Xerox Phaser 6110B Χαρτί

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Xerox Phaser 6110B Χαρτί

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 15.04.10, 12:22 pm

Ξέρει κάποιος το μέγιστο βάρος χαρτιού που μπορεί να πάρει αυτός ο εκτυπωτής; Αγόρασα αυτό:
http://www.plaisio.gr/Consumables/Paper ... CI1778.htm
και δεν το τυπώνει καλά, κάνει φουσκάλες πάνω στο χρώμα που μετά σπάνε και ξεφτίζει η εκτύπωση.

Να ξέρω αν φταίει το βάρος μην πάρω άλλο χαρτί ακριβότερο. (Γιατί αν δεν φταίει το βάρος τότε θα φταίει το χαρτί, ναι;)
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Re: Xerox Phaser 6110B Χαρτί

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 15.04.10, 12:30 pm

nitro912gr έγραψε:Ξέρει κάποιος το μέγιστο βάρος χαρτιού που μπορεί να πάρει αυτός ο εκτυπωτής; Αγόρασα αυτό:
και δεν το τυπώνει καλά, κάνει φουσκάλες πάνω στο χρώμα που μετά σπάνε και ξεφτίζει η εκτύπωση.

Να ξέρω αν φταίει το βάρος μην πάρω άλλο χαρτί ακριβότερο. (Γιατί αν δεν φταίει το βάρος τότε θα φταίει το χαρτί, ναι;)

Μήπως όταν δίνεις εκτύπωση έχει κάποια εντολή στις προτιμήσεις του εκτυπωτή ώστε να επιλέγεις τύπο χαρτιού? Εμένα σε αυτή την περίπτωση μου τυχαίνει. :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 15.04.10, 1:05 pm

Ε λοιπόν αυτό το ξέχασα τελείως. Κάτσε να δω.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 15.04.10, 1:12 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 15.04.10, 1:13 pm

Εάν δεν κάνω λάθος μέχρι 163gr.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 15.04.10, 1:24 pm

Μάλλον μέχρι τόσο θα παίρνει αφού πάλι τα ίδια μου έβγαλε, σαν να βρίσκει κάπου και να τραβιέται το χρώμα.

Εικόνα
Εικόνα

Οι ρυθμίσεις πάντως δεν είναι και πολύ κατατοπιστικές
Εικόνα

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 15.04.10, 1:45 pm

Δοκίμασε και τις άλλες επιλογές... Δες το χαρτόνι ίσως...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 15.04.10, 2:00 pm

spyros_1 έγραψε:Δοκίμασε και τις άλλες επιλογές... Δες το χαρτόνι ίσως...

Χμ με το χαρτόνι το τύπωσε οριακά, έχει χαλάσει λίγο την εκτύπωση στην άκρη, αλλά από ότι φαίνεται με το σωστό περιθώριο θα το γλιτώσω αυτό.

Ανακούφιση τα 10€ δεν πάνε τζάμπα τελικά :P

ευχαριστώ για την βοήθεια.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Erexthos » 15.04.10, 3:11 pm

χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, επειδή δουλευα με xerox laser για αρκετά χρόνια να σου πώ ότι οι φούρνοι τους συνήθως παρουσιάζουν πρόβλημα στα πλακάτα χρώματα :wall
η εκτύπωση βγαίνει σε κάποια σημεία σαν να χει ψώρα. Το ξύνεις λίγο και φεύγει το χρώμα. Αυτό νομίζω έχει να κάνει με το υλικό που χρησιμοποιούν για την επένδυση του roller και όχι με το media που χρησιμοποιείς. Στη xerox βέβαια δεν το παραδέχτηκαν ποτέ.
Πάντα έφταιγε κάτι άλλο γι αυτούς. Το χαρτί, το drive, o καιρός κλπ. :roll: αλλά ποτέ η μηχανή τους. Γι αυτό και τα άλλαξα :dance
Erexthos
Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 15.04.10, 3:28 pm

spyros_1 έγραψε:
nitro912gr έγραψε:Ξέρει κάποιος το μέγιστο βάρος χαρτιού που μπορεί να πάρει αυτός ο εκτυπωτής; Αγόρασα αυτό:

Μήπως όταν δίνεις εκτύπωση έχει κάποια εντολή στις προτιμήσεις του εκτυπωτή ώστε να επιλέγεις τύπο χαρτιού? Εμένα σε αυτή την περίπτωση μου τυχαίνει. :wink:

Σπυρέτο
Α) όλοι οι μέτριοι λέιζερ εκτυπωτές εκτός από τα κοινά χαρτιά, σε όλα τα υπόλοιπα ειδικά υλικά (διαφάνεια, ετικέτες, χαρτόνια 160γρ κανονικά, άντε 200γρ με το ζόρι κλπ) η εκτύπωση γίνεται από το μπάι πάς όπου αλλάζουν η ταχύτητα, πίεση & θερμοκρασία του φούρνου για να σταθεροποιηθεί σωστά το τόνερ στο χαρτί αλλιώς το ξήνεις και φεύγει.
Β) το συγκεκριμένο κουτί κάνει μόνο για σκαμπό ή για εκτυπώσεις σε κοινά χαρτιά έως 160γρ, με ποιότητα χάλι μαύρο και με κόστος διπλάσιο από το να τυπώσεις σε οποιοδήποτε μαγαζί.
Γ) επειδή το πλαίσιο πουλάει χαρτί 250γρ, για λέιζερ δεν συνεπάγεται ότι κάνει και για το εν λόγο κουτί.

άρα τα προβλήματα είναι δύο και στο κουτί που δεν κάνει για την εν λόγο δουλειά και στο χαρτί που δεν κάνει για το εν λόγο κουτί.
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 15.04.10, 3:48 pm

Erexthos έγραψε:χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, επειδή δουλευα με xerox laser για αρκετά χρόνια να σου πώ ότι οι φούρνοι τους συνήθως παρουσιάζουν πρόβλημα στα πλακάτα χρώματα :wall
η εκτύπωση βγαίνει σε κάποια σημεία σαν να χει ψώρα. Το ξύνεις λίγο και φεύγει το χρώμα. Αυτό νομίζω έχει να κάνει με το υλικό που χρησιμοποιούν για την επένδυση του roller και όχι με το media που χρησιμοποιείς. Στη xerox βέβαια δεν το παραδέχτηκαν ποτέ.
Πάντα έφταιγε κάτι άλλο γι αυτούς. Το χαρτί, το drive, o καιρός κλπ. :roll: αλλά ποτέ η μηχανή τους. Γι αυτό και τα άλλαξα :dance

φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αλλά κάπου κάνεις λάθος σε όλα αυτά που λες.
η κάθε εταιρία, (και ιδικά η xerox που είναι η κορυφαία στον κόσμο) βγάζει το κάθε μηχάνημα για συγκεκριμένη δουλειά. το συγκεκριμένο είναι για πολύ μικρά γραφεία να τυπώνουν λίγα Α4 απλά χαρτιά, ποιος είπε ότι παίρνει 250αρι χαρτόνι και γυαλιστερό?
αν ο καθένας παίρνει ένα τσικουετσέντο, το φορτώνει λες και έχει νταλίκα και του στοιχίζει ο κούκος αηδόνι καλά να πάθει.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 15.04.10, 4:00 pm

SADINISTAS έγραψε:Σπυρέτο
Α) όλοι οι μέτριοι λέιζερ εκτυπωτές εκτός από τα κοινά χαρτιά, σε όλα τα υπόλοιπα ειδικά υλικά (διαφάνεια, ετικέτες, χαρτόνια 160γρ κανονικά, άντε 200γρ με το ζόρι κλπ) η εκτύπωση γίνεται από το μπάι πάς όπου αλλάζουν η ταχύτητα, πίεση & θερμοκρασία του φούρνου για να σταθεροποιηθεί σωστά το τόνερ στο χαρτί αλλιώς το ξήνεις και φεύγει.
Β) το συγκεκριμένο κουτί κάνει μόνο για σκαμπό ή για εκτυπώσεις σε κοινά χαρτιά έως 160γρ, με ποιότητα χάλι μαύρο και με κόστος διπλάσιο από το να τυπώσεις σε οποιοδήποτε μαγαζί.
Γ) επειδή το πλαίσιο πουλάει χαρτί 250γρ, για λέιζερ δεν συνεπάγεται ότι κάνει και για το εν λόγο κουτί.

άρα τα προβλήματα είναι δύο και στο κουτί που δεν κάνει για την εν λόγο δουλειά και στο χαρτί που δεν κάνει για το εν λόγο κουτί.

Τα ξέρω αυτά που λες, αλλά τουλάχιστον με το ζόρι η δουλειά του έγινε! Αυτό δεν ήταν το ζητούμενο? :wink:
Άλλωστε φαντάζομαι οτι το μηχάνημα αυτό ο nitro δεν το πήρε για να κάνει παραγωγή. Άλλο να κάνεις την πλάκα/χόμπυ σου και άλλο να βγάλεις επαγγελματική δουλειά! :)
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 15.04.10, 4:16 pm

spyros_1 έγραψε:
SADINISTAS έγραψε:Σπυρέτο

Τα ξέρω αυτά που λες, αλλά τουλάχιστον με το ζόρι η δουλειά του έγινε! Αυτό δεν ήταν το ζητούμενο? :wink:
Άλλωστε φαντάζομαι οτι το μηχάνημα αυτό ο nitro δεν το πήρε για να κάνει παραγωγή. Άλλο να κάνεις την πλάκα/χόμπυ σου και άλλο να βγάλεις επαγγελματική δουλειά! :)

αγαπημένε μου Σπύρο το ξέρεις ότι και με αυτό διαφωνώ για τον εξής λόγο:
καμιά 300αρια ευρώ για τον εκτυπωτή,
καμιά 10-15 λεπτά το κάθε Α4 χαρτόνι,
καμιά 20-25 λεπτά και βάλε το τόνερ ανάλογα την κάλυψη,
+ την εργατοώρα σου (εγώ χρεώνω 25Ε), τον ήπιες μπούζι.
η Αθήνα έχει βρομίσει από μαγαζιά που πουλάνε ακόμα και με 20-25 λεπτά για λίγα κομμάτια και με ποιότητα φοβερή.
σε λίγο θα πάρουμε όλοι μια εγκυκλοπαίδεια ιατρική και θα κάνουμε εγχειρήσεις ανοικτής καρδιάς στον εαυτό μας. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
με αυτές τις λογικές όλοι εμείς χάνουμε και οικονομάει η κάθε xerox
και ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ & Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.04.10, 4:21 pm

Καλησπέρα,

Νίκο αυτό που παρουσιάζει δεν είναι λόγω πάχους χαρτιού (εφόσον δεν το δίπλωσε και δεν το μάγκωσε, εάν δεν είναι κατασκευασμένος για αυτό το πάχος έχεις πρόβλημα μελλοντικά) αλλά λόγω επιφάνειας χαρτιού σε σχέση με το μηχάνημα που έχεις.

Στην περίπτωση του inkjet όταν τυπώσεις σε υλικό όπως το βινύλιο (γυαλιστερό ή ματ) που δεν σταθεροποιείται το μελάνι, το χρώμα φαίνεται να έχει φυσσαλίδες(μη σταθεροποιημένο χρώμα) και όταν το πειράζεις μουτζουρώνσεις το χαρτί όπως σαν μαρκαδόρος.

Στην περίπτωση του Laser γίνεται το ίδιο όταν δεν σταθεροποιείται η πούδρα πάνω στο υλικό, αλλα με την μόνη διαφορά είναι πως η πουδρα τρίβει-σπάει επειδή δεν έχει κολλήσει πάνω στην επιφάνεια.

Αυτά γίνονται επειδή το χαρτί αυτό δεν είναι για τον συγκεκριμένο Laser που έχεις. Όλοι οι Laser δεν δουλεύουν ακριβώς και έτσι υπάρχει διαφορά σε τι υλικά σταθεροποιείται η πούδρα.

η μόνη επιλογή που μπορείς να δοκιμάσεις σε αυτό το υλικό είναι "Ετικέτα" . Εάν και πάλι δεν γίνεται, βρες στο νετ σε τι υλικά εκτυπώνει ο δικός σου Laser. Εάν εκτυπώνει σε τέτοιο υλικό, πρέπει να βρεις μια σωστή μάρκα.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.04.10, 4:23 pm

Xerox εκτυπωτής με πρόγραμμα οδηγού εκτύπωσης Samsung ? :? :shock:
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 15.04.10, 4:31 pm

SADINISTAS έγραψε:αγαπημένε μου Σπύρο το ξέρεις ότι και με αυτό διαφωνώ για τον εξής λόγο:
η Αθήνα έχει βρομίσει από μαγαζιά που πουλάνε ακόμα και με 20-25 λεπτά για λίγα κομμάτια και με ποιότητα φοβερή.
σε λίγο θα πάρουμε όλοι μια εγκυκλοπαίδεια ιατρική και θα κάνουμε εγχειρήσεις ανοικτής καρδιάς στον εαυτό μας. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Γιατί είσαι σίγουρος πως όποιος γράφει στο forum ρωτάει για επαγγελματική δουλειά? Μπορεί να ήθελε να τυπώσει τη φωτογραφία της γιαγιάς του να τη βλέπει ο άνθρωπος! Άντε εσύ έβγαλες συμπέρασμα οτι θα βγάλει δουλειά και θα τη χρεώσει τόσο κ.λ.π.! Relax!!!
Και ναι συμφωνώ μαζί σου οτι πολλοί το κάνουν αυτό που λες, και το αποδοκιμάζω κι εγώ! Αλλά ας μην είμαστε προκατειλημμένοι με όποιον ρωτάει κάτι! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 15.04.10, 4:48 pm

spyros_1 έγραψε:
SADINISTAS έγραψε:αγαπημένε μου Σπύρο το ξέρεις ότι και με αυτό διαφωνώ για τον εξής λόγο:

Γιατί είσαι σίγουρος πως όποιος γράφει στο forum ρωτάει για επαγγελματική δουλειά? Μπορεί να ήθελε να τυπώσει τη φωτογραφία της γιαγιάς του να τη βλέπει ο άνθρωπος! Άντε εσύ έβγαλες συμπέρασμα οτι θα βγάλει δουλειά και θα τη χρεώσει τόσο κ.λ.π.! Relax!!!
Και ναι συμφωνώ μαζί σου οτι πολλοί το κάνουν αυτό που λες, και το αποδοκιμάζω κι εγώ! Αλλά ας μην είμαστε προκατειλημμένοι με όποιον ρωτάει κάτι! :wink:

δεν είπα για επαγγελματική δουλειά μακοφιλέ μου.
τα κόστη ανάφερα, τα οποία είναι ίδια και σε επαγγελματίες και σε μη.
η εργατοώρα στον μαθητή είναι το διάβασμα των μαθημάτων, στην νοικοκυρά το σιδέρωμα πχ, κοκ.
όταν αγοράζουν έναν Η/Υ και τους πασάρουν και εκτυπωτές κλπ, οι εταιρίες ξέρουν γιατί το κάνουν.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 15.04.10, 4:54 pm

theoasim έγραψε:Xerox εκτυπωτής με πρόγραμμα οδηγού εκτύπωσης Samsung ? :? :shock:

Πονεμένη ιστορία, το μηχάνημα αυτό είναι το ίδιο με ένα της samsung, με άλλο όνομα και διαφορετικό 1 πλαστικό...

Οι drivers της xerox για vista 64 δεν δούλευαν ούτε με τάμα στην Παναγία της Τήνου, αλλά οι αντίστοιχοι για το (ίδιο ουσιαστικά) της samsung δουλεύουν τέλεια.

viewtopic.php?f=72&t=18098 για περισσότερα

Παιδιά δεν έχω την απαίτηση να εκτυπώσω 250άρι χαρτί στον εκτυπωτή μου, γενικά δεν έχω απαιτήσεις από έναν εκτυπωτή των 125€. Απλά είχα την ελπίδα ότι θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για να κάνω καμιά καρτούλα δική μου.
Ούτε τον αγόρασα για επαγγελματική χρήση. Να καλύπτω τις καθημερινές ανάγκες μου πάσης φύσεως τον πήρα.

Το πρόβλημα κυρίως ήταν ότι δε μπορούσα να βρω στην σελίδα της εταιρίας το μέγιστο βάρος χαρτιού που μπορεί να τυπώσει οπότε αναρωτήθηκα αν το ξεπέρασα ή έκανα κάτι άλλο λάθος. Πάντως στην τελευταία εκτύπωση με την επιλογή "χαρτόνι" μια χαρά τυπώθηκε η πούδρα, απλά στην άκρη σαν να το χάλασε λίγο, ίσως είναι απλά θέμα περιθωρίων εκεί.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.04.10, 11:00 pm

Νίκο μόλις εγκατέστησα τους οδηγούς του εκτυπωτή σου σε Windows Vista x64 χωρίς κανένα πρόβλημα. Τους κατέβασα από εδώ εφόσον δεν έχω τον εκτυπωτή.

Κατεβαίνει ένα συμπιεσμένο αρχείο. Δημιουργείς στην επιφάνεια εργασίας έναν φάκελο στον οποίο βάζεις τα αρχεία που περιέχει το συμπιεσμένο αρχείο. Μετά τρέχεις το αρχείο "setup.exe" ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΣΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ "setup.exe" ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΣΠΙΔΑ θα κάνεις δεξί κλικ πάνω στο αρχείο και θα επιλέξεις "Run as Administrator".

Τα υπόλοιπα είναι εύκολα εφόσον ξέρεις αγγλικά. :D
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.04.10, 11:05 pm

theoasim
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων