Λογότυπο και δικαιώματα (άλλο θέμα αυτό)

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Λογότυπο και δικαιώματα (άλλο θέμα αυτό)

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 17.03.10, 10:57 pm

Έχω μια απορία, έστω ένα λογότυπο, το αντιγράφω και θέλω να το ανεβάσω εδώ να το μοιραστώ με όποιον συνάδελφο τύχει να το χρειαστεί. Μπορώ; Με εμποδίζει κάτι;

Για παράδειγμα στην δουλειά που ήμουν αναγκάστηκα να αντιγράψω το λογότυπο των simple burgers γιατί δεν το είχα σε γραμμικό και ήθελε ο πελάτης να βγει σε 1Χ1μ.

Θέλω εγώ τώρα, να παρέχω την διευκόλυνση σε εσάς και στον κάθε ένα, ανεβάζοντας το λογότυπο σε γραμμική μορφή, προς κατέβασμα. Υπάρχει κάποιο νομικό κόλλημα;
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Re: Λογότυπο και δικαιόματα (άλλο θέμα αυτό)

Δημοσίευσηαπό b-positive » 18.03.10, 1:52 am

Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα, δεν μπορεί κανείς μας να "αντιγράφει" λογότυπα έτσι απλά. Είναι πνευματική ιδιοκτησία ενός συναδέλφου που σχεδίασε αρχικά το σήμα. Μπορεί να το έκανες ίδιο, δεν έχει σημασία, δεν είναι η δουλεία σου.
Ο πελάτης πρέπει να έχει το ανυσματικό αρχείο, και εαν δεν το έχει να το ζητήσει από τον συνάδελφο που του το σχεδιάσε.

Ας αποκτήσουμε δεοντολογιά> http://gda.gr/content/%CE%B5%CE%BD%CF%8 ... 2-icograda
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 18.03.10, 1:05 pm

Ναι σαφώς, δεν λέω να το ανεβάσω ως δικό μου, απλά στην περίπτωση μου για παράδειγμα, τα simple burgers ήταν πελάτης του πελάτη, που τους πωλούσε το λογισμικό και ήθελε στο εκθεσιακό περίπτερο του να έχει και τα λογότυπα των πελατών του κάπου.

Και αφού ο κύριος αυτός μου έστελνε 100χ100 πίξελ για εκτύπωση σε 1χ1μέτρο, και άκρη δεν έβγαζα μαζί του, το "ξεπατίκωσα".

Κάτι τέτοια συμβαίνουν συχνά σε όλους μας πιστεύω, για αυτό ρωτάω αν θα μπορούσε να διευκολύνω συναδέλφους σε ανάλογες περιπτώσεις, ανεβάζοντας το πχ σε ένα thread εδώ.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 18.03.10, 1:25 pm

nitro912gr έγραψε:Ναι σαφώς, δεν λέω να το ανεβάσω ως δικό μου, απλά στην περίπτωση μου για παράδειγμα, τα simple burgers ήταν πελάτης του πελάτη, που τους πωλούσε το λογισμικό και ήθελε στο εκθεσιακό περίπτερο του να έχει και τα λογότυπα των πελατών του κάπου.

Και αφού ο κύριος αυτός μου έστελνε 100χ100 πίξελ για εκτύπωση σε 1χ1μέτρο, και άκρη δεν έβγαζα μαζί του, το "ξεπατίκωσα".

Κάτι τέτοια συμβαίνουν συχνά σε όλους μας πιστεύω, για αυτό ρωτάω αν θα μπορούσε να διευκολύνω συναδέλφους σε ανάλογες περιπτώσεις, ανεβάζοντας το πχ σε ένα thread εδώ.

εάν σου έλεγε να πλαστογραφήσεις ένα τιμολόγιο ο πελάτης θα το έκανες;
Ξέρεις τι πάει να πεί παράνομο ή όχι; Επιδεί το κάνουν όλοι είναι σωστό;
Η δουλέια μου και η δουλεία σου είναι, εάν δεν τι κάνουμε καλά θα τα βρούμε μπρόστα μας και μετά θα μας φταίει το κράτος και οι κακοι εργοδότες.

Όπως σε όλους τους κλάδους υπάρχουν και σε εμάς κανόνες, απλά εμείς δεν είμαστε επαγγελματικός κλάδος, είμαστε κάτι απροσδιόριστο...
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 18.03.10, 1:52 pm

ως υπάλληλος δεν είδα να έχω άλλη λύση, και ούτε τον χρόνο να ψάχνω ποιος έκανε το λογότυπο του simple burgers, για να του το ζητήσω.

Δηλαδή τι θα έκανες εσύ; Θα έλεγες στο αφεντικό, δε μπορώ να το κάνω δεν είναι σωστό;

Εγώ το είπα με την λογική που ανεβάζουν όλα αυτά τα λογότυπα στο brands of the world για παράδειγμα. Δεν έχουν κάποιο άμεσο κέρδος από αυτά, αλλά είναι πολύ καλό βοήθημα.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 18.03.10, 2:20 pm

nitro912gr έγραψε:ως υπάλληλος δεν είδα να έχω άλλη λύση, και ούτε τον χρόνο να ψάχνω ποιος έκανε το λογότυπο του simple burgers, για να του το ζητήσω.

Δηλαδή τι θα έκανες εσύ; Θα έλεγες στο αφεντικό, δε μπορώ να το κάνω δεν είναι σωστό;
...

Θα έλεγα πως για να ολοκληρωθεί η εργασία θέλω το σωστό ανυσματικό αρχείο, αυτό το αρχείο δεν κάνει, θα το βάλουμε έτσι όπως είναι και δεν θα διαβάζετε, όποτε δεν θα το βάλουμε καθόλου.

Εαν ηθελες να κάνεις μια αφίσα μονόχρωμη και είχες 5 λογότυπα .jpg από τον web τι θα έκανες;
i) Θα ανέβαζες το κόστος, θα τύπωνες 4χρωμία ενώ ήθελες να βάλεις ένα pantone.

ii) Θα σπαταλούσες 1 8ωρο για να ξανασχεδίασεις τα λογότυπα και θα έστεινες την αφίσα σε χρόνο ντετε.

iii) Θα ζητούσες τα σωστά αρχεία (από αυτον που σου είπε θέλω να μπεί το τάδε logo), και θα έκανες την δουλεία σου χωρίς να σκέφτεσαι τα λογότυπα των άλλων.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 18.03.10, 2:37 pm

Θα ζητούσες τα σωστά αρχεία (από αυτον που σου είπε θέλω να μπεί το τάδε logo), και θα έκανες την δουλεία σου χωρίς να σκέφτεσαι τα λογότυπα των άλλων.

+1
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό mibetritis » 18.03.10, 2:44 pm

Και εκεί ακριβώς έρχεται το τρελλο αφεντικό και σου λέει την ατάκα:

"Μα πώς δεν μπορείς? Με τον προηγούμενο απο σένα δεν είχα τέτοια προβλήματα!"
:wall :wall :wall
Άβαταρ μέλους
mibetritis
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 18.03.10, 2:48 pm

b-positive έγραψε:
nitro912gr έγραψε:ως υπάλληλος δεν είδα να έχω άλλη λύση, και ούτε τον χρόνο να ψάχνω ποιος έκανε το λογότυπο του simple burgers, για να του το ζητήσω.

...

Θα έλεγα πως για να ολοκληρωθεί η εργασία θέλω το σωστό ανυσματικό αρχείο, αυτό το αρχείο δεν κάνει, θα το βάλουμε έτσι όπως είναι και δεν θα διαβάζετε, όποτε δεν θα το βάλουμε καθόλου.

Εαν ηθελες να κάνεις μια αφίσα μονόχρωμη και είχες 5 λογότυπα .jpg από τον web τι θα έκανες;
i) Θα ανέβαζες το κόστος, θα τύπωνες 4χρωμία ενώ ήθελες να βάλεις ένα pantone.

ii) Θα σπαταλούσες 1 8ωρο για να ξανασχεδίασεις τα λογότυπα και θα έστεινες την αφίσα σε χρόνο ντετε.

iii) Θα ζητούσες τα σωστά αρχεία (από αυτον που σου είπε θέλω να μπεί το τάδε logo), και θα έκανες την δουλεία σου χωρίς να σκέφτεσαι τα λογότυπα των άλλων.

Μια μεγαλη διαφημιστική θα εκανε το 1ο βάζοντας τους υπαλλήλους της να κανουνε το 2ο.

Ενας σπουδαστης με πολυ ελευθερο χρονο & ορεξη το 2ο. Υστερα θα ρωταγε σε forum αν εκανε καλα...

Ενας σωστός υπάλληλος ή free lancer θα εκανε το 3ο μεχρι να του πουν οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμα σε vectors, οποτε θα προχωρουσε στο 1ο, αλλα σε περιπτωση που την ειχε δωσει ηδη την προσφορά, αναγκαστικα θα εκανε το 2ο...

"Zito h 'Ellas" - Barack Obama

:mrgreen:
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 18.03.10, 6:00 pm

είχα ζητήσει τα σωστά αρχεία 3 φορές, και ο πελάτης μου έστελνε το ίδιο αρχείο gif 100x100pixel ο πελάτης επέμενε στο αφεντικό να μπει, εμένα με πίεζε το αφεντικό να το τυπώσουμε γιατί το περίπτερο έπρεπε να στηθεί στην έκθεση πριν ανοίξει, και κατέληξα στο 2, που αν το είχα κάνει από την αρχή θα είχα γλιτώσει πολλή περισσότερη ώρα από το να προσπαθώ να πείσω τον πελάτη ότι δεν είμαι ελέφαντας και ότι δεν κάνει το αρχείο που μου έδωσε.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό να βοηθήσω κάποιον συνάδελφο από να περάσει τα ίδια γλιτώνοντας τον από το να κάτσει να ξανά φτιάξει το λογότυπο...

Τόσα θέματα ανοίγουν κάθε βδομάδα που ζητάνε άλλοι συνάδελφοι αν το έχει κανείς σε διανυσματικό.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 18.03.10, 6:08 pm

Καλησπέρα,

Κακό δεν είναι αλλά παράνομο. Δυστυχώς και ευτυχώς έτσι είναι όπως τα έγραψαν. Να ζητάς από τον πελάτη αντίγραφο του αρχικού σε διανυσματική μορφή ή όπως αλλιώς είναι και το πρότυπο. Εάν δεν του δίνουν το σωστό πολλές φορές δεν φταίει εκείνος, οπότε για να μην χάνεις χρόνο, το δημιουργείς από την αρχή. Δυστυχώς έτσι είναι η φύση της δουλειάς αυτή.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 18.03.10, 6:23 pm

nitro912gr έγραψε:είχα ζητήσει τα σωστά αρχεία 3 φορές, και ο πελάτης μου έστελνε το ίδιο αρχείο gif 100x100pixel ο πελάτης επέμενε στο αφεντικό να μπει, εμένα με πίεζε το αφεντικό να το τυπώσουμε γιατί το περίπτερο έπρεπε να στηθεί στην έκθεση πριν ανοίξει, και κατέληξα στο 2, που αν το είχα κάνει από την αρχή θα είχα γλιτώσει πολλή περισσότερη ώρα από το να προσπαθώ να πείσω τον πελάτη ότι δεν είμαι ελέφαντας και ότι δεν κάνει το αρχείο που μου έδωσε.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό να βοηθήσω κάποιον συνάδελφο από να περάσει τα ίδια γλιτώνοντας τον από το να κάτσει να ξανά φτιάξει το λογότυπο...

Τόσα θέματα ανοίγουν κάθε βδομάδα που ζητάνε άλλοι συνάδελφοι αν το έχει κανείς σε διανυσματικό.

Εχεις δικιο παντως ρε φιλε Nitro. Εγω σε καταλαβαινω.

Στα forum ολα ωραια τα λεμε. Οταν ομως εχεις τον αλλον και σε πιεζει ολη την ωρα, υποχωρεις, γιατι εκεινη τη στιγμη βαζεις πιο πανω την ψυχικη σου ηρεμια.

Ειναι ενας διαρκης αγωνας εναντιον στο παραλογο. Εγω νομιζω ειμαι ισοπαλια...
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 19.03.10, 2:36 pm

Καλησπέρα,

Μέχρι αυτό το σημείο προσυπογράφω ό,τι έγραψε ο b-positive.
Τα έχουμε γράψει και παλιότερα εδώ: viewtopic.php?f=94&t=17996&p=200200#p200200

Φίλε nitro912gr, μη βγαίνεις και λες ότι αντέγραψες ένα logo και θες να το μοιράσεις στο Internet. Για να βάλουμε τα πράγματα σε ένα perspective πες μου τί θα γινόταν αν έκανες το ίδιο σε Αμερικάνικο forum?

Στο αφεντικό σου, δείξε στην οθόνη, με μεγέθυνση, πως θα είναι το 100χ100 pixels όταν τυπωθεί σε 1m x 1m.
- Αν του αρέσει χέ.. με
- Επίσης, ούτε αυτό θα το επέτρεπε η π.χ. Simply Burger - κακής ποιότητας προβολή του λογοτύπου - για να μην πω unauthorized

Και για να έχουμε καλό ρώτημα... γιατί δεν επικοινώνησατε απ' ευθείας με την Simply Burgers? Γιατί ο πελατάκος ήξερε την απάντησή τους... Και μη διανοηθεί κανένας να μου πει ότι η Simply Burgers δεν έχει το logo σε διανυσματική μορφή γιατί θα σας δαγκώσω!

mibetritis έγραψε:Και εκεί ακριβώς έρχεται το τρελλο αφεντικό και σου λέει την ατάκα:

Και του απαντάς εσύ: Και τώρα πού είναι ο προηγούμενος? Του πας τσιγάρα στη φυλακή? Αφού ήταν τόσο καλός γιατί τον έδιωξες? Ουστ!

panevan έγραψε:Εχεις δικιο παντως ρε φιλε Nitro. Εγω σε καταλαβαινω.

Στα forum ολα ωραια τα λεμε. Οταν ομως εχεις τον αλλον και σε πιεζει ολη την ωρα, υποχωρεις, γιατι εκεινη τη στιγμη βαζεις πιο πανω την ψυχικη σου ηρεμια.

Προ 2 εβδομάδων έριξα ΚΑΝΟΝΙΚΗ χυλόπιτα σε λογότυπο χορηγού θεατρικής παράστασης, λόγω απαράδεκτης ποιότητας. Γιατί καλά είναι να τα λέμε στα fora, αλλά ακόμα καλύτερα όταν τα κάνουμε στην πραγματική ζωή!

Ακολουθεί απόσπασμα της ζωής μου, που έχει επαναλήφθεί παραπάνω από μία φορές. Σκεφτείτε το!!!

Κύριε πελάτα! ...πως είναι δυνατόν μια εταιρία του δικού σας βεληνεκούς να μην έχει το λογότυπό της σε διανυσματική μορφή?! Πως είναι δυνατόν να επιτρέπετε την αλλοίωση της εταιρικής σας εικόνας, επιτρέποντας την αναπαραγωγή αυτού του αίσχους! Με ένα πολύ μικρό τίμημα θα μπορούσαμε να έχουμε μια αμοιβαίου οφέλους συνεργασία! Θα σας παραδώσουμε άμεσα το λογότυπό σας στη δέουσα μορφή, για σωστή χρήση από εσάς και τους συνεργάτες σας εις το διηνεκές! Think about it!

Και γίνεται! Αρκεί να συνειδητοποιήσουν ότι πραγματικά είναι προς όφελός τους!

Αυτά και καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.03.10, 5:16 pm

vpapadopoulos έγραψε:..........ικοινώνησατε απ' ευθείας με την Simply Burgers? Γιατί ο πελατάκος ήξερε την απάντησή τους... Και μη διανοηθεί κανένας να μου πει ότι η Simply Burgers δεν έχει το logo σε διανυσματική μορφή γιατί θα σας δαγκώσω!

mibetritis έγραψε:Και εκεί ακριβώς έρχεται το τρελλο αφεντικό και σου λέει την ατάκα:

Και του απαντάς εσύ: Και τώρα πού είναι ο προηγούμενος? Του πας τσιγάρα στη φυλακή? Α.......

Αυτά και καλή συνέχεια!

Φιλε, εχεις δικο σου γραφειο ή δουλευεις σε αλλον;
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό mibetritis » 20.03.10, 1:02 am

panevan έγραψε:
nitro912gr έγραψε:είχα ζητήσει τα σωστά αρχεία 3 φορές, και ο πελάτης μου έστελνε το ίδιο αρχείο gif 100x100pixel ο πελάτης επέμενε στο αφεντικό να μπει, εμένα με πίεζε το αφεντικό να το τυπώσουμε γιατί το περίπτερο έπρεπε να στηθεί στην έκθεση πριν ανοίξει, και κατέληξα στο 2, που αν το είχα κάνει από την αρχή θα είχα γλιτώσει πολλή περισσότερη ώρα από το να προσπαθώ να πείσω τον πελάτη ότι δεν είμαι ελέφαντας και ότι δεν κάνει το αρχείο που μου έδωσε.

Εχεις δικιο παντως ρε φιλε Nitro. Εγω σε καταλαβαινω.

+285 δισεκατομμύρια...

Τους εξηγείς οτι είναι χάλια και σου λένε "όχι καλο είναι. Απο το να μην το βάλουμε καθόλου...". Ε πόσο να ασχοληθείς. Κατανταει αηδία...
Άβαταρ μέλους
mibetritis
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 20.03.10, 3:28 am

panevan έγραψε:Φιλε, εχεις δικο σου γραφειο ή δουλευεις σε αλλον;

Καλησπέρα,

Ακολουθεί φανταστικός διάλογος...

Εγώ: Έχω δικό μου γραφείο.
Εσύ: Αααα! Έτσι εξηγείται! Αν δούλευες για άλλον δεν θα τα έλεγες αυτά. Δοκίμασε και τα λέμε!
Εγώ: Γι αυτό έχω δικό μου γραφείο. Για να γίνεται η δουλειά όσο το δυνατόν πιό σωστά μπλα μπλα μπλα...

... τέλος φανταστικού διαλόγου.

Καλά δεν τα πήγα?
Καλό βράδυ :-)
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mibetritis » 21.03.10, 3:19 pm

Δηλαδή τι μας προτείνεις? Να ανοίξουμε και εμείς δικό μας γραφείο για να γίνεται σωστά η δουλειά? Και ολοι αυτοί που δεν μπορούν? Είναι καταδικασμένοι να κάνουν λάθος τη δουλειά? Είναι αυτή λογική απάντηση? Μόνο έτσι θα πάει μπροστά ο κλάδος? με το να ανοίξουμε όλοι δικά μας γραφεία? δε νομίζω...
Άβαταρ μέλους
mibetritis
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 22.03.10, 10:20 am

vpapadopoulos έγραψε:
panevan έγραψε:Φιλε, εχεις δικο σου γραφειο ή δουλευεις σε αλλον;

Καλησπέρα,

Ακολουθεί φανταστικός διάλογος...

Εγώ: Έχω δικό μου γραφείο.
Εσύ: Αααα! Έτσι εξηγείται! Αν δούλευες για άλλον δεν θα τα έλεγες αυτά. Δοκίμασε και τα λέμε!
Εγώ: Γι αυτό έχω δικό μου γραφείο. Για να γίνεται η δουλειά όσο το δυνατόν πιό σωστά μπλα μπλα μπλα...

... τέλος φανταστικού διαλόγου.

Καλά δεν τα πήγα? Καλό βράδυ :-)

Βασικά, εχω ενα ξαδερφάκι που τωρα τελειωνει ΑΚΤΟ και ηθελα να σε ρωτησω αν χρειαζεσαι καποιον για δουλεια. Αλλα οταν ο ανθρωπος προτρέχει... 8)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 22.03.10, 12:06 pm

Πάιδες, όλες οι δικαιολογίες είναι σωστές, "είμαι υπάλληλος", 'πόσο να ασχοληθείς πια", "έτσι το θέλει, έτσι θα το πάρει"...κλπ

έχετε δίκιο λοιπόν,
παρακαλώ συνεχίστε να απαξίωνετε αυτά τα θέματα και να μην ακούτε κανένα πέρα από τον εαυτό σας. Σε αυτό τον κόσμο υπάρχετε μόνο εσείς και κανένας άλλος και σίγουρα εσέις ξερετε καλύτερα.
Α, μην προσβάλεστε, είπαμε έχετε δίκιο!
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 22.03.10, 12:53 pm

b-positive έγραψε: Πάιδες, όλες οι δικαιολογίες είναι σωστές, "είμαι υπάλληλος", 'πόσο να ασχοληθείς πια", "έτσι το θέλει, έτσι θα το πάρει"...κλπ

έχετε δίκιο λοιπόν,
παρακαλώ συνεχίστε να απαξίωνετε αυτά τα θέματα και να μην ακούτε κανένα πέρα από τον εαυτό σας. Σε αυτό τον κόσμο υπάρχετε μόνο εσείς και κανένας άλλος και σίγουρα εσέις ξερετε καλύτερα.
Α, μην προσβάλεστε, είπαμε έχετε δίκιο!

Μάλιστα... η ειρωνεία θα τα λύσει όλα...

Εδώ έχουμε ρεαλιστικά προβλήματα, και οι απαντήσεις είναι μη ρεαλιστικές ως ειρωνικές. ΟΚ ρε παιδιά, αφού το βλέπετε έτσι.

Εγώ να βοηθήσω ήθελα, γιατί σκέφτηκα το παράδειγμα του site brands of the world, αλλά είπαμε, σε αυτήν την χώρα, άμα θες να βοηθήσεις πραγματικά κάποιον άλλον, όλοι σε απαξιώνουν, λες και έκανες κανέναν έγκλημα, κλασσικά βέβαια, αυτοί που κάνουν τα εγκλήματα κάθονται αραχτοί στις βίλες τους.

ΟΚ ρε παιδιά, δεν χρειάζεται να πάμε μπροστά, ούτε σαν κλάδος, ούτε σαν χώρα, γιατί όπως και να το κάνουμε ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του, όπως φαίνεται και σε αυτό το θέμα.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων