Απόπειρα κλοπής αρχείων λίγο πριν τη παράδοση του έργου!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Απόπειρα κλοπής αρχείων λίγο πριν τη παράδοση του έργου!

Δημοσίευσηαπό kalexan » 04.11.10, 3:16 pm

Μου έτυχε και αυτό...

Εδώ και αρκετό καιρό (πάνω από 1 χρόνο) αναπτύσσω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα. Έπειτα από αρκετές αλλαγές και προσθήκες χαρακτηριστικών κατόπιν αίτησης του πελάτη μου, οπότε και με συνεχείς έντονες αναδιαπραγματεύσεις του τελικού κόστους και του τρόπου πληρωμής, πριν από περίπου ένα μήνα το website βγήκε "στον άερα". Οι εργασίες ωστόσο δεν έχουν ακόμα ολοκληρωθεί (όλο ζητάει βελτιώσεις/αναθεωρήσεις), οπότε και ο πελάτης δεν έχει προχωρήσει την εξόφληση (εκκρεμεί το 80% του ποσού!).

Πριν από μερικές μέρες και έπειτα από ένα "τυχαίο" πρόβλημα του website, διαπίστωσα από τα log του server πως κάποιοι καινούργιοι υπάλληλοί του προσπαθούσαν επανελλειμένα να φυτέψουν έναν αυτόνομο web based file manager γραμμένο σε php προκειμένου να τραβήξουν τα αρχεία του website. Η απόπειρα έγινε από την ip διεύθυνση του γραφείου του. Έκλεισα κατευθείαν τη δυνατότητα διαχείρισης τόσο σε αυτούς, όσο και στο πελάτη και απαίτησα άμεση εξόφληση.

Να σημειώσω πως ο πελάτης τον τελευταίο μήνα απαιτούσε τον κώδικα του website χωρίς να έχω ολοκληρώσει το έργο και να πληρωθώ, προκειμένου να "συνεχίσει κάποιες επιπλέον εργασίες" μόνος του. Φυσικά από την αρχή της συνεργασίας μας του είχα ξεκαθαρίσει εγγράφως αλλά και προφορικά αρκετές φορές μετά πως ο κώδικάς θα του είναι διαθέσιμος εφόσον το έργο ολοκληρωθεί, εξοφληθεί, και φυσικά ο κώδικας θα ήταν για καθαρά προσωπική χρήση (όχι για άλλα websites).

Θα ήθελα να δω τις σκέψεις και τις προτάσεις σας γι αυτό το θέμα.
KaLeXaN
Άβαταρ μέλους
kalexan
Member

Re: Απόπειρα κλοπής αρχείων λίγο πριν τη παράδοση του έργου!

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 04.11.10, 7:10 pm

η απάντησή του για την εξόφληση ποια είναι;
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 04.11.10, 10:36 pm

επισης, δεν εχεις στην αδεια λογισμικου απαγορευσει παρεμβαση απο τριτους και ποινικη ρητρα για αυτο;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 04.11.10, 11:06 pm

Σύμβαση έργου δεν υπογράφεις ;
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό kalexan » 05.11.10, 12:09 pm

@tzertzis
Σχετικά με την εξόφληση, μου είχε ζητήσει απίστευτες διευκολύνσεις, πληρωμές με δόσεις, χωρίς επιταγές κτλ και ειδικά καθώς προχόραγε και το θέμα της οικονομικής κρίσης (όπως είπα το Project έχει ξεκινήσει παραπάνω από 1 χρόνο πριν). Φυσικά του ξεκαθάρισα από την αρχή ότι από τη στιγμή που το website βγει "στον αέρα" θα πρέπει άμεσα να δρομολογηθεί η πληρωμή, τουλάχιστο με επιταγές δικές του. Το τελευταίο μήνα που αποφάσισε να δημοσιεύσουμε το website (εκρεμούν κάποιοι απλοί αυτοματισμοί στη διαχείριση) όλο ανέβαλε τις συναντήσεις που ορίζαμε για να διευθετήσουμε τη αποπληρωμή, και εννοείται πως μου ακύρωσε και τη χθεσινή συνάντηση :(

@pagou
δεν θα απέτρεπα στον πελάτη μου να παρέμβει στο κώδικα κατ' οποιοδήποτε τρόπο, εφόσον το έργο είχε αποπληρωθεί, οπότε δεν είχα λόγο να θέσω κάτι τέτοιο στη μεταξύ μας συμφωνία.

@Sirigos
Καθ' όλη την διάρκεια της συνεργασίας μας ο πελάτης ζητούσε αλλαγές και προσθήκες. Όσες φορές προσπαθούσα να τον πείσω πως ότι παραπάνω χρειαστεί, θα το κάνουμε μετά την ολοκλήρωση του αρχικού σχεδιασμού, αποτύγχανα (φυσικά λόγω της δικής μου χαλαρότητας) καθώς δεν δεχόταν "να βγει το site στον αέρα έτσι". Δυστυχώς δεν υπέγραψε ποτέ ούτε την αρχική σύμβαση έργου, παρ' όλες τις πιέσεις μου, ωστόσο έχω κατάθεση σε λογαριασμό μου με την προκαταβολή της πρώτης μελέτες/οικονομικής προσφοράς. Όλες οι υπόλοιπες αλλαγές και προσθήκες επί του έργου έχουν συμφωνηθεί με email (αλλιώς κάθε λίγο και λιγάκι θα έπρεπε να υπογράφουμε νέα σύμβαση!)

Καταλαβαίνω πως το πήγα λίγο επιπόλαια το πράγμα, αρκετοί θα πείτε (μαζί και εγώ) "Better luck next time!", ωστόσο θεωρώ ότι εξαπατήθηκα και σε επίπεδο ανθρώπινης επαφής, καθώς δεν ήταν λίγες οι φορές που φάγαμε έξω μαζί, μου μίλαγε για τα προσωπικά του κτλ
KaLeXaN
Άβαταρ μέλους
kalexan
Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 05.11.10, 12:34 pm

Μπορείς και έχεις κάθε δικαίωμα να αποσύρεις ΟΛΩΝ των κώδικα που έχεις γράψει από τον server, αφού πρώτα γνωστοποιήσεις στον πελάτη σου τις προθέσεις σου & τον καλέσεις να έρθει στο γραφείο σου εντός 15 ημερών για την υπογραφή τις σύμβασης έργου και την οικονομική τακτοποίηση αυτού.

Εφόσον ο πελάτης σου δεν έχει υπογράψει κανένα συμφωνητικό ή σύμβαση έργου μαζί σου και η αρχική προκαταβολή είναι τόσο μικρή σε σχέση με το έργο που έχεις παραδώσει (κακός), μπορείς να ανακαλέσεις το έργο σου.

Φυσικά για τέτοια κίνηση μπορείς να συμβουλευθείς και τον δικηγόρο σου.
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό kalexan » 05.11.10, 12:47 pm

Πραγματικά το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να κάνω είναι να πάρω πίσω τη δουλειά μου και να μη πληρωθώ! Εγώ σκέφτομαι να του στείλω ένα ξεγυρισμένο εξώδικο περί απόπειρας κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας (είναι ποινικό αδίκημα) και μεταξύ άλλων (πχ αποπληρωμή), να απαιτήσω την απόλυση των υπαλλήλων που ευθύνονται για αυτή την απόπειρα (σίγουρα υπάλληλος πρότεινε στον πελάτη μου και εφάρμοσε την απόπειρα κλοπής, καθώς ο πελάτης δεν έχει τη παραμικρή ιδέα από προγραμματισμό), μπας και τον "ταρακουνήσω".

Πραγματικά δεν ξέρω αν φταίει περισσότερο ο πελάτης μου ή ο "συνάδελφος" προγραμματιστής που πρότεινε και έκανε κάτι τέτοιο...
KaLeXaN
Άβαταρ μέλους
kalexan
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 05.11.10, 2:42 pm

Καλησπέρα,

Φταις εσύ και μόνο!
Και θα φταις ακόμα περισσσότερο αν τα βήματά σου από εδώ και πέρα δεν είναι προσεκτικά και μετρημένα.

Έκανες ένα σωστό πράγμα που είναι ο περιορισμός της πρόσβασης τους. Ελπίζω να είναι πλήρης (FTP, CMS, Control Panels κλπ).

Τώρα θα πρέπει να ακούσεις το Συρίγο. Εξόφληση, διαφορετικά σε 2 εβδομάδες bye bye website. Και όταν λέμε εξόφληση, αφορά στην πλήρη εξόφληση όλων των εργασιών που έχεις πραγματοποιήσει μέχρι τώρα.

Για ό,τι επιπρόσθετο θέλει (αφού λες ότι συνέχεια θέλει και κάτι άλλο και όλο τα αλλάζει), θα κάνεις νέο συμφωνητικό με προκαταβολή, παραδοτέα και δεσμευτικές ημερομηνίες. Θα ξαναδώσεις πρόσβαση ή ότι άλλο θες μόνο όταν εξοφληθείς! Αλλιώς θα είσαι άξιος της μοίρας σου.

kalexan έγραψε:Πραγματικά το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να κάνω είναι να πάρω πίσω τη δουλειά μου και να μη πληρωθώ!

Κάνε το άλλο τότε: Δώσε του τη δουλειά και μην πληρωθείς! Θα είναι πολύ καλύτερα...

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 05.11.10, 2:52 pm

Αφού δεν το ξεκίνησες σωστά εγώ θα έλεγα αρχικά να προσπαθήσεις να ελιχθείς, προφασίσου κάποιο πρόβλημα, κατέβασε το site και προσπάθησε να τον βρεις για να πάρεις κάποια χρήματα.
Στη θεωρία, το σωστό είναι να τον κυνηγήσεις νομικά, αλλά εμένα δε μου αρέσει να το κάνω, θα έπρεπε να έχω μαλώσει με όλον τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 05.11.10, 3:00 pm

Καλησπέρα,
για να διεκδικήσεις τα χρήματα σου, πρέπει να κόψεις οπωσδήποτε τιμολόγιο,
να το παραλάβει και να το υπογράψει ο ίδιος.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό kalexan » 05.11.10, 3:05 pm

@vpapadopoulos
Ο περιορισμός είναι πλήρης (ποτέ δεν έδωσα FTP, control panel του hosting κτλ)!
Σίγουρα φταίω εγώ για το γεγονός ότι δεν τον έχω "τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί", όπως επίσης και για τη χαλαρότητά μου στο να υποκύπτω σε αλλαγές / προσθήκες κατά την εξέλιξη του έργου (η αλήθεια είναι πως πολλές φορές τις θεωρώ δικαιολογημένες προκειμένου να βγει το βέλτιστο αποτέλεσμα)

kalexan έγραψε:Πραγματικά το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να κάνω είναι να πάρω πίσω τη δουλειά μου και να μη πληρωθώ!

vpapadopoulos έγραψε:Κάνε το άλλο τότε: Δώσε του τη δουλειά και μην πληρωθείς! Θα είναι πολύ καλύτερα...

Εεεε τότε αυτό που είπα είναι το προτελευταίο! :D

@ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Μάλιστα... Άντε και το κόβω όλο το ποσό, όπως και θα έκανα βέβαια. Η εφορία όμως θα θέλει το ΦΠΑ, και θα επωμισθώ του χρόνου το φόρο και χωρίς αυτός να τα παραλάβει (και να πληρώσει βέβαια)...

Τα δικά μου τα λάθη τα γνωρίζω (την έχω ξαναπάθει όταν ξεκίναγα τα επαγγελματικά μου βήματα αλλά μάλλον μυαλό δεν έβαλα).Θα ήθελα να δω τα σχόλιά σας σχετικά με την απόπειρα κλοπής του κώδικα, την ηθική του προγραμματιστή του, αλλά και τις νομικές διαστάσεις που μπορεί να πάρει το θέμα τόσο για τον πελάτη μου όσο και για αυτόν (και για μένα φυσικά).
KaLeXaN
Άβαταρ μέλους
kalexan
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 05.11.10, 4:01 pm

Εγώ όταν κάνω δουλειά με άγνωστο πελάτη ή μεγάλα νούμερα
κάνω ένα συμφωνητικό και το καταθέτω στην εφορία για να είμαι σίγουρος
ότι κάποια στιγμή θα πάρω τα λεφτά μου.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 05.11.10, 4:07 pm

Η σελίδα είναι σε δικό σου server; δηλαδή εσύ παρέχεις την φιλοξενία στον πελάτη;

Υπάρχει και η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος !
Τεχνικά επίθεση στην σελίδα / server πήγαν να κάνουν.
Μετά για τον κώδικα δεν υπάρχει τίποτα ιδιαίτερο, τα κλασσικά για τα πνευματικά δικαιώματα, ψάξε στο forum υπάρχουν άπειρα θέματα.
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 05.11.10, 4:09 pm

Ελπίζω το Log που έχει την επίθεση να μην το έχεις σβήσει αλλά να κρατήσεις αντίγραφο αλλά screen shot μέσα από FTP που να φαίνεται η ημερομηνία & ώρα του αρχείου.
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό kalexan » 05.11.10, 4:27 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Εγώ όταν κάνω δουλειά με άγνωστο πελάτη ή μεγάλα νούμερα
κάνω ένα συμφωνητικό και το καταθέτω στην εφορία για να είμαι σίγουρος
ότι κάποια στιγμή θα πάρω τα λεφτά μου.

Σωστός ο Κλήμης! Και σίγουρα πιο "περπατημένος"!

@Sirigos
Η φιλοξενία είναι σε δικό μου server. Έχω κρατήσει όλα τα logs, το ωραίο είναι πως επειδή το διαχειριστικό περιβάλλον του website απαιτούσε http authentication για να επιτρέπεται η πρόσβαση, φαίνονται μέσα στα Logs και τα ονόματα (username) των υπαλλήλων, επίσης φαίνεται πως και οι 2 υπάλληλοι, μαζί με τον πελάτη έμπαιναν από την ίδια διεύθυνση IP. Ακόμα και τo "ανέβασμα" του αρχείου φαίνεται μέσα από το ίδιο Log (έγινε μέσω http από έναν "κρυφό" file manager που θα τον έδινα με την ολοκλήρωση του έργου)

Ευχαριστώ πολύ τη κοινότητα για τις σκέψεις της. Θα σας κρατήσω ενήμερους για το πως θα προχωρήσω αλλά και για την έκβαση του θέματος.
KaLeXaN
Άβαταρ μέλους
kalexan
Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 05.11.10, 4:42 pm

Οκ τότε τους έχεις στο χέρι 1000% και είναι καλή & σωστή κίνηση να απευθυνθείς και στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, http://www.astynomia.gr/index.php?optio ... Itemid=378

Εάν θες να σου στείλω μία σύμβαση έργου να έχεις στείλε μου σε PM στο email σου.
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 06.11.10, 9:11 am

Θα μπορούσα να έχω κι έγώ μια σύμβαση έργου;
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 06.11.10, 1:22 pm

Όποιος θέλει την σύμβαση έργου, ας μου στέλνει PM με το email του και να μου ζητάει την σύμβαση έργου.

Admin, μπορούμε να την βάλουμε στα Downloads ?
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό kalexan » 10.11.10, 11:55 am

Χτες τελικά κατάφερα να πληρωθώ (αν οι επιταγές θεωρούνται εξόφληση, τουλάχιστο είναι δικές του) και να παραδώσω το έργο. Φυσικά ο πελάτης δεν παραδέχτηκε τίποτα σχετικά με το γεγονός...

@Sirigos
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
KaLeXaN
Άβαταρ μέλους
kalexan
Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 10.11.10, 12:12 pm

Τίποτα χαίρομαι που βοήθησα έναν συνάδελφο.
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων