Δημιουργία ιστοσελίδας...

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

Δημιουργία ιστοσελίδας...

Δημοσίευσηαπό itsoum » 14.12.10, 2:56 pm

Χαίρετε, χαίρετε...

Παιδιά θέλω να φτιάξω μια ιστοσελίδα όπου νο μπορώ να γράφω, να ανεβάσω τις φωτογραφίες μου κλπ...

Στυλ blog αλλά επειδή θέλω να μάθω να ψευτοφτιάχνω μια ιστοσελίδα και κυρίως να είναι δικό μου δημιούργημα όσο αναφορά το design έχω τις εξής απορίες...

Φτιάχνω ας πούμε το template όπως στο tutorial, δλδ το φτιάχνω στο Photoshop. Μετά τι πρέπει να κάνω για να γίνει αυτό το στατικό-εικόνα ιστοσελία με λινκ που θα με πετάνε σε άλλη σελίδα κλπ. Πώς θα εισάγω κείμενο, πως θα ανεβάζω εικόνες κλπ...

Ευχαριστώ και συχωρέστε με για την άγνοια,
Ηλίας
"Ένας ανόητος δεν βλέπει το ίδιο δένδρο που βλέπει ένας σοφός."
William Blake

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8 || canon s95
Πωλούνται: pentax z-50p
itsoum
Member

Re: Δημιουργία ιστοσελίδας...

Δημοσίευσηαπό ArtOfDreams » 14.12.10, 5:13 pm

Εφοσον θελεις κατι σε blog γιατι δεν αρχιζεις σε Wordpress? Θα βρεις template που θα ειναι ακριβως αυτο που θελεις . Και εαν δεν ειναι θα το διαμορφωσεις .
Άβαταρ μέλους
ArtOfDreams
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 14.12.10, 5:54 pm

ArtOfDreams έγραψε:Εφοσον θελεις κατι σε blog γιατι δεν αρχιζεις σε Wordpress? Θα βρεις template που θα ειναι ακριβως αυτο που θελεις . Και εαν δεν ειναι θα το διαμορφωσεις .

αλλά επειδή θέλω να μάθω να ψευτοφτιάχνω μια ιστοσελίδα και κυρίως να είναι δικό μου δημιούργημα όσο αναφορά το design

:roll:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό itsoum » 14.12.10, 8:08 pm

Κάποιος να βοηθήσει :roll:

Ξέρω πως ποιο σωστό θα ήταν να ξεκινήσω να διαβάζω τα βασικά για να "κτίσω" σε σωστά σε θεμέλια. Δλδ να άρχιζα απο html, και έπειτα css ας πούμε...αυτά είναι στο πρόγραμμα.
Όμως τώρα θέλω να δημιουργήσω σε μικρό χρονικό διάστημα μια απλή σχετικά στατική ιστοσελίδα όπου να μπορώ να γράφω κι να ανεβάζω φωτογραφίες μου.
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 14.12.10, 9:46 pm

Καλησπέρα,

Επειδή έχω δει ότι παρουσιάζεις ένα απαναλαμβανόμενο pattern στο να ζητάς βοήθεια σχετικά με διάφορα θέματα (web design, φωτογραφικές μηχανές, print, εύρεση πηγών περιεχομένου, χρήση προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας, σχολιασμό εργασίας, εκτύπωση ρουχισμού, σχεδιασμό λογοτύπου, προβλήματα με hardware, εικονογράφηση, επαγγελματική κατεύθυνση, συμβουλές εκπαιδευτικής φύσης, and so on and so forth), θα προσπαθήσω να σου πω 1-2 πραγματάκια και να αποφύγω την συνήθη τακτική που απαντάται στο forum με μέλη να σχολιάζουν τα σχόλια άλλων μελών χωρίς ποτέ να απαντάνε σε αυτόν που αρχικά ζήτησε κάτι...

Θέλω όμως να σου τονίσω ότι εδώ δεν είναι σχολή και, ενώ το forum είναι μία πολύ καλή πηγή απαντήσεων σε συγκεκριμένες απορίες, είναι αδύνατο για κάποιον, όσο καλή διάθεση και αν έχει να σε διδάξει τα πάντα. Και επειδή δεν θέλω να κρατάω πράγματα μέσα μου διότι θα βγάλω καρκίνο πολύ γρήγορα, θέλω να σου πω το εξής. Δεν είμαι ιδιαίτερα θετικός απένταντι σε άτομα που ζητάνε συνέχεια βοήθεια χωρίς να κουνάνε λίγο το χεράκι τους και χωρίς να ψάχνουν και να μελετούν αυτό που τους ενδιαφέρει από μόνοι τους.

Λιάκουρας έγραψε:...

Στυλ blog αλλά επειδή θέλω να μάθω να ψευτοφτιάχνω μια ιστοσελίδα και κυρίως να είναι δικό μου δημιούργημα όσο αναφορά το design έχω τις εξής απορίες...

Αν θες στυλ blog ξεκίνα με blog. Θα γίνει γρήγορα, θα έχει το οπτικό αποτέλεσμα που θες και θα σε βοηθήσει περισσότερο απ' όσο νομίζεις. Αυτό θα γίνει μέσω της τριβής σου κατά τη διάρκεια της κατασκευής με παρατήρηση του δημιουργούμενου κώδικα, του εργαλείου διαχείρισης (CMS), της δημιουργίας διαφορετικών γραφικών κλπ

Αν περιμένεις να μάθεις όλα τα σχετικά με design, web design, βάσεις δεδομένων, διαχείριση περιεχομένου κλπ πριν δημοσιεύσεις αυτά που θες, θα είσαι έτοιμος του Άϊ of the tiger...

Λιάκουρας έγραψε:...Φτιάχνω ας πούμε το template όπως στο tutorial, δλδ το φτιάχνω στο Photoshop. Μετά τι πρέπει να κάνω για να γίνει αυτό το στατικό-εικόνα ιστοσελία με λινκ που θα με πετάνε σε άλλη σελίδα κλπ.

Αρχίζεις να γράφεις το HTML και τα CSS σου κόβοντας και προσθέτοντας στο δρόμο τα απαραίτητα γραφικά και λειτουργικότητες. Τυχαίο παράδειγμα: Ξεκινάς με το header, του δίνεις γενικές διαστάσεις, χρώματα, αποστάσεις κλπ, δημιουργείς ζώνες περιεχομένου μέσα σε αυτό, όπως για το logo, τα menu επιλογής γλώσσσας-home, άλλα γραφικά, κάποιο flash ίσως, ένα search και πάει λέγοντας. Μία λογική -χοντρά χοντρά θα το πω- από πάνω έως κάτω.

Μια καλή αρχή είναι το > http://www.w3schools.com/.
Ό,τι χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις θα το βρεις εκεί, όμορφα και τακτικά παρουσιασμένο, με παραδείγματα και do-it-yourself εφαρμογούλα. Αν το δεις και βαρεθείς, τότε δεν έχει νόημα να συνεχίσεις...

Η γνώση HTML και CSS είναι εκ των ων ουκ άνευ.

Λιάκουρας έγραψε:...Πώς θα εισάγω κείμενο, πως θα ανεβάζω εικόνες κλπ...

Αυτά γίνονται με τη χρήση ενός CMS, όπως ανέφερα και παραπάνω. Επειδή δεν υπάρχει όμως περίπτωση να μάθεις σε σύντομο χρονικό διάστημα πως να φτιάξεις κάτι τέτοιο σε παραπέμπω εκ νέου στη χρήση μιάς από τις δεκάδες λύσεις που κυκλοφορούν εκεί έξω (Joomla, Drupal, Wordpress, Plone, Mambo, Ez, κλπ).

Λιάκουρας έγραψε:Ευχαριστώ και συχωρέστε με για την άγνοια,
Ηλίας

Συγχωρεμένος, αν και δεν είναι της αρμοδιότητός μου...

Λιάκουρας έγραψε:Κάποιος να βοηθήσει :roll:

Ξέρω πως ποιο σωστό θα ήταν να ξεκινήσω να διαβάζω τα βασικά για να "κτίσω" σε σωστά σε θεμέλια. Δλδ να άρχιζα απο html, και έπειτα css ας πούμε...αυτά είναι στο πρόγραμμα.
Όμως τώρα θέλω να δημιουργήσω σε μικρό χρονικό διάστημα μια απλή σχετικά στατική ιστοσελίδα όπου να μπορώ να γράφω κι να ανεβάζω φωτογραφίες μου.

Αφού σε καίει το σύντομο χρονικό διάστημα τότε τα CMS που προανέφερα είναι μονόδρομος, κι ας μην είναι στατικά. Θα έχεις σωστότερο αποτέλεσμα, καθαρότερο κώδικα, ταχύτητα υλοποίησης, βάση για να πατήσεις τις μελλοντικές σου προσθήκες χωρίς να πάει ο τωρινός σου κόπος χαμένος και θα έχεις την ευκαιρία να δεις και λίγο τα πράγματα από πίσω. Τέλος, όλα αυτά τα CMS έχουν μία τεράστια βάση χρηστών-προγραμματιστών που είναι έτοιμοι να σου προσφέρουν αυτό που τόσο πολύ αγαπάς και αναζητάς.

Υποστήριξη και απαντήσεις στις ερωτήσεις σου!!!

Πάντα φιλικά,
VP
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 15.12.10, 2:19 am

Ευχαριστώ,

1. Για την ξεκάθαρη-ντόμπρα θέση σου απέναντι μου. Άσχετα αν διαφωνώ απολύτως.
Δεν είναι θέμα "τα περιμένω στο χέρι", γιατί απλά δεν υπάρχει περίπτωση να έρθουν. Παράδειγμα ζήτησα "βοήθεια" για λογότυπο, αντι γι' αυτό κάποιοι μου είπαν να μου το φτιάξουν. Σαφώς δεν δέχτηκα κ έκατσα κ το έφτιαξα μόνος μου.Και σε όλες τις περιπτώσης κάπως έτσι συμβαίνει. Δεν είναι πως ποστάρω εδώ πέφτω για ύπνο κι περιμένω. Είναι σαν να βάζω μια ερώτηση στο google και αρχίζω κ ψάχνω. Δεν περιμένω την γνώση απο το φόρουμ, περιμένω την πληροφορία. Και περιμένω την πληροφορία απο το συγκεκριμένω φόρουμ ψάχνοντας κι αλλού για την πληροφορία που ζητάω. Απλά δεν έχω να χάσω τίποτα ζητόντας απο παντού την πληροφορία που θέλω, ας με κακοχαρακτηρίστουν :roll: ...

2. Για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Είναι μπορώ να πώ μια απάντηση που περίμενα-ήθελα. Μπορεί να μην με βοήθησες σε αυτό ακριβώς που ζητάω αλλά μου είπες την δική σου άποψη για να υλοποιήσω αυτό που ζητάω. Απ' ότι κατάλαβα προτείνεις για το θέμα χρόνου αλλά κ τριβής ένα cms βλέπε joomla. Αλλιώς αν άρχιζα με html, css θα ήμουν "πλήρης" για να δημιουργήσω μια ικανοποιητική-αξιοπρεπής ιστοσελίδα απλά σε βάθος χρόνου αφού πρώτα θα έπρεπε να ασχοληθώ με τις html και css. Σωστά κατάλαβα;

Τώρα αφού μάλλον προτιμάω την δεύτερη οδό γιατί την θεωρώ πιο ουσιώδη με αυτά που αντιλαμβάνομαι:

1. Υπάρχει κάποιο βιβλίο στα ελληνικά που θα πρότεινες για εκμάθηση html & css;

2. Την ιστοσελίδα θα την δημιουργήσω δηλαδή στην συνέχεια γράφοντας εγώ τον κώδικα; Ή θα χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα που τον δημιουργεί μόνο του και απλά θα έχω την γνώση του τι συμβαίνει στο παρασκήνιο κ της αναπάσα στιγμής παρέμβασης(πχ. dreamweaver);

3. Πόσο προβλέπεις να πάρει χρονικά κάτι τέτοιο αν μιλάμε για μια μέτριου ρυθμού ενασχόληση και για ένα άτομο που έχει τις δυνατότητες του μέσου όρου;
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 15.12.10, 1:14 pm

Καλημέρα,

Λιάκουρας έγραψε:...Απ' ότι κατάλαβα προτείνεις για το θέμα χρόνου αλλά κ τριβής ένα cms βλέπε joomla. Αλλιώς αν άρχιζα με html, css θα ήμουν "πλήρης" για να δημιουργήσω μια ικανοποιητική-αξιοπρεπής ιστοσελίδα απλά σε βάθος χρόνου αφού πρώτα θα έπρεπε να ασχοληθώ με τις html και css. Σωστά κατάλαβα;

Προτείνω και τα δύο. Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος.

Όπως σου έγραψα η γνώση HTML και CSS είναι εκ των ων ουκ άνευ. Με απλά Ελληνικά αυτά είναι δεδομένο ότι πρέπει να τα μάθεις. Δεν πας πουθενά χωρίς αυτά. Άσχετα με το αν θα χρησιμοποιήσεις cms για τη διαχείριση ή θα κάνεις κάτι πλήρως στατικό, κάτι με flash ή ό,τι άλλο.

Και ναι, στο θέμα της διαχείρισης, λόγω του χρόνου και της ανάγκης συχνής προσθαφαίρεσης υλικού, προτείνω να ξεκινήσεις με ένα CMS που θα σου δώσει μία δυνατότητα ευκολότερης διαχείρισης περιεχομένου και θα είσαι έτοιμος πολύ σύντομα. Αλλά δεν προτείνω μόνο αυτό!

Λιάκουρας έγραψε:Τώρα αφού μάλλον προτιμάω την δεύτερη οδό γιατί την θεωρώ πιο ουσιώδη με αυτά που αντιλαμβάνομαι:

1. Υπάρχει κάποιο βιβλίο στα ελληνικά που θα πρότεινες για εκμάθηση html & css;

2. Την ιστοσελίδα θα την δημιουργήσω δηλαδή στην συνέχεια γράφοντας εγώ τον κώδικα; Ή θα χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα που τον δημιουργεί μόνο του και απλά θα έχω την γνώση του τι συμβαίνει στο παρασκήνιο κ της αναπάσα στιγμής παρέμβασης(πχ. dreamweaver);

3. Πόσο προβλέπεις να πάρει χρονικά κάτι τέτοιο αν μιλάμε για μια μέτριου ρυθμού ενασχόληση και για ένα άτομο που έχει τις δυνατότητες του μέσου όρου;

1. Δυστυχώς με τα Ελληνικά δεν τα πάω καθόλου καλά. Αν όμως τα Αγγλικά σου είναι στοιχειωδώς καλά η λύση σου είναι αυτή που σου είπα ήδη: http://www.w3schools.com/

Το θέμα μας δεν είναι δα και διδακτορική διατριβή γλωσσολογίας. Με Ελληνική βιβλιογραφία θα σου φανεί κάποιο άλλο μέλος χρήσιμος. Αλλά ρε αδερφέ, πάλι με ειλικρίνια, που πας χωρίς τουλάχιστον την ελάχιστη γνώση Αγγλικών. (Και αν ξέρεις αγγλικά, τότε γιατί δε σου κάνει το w3schools? βαριέσαι? Αν ναι, πήγαινε για ψάρεμα)

2. H απάντηση είναι ότι μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις το DW. Βοηθάει πολύ είτε στο design view, είτε ακόμα καλύτερα στο split (code/design) για να βλέπεις και τι κάνεις.

Όμως το DW δεν είναι πανάκια. Σου ξαναγράφω:

Η γνώση HTML και CSS είναι εκ των ων ουκ άνευ[/b]. Με απλά Ελληνικά αυτά είναι δεδομένο ότι πρέπει να τα μάθεις. Δεν πας πουθενά χωρίς αυτά.

3. Αν ασχοληθείς με το DW, χρονικά θα σου πάρει όσο διαρκεί μία εγκατάσταση του στο laptop σου (τέτοιο νομίζω έχεις αν θυμάμαι καλά...). Μετά ξεκινάς και παίζεις αμέσως.
Το να μάθεις HTML & CSS θα σου πάρει λίγο παραπάνω. Άλλωστε δε μπορώ να κρίνω και πολύ καλά αφού είναι γνωστό ότι είμαι και λίγο αργός. Για να καταλάβεις μου πήρε 11-12 χρόνια για να μάθω να τον παίζω...

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό flopoloco » 15.12.10, 2:02 pm

Δεν έχω να επισημάνω κάτι παραπάνω, διότι είναι πολύ κατατοπιστικά όσα υπόθεικαν από τον κ. Παπαδόπουλο :).

Εγώ όμως θα μιλήσω πιο πολύ σχετικά με το development, εάν θες να μάθεις να φτιάχνεις δικό σου Blog (δηλαδή CMS) τότε πρέπει να εξασκηθείς στον προγραμματισμό. Ουσιαστικά φτιάχοντας το δικό σου CMS είσαι σε πολύ καλό δρόμο να ασχοληθείς με ανάπτυξη λογισμικού και custom διαδικτυακές εφαρμογές (είτε ερασιτεχνικά αλλά είτε και επαγγελματικά, ο χρόνος είναι δάσκαλος, όπως έλεγε ένας καλός μου φίλος... Τα 5 πρώτα χρόνια είναι δύσκολα, μετά δεν υπάρχει πρόβλημα :D).

Οπότε αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ασχοληθείς με μια δυναμική γλώσσα script όπως την PHP που είναι ελεύθερη και πολύ δημοφιλής κι έπειτα να κάνεις έρευνα και συντονισμένη εξάσκηση επάνω στα θέματα που αφορούν το συγκεκριμένο κομμάτι του προγραμματισμού.

Ένα καλό μέρος για να μάθεις PHP είναι ξεκινώντας από εδώ.
http://www.tizag.com/phpT/index.php

Και επειδή θα πρέπει να τρέξεις τα script-άκια σου δες πως να γράψεις το XAMPP εδώ.
http://www.youtube.com/watch?v=TPKRcosR ... re=related

Ένα καλό ξεκίνημα, είναι από αυτό το πάρα πολύ καλό παραδειγματάκι από τον Δημήτρη Σισκόπουλο. Ουσιαστικά λέμε για αποθήκευση δεδομένων (σε αρχείο εν προκειμένη περίπτωση) και έπειτα για την παρουσίαση τους.
http://www.woot.gr/primitiveCMS_042/help.html

Έπειτα μόλις καταλάβεις πως λειτουργεί το primitiveCMS μπορείς να προχωρήσεις και να μάθεις την περιβόητη φιλοσοφία CRUD (Create Read Update Delete), η οποία είναι το άλφα και το ωμέγα όλων των CMS σε σχέση με τις βάσεις δεδομένων και την διαχείριση περιεχόμενου.
http://netbeans.org/kb/docs/php/wish-list-lesson1.html

Καλη συνέχεια!!! :D
flopoloco
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 15.12.10, 2:24 pm

Νομίζω πως ο κ. Παπαδόπουλος κάλυψε το θέμα με τον σωστό τρόπο!
Να τονίσω πως όσοι δουλεύετε DW και δεν περάσατε ακόμα στο CS5, έχετε μπροστά σας πολλά wow να πείτε!
Πλέον δεν θα μπορούσα να δουλέψω καμία άλλη έκδοση του, τουλάχιστον εγώ που το δουλεύω 98% σε code view και 2% (και πολύ λέω) σε design view.

@flopoloco
Δεν έχεις λάθος σε αυτά που λες απλά πέρασες στην άλλη άκρη. Δεν θέλει να κάνει CMS ο άνθρωπος ούτε να γίνει developer. Να μπορεί να στήνει αξιοπρεπώς μια απλή ιστοσελίδα ζήτησε :)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό flopoloco » 15.12.10, 10:02 pm

Για κάθε ενδεχόμενο και κάθε ενδιαφερόμενο... 8)

Υ.Γ. Καλύπτω έντεχνα τις πατατιές μου... :D
flopoloco
Member

Δημοσίευσηαπό anastasisk » 28.12.10, 3:35 am

... τον φοβήσατε τον άνθρωπα (Λιάκουρας) ...
anastasisk
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 28.12.10, 4:16 am

... ή έπεσε με τα μούτρα στο διάβασμα και ξέχασε όλα τ' άλλα...
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό anastasisk » 28.12.10, 4:22 am

:superman:
anastasisk
Member

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων