ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό Cenobite » 15.10.10, 12:33 pm

ψαχνω δουλεια για μηνες. τιποτα. καθηλωμενος στα site μπας και μπει καποια νεα αγγελια. και που μπαινει τι εγινε? τιποτα. τι και αν εχω γνωσεις και καλο βιογραφικο? τιποτα.

ολοι ψαχνουν για το υπερτατο πολυ εργαλειο. γραφιστας web designer με γνωσεις 3dstudio που να ξερει να κανει και καφε.

πεθανε το επαγγελμα μαγκες.
Cenobite

Re: ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό notis » 15.10.10, 1:15 pm

Cenobite έγραψε:ολοι ψαχνουν για το υπερτατο πολυ εργαλειο. γραφιστας web designer με γνωσεις 3dstudio που να ξερει να κανει και καφε.

Στον καφέ κολάω και εγώ είναι η αλήθεια :D
Web ρε παιδιά!
Όταν η ροή της εξέλιξης το έδειξε καθαρά πριν μια πενταετία, οι περισσότεροι graphic designers στρουθοκαμήλισαν. Τώρα μιλάμε για νεκρό επάγγελμα? Όχι δεν πέθανε, απλά εξελίχθηκε...
Όπως κάποτε έπρεπε να εξελιχθεί και ο κλασσικός γραφίστας-μακετοποιός, έτσι και τώρα. Μόνο print, δεν θα αρκεί (αν θές βγάλε και τώρα το "θα")
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Cenobite » 15.10.10, 1:19 pm

εγω ειμαι της αποψης οτι ειτε graphic designer εισαι η web designer εισαι.
δεν ειναι θεμα στρουθοκαμηλισμου. ειναι θεμα του τι ξερεις να κανεις καλα.

οταν εισαι σε ενα συγκροτημα drummer, δε μπορεις να εισαι και μπασιστας ταυτοχρονα. Εκτος και εαν εισαι ο klaus schultze...
Cenobite

Δημοσίευσηαπό pagou » 15.10.10, 1:24 pm

2 παρατηρησεις:

web εχει δουλεια;
ναι, για αυτο ολοι επεσαν και ολοι βγαζουν ( και κατασκευαζουν)site, forum, portal και ολοι βγαζουν συπληρωμα μηνιατικου και οχι λεφτα, οπως ηταν πριν 5 χρονια. Οποτε αλλο το να εχει κινηση η τσεπη σου και αλλο το να εχει κινηση το μεσο.

το ιδιο και για εντυπα.

===================

φιλε, εκμεταλευσου το χρονο σου. μαθε κατι αψογα.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 15.10.10, 1:46 pm

Το έντυπο δεν έχει πεθάνει. Οι πληρωμές όμως έχουν
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 15.10.10, 2:53 pm

Είμαστε σε ύφεση, όταν ολοκληρωθεί η ύφεση θα ξεκαθαρίσουν οι επαγγελματίες από τους ερασιτέχνες και θα υπάρχει καλή δουλειά, υπομονή 5-6 χρόνια...
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 15.10.10, 3:00 pm

michael92 έγραψε:Είμαστε σε ύφεση, όταν ολοκληρωθεί η ύφεση θα ξεκαθαρίσουν οι επαγγελματίες από τους ερασιτέχνες και θα υπάρχει καλή δουλειά, υπομονή 5-6 χρόνια...

Ρε Μιχαλακη πλακα μας κανεις? Ημαρτον!

Ας τον μαζεψει καποιος!
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 15.10.10, 3:08 pm

Οπως τα υπολογίζω εγώ, το επάγγελμα του γραφίστα καλοπληρώθηκε για 13 περίπου χρόνια. Από το 1995 που οι υπολογιστές μπήκαν για τα καλά στη ζωή μας έως και το 2008. 13 χρόνια μπήκε πολύς κόσμος στο επαγγελμα. Δικαίως τώρα θα μείνουν όσοι αντέχουν. Δεν νομίζω ό,τι βρισκόμαστε σε κάτι πρωτόγνωρο. Ολα τα επαγγέλματα έχουν την ακμή και την παρακμή τους και ισχύει ο δαρβινιστικός νόμος της επιβίωσης του δυνατότερου. Και παράλληλα εξελίσσονται όπως είπε ο Νότης. Αυτό που δεν αλλάζει και καλοπληρώνεται πάντα είναι η εμπειρία και το «μεράκι» εάν μου επιτρέπεται η έκφραση.
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 15.10.10, 3:12 pm

notis έγραψε:Web ρε παιδιά!

Νοτη αδικο δεν εχεις, αλλα για να εισαι αυτο που θελουν οι περισσοτεροι εδω, πρεπει να φυγεις ουσιαστικα απο τον σχεδιασμο και να μπεις στο πεδιο του developer. Aλλο το να ξερεις καποιες αρχες και προδιαγραφες ωστε να μπορεις να συνεργαστεις με ανθρωπους και αλλο να εισαι πολυμηχανημα. Το web και πριν απο αυτο τα multimedia εχουν 2 επιπεδα. Αυτο της εμφανισης και αυτο της λειτουργιας. Οι σχεδιαστες ειναι υπευθυνοι για την οπτικη αρτιοτητα και οι developers για την λειτουργικη. Οταν πρεπει να μπω ομως αρκετα βαθια μεσα στα χωραφια μιας αλλης ειδικοτητας αρχιζω να ειμαι κατι διαφορετικο απο σχεδιαστης. Δεν λεω οτι ειναι κακο να εχεις πολυπλευρη γνωση, αλλα ουσιαστικα κανεις κατι το οποιο δεν σου αρεσει και σε αποσπα απο το πραγματικο αντικειμενο σου.
Να το πω απλοικα η δουλεια μου ειναι να το κανω ομορφο, οχι να λειτουργει.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 15.10.10, 3:37 pm

joe συμφωνώ!
Δεν είπα εγώ να γίνει developer ο designer.
Αλλά πλέον η xhtml/css ανήκει και στη σφαίρα του designer. Από κει και πέρα όσο εμβαθύνει, τόσο θα είναι υπέρ του.
Καλώς ή κακώς όμως, στο επάγγελμα του web designer υπάρχει και κώδικας, έστω και αν αυτό είναι markup (xhtml, xml, css).

Είδες τι έγραψε το παλικάρι?
Ο καθένας στο είδος του.
Κάποτε το ίδιο έλεγαν και οι κλασσικοί με τους ραπιτογράφους, τις κόλλες και τα κοπίδια, σε όσους άρχιζαν να μαθαίνουν το copy και το paste στους υπολογιστές!

Ε λοιπόν όχι! Δεν μπορείς να μείνεις στο είδος σου (όσο και αν σε βολέυει κάτι τέτοιο).
Η κλασσική θεωρία του μάθαμε ένα επάγγελμα, τώρα απλά επενδύουμε τον χρόνο μας στην παραγωγή και κονομάμε, χωρίς να χρειαστεί να μαθαίνουμε νέα πράγματα.
Αυτά τέλειωσαν ανεπιστρεπτί!
Είμαστε σε ένα επάγγελμα που απαιτεί συνεχόμενη αυτοεκπαίδευση!
Κάποτε επένδυσα πολύ χρόνο στο να γίνω ένας καλός Flasher!
Όταν είδα όμως πως το web μπορεί και χωρίς το flash (και μάλλον ακόμα καλύτερα), τότε το παράτησα, και εμβάθυνα στα δυναμικά sites και την javascript. Δεν λέω, ότι έμαθα στο flash μια χαρά μου κάθεται τώρα όποτε το χρειάζομαι, αλλά αν έμενα εκεί ...κάποια στιγμή θα έμενα στα αζήτητα.
Με ακούτε να είμαι κατά του joomla κλπ αλλά έχω διαβάσει άπειρα για joomla.
Με ακούτε για τα θέματα του semantic markup αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν αφιέρωσα άπειρο χρόνο διαβάζοντας και εμβαθύνοντας και σε αυτά.

Όποιος μείνει πίσω, θα τον προλάβει και θα τον πατήσει το τραίνο της εξέλιξης!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό hidedora » 15.10.10, 3:51 pm

συμφωνώ με τον νότη. Επίσης, ο σχεδιασμός του site ανήκει περισσότερο στον γραφίστα πάρά στον developer. Οι γλώσσες markup (δεν μιλάω για xml που κάνεις παπάδες) είναι εύκολες στην εκμάθηση. Σε ένα εξάμηνο μπορείς να αποκτήσεις αρκετές γνώσεις πάνω στην html και css με λίγο διάβασμα.

και οι τύποι εδώ γραφίστες είναι, αλλα κάνουν απίστευτα πράγματα.

http://www.mezzoblue.com/zengarden/alldesigns/

πιστεύω ότι η γνώση css και html είναι απαραίτητη για κάθε επαγγελματία στο χώρο του web σήμερα. Είτε είσαι developer, είτε designer, είτε seoist αποτελεί το βασικό κρίκο. μαθαίνοντας html και css βλέπεις και τι είναι λειτουργικό σε μία σελίδα, καθώς επίσης και πόσο δύσκολο είναι να το φτιάξει ένας developer.Τέλος, αποκτάς μία σφαρική άποψη και δεν δυσκολεύεις το έργο κάποιου άλλου.
Άβαταρ μέλους
hidedora
Junior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 15.10.10, 4:07 pm

αυτο που λεει ο νοτις ειναι σωστο αλλα δεν μιλαμε για εξελιξη, μιλαμε για σπουδες απο την αρχη. Καινουρια εργαλεια, καινουριες τεχνολογιες.

δια βιου μαθηση :P
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Raytracer » 15.10.10, 4:19 pm

Πέθανε? Πότε?

Ποτέ δεν πέθανε και ακόμα και οι προβλέψεις για το μέλλον του web (content is the king) δεν μπορούν να να σκοτώσουνε αυτό το επάγγελμα.

Σίγουρα ο τόπος γέμισε
pagou έγραψε:... για αυτο ολοι επεσαν και ολοι βγαζουν ( και κατασκευαζουν)site, forum, portal και ολοι βγαζουν συπληρωμα μηνιατικου και οχι λεφτα, οπως ηταν πριν 5 χρονια. Οποτε αλλο το να εχει κινηση η τσεπη σου και αλλο το να εχει κινηση το μεσο.

===================

με την διαφορά όμως οτι το "φιλε, εκμεταλευσου το χρονο σου. μαθε κατι αψογα." δεν σημάινει μάθε άψογα να σχεδιάζεις μόνο.

Ο Web Designer πέθανε.
Ζήτω ο Front End Developer/Designer.

Που και αυτός πέθανε. Η μάλλον εξελίχθηκε.

Παλιά ήταν css/html όπως είπανε και κάποιοι εδώ.
Τώρα πλέον είναι πολλά παραπάνω.
Πολύ περισσότερα απο το να σχεδιάσεις ένα πανέμορφο site.
Αν ακολουθήσεις και εξελιχθείς έχει δουλειές. Αν όχι τότε το επάγγελμα πέθανε.

Πάντος τα πολυεργαλεία που ζητάνε δεν είναι και κάτι το τόσο τραγικό όπως το έχω δει.
Το ότι θέλουνε να έχεις γνώσεις απο 3DS Max δεν πάει να πεί οτι θα σε ζητήσουνε να φτιάξεις μια μικρού μήκους ταινία όλη σε 3D.
Αλλά θα πρέπει να ξέρεις πως μπορεί να γίνει render ένα έτοιμο αρχείο. Η να μπορείς να κάνεις μια μικρή αλλαγή σε αυτό.

Δεν ζητάνε να ξέρεις τέλεια τα πάντα. Απλα να έχεις μια αντίληψη/άποψη για τα υπόλοιπα εργαλεία που μπορεί να χρειαστούνε για να φέρεις σε πέρας την δουλειά σου, και να ξέρεις να κάνεις άψογα αυτό που ξεκίνησες να είσαι.

Ένας γραφίστας.

Ένας γραφίστας που ξέρει να σχεδιάζει σωστά και δεν είναι στο επίπεδο "ο ανιψιός μου έχει photoshop" που παράλληλα όμως μπορεί να χρησιμοποιήσει εξτρά εργαλεία για να εμπλουτίσει και να υλοποιήσει την ιδέα/σχεδίαση του.
Raytracer
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 15.10.10, 4:29 pm

ναι αλλά, όσα περισσότερα προγράμματα μαθαίνεις τόσο απομακρύνεσαι από το σκοπό σου, που είναι ο σχεδιασμός. ΤΟ λέω γιατί δεν έχουμε έλλειψη από χρήστες προγραμμάτων όσο από γραφίστες με «μάτι» Δεν εχω κανέναν ενδοιασμό. O γραφίστας εντύπων θα γίνει επιτυχημένος wed designer όταν θα σταματήσει να έχει άγχος για αν θα λειτουργήσει το site ή όχι. Αυτή είναι δουλειά του developer. Οπως κανονικά δεν πρέπει να έχει άγχος εάν το έντυπό του θα τυπωθεί σωστά. Αυτή είναι δουλειά του τυπογράφου. Επιλέγεις συνεργάτες και συνεχίζεις.
Οσο αφορά το web, εγώ είμαι σχεδόν πεποισμένος πως σε λίγο καιρό θα μπορεί ο οποιoσδήποτε να φτιαχνει site (με την ανάλογη αισθητικη) με απλά φιλικά προγράμματα. Κατάσταση plug and play. Οπότε και η εκεί αγορά των web deisgner θα συρικνωθεί, η αισθητική θα πέσει και άλλο και πάλι θα μιλάμε για το μέλλον των γραφιστών.
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 15.10.10, 4:31 pm

Raytracer έγραψε:Πέθανε? Πότε?

Ποτέ δεν πέθανε και ακόμα και οι προβλέψεις για το μέλλον του web (content is the king) δεν μπορούν να να σκοτώσουνε αυτό το επάγγελμα.

Σίγουρα ο τόπος γέμισε
pagou έγραψε:... για αυτο ολοι επεσαν και ολοι βγαζουν ( και κατασκευαζουν)site, forum, portal και ολοι βγαζουν συπληρωμα μηνιατικου και οχι λεφτα, οπως ηταν πριν 5 χρονια. Οποτε αλλο το να εχει κινηση η τσεπη σου και αλλο το να εχει κινηση το μεσο.

===================

με την διαφορά όμως οτι το "φιλε, εκμεταλευσου το χρονο σου. μαθε κατι αψογα." δεν σημάινει μάθε άψογα να σχεδιάζεις μόνο.

Ο Web Designer πέθανε.
Ζήτω ο Front End Developer/Designer.

Πάντος τα πολυεργαλεία που ζητάνε δεν είναι και κάτι το τόσο τραγικό όπως το έχω δει.
Το ότι θέλουνε να έχεις γνώσεις απο 3DS Max δεν πάει να πεί οτι θα σε ζητήσουνε να φτιάξεις μια μικρού μήκους ταινία όλη σε 3D.
Αλλά θα πρέπει να ξέρεις πως μπορεί να γίνει render ένα έτοιμο αρχείο. Η να μπορείς να κάνεις μια μικρή αλλαγή σε αυτό.

Δεν ζητάνε να ξέρεις τέλεια τα πάντα. Απλα να έχεις μια αντίληψη/άποψη για τα υπόλοιπα εργαλεία που μπορεί να χρειαστούνε για να φέρεις σε πέρας την δουλειά σου, και να ξέρεις να κάνεις άψογα αυτό που ξεκίνησες να είσαι.

Ένας γραφίστας.

Ένας γραφίστας που ξέρει να σχεδιάζει σωστά και δεν είναι στο επίπεδο "ο ανιψιός μου έχει photoshop" που παράλληλα όμως μπορεί να χρησιμοποιήσει εξτρά εργαλεία για να εμπλουτίσει και να υλοποιήσει την ιδέα/σχεδίαση του.

+1
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Cenobite » 15.10.10, 4:35 pm

notis έγραψε:joe συμφωνώ!
Δεν είπα εγώ να γίνει developer ο designer.
Αλλά πλέον η xhtml/css ανήκει και στη σφαίρα του designer. Από κει και πέρα όσο εμβαθύνει, τόσο θα είναι υπέρ του.
Καλώς ή κακώς όμως, στο επάγγελμα του web designer υπάρχει και κώδικας, έστω και αν αυτό είναι markup (xhtml, xml, css).

Είδες τι έγραψε το παλικάρι?
Ο καθένας στο είδος του.
Κάποτε το ίδιο έλεγαν και οι κλασσικοί με τους ραπιτογράφους, τις κόλλες και τα κοπίδια, σε όσους άρχιζαν να μαθαίνουν το copy και το paste στους υπολογιστές!

Ε λοιπόν όχι! Δεν μπορείς να μείνεις στο είδος σου (όσο και αν σε βολέυει κάτι τέτοιο).
Η κλασσική θεωρία του μάθαμε ένα επάγγελμα, τώρα απλά επενδύουμε τον χρόνο μας στην παραγωγή και κονομάμε, χωρίς να χρειαστεί να μαθαίνουμε νέα πράγματα.
Αυτά τέλειωσαν ανεπιστρεπτί!
Είμαστε σε ένα επάγγελμα που απαιτεί συνεχόμενη αυτοεκπαίδευση!
Κάποτε επένδυσα πολύ χρόνο στο να γίνω ένας καλός Flasher!
Όταν είδα όμως πως το web μπορεί και χωρίς το flash (και μάλλον ακόμα καλύτερα), τότε το παράτησα, και εμβάθυνα στα δυναμικά sites και την javascript. Δεν λέω, ότι έμαθα στο flash μια χαρά μου κάθεται τώρα όποτε το χρειάζομαι, αλλά αν έμενα εκεί ...κάποια στιγμή θα έμενα στα αζήτητα.
Με ακούτε να είμαι κατά του joomla κλπ αλλά έχω διαβάσει άπειρα για joomla.
Με ακούτε για τα θέματα του semantic markup αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν αφιέρωσα άπειρο χρόνο διαβάζοντας και εμβαθύνοντας και σε αυτά.

Όποιος μείνει πίσω, θα τον προλάβει και θα τον πατήσει το τραίνο της εξέλιξης!

δηλαδη εσυ θελεις να μας πεις πως μπορεις να παιζεις drums, μπασο, κιθαρα, να τραγουδας και κανεις και το authoring του cd μετα?

τοτε μπραβο σου, σου αξιζει το καλυτερο.
Cenobite

Δημοσίευσηαπό Cenobite » 15.10.10, 4:40 pm

hidedora έγραψε:συμφωνώ με τον νότη. Επίσης, ο σχεδιασμός του site ανήκει περισσότερο στον γραφίστα πάρά στον developer. Οι γλώσσες markup (δεν μιλάω για xml που κάνεις παπάδες) είναι εύκολες στην εκμάθηση. Σε ένα εξάμηνο μπορείς να αποκτήσεις αρκετές γνώσεις πάνω στην html και css με λίγο διάβασμα.

και οι τύποι εδώ γραφίστες είναι, αλλα κάνουν απίστευτα πράγματα.

http://www.mezzoblue.com/zengarden/alldesigns/

πιστεύω ότι η γνώση css και html είναι απαραίτητη για κάθε επαγγελματία στο χώρο του web σήμερα. Είτε είσαι developer, είτε designer, είτε seoist αποτελεί το βασικό κρίκο. μαθαίνοντας html και css βλέπεις και τι είναι λειτουργικό σε μία σελίδα, καθώς επίσης και πόσο δύσκολο είναι να το φτιάξει ένας developer.Τέλος, αποκτάς μία σφαρική άποψη και δεν δυσκολεύεις το έργο κάποιου άλλου.

Εταιρία κατασκευών στον χώρο της επικοινωνίας και του retail, επιθυμεί να προσλάβει 3D Designer για σχεδιασμό Εκθεσιακών Περιπτέρων / Tailor made κατασκευών σε περιβάλλον 3D / φωτορεαλισμό.
Πτυχίο ανώτατης σχολής με κατεύθυνση Aρχιτεκτονική, βιομηχανικό σχέδιο ή 3D Designer 3D Studio Max – Vray / AutoCAD / Photoshop / Corel / Illustrator

πες μου εσυ τωρα. γιατι να ξερω και corel και illustrator... ΧΟ ΧΟ ΧΟ που λεει και ο ΚΟΚΚΑΛΗΣ.
Cenobite

Δημοσίευσηαπό notis » 15.10.10, 4:46 pm

Δηλαδή είπες να κάνεις μια δημοσίευση, να πεις τον πόνο σου, και να μαζευτούν όλοι οι συνάδελφοι σου και να συμφωνούν μαζί σου και να επαυξάνουν λέγοντας "ναι ρε γαμώ την κοινωνία την μπαμπέσα! Είδες πως μας κατάντησαν;"

Τα 3d, τα παπάκια για delivery και η ...γραμματειακή υποστήριξη, ναι, είναι υπρβολή.
Και εξήγησα τι πρέπει να ξέρει ένα σύγχρονος σχεδιαστής.
Δεν θες να καταλάβεις. Μάλλον λάθος, δεν σε βολεύει να καταλάβεις, οκ!

Cenobite έγραψε:τοτε μπραβο σου, σου αξιζει το καλυτερο.

Ίσως γι' αυτό δουλεύω!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Raytracer » 15.10.10, 4:46 pm

heinrich έγραψε:ναι αλλά, όσα περισσότερα προγράμματα μαθαίνεις τόσο απομακρύνεσαι από το σκοπό σου, που είναι ο σχεδιασμός. ΤΟ λέω γιατί δεν έχουμε έλλειψη από χρήστες προγραμμάτων όσο από γραφίστες με «μάτι» Δεν εχω κανέναν ενδοιασμό. O γραφίστας εντύπων θα γίνει επιτυχημένος wed designer όταν θα σταματήσει να έχει άγχος για αν θα λειτουργήσει το site ή όχι. Αυτή είναι δουλειά του developer. Οπως κανονικά δεν πρέπει να έχει άγχος εάν το έντυπό του θα τυπωθεί σωστά. Αυτή είναι δουλειά του τυπογράφου. Επιλέγεις συνεργάτες και συνεχίζεις.
Οσο αφορά το web, εγώ είμαι σχεδόν πεποισμένος πως σε λίγο καιρό θα μπορεί ο οποιoσδήποτε να φτιαχνει site (με την ανάλογη αισθητικη) με απλά φιλικά προγράμματα. Κατάσταση plug and play. Οπότε και η εκεί αγορά των web deisgner θα συρικνωθεί, η αισθητική θα πέσει και άλλο και πάλι θα μιλάμε για το μέλλον των γραφιστών.

Η δικιά μου η γνώμη είναι οτι δεν απομακρύνεσαι. Έρχεσαι πιο κοντά.
Σαν web designer σε αντίθεση με έναν γραφίστα εντύπων , έχεις να κάνεις με ένα μεσο που σου προσφέρει multimedia δυνατότητες.
Αν δεν μπορείς λοιπόν να δώσεις "ζωή" στο τέλειο εικαστικό σου τότε απέτυχες.
Και "ζωή" θα δώσεις αν ξέρεις τα υπόλοιπα εργαλεία.
Αν ξέρεις όμως τα υπόλοιπα εργαλεία θα μπορείς να κάνεις και πιο πολύπλοκες/πρωτότυπες/ενδιαφέρουσες σχεδιάσεις, αφού ξέρεις του τι μπορεί να γίνει.
Αρα αυτό δεν σε κάνει και καλύτερο γραφίστα;

Όλα τα επαγγέλματα πιστεύω οτι λίγο η πολύ περνάνε ακριβώς απο την ίδια διαδικασία. Εξελίσονται. Αλλάζουνε. Έχουνε μεγαλύτερες απαιτήσεις απο του επαγγελματίες.
Πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί ο κλάδος μας παραπονιέται τόσο πολύ.
Raytracer
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 15.10.10, 4:47 pm

Raytracer έγραψε:Πέθανε? Πότε?

Σίγουρα ο τόπος γέμισε

===================

Ο Web Designer πέθανε.
Ζήτω ο .Front End Developer/Designer

Ένας γραφίστας.

Sorry my friend αλλα πολυτεχνιτης στην Ελλαδα= αρπακολατζης σε πολλα επιπεδα. Αλλο η κατανοηση του γενικου πλαισιου και των περιορισμων και αλλο ''Front End Developer/Designer'' το οποιο προυποθετει αριστη γνωση 2 τελειως διαφορετικων πεδιων τα οποια συνεχως τρεχουν! Τι θα παρακολουθησεις πρωτα? Σαν να λεμε κιθαριστας-υδραυλικος.
Συμφωνω με τον Χαινριχ οτι η σωστη αντιμετωπιση ειναι ομαδες οπου ο ενας εχει οσες γνωσεις χρειαζεται ωστε να διευκολυνει την συνεργασια με τον αλλο + αριστη γνωση του δικου του πεδιου. Δεν εχω καμια δουλεια να μαθω 3dmax ουτε να κανω κανενα render (εκτος και αν το εχω χομπυ), γιατι για να μαθω εστω τα βασικα ενος προγραμματος πρεπει να αφαιρεσω χρονο απο την παρακολουθηση αυτων που πραγματικα ειναι τα εργαλεια μου. Απο το να ανοιγω ενα προγραμμα και να πελαγοδρομω χτυπωντας τσικ τσικ τα πληκτρα σαν κοτοπουλο και κοιτωντας με προσμονη την οθονη αν εγινε αυτο που θελω, προτιμω να συνεργαστω με εναν αρμοδιο.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων