Εκτυπωτικό plotter

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Εκτυπωτικό plotter

Δημοσίευσηαπό flipper » 06.12.10, 11:07 am

γεια σε όλους!
Θέλω να αγοράσω ένα plotter(100-120 εκ. πλάτος) στο οποίο να μπορώ να τυπώνω διάφορα υλικά (χαρτί, μουσαμά, αυτοκόλλητο, καμβά), όχι για πολύ μεγάλη παραγωγή.
Επειδή είμαι στην αρχή της έρευνας μου οποιαδήποτε συμβουλή (σχετικά με εταιρείες μοντελα κλπ) θα είναι καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ.
flipper
Member

Re: Εκτυπωτικό plotter

Δημοσίευσηαπό jilsander » 07.12.10, 10:36 am

Δες το mimaki CJV30 που ειναι κοπτικο και εκτυπωτικό μαζί.
www.mimaki.gr
jilsander
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 07.12.10, 1:10 pm

mimaki...NOT
κάνε ενα search στο forum με την λέξη roland και epson.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 07.12.10, 3:41 pm

Καλησπέρα,

Ποτέ Mimaki και οι λόγοι είναι αρκετοί. Πρώτη έρχεται η Roland και αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, τότε Summa. Μέχρι πόσα χρήματα είσαι διαθετιμένος να δώσεις;
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 07.12.10, 3:43 pm

Στείλε μου σε πμ έναν αριθμό σταθερού τηλεφώνου σου να σου εξηγήσω κάποια πράγματα. Σε τέτοια διάσταση δεν λέχει να κάνει η παραγωγικότητα αλλά οι δυνατότητες του μηχανήματος.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 08.12.10, 10:28 am

ΜΑΚΡΥΑ από roland!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό flipper » 08.12.10, 11:06 am

Roland kai na thelo den mporo..
kati pou den eipa einai oti to budget einai polu periorismeno.opote mehri stigmis eida to HP designjet 510 sto A0+ pou mou fainetai kalo.
ti lete gi auto?
flipper
Member

Δημοσίευσηαπό flipper » 08.12.10, 11:24 am

kati akoma..
an paro ektypotiko 106cm platos tha ho megalo provlima an to koptiko mou einai mikrotero?
flipper
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 08.12.10, 12:07 pm

OFF TOPIC

Βλέπω ο καθένας λέει π.χ. μακριά από MIMAKI, μακριά από ROLAND!! :lol: :lol:
Απλά επιβεβαιώνεται οτι τέλειο μηχάνημα δεν υπάρχει, όλα έχουν "προβλήματα" και μακακίες! Αυτή τη στιγμή κοιτάω απέναντί μου ένα MIMAKI, στο διπλανό δωμάτιο υπάρχει ένα ROLAND και σε άλλο χώρο εκτός γραφείου υπάρχει ένα FLORA... Και τα 3 το ΛΑΔΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ!!! :P :P :P
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 08.12.10, 12:56 pm

Δεν το πιστευω οτι ακούω απο κάποιον να λέει μακριά απο Roland!!
Σίγουρα πάντως το κάθε μηχάνημα θέλει καλό χειρισμό και καλή συντήρηση για να μην βγάζει προβλήματα. Με καλό χειρισμό και συντήρηση και σε mimaki και σε roland το roland δεν μου δημιουργησε ποτέ κανένα πρόβλημα ενώ το mimaki με έκανε να θέλω να παρατήσω το άθλημα και να γίνω παπάς.
flipper σχετικά με αυτό που ρωτάς αν έχεις το 106 και είναι μικρότερο το κοπτικό σου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απλά περισσότερη ταλαιπωρία. Θα τυπώνεις σε 1m υλικό και μετά τι? Θα το κόβεις για να χωρέσει στο κοπτικό? Θα έχεις φύρα και θα μπλέξεις και με τις συμπτώσεις. Θα του βάζεις να τυπώνει σε 70ρι υλικό? Τότε γιατί παίρνεις μεγάλο εκτυπωτικό? Πάρε ενα στις διαστάσεις του κοπτικού σου. Θα γλυτώσεις και 1-2χιλιάδες ευρώ. Επίσης να είσαι σίγουρος οτι το κοπτικό σου έχει την τεχνολογία OPUS (νομίζω έτσι λέγετε) και θα μπορεί να διαβάζει τα crop marks που θα έχει το εκτυπωμένο υλικό για να πάει να κόψει.
Για ποιό παραγωγικά πάντως και χωρίς πονοκεφάλους εγώ στη θέση σου θα κοίταζα στην εταιρεία που θα έκανα την αγορά να έκανα και απόσυρση στο κοπτικό που ήδη έχεις για να αφαιρέσουν κάτι απο την τιμή για αγορά εκτυπωτικού-κοπτικού μαζί.
Είναι άλλο πράμα να πατάς τα κουμπιά σου και να τυπώνει και να κόβει και άλλο να τυπώνεις και να το βάζεις στο κοπτικό και να έχεις και άγχος αμα θα γίνουν όλα καλά. Γλυτώνεις και χρόνο και ενέργεια και ελαχιστοποιείς τις όποιες πιθανότητες για κάποιο λάθος.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.12.10, 1:23 pm

Αυτός που είπε μακριά από roland, σίγουρα κάνει πλάκα ή δεν γνωρίζει από τέτοιου είδους μηχανήματα. Ας μας εξηγήσει τον λόγο.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.12.10, 1:32 pm

Σπύρο εάν κάποιος δεν ξέρει να δουλέψει το μηχάνημα, νομίζει ότι φταίει το μηχάνημα. για παράδειγμα εάν κάποιος δείνει μεγάλη πίεση στο μαχαίρι και κόβεται και το χαρτί του βυνιλίου, τότε είναι λογικό το μαχαίρι να χαλάσει μετά από 3 κοψίματα και μετά να μην κόβει καθόλου καλά. :wink: Εξαρτάται όμως και τι μοντέλο της Roland, υπάρχει η επαγγελματική σειρά και η απλή. Στην αρχή ήθελαν να μου πουλήσουν ένα roland στο οποίο έκοβε και εκτύπωνε το οποίο δεν έκανε καθόλου καλή δουλειά στην εκτύπωση και στην κοπή και αγόρασα ένα που να κόβει από την επαγγελματική σειρά και ένα άλλο που να εκτυπώνει από την επαγγελματική σεριά πάλι. Kai τώρα ισχύει αυτό άσχετα εάν έχει βγάλει μοντέλα με διάφορα μελάνια τα οποία κόβουν. Για παράδειγμα ένα μοντελο που εκτυπώνει και κόβει, δεν θα κόβει ποτέ όπως ένα μοντέλο που κόβει από την επαγγελματική σειρά όπως το Roland CAM-1 Pro. :wink:
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 08.12.10, 2:39 pm

theoasim έγραψε:Αυτός που είπε μακριά από roland, σίγουρα κάνει πλάκα ή δεν γνωρίζει από τέτοιου είδους μηχανήματα. Ας μας εξηγήσει τον λόγο.

Όχι δεν γνωρίζω από roland.....μόνο 5,5 χρόνια το δουλεύω που να γνωρίζω......

Όποιος μου πει πως έλυσε προβλήματα χρωματικά και πάσου δίχως να αγοράσει άλλο ριπ, πως έχει άμεση υποστήριξη από τον άτλα και πως γνωρίζουν όλα τα προβλήματα που προκύπτουν από το μηχανημά του να έρθει να μου τα πει κι έμενα που δεν έχω ιδέα από roland
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.12.10, 3:06 pm

Δεν σε ξέρω γι' αυτό έγραψα ότι ή κάνεις πλάκα ή δεν γνωρίζεις. :wink: Έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα στο θέμα του Rip. Λογικά για να έχεις τέτοιο πρόβλημα τότε θα έχεις μηχάνημα εκτυπωτικό και κοπτικό μαζί. Οπότε δεν ήταν από την επαγγελματική σειρά της Roland. Από το 92 δουλέυω Roland και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αλλά όπως είπα πριν, είχα αγοράσει εκτυπωτικό και κοπτικό ξεχωριστά.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.12.10, 3:10 pm

Το ριπ δεν είναι θέμα ζημιών του μηχανήματος. Γνωρίζω αρκετούς από Πάτρα που έχουν Roland και έχουν πρόβλημα με το rip αλλά δεν φταίει το μηχάνημα. Μερικοί έβαζαν μαιμού μελάνια και άλλοι δεν είχαν κατεβάσει τα προφίλ των υλικών εκτός απο το χρωματικό προφίλ "ISO Coated v2" που πρέεπι να είναι επιλεγμένο στα σχεδιαστικά προγράμματα.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.12.10, 3:15 pm

Εκτός από Roland έχω δουλέψει Mimaki, Summa και Graphtec. Καμμία ζημιά δεν παρουσίασε της Roland. :wink:
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 08.12.10, 4:04 pm

Δουλεύω το sj 1045.
Ότι αφορά το μηχάνημα απλά ούτε οι ίδιοι δεν έχουν λύσεις γιατί απλά δεν γνωρίζουν.
Όσον αφορά το rip σιγά μην διορθώθηκαν τα προβλήματα που είχε...μια από τα ίδια και το τελευταίο είναι.
Και δεν είμαι η μόνη που έχω παράπονα με το roland, μιλώντας με συναδέλφους που έχουν τέτοιο μηχάνημα όλοι τους ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα με εμένα έχουν.
Για την συντήρηση που είπε κάποιος πιο πάνω σε πληροφορώ πως άμα δεις τις κεφαλές μου είναι σαν να τις αγόρασες τώρα! Όταν έρχετε τεχνικός εδώ μου δίνει πάντα συγχαρητήρια για την συντήρηση που τους κάνω. Οπότε δεν παίζει ρόλο πάντα η καλή συντήρηση.....
Και ένα πολύ βασικό, έχουν χάλια εξυπηρέτηση!
Ξέρεις τι είναι να σου σταματά το μηχάνημα πάνω στην παραγωγή και να τους παίρνεις γιατί "καίγεσαι" κυριολεκτικά, να σου λένε θα σας πάρει τεχνικός και να σε παίρνει την άλλη μερα????????
Άσε δε τα κινητά, όποιος τεχνικός έχει έρθει εδώ του ζητώ το κινητό του για να έχω άμεση πρόσβαση σε εκείνον, το δίνουν μεν, δεν το σηκώνουν ΠΟΤΕ δε.
Αν ποτέ σε βγάλει ο δρόμος σου προς τα πάνω, πες μου να σου πω που είμαι και κάνε μια βόλτα από εδώ να τα συζητήσουμε από κοντά.....
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Stelios71 » 04.04.11, 11:55 pm

Και ένα πολύ βασικό, έχουν χάλια εξυπηρέτηση!
Ξέρεις τι είναι να σου σταματά το μηχάνημα πάνω στην παραγωγή και να τους παίρνεις γιατί "καίγεσαι" κυριολεκτικά, να σου λένε θα σας πάρει τεχνικός και να σε παίρνει την άλλη μερα????????
Άσε δε τα κινητά, όποιος τεχνικός έχει έρθει εδώ του ζητώ το κινητό του για να έχω άμεση πρόσβαση σε εκείνον, το δίνουν μεν, δεν το σηκώνουν ΠΟΤΕ δε.

ar_ia για αυτον τον λογο υπαρχουμε κι εμεις. Τεχνικοι οι οποιοι δεν δουλευουμε στον ατλα και σε κανεναν ατλα.

Οσο για τα μελανια που αναφερεται παραπανω, υπαρχουν καλα μελανια και κακα μελανια.
Οτι πληρωνεις παιρνεις. Αυτη την στιγμη υπαρχουν πολυ καλα μελανια που δεν δημιουργουν προβλημα στις κεφαλες και τυπωνουν σωστα ακομα και τα γκριζα.
Stelios71
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 05.04.11, 5:46 pm

Και εγώ την ψάχνω πολύ τώρα τελευταία για πλότερ κτλ.

Καταρχάς αν το θες για εσωτερικό χώρο χωρίς επιπλέον εξαερισμό αυτόματα περιορίζεσαι σε eco sol, latex μελάνια ή σε εκτυπωτή UV. Μπορείς να δεις και τους ΗΡ με μελάνια νερού (και τα latex νερού είναι, αλλά ποιο προχό) αλλά δεν προτείνονται οι εκτυπώσεις τους για εξωτερικούς χώρους ακόμα και με πλαστικοποίηση.

Μετά την έρευνα που έκανα εγώ μου διαμορφώθηκε η σειρά προτίμησης:
Roland
HP
Mutoh
όλα τα υπόλοιπα (τα epson είναι επίσης καλά από ότι είδα, αλλά αρκετά ακριβά σε κόστος χρήσης)

Επίσης διαβάζω καιρό το "μακριά από MIMAKI" και αναρωτιέμαι μήπως οι παιδικές αρρώστιες τους έχουν διορθωθεί αλλά τους έχει βγει το όνομα πλέον. Δε μου φαίνεται λογικό να βλέπω μια σεβαστή προσπάθεια διαφήμισης και προώθησης τους και να είναι για τα σκουπίδια.

Επίσης τον άλλο μήνα είναι η έκθεση Graphica 2011 στο METROPOLITAN EXPO, δίπλα στο αεροδρόμιο Ε. Βενιζέλος, είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει πολύ να πας να δεις από κοντά και σε δράση το κάθε μηχάνημα.

Προσωπική εμπειρία μόνο με Roland έχω και μου είχε σπάσει τα ούμπαλα λίγο η απόδοση του γκρι, αλλά νομίζω ότι τελικά το πρόβλημα ήταν στα προφίλ μας. Ο τεχνικός όταν τον χρειαστήκαμε (τον ήπιε σε κάποια φάση το μοτέρ, αλλά το μηχάνημα τύπωσε χιλιόμετρα όσο το χειριζόμουν και είχε τυπώσει ακόμα περισσότερα χιλιόμετρα πριν το αναλάβω εγώ) ήρθε την επόμενη και προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό χρόνο απόκρισης αφού υποθέτω ότι δεν έχουν καμιά στρατιά τεχνικούς στον Ατλα και δε γίνεται να τους πω "χέστε όλους τους άλλους και ελάτε σε εμένα", είμαι σίγουρος ότι όλοι "καίγονται" όταν χρειάζονται τον τεχνικό.
Στην τελική όπως είπε και ο Stelios71 μπορείς να πάρεις και άλλον τεχνικό, δε βλέπω γιατί να μην μπορεί κάποιος τρίτος να κάνει την δουλειά σωστά, και η μηχανή μου είναι honda, αλλά μια χαρά την φτιάχνει ο μηχανικός μου και ας μην είναι αντιπρόσωπος της Honda. :)
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 05.04.11, 5:53 pm

Καλησπέρα,

Νικόλα ένας που έμπαινε εδώ με άκουσε και πήρε της Roland και δεν το μετάνιωσε καθόλου. ούτε πρόβλμημα με το RIP ούτε κανένα άλλο πρόβλημα. Όποιος έχει πρόβλημα με το VersaWorks RIP ας επικοινωνήσει μαζί μου και θα καταλάβει ότι το πρόγραμμα είναι μαι χαρά. Ούτε χρειάζεται να φτιαχτούν χρωματικά προφίλ. HP και Mutoh είναι πάρα πολύ πίσω. Τα αντίστοιχα της Roland από αμερική είναι άλλη μάρκα.
theoasim
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων