Ολα τα φιλτρα του Photoshop CS5

Μοιραστείτε μαζί μας τα πιο υπέροχα sites και apps που έχετε δει, καθώς και sites με resources.

Ολα τα φιλτρα του Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 26.06.10, 11:58 am

Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Re: Ολα τα φιλτρα του Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 26.06.10, 1:35 pm

Ε ρε ανεργιααααα :( :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 26.06.10, 3:40 pm

zoridesign έγραψε:Ε ρε ανεργιααααα :( :superman:

Τι εννοεις?
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 26.06.10, 3:44 pm

Οταν τα προγραμμα κανουν όλο και περισοτερα, οι επαγγελματιες θα κάνουν όλο και λιγότερα. Και μην ακουσω ιστοριες περι "δημιουργικότητας¨.... :wall :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 26.06.10, 4:00 pm

Και γιατι το λες με τετοιο υφος? Αυτο μονο καλο μπορει να ειναι..Ποιος δεν θελει να τελιωνει την δουλεια του με ευκολια και ταχυτητα με σκοπο να απολαμβανει αλλα σημαντικοτερα πραγματα στην ζωη του? Σιγουρα η αναπτυξη της τεχνολογιας προσφερει πλεονεκτηματα στον ανθρωπο σε διαφορους τομεις, η διαχειρηση της απο εμας δεν γινετε σωστα.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 26.06.10, 10:27 pm

Νομίζω ότι ο zoridesign, αναφέρει την ανεργία και τους επαγγελματίες ότι και πιτσιρικάδες, παιδιά ακόμα δεν έχουν τελειώσει το σχολείο και που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση οι σπουδές τους, με τα προϊόντα τις Adobe (και όχι μόνο) παίρνουν ένα μερίδιο από την αγορά ακόμα ποιο εύκολα.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι είναι σε κάποιες περιπτώσεις σε εμάς τους επαγγελματίες μας κάνουν την ζωή ποιο εύκολη. Και φυσικά μπορούμε να κάνουμε την διαφορά στην ποιότητα, αλλά πλέον πόσους πελάτες τους ενδιαφέρει η ποιότητα από την τιμή ;
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 27.06.10, 1:39 pm

Sirigos έγραψε:Νομίζω ότι ο zoridesign, αναφέρει την ανεργία και τους επαγγελματίες ότι και πιτσιρικάδες, παιδιά ακόμα δεν έχουν τελειώσει το σχολείο και που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση οι σπουδές τους, με τα προϊόντα τις Adobe (και όχι μόνο) παίρνουν ένα μερίδιο από την αγορά ακόμα ποιο εύκολα.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι είναι σε κάποιες περιπτώσεις σε εμάς τους επαγγελματίες μας κάνουν την ζωή ποιο εύκολη. Και φυσικά μπορούμε να κάνουμε την διαφορά στην ποιότητα, αλλά πλέον πόσους πελάτες τους ενδιαφέρει η ποιότητα από την τιμή ;

Δεν πιστευω πως δημιουργουν προβλημα οταν καποιοι απειροι ασχολουνται με το αντικειμενο, ο σωστος επαγγελματιας μπορει να ξεχωρισει κι αν οντως αυτα τα ατομα ειναι αξιοι να παρουν μεριδιο απο την αγορα καλως το κανουν.

Τωρα οσον αναφορα τους πελατες, λογο γνωσεων και νοοτροπιας πολλοι κοιτανε την τιμη και αποφασιζουν για μια δουλεια δινοντας περισσοτερη βαση σε αυτο το κριτηριο. Ενας απο τους ρολους του επαγγελματια ειναι να κατευθυνει τετοιου ειδους πελατες στην σωστη επιλογη αλλα ειναι ολοι επαγγελματιες αξιοι να το καταφερουν αυτο?
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 27.06.10, 2:23 pm

Xristoforos έγραψε: Ενας απο τους ρολους του επαγγελματια ειναι να κατευθυνει τετοιου ειδους πελατες στην σωστη επιλογη αλλα ειναι ολοι επαγγελματιες αξιοι να το καταφερουν αυτο?

Να τον κατευθύνει αλλά όταν ο πελάτης δεν έρχεται στον επαγγελματία γιατί βρήκε τον πιτσιρικά ;
Κυρίως για αυτήν την συνιστώσα λέμε.
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 27.06.10, 9:58 pm

ενα μικρο παραδειγμα: ενας υχθυολογος που ξερω, επιασε δουλεια σε φωτογραφειο και κανει 'επεξεργασια' εικονας χαρη ακριβως σε αυτους τους αυτοματισμους, με ενα σπασμενο photoshop.

Καποιους δεν τους ακουμπαει καθολου, αλλα καποιους αλλους σιγουρα και σιγουρα η αγορα ειναι ελευθερη και ετσι πρεπει να μεινη.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 27.06.10, 10:01 pm

Η αγορα ειναι μπατε σκυλοι αλέστε... :silenced :wall :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 28.06.10, 12:17 pm

Προσωπικά δεν φοβάμαι αυτούς τους οποίους παίζουν και πειραματίζονται με προγράμματα.

Φοβάμαι τους ημιμαθείς.
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 28.06.10, 7:29 pm

g25akis έγραψε:Προσωπικά δεν φοβάμαι αυτούς τους οποίους παίζουν και πειραματίζονται με προγράμματα.

Φοβάμαι τους ημιμαθείς.

Θα συμφωνησω, ή κανεις κατι σωστα ή μην το κανεις καθολου.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 28.06.10, 8:04 pm

g25akis έγραψε:Προσωπικά δεν φοβάμαι αυτούς τους οποίους παίζουν και πειραματίζονται με προγράμματα.

Φοβάμαι τους ημιμαθείς.

τους ημιμαθείς γιατί τους φοβάσαι; οι πελάτες τους πρέπει να τους φοβούνται.

όσο γι' αυτούς που πειραματίζονται και παίζουν με τα προγράμματα... έχει γεμίσει ο τόπος και σίγουρα κόβουν λεφτά από τους γραφίστες
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 29.06.10, 8:48 am

Sirigos έγραψε:Νομίζω ότι ο zoridesign, αναφέρει την ανεργία και τους επαγγελματίες ότι και πιτσιρικάδες, παιδιά ακόμα δεν έχουν τελειώσει το σχολείο και που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση οι σπουδές τους, με τα προϊόντα τις Adobe (και όχι μόνο) παίρνουν ένα μερίδιο από την αγορά ακόμα ποιο εύκολα.

Τωρα καταλαβαινω το κακο που μας κανει η πειρατεια λογισμικου..
Κανεις πιτσιρικας δεν θα ειχε Photoshop αν δεν υπηρχε πειρατεια..
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 29.06.10, 9:27 am

Καλημερα
το οτι ειδα τα φιλτρα αυτα δε μου κανανε διαφορα απο του cs4 που εχω ηδη αν και δε ξερω ισως να τα χρησιμοποιω ικανοποιητικα για να βγαλω τετοιο αποτελεσμα οπως στο βιντεακι που μας εδειξες... και μπορω να πω πως ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει τα περισσοτερα παρολο που υπαρχουν απειρες εκδοσεις πισω. πιστευω τα πιο πολλα πως ηταν για αρχη οταν πρωτοεμφανιστηκαν μια καινοτομια, που ομως παραχρησιμοποιηθηκε και τη βαρεθηκε ο κοσμος, ενω οι σχεδιαστες τα θεωρουν ευκολη λυση αν και παραφορεμενη (σαν το bevel-emboss στα γραμματα ).

------------off topic λιγο
about πειρατεια, υπηρχε απ τοτε που θυμαμαι τα σιντι. πριν απο 15 χρονια υπηρχε μαγαζι που επαιζες ηλεκτρονικα ( πριν ακομα τα νετ καφε) και σου πουλουσανε και το σιντι με το παιχνιδι. επισης σου ανοιγαν ενα ντοσιε με χιλιαδες τιτλους παιχνιδιων κ προγραμματων και διαλεγες τι αντεγραμμενο θες. Στη μουσικη δε ακομα χειροτερα, αφου υπηρχε καταστημα (ηξερα 2 στη μικρη περιοχη που εμενα) που πουλουσε δισκους κ cd απο την εποχη του 80. Αν ηθελες σου αντεγραφε ολο το cd ( ανοιγε την ταινια ασφαλειας απο ενα αυθεντικο ζεσταινοντας την με αναπτηρα), και στο αντεγραφε και αν ηθελες ετοιμαζες μια δικη σου playlist σου βρισκαν τα τραγουδια κ στην κανανε cd η κασετα. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ πως τοτε που ημασταν εμεις 12 χρονων η λεξη πειρατεια δεν υπηρχε με την εννοια τη σημερινη. Κι εμεις δε ξεραμε τι κακο προωθουσαμε για το μελλον μας. Κι εγω εδινα κασετες με δικες μου επιλογες να μου τις γραψει το μαγαζι σε κασετα, γιατι δεν εβγαινε απο το χαρτζηλικι μου τοσο μικρο παιδι να τα αγορασω. Βλεποντας ΤΩΡΑ πισω, οσοι το πιασαν απο νωρις το θεμα ποσο $$ βγαζει το εχουν κανει πραγματικα επαγγελμα. Τα κασεταδικα που σας ειπα εχουν κλεισει προ πολλου αλλα αυτοι που πουλουν παρανομα cd αυξανονται καθε μερα. ηρθε και το ιντερνετ και το file sharing και εδεσε.

------------off topic λιγο
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό motormount » 29.06.10, 11:08 pm

Xristoforos έγραψε:Και γιατι το λες με τετοιο υφος? Αυτο μονο καλο μπορει να ειναι..Ποιος δεν θελει να τελιωνει την δουλεια του με ευκολια και ταχυτητα με σκοπο να απολαμβανει αλλα σημαντικοτερα πραγματα στην ζωη του? Σιγουρα η αναπτυξη της τεχνολογιας προσφερει πλεονεκτηματα στον ανθρωπο σε διαφορους τομεις, η διαχειρηση της απο εμας δεν γινετε σωστα.

Η ανάπτυξη της τεχνολογίας-στην προεκτύπωση τουλάχιστον- έχει στείλει πολύ κόσμο σπίτι του και θα συνεχίσει να στέλνει.
(Στην Αμερική στα επόμενα έξι χρόνια ένα 20% των θέσεων εργασίας στο χώρο δεν θα είναι απαραίτητες).

Λουδίτης δεν είμαι,ίσα ίσα μου αρέσουν πολύ και οι αυτοματισμοί και οι καινοτομίες και η δουλειά που κρύβεται από πίσω τους,αλλά σχόλια του ύφους '"Αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι'' μάλλον δείχνουν μια κάπως επιφανειακή προσέγγιση του θέματος.

Το γράφω αυτό γιατί κάποια πράγματα δεν είναι θέματα διαχείρησης,αλλά έρχονται ως φυσικά επόμενα.

Φοβερά τα pdf,τα jdf,οι color servers,τα hot folders,τα droplets,τα batch και ό,τι άλλο μας διευκολύνει,αλλά αν είναι να με στείλουν σπιτάκι μου.... :motherhucker

Από την άλλη,αν το σκεφτείς κάπως καλύτερα,αν τελειώνεις τη δουλειά σου μία και καλή,εξασφαλίζεις ακόμα περισσότερο χρόνο να ασχοληθείς με πραγματικά σημαντικά πράγματα!
:lol:
Άβαταρ μέλους
motormount
Old Member

Δημοσίευσηαπό motormount » 29.06.10, 11:08 pm

double post-για να ανέβω κλιμακα! :P
Άβαταρ μέλους
motormount
Old Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 29.06.10, 11:11 pm

VaLKyRiE έγραψε:Καλημερα
το οτι ειδα τα φιλτρα αυτα δε μου κανανε διαφορα απο του cs4 που εχω ηδη αν και δε ξερω ισως να τα χρησιμοποιω ικανοποιητικα για να βγαλω τετοιο αποτελεσμα οπως στο βιντεακι που μας εδειξες... και μπορω να πω πως ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει τα περισσοτερα παρολο που υπαρχουν απειρες εκδοσεις πισω. πιστευω τα πιο πολλα πως ηταν για αρχη οταν πρωτοεμφανιστηκαν μια καινοτομια, που ομως παραχρησιμοποιηθηκε και τη βαρεθηκε ο κοσμος, ενω οι σχεδιαστες τα θεωρουν ευκολη λυση αν και παραφορεμενη (σαν το bevel-emboss στα γραμματα ).

Δεν εχουν ουσιαστικη διαφορα απο το CS4 και δεν ηθελα να βγαλω καποιο συγκεκριμενο αποτελεσμα. Δεν εχω κανει συγκεκριμενες ρυθμισεις, απλα χρησιμοποιησα τις προεπιλεγμενες. Το video διχνει δειγματα (samples) των φιλτων ακριβως για τους λογους που αναφερεις παραπανω, δηλαδη οτι πολλοι δεν τα χρησιμοποιηουν ενω δουλευουν με το Photoshop, οπως και μερικοι δεν ξερουν καν οτι υπαρχουν καποια απο αυτα. Δεν συμφωνω με αυτα που λες, οι συνδειασμοι των φιλτρων με αλλες λειτουργιες και εργαλεια του Photoshop δημιουργουν πολλες δυνατοτητες.

Βεβαια πολλοι δεν τα χρησιμοποιουν γιατι για καποιον που γνωριζει καλα το Photoshop το δυσκολο κομματι γι αυτον ειναι να συνδιασει καταλληλα ολα αυτα τα φιλτρα, τα εργαλεια, τις λειτουργιες και τις τεχνικες για το επιθυμητο αποτελεσμα και πολλοι καταφευγουν σε ετοιμες εικονες, υφες (textures) κτλ.

Το video λοιπον προσφερει απλα εινα δειγμα των φιλτρων, κυριως για τους νεους χρηστες του Photoshop, με σκοπο να τα "εντοπισουν" να πειραματιστουν και να τα εφαρμοσουν καταλληλα.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 29.06.10, 11:25 pm

motormount έγραψε:
Xristoforos έγραψε:Και γιατι το λες με τετοιο υφος? Αυτο μονο καλο μπορει να ειναι..Ποιος δεν θελει να τελιωνει την δουλεια του με ευκολια και ταχυτητα με σκοπο να απολαμβανει αλλα σημαντικοτερα πραγματα στην ζωη του? Σιγουρα η αναπτυξη της τεχνολογιας προσφερει πλεονεκτηματα στον ανθρωπο σε διαφορους τομεις, η διαχειρηση της απο εμας δεν γινετε σωστα.

Η ανάπτυξη της τεχνολογίας-στην προεκτύπωση τουλάχιστον- έχει στείλει πολύ κόσμο σπίτι του και θα συνεχίσει να στέλνει.
(Στην Αμερική στα επόμενα έξι χρόνια ένα 20% των θέσεων εργασίας στο χώρο δεν θα είναι απαραίτητες).

Λουδίτης δεν είμαι,ίσα ίσα μου αρέσουν πολύ και οι αυτοματισμοί και οι καινοτομίες και η δουλειά που κρύβεται από πίσω τους,αλλά σχόλια του ύφους '"Αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι'' μάλλον δείχνουν μια κάπως επιφανειακή προσέγγιση του θέματος.

Το γράφω αυτό γιατί κάποια πράγματα δεν είναι θέματα διαχείρησης,αλλά έρχονται ως φυσικά επόμενα.

Φοβερά τα pdf,τα jdf,οι color servers,τα hot folders,τα droplets,τα batch και ό,τι άλλο μας διευκολύνει,αλλά αν είναι να με στείλουν σπιτάκι μου.... :motherhucker

Από την άλλη,αν το σκεφτείς κάπως καλύτερα,αν τελειώνεις τη δουλειά σου μία και καλή,εξασφαλίζεις ακόμα περισσότερο χρόνο να ασχοληθείς με πραγματικά σημαντικά πράγματα!
:lol:

Στο τελος αναφερω πως "η διαχειρηση της απο εμας δεν γινετε σωστα". Σιγουρα χανονται καποιες θεσεις οπως και σιγουρα δημιουργουνται καποιες αλλες. Δεν νομιζω να ηθελε καποιος επαγγελματιας του χωρου να κανει την δουλεια του οπως την κανανε πριν 50 χρονια, οπως και καποιος γεωργος δεν θα ηθελε να δουλευει με τα "χερια" αντι με τα μηχανηματα που του παρεχονται κτλ. κτλ. (υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα).

Αυτο που θελω να πω ειναι πως γενικα οτι δινει στον ανθρωπο περισσοτερο χρονο να ζησει αλλα σημαντικοτερα πραγματα στην ζωη του (σε καθε τομεα) ειναι καλο. Σιγουρα ομως με την κατασταση που επικρατει σημερα, με την κακη διαχειρηση που κανουμε στην τεχνολογια (και οχι μονο), με την παγκοσμιοποιηση και με πολλα αλλα (που δεν ειναι το καταλληλο forum να τα αναφερουμε) μονο αρνητικα αποτελσμετα φερνουν στην ποιοτητα ζωης του.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 30.06.10, 10:54 am

Ειμαι 17 χρονια στον χωρο, και 3 μηνες ανεργος. Καμμια τεχνολογία στην Ελλάδα δεν χρησιμοπιείται για καλό. Μονο για κακο, ξεπέτες, μειώσεις μισθών και απολύσεις. :silenced :wall
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.IV Links

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων