1ος Πανελλήνιος διαγωνισμός αφίσας Κ.Ο.Θ. Underground

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

1ος Πανελλήνιος διαγωνισμός αφίσας Κ.Ο.Θ. Underground

Δημοσίευσηαπό zulu » 02.07.10, 4:41 pm

Σύλλογος Μονίμων Υπαλλήλων της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης
1ος Πανελλήνιος διαγωνισμός αφίσας

Θέμα: ..ΚΟΘ Underground............
Deadline:10 Αυγούστου 2010
Διαστάσεις: Πλάτος ..50..εκ, Ύψος .70...εκ.

Ο Σύλλογος Μονίμων Υπαλλήλων της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης προκηρύσσει καλλιτεχνικό διαγωνισμό αφίσας με θέμα «Κ.Ο.Θ. Underground».
Αυτός είναι κι ο τίτλος του πρώτου φεστιβάλ ελεύθερης έκφρασης και δημιουργίας που οργανώνει ο σύλλογος το Σεπτέμβριο του 2010.
Σκοπός του φεστιβάλ είναι η ανάδειξη της “underground”, της αθέατης και όχι συμβατικής , διάστασης μιας συμφωνικής ορχήστρας μέσω της παρουσίασης των ατομικών δεξιοτήτων, των αναζητήσεων και της προσωπικότητας των μελών.
Στόχος είναι να γίνει η ορχήστρα κι η συμφωνική μουσική οικεία στον καθένα.
Πάρτε πάσα και δημιουργείστε! Target group ηλικίες 18-30.Με χιούμορ,έξυπνες ιδέες,ανατρεπτικά, πρωτότυπα «ψήστε» τον κόσμο να έρθει κοντά μας!
Η συμφωνική μουσική είναι μια απόλαυση που πρέπει και μπορεί να τη ζήσει ο καθένας!
Ελάτε να μας γνωρίσετε! Τα επιλεγμένα έργα θα εκτεθούν στο πλαίσιο του φεστιβάλ και θα προβληθούν μελλοντικά, ως εικαστικές προτάσεις μέσα σε έντυπα της Κ.Ο.Θ. και του Ε.Τ.Ο.Σ. της Κ.ΟΘ..
Η επιλογή των έργων θα πραγματοποιηθεί από την οργανωτική επιτροπή του «ΚΟΘ underground» και δύο αναγνωρισμένους εικαστικούς καλλιτέχνες της πόλης.
Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν, με ένα ή δύο έργα, καλλιτέχνες ηλικίας άνω των 20 χρόνων, μεμονωμένα καθώς και ομάδες ή εταιρείες, με τα ονόματα των ατόμων που συμμετέχουν στην ομάδα ή με το όνομα της ομάδας που έχουν σχηματίσει.
Η τεχνική που θα χρησιμοποιηθεί είναι ελεύθερη (γραφιστική σύνθεση, τυπογραφία, ζωγραφική, illustration, φωτογραφία, κολάζ, κόμικ κλπ.).
Τα στοιχεία που πρέπει να αναγράφονται στην αφίσα είναι καθαρά δημιουργική επιλογή του διαγωνιζόμενου.
Τα διαγωνιζόμενα έργα θα πρέπει να έχουν διάσταση 50εκ x 70εκ και να αποσταλούν σε ηλεκτρονικό αρχείο jpeg, ανάλυση 150 dpi, τετραχρωμία( CMYK).
Οι διαγωνιζόμενοι μπορούν να αποστείλουν τα έργα τους, μαζί με τα στοιχεία τους μέσω e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση smykoth@gmail.com
Οι συμμετοχές θα γίνονται δεκτές μέχρι και τις 10 Αυγούστου 2010.
Ο Σ.Μ.Υ.Κ.Ο.Θ. διατηρεί το δικαίωμα να αλλάξει, να αναβάλει ή να ακυρώσει τον διαγωνισμό, αζημίως, χωρίς άλλη προειδοποίηση.
Τα επιλεγμένα έργα που θα εκτεθούν στο πλαίσιο του φεστιβάλ και θα προβληθούν μελλοντικά, ως εικαστικές προτάσεις μέσα σε έντυπα της Κ.Ο.Θ. και του Ε.Τ.Ο.Σ. της Κ.Ο.Θ. παραχωρούνται για το σκοπό αυτό από τους δημιουργούς, άνευ αμοιβής τους ή οποιασδήποτε άλλης αξιώσεως, στην Κ.Ο.Θ. και στο Ε.Τ.Ο.Σ της Κ.Ο.Θ.
Οι συμμετέχοντες αποδέχονται ότι τα έργα που συμμετέχουν στο διαγωνισμό παραχωρούνται στο αρχείο του Σ.Μ.Υ.Κ.Ο.Θ.

Οι νικητές θα ειδοποιηθούν μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.
Η συμμετοχή στο διαγωνισμό προϋποθέτει την αποδοχή των παραπάνω όρων.

Περισσότερες πληροφορίες:

Φορέας Διοργάνωσης:
Σύλλογος Μονίμων Υπαλλήλων της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης

Συνεργαζόμενος φορέας:
Κ.Ο.Θ.

Πληροφορίες:
Χαράλαμπος Χειμαριός 6984632244
Αντώνης Σουσάμογλου 6942847601
zulu
Member

Re: 1ος Πανελλήνιος διαγωνισμός αφίσας Κ.Ο.Θ. Underground

Δημοσίευσηαπό i-have-An-Idea » 03.07.10, 3:07 am

αχ ωραία...μια μικρούλα μετατροπή χρειάζεται ο τίτλος μονάχα
1ος Πανελλήνιος ΈΡΑΝΟΣ αφίσας
Άβαταρ μέλους
i-have-An-Idea
Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 03.07.10, 10:45 am

Ούτε ένα μικρό βραβείο για τον νικητή; Ένα χαρτζιλίκι at least 700 ευρώ.

Κρίση :|
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 05.07.10, 1:03 pm

zulu έγραψε:Τα επιλεγμένα έργα που θα εκτεθούν στο πλαίσιο του φεστιβάλ και θα προβληθούν μελλοντικά, ως εικαστικές προτάσεις μέσα σε έντυπα της Κ.Ο.Θ. και του Ε.Τ.Ο.Σ. της Κ.Ο.Θ. παραχωρούνται για το σκοπό αυτό από τους δημιουργούς, άνευ αμοιβής τους ή οποιασδήποτε άλλης αξιώσεως, στην Κ.Ο.Θ. και στο Ε.Τ.Ο.Σ της Κ.Ο.Θ.
Οι συμμετέχοντες αποδέχονται ότι τα έργα που συμμετέχουν στο διαγωνισμό παραχωρούνται στο αρχείο του Σ.Μ.Υ.Κ.Ο.Θ.

θα μπορούσατε να με πληροφορήσετε ποιος είναι ο λόγος που δεν υπάρχει αμοιβή;
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό zulu » 05.07.10, 1:59 pm

Παρακαλώ όποιος έχει απορίες να απευθυνθεί στους αρμόδιους που αναγράφονται στο post :)

Η δική μου άποψη.. τα λεφτά δεν είναι το κίνητρο.
zulu
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 05.07.10, 2:05 pm

zulu έγραψε:Παρακαλώ όποιος έχει απορίες να απευθυνθεί στους αρμόδιους που αναγράφονται στο post :)

1. Εκτιμώ πως καλύτερα θα είναι να ενημερωθούμε όλοι μαζί, γιαυτό υπάρχει το φόρουμ.
2. Ποια είναι η δική σας σχέση με τον ΚΟΘ τον φορέα διοργάνωσης και τον διαγωνισμό;
3. Ποιο είναι το κίνητρο σύμφωνα με τη δική σας άποψη;
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 05.07.10, 2:46 pm

έχω κάνει 3 ερωτήσεις τις οποίες παρακαλώ θα ήθελα να απαντηθούν
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 05.07.10, 2:59 pm

Οι λέξεις "διαγωνισμός", και "νικητές" πρέπει να συνοδεύονται και από χρηματικά ποσά.

Επίσης όροι όπως "παραχωρούνται για το σκοπό αυτό από τους δημιουργούς, άνευ αμοιβής τους ή οποιασδήποτε άλλης αξιώσεως" αγγίζουν τα όρια της απάτης.

Και αυτά από ανθρώπους δημιουργούς (μουσικούς).
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 05.07.10, 3:00 pm

zulu έγραψε:Παρακαλώ όποιος έχει απορίες να απευθυνθεί στους αρμόδιους που αναγράφονται στο post :)

Λεφτά; Ω! Τι μπανάλ τρόπος συναλλαγής... Ας μην ειμαστε τοσο πεζοι, παρακαλώ.

Με τη σειρα μου λοιπον κι εγω -επειδη σκοπευω να παντρευτω συντομα- θελω τον Σύλλογο Μονίμων Υπαλλήλων της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης να ερθει να παιζει αφιλοκερδως στο γαμο μου, και τους αφηνω το ρεπερτοριο free! Aς παιξουν οτι θελουν τα παιδια αρκει να χορευεται!!

Λατρευω αυτα τα topics! :clap
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 05.07.10, 3:05 pm

Και αυτά από ανθρώπους δημιουργούς (μουσικούς).

+1
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Artchick » 05.07.10, 3:36 pm

panevan έγραψε:

Λεφτά; Ω! Τι μπανάλ τρόπος συναλλαγής... Ας μην ειμαστε τοσο πεζοι, παρακαλώ.

Με τη σειρα μου λοιπον κι εγω -επειδη σκοπευω να παντρευτω συντομα- θελω τον Σύλλογο Μονίμων Υπαλλήλων της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης να ερθει να παιζει αφιλοκερδως στο γαμο μου, και τους αφηνω το ρεπερτοριο free! Aς παιξουν οτι θελουν τα παιδια αρκει να χορευεται!!

Λατρευω αυτα τα topics! :clap

χαχα,εγώ θέλω να κάνω μια καντάδα σε μια κοπέλα...προτείνω διαγωνισμό,ο νικητής θα έρθει μαζί μου,κάτω απτο μπαλκόνι,χωρίς αμοιβή πάντα,ευχαριστώ! :clap
I SEE A RED WALL AND I WANT TO PAINT IT BLACK!
Άβαταρ μέλους
Artchick
Member

Δημοσίευσηαπό zulu » 05.07.10, 4:10 pm

Απλά προωθώ το διαγωνισμό.. ο οποίος δεν διοργανώθηκε από τον ΚΟΘ.. άλλα από το Σύλλογο Μονίμων Υπαλλήλων της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης.. Τα παιδιά κάνουν μια προσπάθεια για κάτι όμορφο... Με το να γράφει ο καθένας το αρνητικό του σχόλιο το μόνο που καταφέρνει είναι να χαλάσει αυτή την προσπάθεια και να ρίξει τη διάθεση..
Οι αρμόδιοι για το διαγωνισμό και αν έχετε περισσότερες ερωτήσεις κάποιοι, αναγράφονται στο πρώτο post..
Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι αν θέλετε να συμβάλετε στην προσπάθεια αυτή.. :)
zulu
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 05.07.10, 4:27 pm

zulu έγραψε:...Με το να γράφει ο καθένας το αρνητικό του σχόλιο το μόνο που καταφέρνει είναι να χαλάσει αυτή την προσπάθεια και να ρίξει τη διάθεση..
...

Δεν χαλάμε καμία διάθεση, απλά θα μπορούσαν να ρωτήσουν και κάποιον που να ξέρει για το πως διοργανώνονται τέτοιες δράσεις και όχι να στέλνουν ανακοινώσεις (Το 150 dpi .jpg δεν το σχολιάζω)
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό zulu » 05.07.10, 4:36 pm

Καλή Επιτυχία σε όσους πάρουν μέρος :wink:
zulu
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 05.07.10, 4:41 pm

zulu έγραψε:Καλή Επιτυχία σε όσους πάρουν μέρος :wink:

Αχχ.. μη μας αγχωνεις, ασε μας να δημιουργησουμε...
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό nodata design » 06.07.10, 12:37 am

είμαι μόλις 23 ετών, μόλις τελείωσα την σχολή μου και ΗΔΗ έχω αρχίσει να βαριέμαι δηλώσεις τύπου "τα παιδια κάνουν μια προσπάθεια,και επειδη ειμαστε πολυ χαλαροι τυποι και cool και ελευθερα πνευματα ειπαμε να οργανωσουμε εναν διαγωνισμο με σκοπο να χρησιμοποιησουμε ο,τι δημιουργικο/εικαστικο μας δωσουν χωρις να πληρωσουμε, χωρις να απαντησουμε σε ερωτησεις και αν μας πουν "γιατι δεν μας πληρωνεται?" τους απανταμε..."καλά πόσο μπανάλ είσαι....για την τεχνη, το ομαδικό πνευμα, την ελλάδα και τον θεό της δημιουργίας κανουμε τον διαγωνισμο...οχι για εμας.."

νταξει δεν πιστευω οτι για καθε διαγωνισμο αφισας θα πρεπει να υπαρχει ενα τρελο χρηματικο επαθλο..μην τρελαθουμε...απλα μην μας δουλευτε...

ο διαγωνισμος ακουγεται τρομερα ενδιαφερων...
nodata design
Member

Δημοσίευσηαπό inok » 06.07.10, 1:40 pm

Γεια σας παιδια.
Ειμαι ενας απο το συλλγο των μουσικων της ΚΟΘ.Το όνμα και το τηλεφωνο μου ειναι στην ανακοινωση.
Γιατι τσιτωθηκατε τοσο? μοιαζει σα να καταγγελετε το χειροτερο κατεστημενο!ελατε τωρα....κανουμε μια προσπαθεια έκφρασης και δημιουργίας περα από τα συνηθισμενα και καλουμε καλλιτεχνες απο την πολη να συμμετεχουν.
κανεις απο τους 50 περιπου μουσικους που θα συμμετεχουν δεν προκειται να παρει μια.
τα οικονομικα μας ειναι πενιχρα και διαπραγματευομαστε με τους τεχνικους και το τελευταιο ευρω ωστε να κανουμε κατι που θα γουσταρουμε ολοι και θα δημιουργήσει κι ενα θεσμο για την πολη με πολλαπλο οφελος για ολους.
στο κατω κατω οποιος θελει μπαινει αλλα....ΑΠΑΤΗ??!!!!οχι ρε παιδια ψυχραιμια!!!
οτι θελετε μπορουμε να το συζητήσουμε,ονοματα και τηλεφωνα υπαρχουν.
η προθεση είναι αγαθη.
οποιος θελει εδω είμαστε.
τα υπολοιπα............
Να ζήσετε οι μελονυμφοι και αισια εκβαση στην κανταδα!!!!!!!
Σας περιμενουμε
inok
Member

Δημοσίευσηαπό i-have-An-Idea » 06.07.10, 2:05 pm

αγαπητέ
όλα αυτά που λες καλά και κατανοητά
(κι αν θες για μένα είναι πιο τίμιο να πει κάποιος budget γιοκ ,βοηθήστε παιδιά )
αλλά από τη στιγμή που
είσαι της μουσικής και κατ επέκταση της τέχνης
πως ζητάς από έναν δημιουργό να παραχωρήσει
το έργο του ,έτσι απλά
(κι ας μην υπάρχει έπαθλο νικητή , καλύτερα γιατί θα έχεις και γκρίνιες)
να παραιτηθεί από κάθε μελλοντικό του δικαίωμα ?

εκτός αν νομίζεις ότι το στήσιμο μιας αφίσας είναι
η απλή τοποθέτηση μιας γραμματοσειράς ....

-----------------------
by the way να φτιάξω κι εγώ κάτι από καθαρό μεράκι αν θες
αλλά
λογότυπο ,κείμενο κτλ????
δεν βλέπω επαρκή πληροφόρηση
------------------------
Άβαταρ μέλους
i-have-An-Idea
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 06.07.10, 2:09 pm

inok έγραψε:Γεια σας παιδια.
Ειμαι ενας απο το συλλγο των μουσικων της ΚΟΘ.Το όνμα και το τηλεφωνο μου ειναι στην ανακοινωση.
Γιατι τσιτωθηκατε τοσο? μοιαζει σα να καταγγελετε το χειροτερο κατεστημενο!ελατε τωρα....κανουμε μια προσπαθεια έκφρασης και δημιουργίας περα από τα συνηθισμενα και καλουμε καλλιτεχνες απο την πολη να συμμετεχουν.
κανεις απο τους 50 περιπου μουσικους που θα συμμετεχουν δεν προκειται να παρει μια.
τα οικονομικα μας ειναι πενιχρα και διαπραγματευομαστε με τους τεχνικους και το τελευταιο ευρω ωστε να κανουμε κατι που θα γουσταρουμε ολοι και θα δημιουργήσει κι ενα θεσμο για την πολη με πολλαπλο οφελος για ολους.
στο κατω κατω οποιος θελει μπαινει αλλα....ΑΠΑΤΗ??!!!!οχι ρε παιδια ψυχραιμια!!!
οτι θελετε μπορουμε να το συζητήσουμε,ονοματα και τηλεφωνα υπαρχουν.
η προθεση είναι αγαθη.
οποιος θελει εδω είμαστε.
τα υπολοιπα............
Να ζήσετε οι μελονυμφοι και αισια εκβαση στην κανταδα!!!!!!!
Σας περιμενουμε

Aγαπήτε,
μιλάμε για ένα γεγονός που γίνετε για καλό σκοπό, δεν αμφισβητώ αυτό, δεν νομίζω πως κάποιος λέει το αντίθετο. Αλλά ποιος σας συμβούλεψε να βγάλετε στον αέρα αυτό το κείμενο; Πραγματικά αντί να το βλέπω με καλή διάθεση δεν μπορώ μιας και υπάρχουν ζητήματα πνευματικής ιδιοκτησίας, που ως δημιουργοί πιστευώ πως να καταλαβαίνετε.

Εγώ λοιπόν θα στείλω μια αφίσα σε κακή ποιότητα για ένα διαγωνισμό που θα κρίνουν "κάποιοι" και θα σας δώσω το δικαίωμα να πάρετε το εικαστικό και να το χρήσιμοποιησετε όπως εσείς νομίζετε (για παράδειγμα να φτιάξετε t-shirts που θα τα πουλάτε, ή κάποια ενημερωτικά έντυπα ή να πάρετε μέρος μιας αφίσας και να το ορίσετε σαν λογότυπο.)
Λοιπόν αυτό είναι αντίθετα με οτι λέει ο κώδικας δεοντολογίας της icograda (Διεθνής ένωση σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας) τον οποίο έχει υοθετίσει και η ΕΓΕ (Ένωση Γραφιστών Ελλάδας)

Σας παραθέτω το link του κώδικα για να λάβετε γνώση. http://gda.gr/node/486

Σας προτίνω να αλλάξετε την ανακοίνωση σας στα σήμεια που ανέφερα και παραπάνω και τα πράγματα θα είναι καλύτερα για όλους.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 06.07.10, 2:40 pm

Ωραια κυριοι,

κανεις δεν τσιτώνεται για τιποτε.

Αλλα, μην "παραλογιζομαστε" εν μερη...

Τυχαινει να εχω κ την ιδιοτητα του κιθαριστα. Δεν μπηκα σε κανενα site να ψαξω να βρω στην κουτρα διοργανωτη. Ουτε στην κουτρα βημα για να παω να παιξω με το γκρουπ μου, ουτε τσαμπα αφισσες (αυτο ελλειπε να τις κανει αλλος!), ουτε τσαμπα οργανα ενισχυτες κ υποστηριξη..

Απλα : κανεις δεν θα το κανει!!
Ξερεις κανεναν να σου πει "ελα παιξε στο μαγαζι μου;"

Τι ωραια που θα ηταν!
Μη τρελαθουμε..Καλη κ δημιουργικη η ελευθερια της εκφρασης, αλλα μη κανουμε κ καταχρηση..

ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΩ
Να ερθει η συμφωνικη να μας κανει backing στο επομενο Live, για να πουλησουμε κ μουρη..Εμπρος metalliκι :metal :metal :metal κ πισω μπασαβιολες κ τσελο, τι λετε; Παει;

Κουτρα εννοειτε..Κ θα βρειτε κ τροπο να διασκευασετε το Set list μας μόνοι σας.
Παει;

Σιγα που θα παει..
(για μα@@κες ψαχνω ε; ) :superman:
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων