Κοστολόγηση κατάλογου 108 σελ.

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Κοστολόγηση κατάλογου 108 σελ.

Δημοσίευσηαπό zik » 23.02.11, 1:16 pm

Καλήμερα σε όλους. Θα ήθελα να πώ οτι είναι το πρώτο μου post. Μέχρι στιγμής με έχει βοηθήσει αφάνταστα και συνεχίζει και με βοηθάει το forum, από τα πρώτα μου βήματα που μπήκα στην ενεργό δράση της γραφιστικής μέχρι τώρα βρίσκω απαντήσεις και λύσεις σε πολλά προβλήματα που έχω. Αναγκάστηκα να κάνω το post λόγω της μη μεγάλης μου εμπειρίας. Και όταν τίθεται θέμα κοστολογίου πιστεύω οτι περισσότερο είναι θέμα εμπειρίας.
Συγνώμη για την εισαγωγή. Ας μπω στο ψητό. Οι δουλειές που έχω αναλάβει μέχρι στιγμής δεν ξεπερνούν έντυπα 12σέλιδα ή 16σέλιδα. Η κοστολόγηση αυτών δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα. Συνεργάζομαι με ένα διαφημιστικό γραφείο το οποίο μου ζήτησε προσφορά για ένα κατάλογο 108 σελ. με 4-5 εικόνες ανα σελίδα. Τα κείμενα θα είναι έτοιμα, οι εικόνες θα μου τις παρέχουν, πιθανών να χρειάζονται χρωματικές διορθώσεις και σίγουρα ξάκρισμα(εύκολο). Έχω υπολογίσει 15€ την σελίδα και συνολικό ποσό τα 1600€ περίπου. Κάτι με τρώει οτι μπορεί να είμαι τελείως λάθος και θα ήθελα την βοήθεια σας σε αυτό. Να επισημάνω οτι εργάζομαι ως Freelancer.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
zik
Member

Re: Κοστολόγηση κατάλογου 108 σελ.

Δημοσίευσηαπό zik » 23.02.11, 3:24 pm

Μια οποιαδήποτε βοήθεια για να προσανατολιστώ θα ήταν δεκτή. Έχω φάει το κεφάλι μου.
zik
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 23.02.11, 4:18 pm

Καλησπέρα
έναρξη έχεις κάνει;
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό zik » 23.02.11, 4:43 pm

Όχι ακόμα αλλά κάνω τιμολογήσεις και παρέχω και δελτίο μέσω συναδέλφων οπου χρειαστεί. Ακόμα δεν είμαι σε θέση να καλύψω βασικά έξοδα αλλιώς θα την είχα κάνει.
zik
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 23.02.11, 5:03 pm

Αυτά τα βασικά έξοδα και όχι μόνο διαμορφώνουν
ένα τιμοκατάλογο.

Από τη στιγμή που δεν τα έχεις, θεωρώ τα χρήματα
που ζήτησες είναι καλά.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό zik » 23.02.11, 5:42 pm

Εννοείται οτι υπολόγισα την τιμή στην κατάσταση που βρίσκομαι για την ώρα. Απλά ήθελα την δεύτερη γνώμη 1ον γιατί δεν έχω ξανακάνει τέτοιου μεγέθους δουλειά και 2ον δεν θα ήθελα να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο ανακαλύπτωντας οτι ζήτησα πολύ λίγα υποβαθμίζοντας ταυτόχρονα το επάγγελμα του γραφίστα.

Κ. Συμεωνίδη ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σας
Με εκτίμηση,
Μαθιός Πέτρος.
zik
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων