Η βαρύτητα του δε μ ενοχλεί... "έρεβος" είναι αυτό... :P Sorry, αλλα κυκλοφορούν πολύ πιο δυσνόητα και δυσδιάκριτα logos στην αγορά.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 12.02.10, 4:56 pm

Ισίδωρε χθες το βράδυ άρχισα να το περνάω από το χαρτί στο computer. Από την άλλη μέσα σε όλα αυτά που είπαμε χθες, δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό.
Έχεις δίκιο για τις τρύπες στο B και εμένα δεν μου κάθονται καλά, αν και το κόκκινο δεν το πήγαινα για εφέ φωτισμού.
Επίσης το keep cycling δεν μου λέει τίποτα για το project. Keep double clicking να μου πεις!
=]

Dark3go σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Έχω ήδη στο μυαλό μου ένα δύο ακόμα πράγματα που θέλω να δοκιμάσω.
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 25.02.10, 12:07 pm

Μετά από μερικές αλλαγές. Δυστυχώς δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψειρίσω.
7 και σήμερα!!!!

Εικόνα
*Το χρώμα του φόντου είναι τυχαίο μιας και θα μπει με μάσκα μέσα στο animation.
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 25.02.10, 2:05 pm

Δεν είναι πολύ ευανάγνωστο, αλλά έχει βελτιωθεί από την πρώτη προσπάθεια Γιώργο. Μου αρέσει το κόκκινο στα κενά πάντως..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 25.02.10, 2:39 pm

Χμμμ σα να έχεις δίκιο. Δεν νομίζω να διαβάζεται όταν με το καλό μπει σε κανένα YOUTUBE.

θα δοκιμάσω να μεγαλώσω λίγο τα κόκκινα κενά.
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 25.02.10, 3:37 pm

Το Β ειδικά δεν διαβάζεται, στην πρώτη εκδοχή είναι πιο "αναγνωρίσιμο".
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό derek » 25.02.10, 4:18 pm

Τα χαλασες λιγο με τη 2η προσπαθεια. Ειδικα το R και το U.
Εμενα μου αρεσε το πρωτο. Κρατα την 1η εκδοχη και διορθωσε λιγο καποιες λεπτομερειες στο αρχικο Β στο R και στο U.
Προταση μου--> διορθωσε στο Β τα κενα. Κανε την πανω τρυπα του Β οπως την κατω και δωσε τις μια μικρη κληση οπως εχει η αριστερη πλευρα του γραμματος.
Κανε και την τρυπα του R συμφωνα με την πανω τρυπα του Β.
Στο U παιξε με την κλιση του κενου συμφωνα ,ε την αριστερη πλευρα.

Καλη επιτυχια.
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό babiszacharias » 25.02.10, 5:09 pm

γεια σου "ch3" δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τα logos... αλλα θα σου πω και εγω την ταπεινη αποψη μου ...εμενα μου αρεσει ποιο πολυ το 1ο σχεδιο.. αν δοκιμαζες να βαλεις μια προοπτικη στο σχεδιο δινοντας του μια 3d υποσταση.. π.χ να χρησιμοποιησεις κοκινο χρωμα στο κατω μερος των γραματων ετσι ωστε να φαινοντε τα γραματα ελαφρως περιστραμμένα.. (εφοσον εξαρχης εχεις βαλει τα γραμματα να μοιαζουν με σχημα "πυραμιδας" δηλαδη με πλατια βαση..) επισης αν αλαξεις λιγο τις αναλογιες στις διαστασεις.. δηλαδη να κανεις λιγο ποιο πλατια την βαση απο οτι την εχεις ετσι ωστε να φαινεται οπως σου ειπα στον θεατη οτι κοιταζει τα γραμματα απο κατω..
Άβαταρ μέλους
babiszacharias
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων