Διαφορές προγραμμάτων

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Διαφορές προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό Mrt » 24.03.10, 8:11 pm

Γιατί να μάθω να δουλεύω director και όχι flash ? και την ίδια απορία είχα πριν καιρό για Corel με illustrator..? Και στο τέλος ποια προγράμματα πρέπει να ξέρει καλά ένας τεχνολόγος για να μπορεί να ανταπεξέλθει..?
Βλέπω μια σύγχυση στον χώρο με τα προγράμματα που υπάρχουν .
Τι προτείνετε?
Άβαταρ μέλους
Mrt
Member

Re: Διαφορές προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό spilios » 24.03.10, 9:15 pm

Καλησπέρα Mrt. Καλό είναι να τα ξέρεις όλα.
Επειδή αυτό είναι λίγο δύσκολο, διαλέγεις με τα δικά σου θέλω.

1. Τι βολεύει περισσότερο έσενα να δουλεύεις (π.χ. έμενα με βολεύει το illustrator σε σχέση με το CorelDraw)
2. Σίγουρα θα εξαρτηθεί από τους συνεργάτες σου (π.χ. εάν βολεύονται περισσότερο με ένα πρόγραμμα σε σχέση με κάποιο άλλο). *Τα τελευταία χρόνια το έχει λύσει το Pdf.
3. Σε τι περιβάλλον θα δουλεύεις (No Windows - No CorelDraw)
4. Πρέπει να μάθεις τουλάχιστον τα βασικά από ανταγωνιστικό πρόγραμμα (π.χ. Illustrator VS CorelDraw, Quark VS InDesign)
5. Μάθε να ξεχωρίζεις τα ανταγωνιστικά προγράμματα (π.χ. Το Photoshop δεν είναι ανταγωνιστικό του CorelDraw)
6. Τι εξειδίκευση έχεις (π.χ. εάν είμαι σελιδοποιός πρέπει να ξέρω καλύτερα InDesign ή Quark σε σχέση με photoshop και Illustratror)

*Προσπάθησα λίγο να τα σουλουπώσω γιατί ήταν πολύ γενικό το ερώτημά σου
MacPro 12-Core Intel Xeon - MacPro 6-Core Intel Xeon - MacBook Pro - nikon D800
Άβαταρ μέλους
spilios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 25.03.10, 12:52 am

Απλα Adobe.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 25.03.10, 12:54 am

Mrt έγραψε:Γιατί να μάθω να δουλεύω director και όχι flash ? και την ίδια απορία είχα πριν καιρό για Corel με illustrator..? Και στο τέλος ποια προγράμματα πρέπει να ξέρει καλά ένας τεχνολόγος για να μπορεί να ανταπεξέλθει..?
Τι προτείνετε?

Συμφωνώ σε όσα σου λέει ο spilios, και απλά συμπληρώνω οτι το director και το flash μπορεί να έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, αλλά το καθένα εξειδικεύεται σε εντελώς άλλο πράγμα... Το director είναι καθαρά για δημιουργία multimedia εφαρμογών, ενώ το flash αν και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον ίδιο σκοπό, δεν έχει τα κατάλληλα εργαλεία για να σου δώσει το αποτέλεσμα του director. Οπότε η σύγκριση που κάνεις νομίζω δεν έχει νόημα... :wink:

Χριστόφορε και τα δυο της Adobe είναι! Τι εννοείς?! :P
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Mrt » 25.03.10, 1:08 am

Tο Ερώτημα μου είναι απλό, σίγουρα οι συνεργάτες θα καθορίσουν σε εν τομέα τι προτιμούν, όμως πιστεύω ότι είναι και λίγο θέμα μονοπώλιο η adobe.! αν δεν κάνω λάθος, και δεν είναι και τόσο εύχρηστα προγράμματα δλδ ποιο εύκολα μαθαίνεις Corel από illustrator . Kαι βλέπω πολλά παρελκόμενα στον τομέα όπως μαθήματα πιστοποιητικά που πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχαν.
Όποτε ναι μεν θα τα μάθω αλλά μην προβάλουμε μονό adobe το κάνω και εγώ αυτό δλδ. Πιστεύω λοιπον ότι είναι και θέμα μάρκετινγκ.
Eίναι όπως η Mac- pc… ! Kaι τι θέλουμε μετά.
Άβαταρ μέλους
Mrt
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 25.03.10, 2:57 am

Mrt έγραψε:Tο Ερώτημα μου είναι απλό, σίγουρα οι συνεργάτες θα καθορίσουν σε εν τομέα τι προτιμούν, όμως πιστεύω ότι είναι και λίγο θέμα μονοπώλιο η adobe.! αν δεν κάνω λάθος, και δεν είναι και τόσο εύχρηστα προγράμματα δλδ ποιο εύκολα μαθαίνεις Corel από illustrator . Kαι βλέπω πολλά παρελκόμενα στον τομέα όπως μαθήματα πιστοποιητικά που πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχαν.
Όποτε ναι μεν θα τα μάθω αλλά μην προβάλουμε μονό adobe το κάνω και εγώ αυτό δλδ. Πιστεύω λοιπον ότι είναι και θέμα μάρκετινγκ.
Eίναι όπως η Mac- pc… ! Kaι τι θέλουμε μετά.

Καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς για την τσέπη μας) η Adobe είναι σχεδόν μονοπώλιο. Αυτό της δίνει τη δύναμη να θέτει κάποια standards στην αγορά. Βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο (είδες το άκυρο που έχει φάει τελευταία με το flash και που μεγάλες εταιρείες γύρισαν την πλάτη τους και δεν το υποστηρίζουν). Και δε πιστεύω πως πλέον είναι θέμα marketing. Η Adobe δεν έχει κανένα ισάξιο αντίπαλο στο χώρο. Η Corel παίζει μόνο σε μια πλατφόρμα καίγοντας έτσι τη γέφυρα σε πολύ μεγάλο αριθμό επαγγελματιών. Άσε που οι τελευταίες 3 εκδόσεις X3, X4, X5 έχουν μηδαμινές διαφορές η μια με την άλλη. Η Quark... ζει στον κόσμο τον δικό της... Αντί να φτιάξει ένα Quark που θα την ξαναβάλει στο παιχνίδι, πάει και δημιουργεί δίκτυο τυπογραφείων... Τρία πουλάκια κάθονται. Στα υπόλοιπα η Adobe δυστυχώς δεν έχει αντιπάλους του δικού της μεγέθους. Κάποτε υπήρχε η Macromedia που θα μπορούσε να την κοντράρει γερά την Adobe αλλά έκανε τραγικά λάθη και εξαγοράστηκε. Επομένως δεν προωθούμε εμείς την Adobe, απλά δεν υπάρχουν πολλές άλλες σοβαρές επαγγελματικές επιλογές...

Πάντως πιο δύσκολα τα προγράμματά της δεν είναι. Στο παράδειγμα που έδωσες δηλαδή, Corel - Illustrator δε θα έλεγα οτι κάποιο είναι πιο εύκολο. Απλά λειτουργούν με λίγο διαφορετική φιλοσοφία. Τίποτε άλλο.

* Άντε να δούμε μήπως και η πτώση που είχε φέτος στα κέρδη της (19%) την κάνει να ρίξει λίγο τις τιμές... :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 25.03.10, 1:04 pm

spyros_1 έγραψε:
Mrt έγραψε:Γιατί να μάθω να δουλεύω director και όχι flash ? και την ίδια απορία είχα πριν καιρό για Corel με illustrator..? Και στο τέλος ποια προγράμματα πρέπει να ξέρει καλά ένας τεχνολόγος για να μπορεί να ανταπεξέλθει..?
Τι προτείνετε?

Συμφωνώ σε όσα σου λέει ο spilios, και απλά συμπληρώνω οτι το director και το flash μπορεί να έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, αλλά το καθένα εξειδικεύεται σε εντελώς άλλο πράγμα... Το director είναι καθαρά για δημιουργία multimedia εφαρμογών, ενώ το flash αν και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον ίδιο σκοπό, δεν έχει τα κατάλληλα εργαλεία για να σου δώσει το αποτέλεσμα του director. Οπότε η σύγκριση που κάνεις νομίζω δεν έχει νόημα... :wink:

Χριστόφορε και τα δυο της Adobe είναι! Τι εννοείς?! :P

Ο Mrt ρωταει γενικοτερα για το προγραμματα και του λεω απλα να κοιταξει προς την Adobe, εχει ολοκληρωμενες λυσεις για καθε κλαδο που τον ενδιαφερει.Δεν θα μπω σε λεπτομεριες για συγκεκριμενα προγραμματα, εχουν ειπωθει πολλες φορες αυτα, θα πω μονο οτι ακομα και η συνοχη που εχουν μεταξυ τους και η ευκολη εξοικειωση που αποκτας πηγαινοντας απο το ενα προγραμμα στο αλλο την καθιστουν την καλυτερη και πιο ολοκληρωμενη επιλογη για εναν επαγελματια ή για μια ετερεια/ατελιε κτλ.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 25.03.10, 1:52 pm

Xristoforos έγραψε:Ο Mrt ρωταει γενικοτερα για το προγραμματα και του λεω απλα να κοιταξει προς την Adobe, εχει ολοκληρωμενες λυσεις για καθε κλαδο που τον ενδιαφερει.Δεν θα μπω σε λεπτομεριες για συγκεκριμενα προγραμματα, εχουν ειπωθει πολλες φορες αυτα, θα πω μονο οτι ακομα και η συνοχη που εχουν μεταξυ τους και η ευκολη εξοικειωση που αποκτας πηγαινοντας απο το ενα προγραμμα στο αλλο την καθιστουν την καλυτερη και πιο ολοκληρωμενη επιλογη για εναν επαγελματια ή για μια ετερεια/ατελιε κτλ.

Ναι συμφωνώ... Άλλωστε αυτό ανέφερα και πριν οτι είναι σχεδόν μονόδρομος η επιλογή... :)
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Mrt » 25.03.10, 4:02 pm

Οπότε αναγκαστίκα Adobe θέλουμε δεν θέλουμε..!
Άβαταρ μέλους
Mrt
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 25.03.10, 4:42 pm

Mrt έγραψε:Οπότε αναγκαστίκα Adobe θέλουμε δεν θέλουμε..!

Ποιός το λέει αυτό; Αν δε θέλουμε εναλλακτικές υπάρχουν. Και όχι μόνο εμπορικές, αλλά και αξιοπρεπείς open source. Αν εξαιρέσω το Acrobat, πραγματικά είναι βλακεία να πετάει κανένας τα ωραία του λεφτάκια στην Adobe, όταν μπορεί εξ ίσου καλά (και σε ορισμένες περιπτώσεις και πολύ καλύτερα) να βγάλει τη δουλειά του με εφαρμογές άλλων κατασκευαστών.
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό Μάριος Χαραλάμπους » 25.03.10, 6:27 pm

Mrt έγραψε:Οπότε αναγκαστίκα Adobe θέλουμε δεν θέλουμε..!

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν είναι καθόλου αναγκαίο αυτό. Ούτε και οι συνεργάτες σου θα σου ορίσουν πια προγράμματα να δουλεύεις.
Εδώ πρίν απο 10 χρόνια που τα windows στη γραφιστική ήταν μηδαμινά και δεν μας όρισε κανένας σε ποια προγράμματα και σε ποια πλατφόρμα να δουλεύουμε, τώρα θα το κάνουν;

Το πρόβλημα έχει λυθεί απο το acrobat στις ημέρες μας και πλέον τα προβλήματα συμβατότητας πήγαν περίπατο.

Πάντα εξαρτάται απο πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις για να αγοράσεις τον εξοπλισμό σου (υπολογιστή και προγράμματα)
Να είσαι σίγουρος πως ότι και να διαλέξεις εάν έχεις όρεξη και μεράκι, τίποτα δεν θα σε κρατήσει πίσω.

Ξεκίνησα πριν 10 χρόνια με συνδιασμό corel draw, photoshop & pagemaker σε περιβάλλον windows και δουλεύω μέχρι σήμερα με τα ίδια προγράμματα, με εξαίρεση το Pagemaker που εξελήχθηκε σε in design.

Δοκίμασε όλα τα προγράμματα και διάλεξε εκείνα που σε βολεύουν καλύτερα. Τι ίδιο υσχύει και για προγράμματα του διαδυκτίου.

Στη μοναδική περίπτωση που πρέπει να κάνεις πίσω είναι στις εφαρμογές που άρχισε να παρουσιάζει τα τελευταία χρόνια η microsoft και που έχουν να κάνουν με γραφικά... Είναι κανονικά γιάκς :wall :wall :wall και μπορεί να πάθεις μεγάλες ζημιές αν δεν ξέρεις τι κάνεις με αυτά.

Φιλικά Μάριος

Υ.Γ. ότι και να διαλέξεις για να μάθεις, μάθε το καλά και θα είσαι εντάξει
Άβαταρ μέλους
Μάριος Χαραλάμπους
Member

Δημοσίευσηαπό Mrt » 26.03.10, 1:16 pm

Μέχρι στιγμής ότι προγράμματα ξέρω τα έμαθα μονή μου αν εξαιρέσω μονό ότι πήγα για πιστοποίηση ecdl Photoshop και Dreamweaver.
Το Illustrator και το Corel το προσπαθώ μονή μου, γιατί φυσικά στην σχολή που είμαι κανείς δεν μας έδειξε ποτέ προγράμματα αλλά απατούν να ξέρουμε.!, το κακό είναι ότι προγράμματα που δεν είναι adobe δεν θα βρεις και εύκολα να σου μάθει κάποιος τα βασικά αν χιαστεί δεν είναι τόσο γνωστά οπότε για αυτό και το μονοπώλιο εν μέρει.
Άβαταρ μέλους
Mrt
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 26.03.10, 1:19 pm

Aς μη κρυβόμαστε πίσω απ το δαχτυλό μας. Αν ως "μαθητής" έκατσες σε "θρανίο" με pc, χρησιμοποιείς συνήθως pcάδικα προγράμματα ως πιο φιλικά προς τα windows. Oι ίδιοι που υπεραμύνονται των windows, φοράνε και μπλούζες corel. Δεν έχω δεί pcάκια να μαθε μακέτα στο Illustrator...

Όσοι μάθανε σε mac φοράνε μπλουζάκια Αdobe - Illustrator.

Tα υπόλοιπα προγράμματα είναι μονόδρομος και για τις 2 πλατφόρμες.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 26.03.10, 1:32 pm

Dark3go έγραψε:Aς μη κρυβόμαστε πίσω απ το δαχτυλό μας. Αν ως "μαθητής" έκατσες σε "θρανίο" με pc, χρησιμοποιείς συνήθως pcάδικα προγράμματα ως πιο φιλικά προς τα windows. Oι ίδιοι που υπεραμύνονται των windows, φοράνε και μπλούζες corel. Δεν έχω δεί pcάκια να μαθε μακέτα στο Illustrator...

Όσοι μάθανε σε mac φοράνε μπλουζάκια Αdobe - Illustrator.

Tα υπόλοιπα προγράμματα είναι μονόδρομος και για τις 2 πλατφόρμες.

Από πότε το Photoshop βγαίνει μόνο για Mac;
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 26.03.10, 1:35 pm

Mrt έγραψε:Μέχρι στιγμής ότι προγράμματα ξέρω τα έμαθα μονή μου αν εξαιρέσω μονό ότι πήγα για πιστοποίηση ecdl Photoshop και Dreamweaver.
Το Illustrator και το Corel το προσπαθώ μονή μου, γιατί φυσικά στην σχολή που είμαι κανείς δεν μας έδειξε ποτέ προγράμματα αλλά απατούν να ξέρουμε.!, το κακό είναι ότι προγράμματα που δεν είναι adobe δεν θα βρεις και εύκολα να σου μάθει κάποιος τα βασικά αν χιαστεί δεν είναι τόσο γνωστά οπότε για αυτό και το μονοπώλιο εν μέρει.

Απορώ ποια σχολή είναι αυτή που απαιτεί από τους σπουδαστές της να γνωρίζουν πράγματα που θα έπρεπε να διδάσκονται σε αυτήν, αλλά που η ίδια δε διδάσκει...
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό Mrt » 26.03.10, 2:00 pm

Αυτό που λες είναι σαν το θέμα, ζητάμε άτομα με προϋπηρεσία ότι αγγελία δουλειάς έχω βρει. Πως θα βρω την προϋπηρεσία αν ένας από όλους εσάς που απαιτείτε δεν κοιτάξετε ποιο λογικά το όλο θέμα.! έτσι και το θέμα εκπαίδευση πριν απαιτείς πρέπει να διδάξεις.!
Όσο για PC Mac είναι και λίγο θέμα τι πουλά ο καθένας το ίδιο αποτέλεσμα άλλο περιβάλλον οπότε..? όσους γνωρίζω με Mac πάντως έχουν λίγο το ψώνιο…
Άβαταρ μέλους
Mrt
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 26.03.10, 2:05 pm

Mrt έγραψε:...όσους γνωρίζω με Mac πάντως έχουν λίγο το ψώνιο…

Αυτό ξαναπές το!...
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 26.03.10, 4:08 pm

Αυτό λέω ρε Πάνε...η adobe είναι μονόδρομος, όχι το Mac, είτε σε win είτε σε Mac, Adobe photoshop δουλεύεις. Εγώ σπίτι έχω pc και στη δουλειά mac, photoshop και στα 2 δουλεύω..

Υπάρχει ανεξάρτητη "windoουική" εταιρία που πουλάει κάνα photoshop και δε το ξέρουμε?
:P

Btw, Str γιατί άλλαξες όνομα? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 26.03.10, 4:21 pm

Dark3go έγραψε:Αυτό λέω ρε Πάνε...η adobe είναι μονόδρομος, όχι το Mac, είτε σε win είτε σε Mac, Adobe photoshop δουλεύεις. Εγώ σπίτι έχω pc και στη δουλειά mac, photoshop και στα 2 δουλεύω..

Υπάρχει ανεξάρτητη "windoουική" εταιρία που πουλάει κάνα photoshop και δε το ξέρουμε?
:P

Btw, Str γιατί άλλαξες όνομα? :mrgreen:

Προσωπικά δουλεύω Photo-Paint. To Φωτομάγαζο έχω να το δουλέψω από την έκδοση 7. Έτσι κι αλλιώς τα εκατοντάδες φίλτρα στην ίδια φωτογραφία, δεν προσφέρουν τίποτε (πέρα από κάποιον αρχικό εντυπωσιασμό) και επιπλέον έχουν αρχίσει σιγά-σιγά να εγκαταλείπονται ως πρακτική.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 26.03.10, 4:26 pm

El Panos έγραψε:Προσωπικά δουλεύω Photo-Paint. To Φωτομάγαζο έχω να το δουλέψω από την έκδοση 7.

Α, και μετά μιλάς για ψώνια...?!?!?
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων