Βοηθεια με λογοτυπο

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Βοηθεια με λογοτυπο

Δημοσίευσηαπό hellaslover » 14.11.10, 7:17 am

Καλησπερα σε ολους

Προσφατα η οικογενεια μου ανοιξε ενα μαγαζι μαναβικο. Το ονομα που διαλεξαμε ειναι The Fruit Stop καθος ειναι απλο και ταιριαζει στη τοποθεσια του μαγαζιου (πανω σε εθνικη οδο αναμεσα σε 2 μεγαλες πολεις, στη μεση του πουθενα χωρις αλλα μαγαζια γυρο αλλα ασφαλος με αρκετη κινηση στο δρομο)
Πριν ανοιξει το μαγαζι ειχα παει σε γραφιστα και του ζητησα να μου κανει ενα λογοτυπο. Του ειπα την ονομασια και του ζητησα να μου κανει ενα παιχνιδιαρικο λογοτυπο και να παιξει λιγο με τη λεξη stop και να χρησιμοποιησει το σχημα απο ταμπελα stop, δηλαδη το οχταγωνο σχημα. Οπως ολοι οι μικροεπιχειρηματιες, ετσι και οι δικοι μου δε πιστευουν οτι αξιζει να επενδυσεις χρηματα για ενα καλο λογοτυπο. Ετσι, βρηκα εναν τυπο που με λιγα χρηματα μου εφτιαξε αυτο Εικόνα

Εμενα προσωπικα δε μου αρεσει αλλα απο τη στιγμη που αρεσε στους δικους μου το κρατησαμε σαν το λογοτυπο του μαγαζιου. Τωρα ηρθε η ωρα να βαλουμε κεντρικη ταμπελα στο μαγαζι και αλλη μια πανω στο κτηριο πανω απο τη κεντρικη εισοδο και ζητησα απο εναν αλλον τυπο να μου αντιγραψει το λογοτυπο, καθος εχω χασει το cd που ειχα το λογοτυπο αποθηκευμενο, και να μου φτιαξει 2 ταμπελες. Ο δευτερος τυπος ειναι πιο αχρηστος απο τον πρωτο και μου εστειλε αυτο στο εμαιλ για να το κανω approve http://i1209.photobucket.com/albums/cc3 ... p2copy.jpg :evil:

Επειδη η δικη του εκδοση ειναι πιο αισχος απο το οriginal χρειαζομαι τη βοηθεια σας με το πως μπορω να διορθωσω λιγο τη πρωτη εκδοση (θα το κανω μονος μου κουτσα στραβα με τις λιγες γνωσης photoshop/illustrator που εχω). Το μαγαζι μη φανταστειτε ειναι καμια μεγαλη επιχειρηση αλλα ουτε ακριβος και το μαναβικο τις γειτονιας. Εχουμε σχεδον ολα τα ειδη απο φρουτα και λαχανικα και τα περισσοτερα ειναι ντοπια και πολλα απο τα ειδη οργανικα. Ειμαστε δηλαδη γνωστοι οτι εχουμε locally grown and organic produce. Το σχημα μου αρεσει, οπως και η ιδεα με το πρασινο κοτσανι απο πανω αλλα ως εκει.
hellaslover
Member

Re: Βοηθεια με λογοτυπο

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 14.11.10, 7:23 am

Είναι 6:22 am. Πάω για νάνι. Θα τα πούμε άλλη ώρα...
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 14.11.10, 8:34 am

σε αυτη την πουτανα την ζωη ισχυουν απλοι κανονες που πανω τους βαζισομαστε. Βασικοι.

-οτι πληρωνεις παιρνεις
-οπως φερεσαι σου φερονται
-πες μου τους φιλους σου να σου πω ποιος εισαι.

καταρχας με το προβλημα σου:
www.lynda.com θα μαθεις τα βασικα του photoshop & illustrator τωρα τι θα κανεις ειναι εντελως αλλο θεμα.

λογικη αποροια μου:
-γιατι δεν το ζητας απο τον πρωτο, παλι;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 14.11.10, 1:55 pm

Οπως ολοι οι μικροεπιχειρηματιες, ετσι και οι δικοι μου δε πιστευουν οτι αξιζει να επενδυσεις χρηματα για ενα καλο λογοτυπο

Τότε το Forum αυτό αγαπητέ, δεν θα καλύψει τους δικούς σας.

Η συντριπτική πλειοψηφία των εγγεγραμμένων χρηστών του είναι είτε επαγγελματίες, ή φοιτητές των γραφικών τεχνών με βιοποριστική απασχόληση το σχεδιασμό εντύπων, ιστοσελίδων, επιγραφών, προϊοντικής συσκευασίας και βέβαια λογοτύπων.

Μάλιστα, επειδή ο σχεδιασμός είναι πνευματική εργασία πρέπει να πληρώνεται και ανάλογα, τη στιγμή μάλιστα που προβάλλει αφαιρετικές έννοιες (όπως της έννοιας μανάβικο) εύστοχα και κυρίως άμεσα στον υποψήφιο πελάτη.

Επίσης θα πρέπει να ξέρετε ότι έχω διδάξει προσωπικά το illustrator, το Corel και το Photoshop σε αρκετό κόσμο (συνολικά πάνω από 100 άτομα). Από αυτούς μόνο ο ένας μπορεί και σχεδιάζει λογότυπα.

Και αυτό διότι σπούδασε μετά γραφιστική.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 14.11.10, 2:11 pm

Επίσης θα πρέπει να ξέρετε ότι έχω διδάξει προσωπικά το illustrator, το Corel και το Photoshop σε αρκετό κόσμο (συνολικά πάνω από 100 άτομα). Από αυτούς μόνο ο ένας μπορεί και σχεδιάζει λογότυπα.

Και αυτό διότι σπούδασε μετά γραφιστική.[/quote]

ΣΩΣΤΟ!
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 14.11.10, 2:58 pm

hellaslover έγραψε:Οπως ολοι οι μικροεπιχειρηματιες, ετσι και οι δικοι μου δε πιστευουν οτι αξιζει να επενδυσεις χρηματα για ενα καλο λογοτυπο.

Προφανώς όχι όλοι.

Στην περίπτωσή σου δεν πίστευαν πως αξίζει να επενδύσεις χρήματα οπότε τα λίγα που έδωσαν όχι μόνο δεν βοήθησαν αλλά μάλλον ζημιώνουν την εικόνα της -μικρο-επιχείρησής σας. Οπότε σαν επένδυση αντί να δώσεις ένα Χ ποσό ώστε να σου αποδώσει πολλαπλάσια, δώσατε ένα μικρό κλάσμα του Χ ώστε στην πράξη να βγείτε μάλλον με ζημιά.

Έξυπνη κίνηση. 8)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 14.11.10, 3:25 pm

τα λογότυπα αυτά, δεν καν λογότυπα και δεν διoρθώνται
ένα τόσο άσχημο πράγμα είναι δυσφήμηση για ένα μαγαζί
κακώς ζητάς τα ρέστα σε αυτούς που τα έφτιαξαν.
Τόσο πλήρωσες τόσα πήρες

Εάν δεν θες να πληρώσεις καλύτερα να μην έχεις λογότυπο καθόλου από το να έχεις κάτι τέτοιο

Απλά γράψε το όνομα με απλά γραμματάκια
Καλύτερα χωρίς λογοτύπηση παρά αυτά τα αίσχη
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 14.11.10, 4:03 pm

Ο δευτερος που σου έστειλε αυτό που σου έστειλε θέλει κρέμασμα η stoning*
O πρώτος τίμησε απλά τα 50 ευρώ που ίσως πήρε. Γιαυτό και το χλιδάτο κοτσάνι η το διαφορετικό πάχος περίγραμμα στα κεράσια απο τα άλλα φρούτα κτλ κτλ ότι πληρώνεις παίρνεις που λέει και ο Pagou. Ελπίζω τουλάχιστον να σας έγινε ενα μάθημα και στις ταμπέλες που θα κάνετε να πάτε σε επαγγελματίες επιγραφοποιούς και όχι να την βάλετε μόνοι σας. Μην φυσήξει και ψάχνετε την ταμπέλα στην Εθνική και έχουμε κανένα πολύνεκρο.

*stoning

p.s Καλές δουλειές και καλό ξεκίνημα :) :)
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό gmw » 15.11.10, 10:24 am

αληθεια ποσα πληρωσες για το πρωτο λογοτυπο ?????
gmw
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 15.11.10, 3:39 pm

gmw έγραψε:αληθεια ποσα πληρωσες για το πρωτο λογοτυπο ?????

50€...έχει καταντήσει στάνταρ στις χάλια δουλειές... :lol: :lol: :lol:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 15.11.10, 4:12 pm

isikol

50€...έχει καταντήσει στάνταρ στις χάλια δουλειές...

50€ = 15 λετπά χειρισμός υπολογιστή χωρίς καμία σκέψη
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 15.11.10, 4:21 pm

Το τραγικό θα είναι να έχει δώσει πολύ παραπάνω από 50 ευρώ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 15.11.10, 5:03 pm

Ηθελα να ξερα βρε Hellaslοver:
Zεις σε μια καπιταλιστικη κοινωνια, στην εποχη της εικονας και του Internet.
Κανεις μια βολτα στο δρόμο και βλέπεις ενα σωρο σηματα, logos, πινακίδες κλπ.
Υστερα ζητας ενα logo και καποιος αταλαντος σου σχεδιαζει αυτο. Και το δέχεσαι;;

Δηλαδη πρεπει να μας κοβει και λιγο...
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό nasos » 15.11.10, 11:22 pm

"Ο δευτερος τυπος ειναι πιο αχρηστος απο τον πρωτο"

Αγαπητε μου φιλε... δεν θα κρίνω τη δουλεια που σου παρουσίασαν για το μαγαζί των γονιών σου. Θα ήθελα όμως να σταθώ στους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιήσες για να περιγραψεις όχι μόνο το επίπεδο της δουλειας καποιων συναδέλφων αλλά και το ποιόν τους (άχρηστος).

Είναι χαρακτηρισμοί που δεν αρμόζουν κατ αρχάς και δεύτερον θα ήθελα να επισημάνω οτι και ο πελάτης είναι υπεύθυνος (εν μερη) για το αποτελεσμα της δουλειας που του παρουσιαζεται. Αν για παράδειγμα το μονο brief που έδωσες ηταν "ενα παιγχνιδιάρικο" λογότυπο και τίποτε παραπάνω τοτε δε φταιει ο γραφίστας μόνο. Απο όσο είδα με τη λέξη stop "επαιξε". Το προσπάθησε δηλαδή. Και κάτι άλλο. Άλλα λογότυπα δε παρουσίασε? Γιατί αν έκανε μόνο αυτό τότε φταει και εκεινος που δε σου παρουσίασε εναλλακτικό αλλά και εσύ που δε ζητησες να δεις άλλα.

Αυτα τα λεώ τελειως φιλικά. Ο λόγος που έγραψα είναι γιατί δεν αντεχω τους χαρακτηρισμούς και ειδικά απο ανθρώπους που δεν είναι γραφίστες.
Άβαταρ μέλους
nasos
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 16.11.10, 12:49 am

naso αφου δεν βλέπω απαντησεις, απο τον αθυρόστομο, θα χρησημοποιησω τις αποριες σου. ευχαριστω

στους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιήσες για να περιγραψεις όχι μόνο το επίπεδο της δουλειας καποιων...
@
-οτι πληρωνεις παιρνεις

για να περιγραψεις όχι μόνο το επίπεδο της δουλειας καποιων συναδέλφων αλλά και το ποιόν τους (άχρηστος).
@
-πες μου τους φιλους σου να σου πω ποιος εισαι.

θα ήθελα να επισημάνω οτι και ο πελάτης είναι υπεύθυνος (εν μερη) για το αποτελεσμα της δουλειας που του παρουσιαζεται.
@
-οπως φερεσαι σου φερονται

τελικως hellasover, γιατι δεν σου εδωσε τις μακετες ο πρωτος; μηπως εχει καθε λογο;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 16.11.10, 1:06 am

Ο δευτερος τυπος ειναι πιο αχρηστος απο τον πρωτο

στον δεύτερο ζητήθηκε να αντιγράψει το λογότυπο γιατί ο πελάτης έχασε το cd με το γραμμικό (και δεν μπορεί να πάρει τηλέφωνο να του το ξαναστείλουν)
χωρίς να πληρωθεί βεβαίως βεβαίως και είναι και άχρηστος από πάνω…
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό hellaslover » 16.11.10, 5:33 am

ρε παιδια θα με βγαλετε και φταιχτη στο τελος.
Χαρακτηρισα τον πρωτο αχρηστο γιατι απλουστατα πηγε να με εξαπατησει. Ο ανθρωπος δεν ειναι γραφιστας και οταν τον ρωτησα σχετικα με ταμπελες και business cards (αυτη τη δουλεια κανει, print shop εχει) τοτε ανεφερα οτι ψαχνω για εναν καλο γραφιστα και αν ξερει καποιον να μου σχεδιασει ενα logo και τοτε θα του πηγαινα να μου το εκτυπωνε στις καρτες και ισως σε μπλουζακια κτλ. Αυτος απο μονος του ειπε οτι μπορει να μου το κανει ο ιδιος και οτι εχει γνωση κτλ . Σιγουρα φταιω που τον εμπιστευτικα αλλα αυτος ειναι απατεωνας που ειπε οτι μπορει να κανει κατι ενο δεν ηξερε. Το συγκεκριμενο λογοτυπο δεν ειναι ακριβος τελειωμενο καθος του ειχα ζητησει να αλλαξει το εσωτερικο με τα μαυρα φρουτα και τη γραμματοσειρα και αρχησε να με ρωταει πως το θελω και να του το ζωγραφισω σε χαρτι να μου το κανει . Τοτε ψιλοτσαντιστικα και του λεω αστο καλυτερα και το μονο που μου εφτιαξε ηταν 2 banners για τα εγκαινια. Του προσφερα να πληρωσω για το κοπο του και οση ωρα του πηρε να φτιαξει το λογοτυπο και δε μου πηρε χρηματα καθος καταλαβε οτι δεν ημουν ευχαριστημενος. Του εδωσα καποια χρηματα ουτος η αλλος αλλα στη πραγματικοτητα δε τον πληρωσα παρα μονο για τα banners.
soffia συγνωμη αλλα ποτε ειπα δε θα πληρωνα το δευτερο για οτι δουλεια μου κανει; Ο ανθρωπος ειναι πελατης στο μαγαζι και βαζει ταμπελες και πανω στη κουβεντα του ειπα οτι θελω μια κεντρικη και οταν με ρωτησε αν εχω σημα του λεω ναι αλλα θελω να το κανω redesign και να περιμενει. Μετα μου προσφερε να διορθωσει το πρωτο και μου εστειλε αυτο που μου εστειλε στο εμαιλ. Αν οχι αχρηστος, ασχετος ειναι γιατι μονο ενας ασχετος μπορει να σχεδιασει κατι τετοιο.
Εγω σπουδαζω διαφημιση αλλα εχω μια ιδεα απο λογοτυπα, δεν εχω τις γνωσεις να σχεδιασω κατι καλο μονος μου αλλα ξερω να διακρινω ενα καλο λογοτυπο απο ενα κακο.
Αυτη τη φορα θα παω σε επαγγελματια να μου κανει σωστη δουλεια και ας μην εχουμε λογοτυπο προσωρινα.
hellaslover
Member

Δημοσίευσηαπό hellaslover » 16.11.10, 5:59 am

Φιλε και συννονοματε Νασο. Θελω να σου κανω μια ερωτηση. Αν, χτυπα ξυλο, εχεις μια ασθενεια και πας στο γιατρο και εκεινος σου δωσει λαθος φαρμακο θα φταις εσυ που δε του ειπες τα συμπτωματα που εχεις η ο γιατρος που δεν ερευνησε και δε σε ρωτησε για τα συμπτωματα; Ενας απλος πελατης ειμαι και αν ειναι επαγγελματιας ο γραφιστας θα ρωτησει να μαθει περι τινος προκειτε η επιχειρηση για την οποια θα σχεδιασει. Εγω του ειπα τι μαγαζι ειναι και τι πουλαμε και του ζητησα ενα λογοτυπο φιλικο και παιχνιδιαρικο και να χρησιμοποιησει το κοκκινο χρωμα που θεωρητικα ανοιγει την ορεξη. Αν ηθελε περισσοτερες πληροφοριες θα επρεπε να με ρωτησει. Εδω που τα λεμε και τιποτα να μην ηξερε αυτο που σχεδιασε απλουστατα καταδικαζεται, οχι να πληρωνεται και απο πανω. Και το μεγαλυτερο προβλημα απο τον χαρακτηρισμο που χρησιμοποιησα και θα πρεπε να σε ενοχλησει ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι που με τετοια ποιοτητα δουλειας ρεζιλευουν το επαγγελμα. Ο συγκεκριμενος δεν ειναι καν γραφιστας, αρα ουτε συναδελφος, αλλα λεμε τωρα..
hellaslover
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 16.11.10, 12:09 pm

hellaslover έγραψε:Αν, χτυπα ξυλο, εχεις μια ασθενεια και πας στο γιατρο και εκεινος σου δωσει λαθος φαρμακο θα φταις εσυ που δε του ειπες τα συμπτωματα που εχεις η ο γιατρος που δεν ερευνησε και δε σε ρωτησε για τα συμπτωματα;

αν σπάσεις το πόδι σου και πας σε οφθαλμίατρο μην περιμένεις να τρέξεις και μαραθώνιο
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 16.11.10, 12:15 pm

Ναι αλλα δεν πήγε σε οφθαλμίατρο για το πόδι του....o hellaslover έκανε αναφορά οτι πήγε σε print shop και ζήτησε απο τον ιδιοκτήτη να έρθει σε επαφή με γραφίστα και αυτός του είπε οτι θα το αναλλάβει εκείνος γιατί είχε τις γνώσεις που....προφανώς δεν είχε.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων