Γερμανικό FOCUS με απαράδεχτο εξώφυλλο

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Γερμανικό FOCUS με απαράδεχτο εξώφυλλο

Δημοσίευσηαπό elias-design » 23.02.10, 12:36 pm

Εικόνα

Μπορεί να μας αξίζει σαν κράτος και αναφέρομαι στους πολιτικούς το οποιοδήποτε σχόλιο από άλλα κράτη.
Αλλά αυτό το εξώφυλλο είναι θράσος! :evil:
Δεν βρίσκω καν τον λόγο που έγινε κάτι τέτοιο.
Τι θέλει να πει;
Ότι εμείς οι Έλληνες κάνουμε κωλοδάχτυλο στους ευωπαίους ή κι Αφροδίτη της Μήλου μας κάνει κωλοδάχτυλο;
Μπορεί να είμαι και υπερβολικός αλλά αυτά είναι Ιερά έργα.

Μου αρέσει που φοβόμουν να κάνω την αφροδίτη πριν λίγους μήνες :|
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Re: Γερμανικό FOCUS με απαράδεχτο εξώφυλλο

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.02.10, 12:56 pm

Το μήνυμα της εικόνας ειναι πολιτικα ΕΥΣΤΟΧΟΤΑΤΟ.

Αν μελετήσεις τι συμβαινει με τα οικονομικά κ με το παρασκήνιο πίσω απο αυτά, ακριβώς ετσι είναι..Η βλαχοπονηριά μας σε όλο το μεγαλείο. Νοθεία για την εισαγωγη στην ΟΝΕ, "φαγωμα" των χρημάτων, αποδυνάμωση του νομίσματος με πολιτικό και οικονομικό κόστος για όλη την ευρωζώνη, που έχει φέρει την ευρώπη σε αδιέξοδο.

Εμεις απλα "καμαρώνουμε" κ σαν κακομαθημένα παλιοπαιδα περιμενουμε να μας συγχωρεσουν κ να μας βοηθησουν γιατι αλλιως θα καουν κ αυτοι εξαιτίας μας.

Δεν ειναι δυνατόν αγαπητε Ηλία να υπαρχει τοοοοοσος πλουτος σε μεμονομένα άτομα στην Ελλάδα. Δεν είναι δυνατον η Ελλάδα πχ να αποροφάει το 42% των μεταχειρισμένων BMW της Γερμανίας. Μπορείς να αντιληφθείς το πόσο νεόπλουτοι πεινάλες γίναμε;

Για αυτο εχουμε το χάλι που εχουμε. Οι πολιτικες στρατηγικες δώσανε αναξέλεγκτα λεφτά στον Έλληνα, αυτός τα εφαγε απο εδω κ εκει κ τωρα απαιτει. Οπως πάντα απαιτει. Ο αγρότης απαιτει (γιατι εμαθε να τρωει τα λεφτα των επιδοτησεων). Τωρα που δεν εχει επιδοτησεις χαλιεται γιατι αντι να χτιζει υποδομες, αγόραζε μεταχειρισμενες BMW απο Γερμανια, για να ειναι ο σουπερ μαγκας στο χωριο, κ ελεγε κ "ας ρίξει μια χιονοστιβαδα να καταστραφει η παραγωγη να παρω αποζημειωση".

Οι περισσότεροι ετσι σκεφτονται.

Αρα το δαχτυλο στο άγαλμα είναι το λιγότερο..
Εμεις τους σακατεύουμε μια ολόκληρη οικονομία. Θα δάνιζες σε κάποιον σπάταλο; Σε κάποιον που λέει ψέματα; Σε καποιον που μόνο απαιτει κ υποσχεται χωρις να κάνει πράξη τίποτε απο όσα λεει; Αυτη είναι η εικόνα μας.

και αν δεν υπήρχαν οικονομικα κ πολιτικα συμφέροντα εναντίον της Δύσης κ Ανατολής, να είσαι σιγουρος οτι θα είμασταν χειρότεα απο την Aίτη..
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.02.10, 1:01 pm

Το εξώφυλλο δεν έχει σκοπο να προσβάλει την Αφροδίτη, ουτε την κλασσική εποχη.

Καθαρά πολιτικό μήνυμα έχει κ το αποδίδει πολύ εύστοχα.
Εμένα μου περναέι το μήνυμα "τι υπεροχα (οπως το αγαλμα), τι όμορφα (οπως το άγαλμα) τι Ελληνικα (οπως το άγαλμα) σας την φέραμε! Αν θέλετε μην βοηθάτε να δουμε τι θα γίνει.. Οπότε, καθίστε στο ελληνικό, υπέροχο, μοναδικό , κλασσικό δαχτυλο"..
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 23.02.10, 1:39 pm

Καλησπέρα,

Ένα έχω να δηλώσω (μιας και είμαστε και στο visual communication designers' club ).
Ενώ το photoshop στο άγαλμα είναι άριστο, όταν ήρθε η ώρα να τα δέσουνε όλα μαζί στο εξώφυλλο τα κάνανε μούτι...
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 23.02.10, 1:55 pm

liagasg έγραψε:Το μήνυμα της εικόνας ειναι πολιτικα ΕΥΣΤΟΧΟΤΑΤΟ.

Αν μελετήσεις τι συμβαινει με τα οικονομικά κ με το παρασκήνιο πίσω απο αυτά, ακριβώς ετσι είναι..Η βλαχοπονηριά μας σε όλο το μεγαλείο. Νοθεία για την εισαγωγη στην ΟΝΕ, "φαγωμα" των χρημάτων, αποδυνάμωση του νομίσματος με πολιτικό και οικονομικό κόστος για όλη την ευρωζώνη, που έχει φέρει την ευρώπη σε αδιέξοδο.

Εμεις απλα "καμαρώνουμε" κ σαν κακομαθημένα παλιοπαιδα περιμενουμε να μας συγχωρεσουν κ να μας βοηθησουν γιατι αλλιως θα καουν κ αυτοι εξαιτίας μας.

Δεν ειναι δυνατόν αγαπητε Ηλία να υπαρχει τοοοοοσος πλουτος σε μεμονομένα άτομα στην Ελλάδα. Δεν είναι δυνατον η Ελλάδα πχ να αποροφάει το 42% των μεταχειρισμένων BMW της Γερμανίας. Μπορείς να αντιληφθείς το πόσο νεόπλουτοι πεινάλες γίναμε;

Για αυτο εχουμε το χάλι που εχουμε. Οι πολιτικες στρατηγικες δώσανε αναξέλεγκτα λεφτά στον Έλληνα, αυτός τα εφαγε απο εδω κ εκει κ τωρα απαιτει. Οπως πάντα απαιτει. Ο αγρότης απαιτει (γιατι εμαθε να τρωει τα λεφτα των επιδοτησεων). Τωρα που δεν εχει επιδοτησεις χαλιεται γιατι αντι να χτιζει υποδομες, αγόραζε μεταχειρισμενες BMW απο Γερμανια, για να ειναι ο σουπερ μαγκας στο χωριο, κ ελεγε κ "ας ρίξει μια χιονοστιβαδα να καταστραφει η παραγωγη να παρω αποζημειωση".

Οι περισσότεροι ετσι σκεφτονται.

Αρα το δαχτυλο στο άγαλμα είναι το λιγότερο..
Εμεις τους σακατεύουμε μια ολόκληρη οικονομία. Θα δάνιζες σε κάποιον σπάταλο; Σε κάποιον που λέει ψέματα; Σε καποιον που μόνο απαιτει κ υποσχεται χωρις να κάνει πράξη τίποτε απο όσα λεει; Αυτη είναι η εικόνα μας.

και αν δεν υπήρχαν οικονομικα κ πολιτικα συμφέροντα εναντίον της Δύσης κ Ανατολής, να είσαι σιγουρος οτι θα είμασταν χειρότεα απο την Aίτη..

Ναι έχεις δίκιο!
Οκ κατάλαβα το σκεπτικό της εικόνας και όπως είπα ίσως να αξίζει στην Ελληνική πολιτική ένας κάποιος χλευασμός αλλά συνεχίζω να πιστεύω πως δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούν ένα από τα σημαντικότερα δείγματα του Ελληνικού πολιτισμού.

Αν κάποιος Έλληνας το έκανε αυτό για ένα περιοδικό ξέρεις τι θα γινόταν;;
Το αντιλαμβάνεσαι;;
Δίνουμε άφεση αμαρτιών στην οποιαδήποτε χώρα κάνει κάτι τέτοιο;; :think
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.02.10, 2:06 pm

Δεν υπάρχει αμαρτια Ηλια. Εσυ το βλέπεις ως αμαρτία.
Σκέψου λίγο πιο ανοιχτά, πιο χιουμοριστικά.
Tην Μόνα Λιζα σε πόσες παραλλαγές την εχεις δει; Διαμαρτύρεται κανείς;

Σκέψου πρωτα τη μήνυμα θέλει να περάσει κ μετα, με ποιον τρόπο το περναεί. Μέσα απο ποιο αντικείμενο. Μη το βλέπεις "ααααα μας πηρανε το αγαλμα κ μας προσβαλλουν".

Μεσα στη χωρα μας εμεις οι ιδιοι κανουμε χειροτερα. Μεχρι σημαιες καιγονται (οι οποιες αποτελουν εθνικό συμβολο κ καθε παραποιηση κλπ ειναι ποινικο αδικημα) κ δεν τιμωρειται κανεις..

Δεν μας φταίνε οι ξένοι. Το γεγονος οτι χρησιμοποιούν κατι δικό μας (το άγαλμα), δίνει αλλη "διασταση".

Πρεπει ΚΑΠΟΤΕ να αποβάλλουμε το αξίωμα "οτι δικο μας αγγιζει καποιος είναι αμαρτια".
Ας παψουμε να φερόμαστε σαν απαρχαιωμενες θεούσες.. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 23.02.10, 2:15 pm

liagasg έγραψε:Δεν υπάρχει αμαρτια Ηλια. Εσυ το βλέπεις ως αμαρτία.
Σκέψου λίγο πιο ανοιχτά, πιο χιουμοριστικά.
Tην Μόνα Λιζα σε πόσες παραλλαγές την εχεις δει; Διαμαρτύρεται κανείς;

Σκέψου πρωτα τη μήνυμα θέλει να περάσει κ μετα, με ποιον τρόπο το περναεί. Μέσα απο ποιο αντικείμενο. Μη το βλέπεις "ααααα μας πηρανε το αγαλμα κ μας προσβαλλουν".

Μεσα στη χωρα μας εμεις οι ιδιοι κανουμε χειροτερα. Μεχρι σημαιες καιγονται (οι οποιες αποτελουν εθνικό συμβολο κ καθε παραποιηση κλπ ειναι ποινικο αδικημα) κ δεν τιμωρειται κανεις..

Δεν μας φταίνε οι ξένοι. Το γεγονος οτι χρησιμοποιούν κατι δικό μας (το άγαλμα), δίνει αλλη "διασταση".

Πρεπει ΚΑΠΟΤΕ να αποβάλλουμε το αξίωμα "οτι δικο μας αγγιζει καποιος είναι αμαρτια".
Ας παψουμε να φερόμαστε σαν απαρχαιωμενες θεούσες.. :mrgreen:

Ε καλά κοίτα, όπως σου είπα έχεις δίκιο.
Αλλά επαναλαμβάνω πως αν κάποιος Έλληνας το έκανε αυτό ξέρεις τι θα γινόταν σε αυτό το φόρουμ;;; Είμαι βέβαιος πως θα γινόταν χαμός!!! :|
Κάτι παρόμιο με τη διαφήμηση της vodafon με την επανάσταση! Αλλά βέβαια εκείνη την έκαναν Έλληνες, όχι Γερμανοί.
Παρόλα αυτά καταλαβαίνω πως ήθελαν να δώσουν έμφαση στο ότι το πρόβλημα είναι καθαρά ελληνικό και έκαναν ίσως τη πιο σωστή επιλογή.
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.02.10, 2:20 pm

Αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία κ τρόπο σκέψης, δεν μας βλέπω καλα ως λαο..

Ας μην προδικάζουμε τα πραγματα. ( το λεω επειδη είπες "αν το εκανε αυτο ενας έλληνας θα βλέπαμε τι θα γινοτανε") Προσωπικα δεν ξέρω τι θα γινότανε.

Πρεπει (ως λαός) να αποβάλλουμε πολλά πράγματα, κ να δούμε την αλήθεια με ανοιχτα τα μάτια. Να πάψουμε να ζούμε στο δικό μας υπέροχο κόσμο. Για να γίνει κατι τέτοιο θέλει δουλειά πολύ.

Σκέψου κάτι πολυ απλο :
Για τον ελληνικό εμφύλιο πόλεμο, ποιος τολμάει να μίλησει; ΚΑΝΕΙΣ..
Όταν λοιπον αρχίσουμε να μιλάμε για πράγματα που μας πονέσανε, ισως να κάνουμε την αρχη κ "ξεκολλησουμε" το μυαλό μας κ δουμε κ τις αληθειες γύρω μας.
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 23.02.10, 2:35 pm

:| Δεν το πιασα!
Επειδή μιλάμε επι προσωπικού ως καλλιτέχνης(αν κάποιος με θεωρεί δηλαδή) κάνω παράτολμα πράγματα.
Και με εθνικά σύμβολα άλλων χωρών και με με δικά μας.
Που είμαι σίγουρος πως σε κάποιους δεν αρέσουν. Θα σου πως ένα παράδειγμα. πρίν χρόνια είχα κάνει μια κοπέλα να κρατάει τριφερά την ελληνική σημαία.

http://chatgr.deviantart.com/gallery/#Girls-of-the-world

Μέχρι και απειλές δέχτηκα από κάτι στενόμυαλους(Έλληνες).
Φυσικά δεν άλλαξα κάτι στο σχέδιο.

Πιστευω πως έχω κάνει "χειρότερα" σε άλλες χώρες όπως την Αμερική την Αυστραλία αλλά εκεί είναι άλλης νοοτροπίας. Στην Αμερική ,Αγγλία μέχρι και παπούτσια έχουν βγάλει με την σημαία τους. Που αν θες και τη γνώμη μου είναι πολύ ωραίο!

Οπότε είμαι υπέρ αυτού του τρόπου έκφρασης.
Δεν με ενόχλησε που έβαλαν το άγαλμα με ενόχλησε που κάνει τη κίνηση με το δάχτυλο. Και το χειρότερο ότι μπήκε σε εξώφυλλου τέτοιου περιοδικού. Αν ήταν απλά για fun δεν υπάρχει θέμα.
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.02.10, 2:44 pm

ξερεις οτι υπάρχουν λεπτες ισορροπιες σε ορισμενα ευαισθητα πράγματα.
Γι αυτο σου έφερα για παραδειγμα τον ελληνικό εμφύλιο πολεμο.
Αν γίνει κουβεντα για κατι τετοιο, το πιο πιθανο είναι να "ξαναγινει" εμφύλιος! (λεμε..)
Θα διχαστούν οι γνώμες.

Αλλο εμπορευματοποιηση εθνικων συμβόλων, αλλο προπαγάνδα (πες μου μια αμερικάνικη ταινια στην οποία έστω κ φευγαλέα καπου στο πλανο ΔΕΝ θα υπάρχει η σημαια τους να ανεμιζει..Σε όλες υπάρχει.)

Στην παιδεία του κάθε λαού και πολιτισμού ειναι να χειριστει τετοια πράγματα. Στην Ελλάδα δεν καταλαβαίνουμε τα βασικά πράγματα, θα καταλάβουμε το πιο "φευγάτα";

Εδω, ακόμη το παπαδαριό κάνει κουμάντο. Πιο δυνατη απο την εξουσία του κράτους είναι η εξουσία της εκκλησιας..
Κ εσύ κ εγω μιλάμε για design; Μπορεί να μας κάψουν σαν αιρετικους!!
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 23.02.10, 2:49 pm

Α καλά ας μη πούμε για την εκκλησία διότι ότι και να πούμε ότι και να γραψουμε θα είναι λίγο! Και δεν θα έχει και νόημα μιας και είναι "κολλημένοι"! :wall
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 23.02.10, 3:25 pm

Χαλαρώστε παίδες!

Βάλτε λιγο χιουμορ στη ζωή σας. Δυστυχώς, οι Ελληνες δεν εχουμε καθολου...
Μια χαρα και ευστοχόστατο το βρισκω κι εγω το εξώφυλλο.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 23.02.10, 3:45 pm

καλό καλό είναι!
τέτοια και χειρότερα θέλουμε μπας και ξυπνήσουμε.

Αν και δυστυχώς πολλοί το βλέπουν και πεισμώνουν περισσότερο στο ότι ήμαστε Έλληνες και κάνουμε ότι γουστάρουμε. Γαμ@$%με την χώρα μας, ας γαμ#%^@με και την Ευρώπη τώρα και στα @@ μας όλα.
Γεώργιος Χερουβείμ | ch3.gr - blog.ch3.gr
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 23.02.10, 3:47 pm

Ίσως είναι λίγο άσχετη η παρατήρησή μου αλλά αν προσέξετε πχ στους υπότιτλους σε ταινίες / σειρές δεν γίνεται απλώς μετάφραση αλλά μια μίνι λογοκρισία. πχ μια φράση όπως "fuck you assh0le" στους υπίτιτλους γίνεται "άντε παράτα μας βλακάκο" κλπ κλπ :P

Λεπτομέρεια ίσως αλλά είναι ενδεικτική μιας επικρατούσας νοοτροπίας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 23.02.10, 4:46 pm

^BOOMBOOM έγραψε:Ίσως είναι λίγο άσχετη η παρατήρησή μου αλλά αν προσέξετε πχ στους υπότιτλους σε ταινίες / σειρές δεν γίνεται απλώς μετάφραση αλλά μια μίνι λογοκρισία. πχ μια φράση όπως "fuck you assh0le" στους υπίτιτλους γίνεται "άντε παράτα μας βλακάκο" κλπ κλπ :P

E Kαλά ναι αλλά ας δούμε και προς τα έξω. Προτιμώ υπότιτλους παρά μεταγλωτισμένα όπως κανει η Γερμανία και (αγαπημένη μου)Γαλλία που όλα είναι μεταγλωτισμένα!(άσχετο)
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.02.10, 6:41 pm

H Γαλλία απο όσο ξέρω απαγορεύει τη χρήση αλλης γλώσσας πλην της Γαλλικής σε ολα τα μέσα (έντυπο, ραδιόφωνο, ΤV κλπ), για να μην "χαλάσει" την γλώσσα της.
Πολιτισμικά, καλά κανει. Σε αντίθεση με εμας που έχουμε "σφάξει" τα ελληνικά που ξέρουμε. Τα μισά posts (στα ελληνικά δημοσιεύσεις)απο εδω μέσα, ανορθόγραφα είναι. Ενα μικρό παράδειγμα..
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 23.02.10, 9:51 pm

συμφωνώ με liagasg

όσο για το αν το έκανε Έλληνας, πάω στοίχημα ότι θα το παίρναμε μα άλλο νόημα και θα γινόταν ανάρπαστο μπλουζάκι, με λεζάντα "σας την φέραμε κουτόφραγκοι", σίγουρα πράγματα.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 23.02.10, 9:53 pm

^BOOMBOOM έγραψε:Ίσως είναι λίγο άσχετη η παρατήρησή μου αλλά αν προσέξετε πχ στους υπότιτλους σε ταινίες / σειρές δεν γίνεται απλώς μετάφραση αλλά μια μίνι λογοκρισία. πχ μια φράση όπως "fuck you assh0le" στους υπίτιτλους γίνεται "άντε παράτα μας βλακάκο" κλπ κλπ :P

Οποια ταινια προβαλεται σε καποιο καναλι εχει 80% χαλια υποτιτλους λογω και της λογοκρισιας βεβαια αλλα και της ανικανοτητας αυτων που φτιαχνουν τους υποτιτλους! Οι καλυτεροι υποτιτλοι ειναι οι free στο internet που ειναι καθαρη μεταφραση και που σε πολλα σημεια εξηγουν καποια τοπωνυμια κτλ. (Ενα μπραβο σε ολους τους υποτιτλιστες! 8) )

Τωρα για το εξωφυλλο εγω δεν θιχτηκα καθολου! Ισως θα πρεπει να αναρωτηθουμε αν ολα αυτα τα δημιουργηματα που για τα οποια οι Ελληνες αισθανονται μεγαλη περηφανεια ειναι δικα μας? Συνεχεια οι "Ελληναρες" κλαιγονται για την ιστορια και τον πολιτισμο των ΑΡΧΑΙΩΝ Ελληνων και πως ολοι πρεπει να μας σεβονται... Μηπως ειναι καιρος να κανουμε και μεις κατι αξιολογο και να αφησουμε τους αρχαιους! Δε λεω, ειναι χρεος μας να προστατεψουμε ολη αυτην την κληρονομια, αλλα ειναι και χρεος μας να δωσουμε μια ΝΕΑ κληρονομια στους μεταγενεστερους... :whistle

Παντως πολυ ευστοχο το εξωφυλλο :D
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 23.02.10, 9:59 pm

Quant έγραψε:

Οποια ταινια προβαλεται σε καποιο καναλι εχει 80% χαλια υποτιτλους λογω και της λογοκρισιας βεβαια αλλα και της ανικανοτητας αυτων που φτιαχνουν τους υποτιτλους! Οι καλυτεροι υποτιτλοι ειναι οι free στο internet που ειναι καθαρη μεταφραση και που σε πολλα σημεια εξηγουν καποια τοπωνυμια κτλ. (Ενα μπραβο σε ολους τους υποτιτλιστες! 8) )

Τωρα για το εξωφυλλο εγω δεν θιχτηκα καθολου! Ισως θα πρεπει να αναρωτηθουμε αν ολα αυτα τα δημιουργηματα που για τα οποια οι Ελληνες αισθανονται μεγαλη περηφανεια ειναι δικα μας? Συνεχεια οι "Ελληναρες" κλαιγονται για την ιστορια και τον πολιτισμο των ΑΡΧΑΙΩΝ Ελληνων και πως ολοι πρεπει να μας σεβονται... Μηπως ειναι καιρος να κανουμε και μεις κατι αξιολογο και να αφησουμε τους αρχαιους! Δε λεω, ειναι χρεος μας να προστατεψουμε ολη αυτην την κληρονομια, αλλα ειναι και χρεος μας να δωσουμε μια ΝΕΑ κληρονομια στους μεταγενεστερους... :whistle

Κοιταξε φιλε μου για αυτο που λες για τους υποτιτλους σιγουρα εχεις μεγαλο δικιο απλα σκεψου πως οι επαγγελματιες υποτιτλιστες εχουν και... καποιους περιορισμους στο λεξιλογιο που χησιμοποιουν, τους οποιους δεν εχουν αυτοι που φτιαχνουν και ανεβαζουν για δωρεαν κατεβασμα.
Πιστευω πως το εξωφυλλο περναει ενα μηνυμα που επρεπε να περασει να μας ανοιξει τα ματια σαν χωρα αλλα ειμαι σιγουρος πως ηταν λαθος η επιλογη της συκγεκριμενης εικονας του υπεροχου αυτου αγαλματος. Ειναι κριμα μερικες φορες.
(στις ειδησεις θα γινει χαμος σημερα και αυριο απο οσο καταλαβα!)
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 23.02.10, 10:09 pm

kostas_sk8 έγραψε:
Quant έγραψε:

Κοιταξε φιλε μου για αυτο που λες για τους υποτιτλους σιγουρα εχεις μεγαλο δικιο απλα σκεψου πως οι επαγγελματιες υποτιτλιστες εχουν και... καποιους περιορισμους στο λεξιλογιο που χησιμοποιουν, τους οποιους δεν εχουν αυτοι που φτιαχνουν και ανεβαζουν για δωρεαν κατεβασμα.
Πιστευω πως το εξωφυλλο περναει ενα μηνυμα που επρεπε να περασει να μας ανοιξει τα ματια σαν χωρα αλλα ειμαι σιγουρος πως ηταν λαθος η επιλογη της συκγεκριμενης εικονας του υπεροχου αυτου αγαλματος. Ειναι κριμα μερικες φορες.
(στις ειδησεις θα γινει χαμος σημερα και αυριο απο οσο καταλαβα!)

Πολλα πραγματα ειναι κριμα να καταντουν σε τετοιο επιπεδο αλλα στο βωμο του κερδους και της εμπορευματοποιησης των παντων ειναι απολυτως "λογικα"...

Ο χαμος στα καναλια εχει αρχισει απο το μεσημερι απο οτι ειδα μια στιγμη, μονο απο αυτο ποση διαφημιση θα γινει για το Focus, εστω και αρνητικη... :whistle
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων