Παράδοση FLA?

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

Παράδοση FLA?

Δημοσίευσηαπό vagz » 22.07.10, 11:23 am

Γειά σας παιδιά!

Έχω μια ερώτηση κρίσης...
Σχεδίασα (πέρσι) ένα αρκετά πολύπλοκο (μου έφαγε τη ζωή δηλαδή) full flash site για κάποιον πελάτη.
Φέτος αποφάσισε ότι το θέλει dynamic και static για λόγους search engine (κατανοητό). Tουτέστιν ASP ή PHP ή ό,τι άλλο του προτείνουν φαντάζομαι.
Πήγε λοιπόν σε κάποια εταιρεία και μου ανακοίνωσε ότι θα το αναλάβουν αυτοί. Οκ ως εδώ κανένα πρόβλημα.
Μετά όμως μου έστειλε ένα μέιλ ζητώντας μου τa source files (δλδ τα FLA). Του απάντησα ότι αφενός δεν χρειάζονται τα source files για να του φτιάξουν το dynamic version του site, αλλά λογότυπα, φωτογραφίες, κείμενα και τέτοια και αφετέρου ότι τo source δεν είναι κάτι που παραδίδεται γιατί πολύ απλά δεν είχε πληρώσει για το source αλλά για το αποτέλεσμα.
Έκανα άσχημα; Εσείς θα το δίνατε;
Άβαταρ μέλους
vagz
Member

Re: Παράδοση FLA?

Δημοσίευσηαπό pagou » 22.07.10, 11:39 am

συμβολαιο ειχες; τι ελεγε; email στα οποια να γινεται αναφορα στο θεμα;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.07.10, 11:57 am

γιατί πολύ απλά δεν είχε πληρώσει για το source αλλά για το αποτέλεσμα

πολύ σωστά
εκτός αν υπάρχει ειδική συμφωνία
καλό είναι να το εξηγούμε στον πελάτη από πριν τι θα αγοράσει για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 22.07.10, 12:02 pm

ωραια, εμεις το ξερουμε. ο πελατης το ξερει;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.07.10, 12:15 pm

ωραια, εμεις το ξερουμε. ο πελατης το ξερει;

γι αυτό του το λες
για να μην στα πρήζει μετά
γενικά καλό είναι να τους λες τι ακριβός αγοράζει
άμα είναι τσίπης την κάνει και γλυτώνεις κι όλας
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό vagz » 22.07.10, 12:57 pm

όχι συμβόλαιο δεν υπήρξε και επειδή δεν φαντάστηκα ότι θα μου ζητούσε το FLA ποτέ δεν του είπα ότι δεν αγοράζει και το FLA με τα λεφτά που πλήρωσε (ναι λάθος μου) αλλά η ερώτηση μου δεν ήταν αν είμαι νομικά καλυμένος, αλλά αν εσείς θα το δίνατε.
Άβαταρ μέλους
vagz
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.07.10, 12:58 pm

δεν ήταν αν είμαι νομικά καλυμένος,

ναι

αλλά αν εσείς θα το δίνατε.

όχι
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 22.07.10, 1:50 pm

Ναι θα του το δίναμε, σιγά τα ωά :)

- του το δίνεις του λες ευχαριστώ για την συνεργασία και κρατάς άριστες σχέσεις
- δεν του δίνεις κάτι που δεν μπορεί να έχει, υπάρχουν άπειροι decompilers
- αν του το δώσεις , τι παραπάνω μπορεί να κάνει εκτός από το να πάρει η εταιρεία content από τα fla
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό Raytracer » 22.07.10, 1:52 pm

Εγώ πιστεύω οτι συμβαίνει το αντίθετο με ότι είπανε οι συνάδελφοι παραπάνω.

Ο πελάτης πλήρωσε για οτιδήποτε έχει σχέση με το έργο του.
Ακόμα και το source code ή το FLA.
Πλήρωσε για αυτά.
Πλήρωσε για τον χρόνο που χρείαστηκες να του φτιάξεις το FLA και όχι για τον χρόνο που χρειάστηκες να του κάνεις export movie.

Είμαι της άποψης λοιπόν οτι πρέπει να του δώσεις το FLA, εκτός και άν είχατε συμφωνήσει διαφορετικά πρίν την κατασκευή αυτού οτι αυτό που θα πληρώσεις είναι μόνο το τελικό και όχι η επεξεργάσιμη μορφή αυτού η κάτι τετοιο τελοςπάντων.

Να λάβεις υπόψην οτι τα παραπάνω δεν τα έχω ψάξει νομικά να ξέρω οτι ισχύει η όχι κάτι τέτοιο απλά είναι η δικιά μου αντιμετώπιση στους πελάτες μου για τέτια θέματα.

Δες το και απο την μεριά του πελάτη σου. Αν είσουνα στην θέση του και ζήταγες απο κάποιον να σου κάνει ενα φλασάκι, δεν θα θεωρούσες δεδομένο οτι το FLA σου ανήκει απο την στιγμή που έχεις πληρώσει για όλη την εργασία και δεν συμφωνήσατε τίποτα περι αυτού πρίν γίνει η πληρωμή του έργου;
Raytracer
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 22.07.10, 1:53 pm

charlie έγραψε:Ναι θα του το δίναμε, σιγά τα ωά :)

- του το δίνεις του λες ευχαριστώ για την συνεργασία και κρατάς άριστες σχέσεις
- δεν του δίνεις κάτι που δεν μπορεί να έχει, υπάρχουν άπειροι decompilers
- αν του το δώσεις , τι παραπάνω μπορεί να κάνει εκτός από το να πάρει η εταιρεία content από τα fla

Συμφωνώ.

Δεν χαλάνε την αγορά μας τα ανοιχτά fla στους πελάτες, οι κακοί σχεδιαστές και η προχειροδουλειά μας έχει φάει.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό notis » 22.07.10, 1:55 pm

Εχει ξανασυζητηθει
viewtopic.php?f=84&t=341
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό okap-o » 22.07.10, 2:02 pm

Το source code το δινεις μόνο αν ο πελάτης το έχει ζητήσει απο την αρχή και το έχετε συμφωνήσει με την αντίστοιχη χρέωση. Σε αυτό βέβαια πρέπει να τον ενημερώσεις.

Εάν δέν έχει γίνει ειδική συμφωνία όπως παραπάνω, ο πελάτης δικαιούται μόνο το τελικό compiled-binary προιόν aka .swf .exe.
okap-o
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 22.07.10, 2:05 pm

τσου

-διοτι η πρωτη κουβεντα που λεω ειναι : ανοιχτα αρχεια ή κλειστα; και αναλογα δινω τιμη. ( για θυμησου εαν την ειπες)
-παντοτε δινω αυτο που πληρωθηκε. παντοτε
-χρησιμοποιώ δικες μου τεχνικες, οποτε η παραχωρηση ανοιχτων αρχειων ειναι αρπαγη τεχνογνωσιας
- αφηνω την αλλη εταιρεια που ειχε και την εξυπνη ιδεα, να τραβιέται με decompliers, που ευτυχως δεν δινουν αυτο που ισχυρίζονται, ωστε να χασει και καμια ωρα παραπανω.

νομιζω οτι υπαρχει νομικο προηγουμενο, με αρχεια photoshop, οπου η καταληξη ηταν να τα δωσει raster ( χωρις editable effects) και μασκες, λεγοντας:

αυτο ειναι, αφου δουλευει, αυτο ειναι,
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.07.10, 2:13 pm

νομικά
Το πνευματικό δικαίωμα αποκτάται αυτοδικαίως χωρίς να απαιτείται αίτηση του δημιουργού ή καταχώριση του έργου σε κάποια υπηρεσία.
νόμος 2121/1993 (ΦΕΚ Α'25, 4/3/93)

από εκεί και πέρα είναι και πολιτική του κάθε γραφείου

δεν του δίνεις κάτι που δεν μπορεί να έχει, υπάρχουν άπειροι decompilers

σαφώς
αλλά αν είναι αρκετά περίπλοκο μπορεί να μην καταφέρει να το ανασυνθέσει σωστά
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.07.10, 2:20 pm

Πλήρωσε για τον χρόνο που χρείαστηκες να του φτιάξεις το FLA και όχι για τον χρόνο που χρειάστηκες να του κάνεις export movie.

δεν πλήρωσε όμως για τις ώρες που σου βγήκαν τα μάτια να μάθεις flash
άρα μόνο το τελικό αποτέλεσμα του ανήκει
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 22.07.10, 2:23 pm

θα ρωτησω, αν η κουβεντα μας ειναι μια απλη κουβεντα και μην νομιζει κανεις οτι ειμαστε δικηγοροι.

το πνευματικο δικαιωμα στο ανοιχτο αρχειο ή στο κλειστο ή στο τελικο εργο;
και εαν το εχω κανει χωρις μασκες, χωρις editable effects, καρε-καρε και οχι tween και εαν χρησιμοποειω εξωτερικα plug 'in τα οποια δινουν το αποτελασμα ( και αλλα 'τετοια', και δεν προτιθομαι να τα αποκαλυψω καθως αυτο θα σημανε εξαγωγη τεχνογνωσιας;
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 22.07.10, 2:23 pm

notis έγραψε:Εχει ξανασυζητηθει
viewtopic.php?f=84&t=341

Έχεις δίκιο και έκτοτε έχω αλλάξει γνώμη :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό charlie » 22.07.10, 2:43 pm

λογικό είναι του 2005 το topic

δηλαδή υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που η τεχνογνωσία του στο flash δεν μπορεί να βρεθεί free ή σχεδόν free στα internets ??? :lol: :lol:

χαχαχουχχαα
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό vagz » 22.07.10, 2:49 pm

Συμφωνώ εν μέρη με όσους είπαν "ε δώστο και τι έγινε" αλλά εν μέρη μόνο γιατί πέρα των άλλων τι μου λέει ότι στην καινούρια του εταιρεία (που θα τους έχω δώσει το FLA) δεν το πάρουν - του αλλάξουν τα φώτα (κατόπιν παράκλησης του πελάτη) και κάνουν αισθητικές αλλαγές στις οποίες εγώ ποτέ δεν θα συμφωνούσα και θα τον είχα αποτρέψει, με αποτέλεσμα να κυκλοφορεί δουλειά μου, με το όνομά μου στην οποία κάποιος τις έχει αλλάξει τον αδόξαστο με αποτέλεσμα να μην θέλω καν να την βλέπω; Δεν έχω το δικαίωμα η δουλειά που με αντιπροσωπεύει να έχει τη δική μου αισθητική αφου εγώ την έκανα; (θεωρητικά όλα αυτά βέβαια)
Άβαταρ μέλους
vagz
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 22.07.10, 2:53 pm

penlix έγραψε:
Έχεις δίκιο και έκτοτε έχω αλλάξει γνώμη :)

Τοτε θα ειχε ενδιαφερον να κανεις ενα αιτημα στην adobe να σου δωσει τα πηγαια αρχεια της C++ για την CS5 σουιτα :whistle
Οταν λεμε site ενοουμε το συνολο των αρχειων που πρεπει να γινουν upload στον ftp server ωστε το τελικο εργο να λειτουργει συμφωνα με τα συμφωνηθεντα!
Αυτα οσον αφορα το νομικο κομματι της υποθεσης.
Ερχομαστε στο ηθικο και πολλες φορες πρακτικο μερος, οπου γενναται το εξης ερωτημα:
Εχεις το δικαιωμα να "κλειδωσεις" την μελλοντικη εξελιξη του site που παραδιδεις?
Ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθει το σχετικο θεμα, γιατι πολυ απλα υπαρχουν δυο διαφορετικες οπτικες οπου και οι δυο πλευρες εχουν και δικια και αδικα.
Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλο να υπαρχει διαθεση για συγκαταβαση...
Εγω τετοια προβληματα συνηθως τα αντιμετωπιζω μεσω της ιδιας της υλοποιησης του εργου. Πρεπει ο πελατης να μπορει να παρει τα fla εκεινα που θα του επιτρεψουν (μεσω αλλων πιθανων συνεργασιων) να εξελιξει οποτε επιθυμει το site του, αλλα χωρις να χρειαζεται να παρει καποια fla που κρυβουν συγκεριμενη τεχνογνωσια!
Με λιγα λογια εχεις το content σε διαφορετικα fla files και το engine σε διαφορετικα.
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων