Εταιρία για web hosting

PHP, ASP, Javascript, MySQL, WordPress, Joomla, phpBB, OpenSource λογισμικό.

Εταιρία για web hosting

Δημοσίευσηαπό GioPren » 15.03.11, 9:55 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα domain name και σκέφτομαι να το αγοράσω από το papaki.gr.

Δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα,ένα γνωστός μου μου ζήτησε να αγοράσω από εκεί το domain γιατί είναι φτηνό και δίνει ακριβώς όσα πράγματα χρειάζομαι.

Το Papaki.gr βγαίνει στα 10 ευρώπουλα τον χρόνο.
Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη εταιρία;
το ολο θέμα να βγαινει καπου τοσο...οσο στο papaki
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Re: Εταιρία για web hosting

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 15.03.11, 10:09 pm

Το κόστος του domain name είναι πρακτικά το ίδιο απο όπου και αν το αγοράσεις, ~20-25 ευρώ τα 2 χρόνια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 15.03.11, 10:45 pm

www.multihosting.gr

2 χρονια κατοχυρωση domain με 20 € & δωρεάν ένα μικρό πακέτο φιλοξενίας
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 15.03.11, 11:02 pm

ok ασ πω εγω την πικρη αληθεια:
οτι πληρωνεις παιρνεις, παντου και παντα.
για μια μικρη προσωπικη σελιδα μια φθηνη φιλοξενια ειναι αρκετη, αλλα μεχρι εκει.
Οποτε για αρχη παρε κατι για να μαθεις, θα ειναι αρκετο, απλα προσεχε που θα βαλεις τους πελατες.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 15.03.11, 11:44 pm

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο,

Για να είναι ένα site γρήγορο αυτό εξαρτάται και από τον πάροχο του hosting;
Εννοειται πως ενας καλογραμμενος καθαρος κωδικας βοηθαει παντα την κατασταση.

Ποσο σημαντικη ειναι η επιλογη ενος καλου hosting;
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό adams » 16.03.11, 1:48 am

H ταχύτητα φόρτωσης ενός site εξαρτάται από αρκετούς τομείς όσο αφορά τον hoster.
Eνδεικτικά:

1)Γεωγραφική τοποθεσία του server (κατά σειρά ταχύτητας χαμηλότερο ping Ελλάδα-->Ευρώπη (κατά προτίμηση Γερμανία,Αγγλία,Ολλανδία)-->Αμερική
2)Πόσο "φορτωμένος" είναι ο server, πόσα site έχει, πόσο load έχει κατά μέσο όρο
3)Προφανώς το hardware του server (επεξεργαστής, μνήμη, σκληροί δίσκοι)
4)Πόσο optimized είναι το software (apache, mysql , kernel) τυχόν έξτρα software π.χ nginx ή litespeed

Γενικότερα παιζεί πολύ σημαντικό ρόλο η εταιρία που θα φιλοξενήσει το site μας στην ταχύτητα φόρτωσης, ιδιαίτερα αν έχουμε "βαριά" script, μεγάλες βάσεις δεδομένων κλπ

Βασικότερο όλων για την επιλογή host είναι η υποστήριξη.
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 16.03.11, 2:14 am

εκεί που λέω να κάνω host ο server ειναι linux.Σημαινει κατι αυτο ως προς την ταχυτητα;
και οι servers ειναι στην Γερμανια..
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό adams » 16.03.11, 2:30 am

GioPren έγραψε:εκεί που λέω να κάνω host ο server ειναι linux.Σημαινει κατι αυτο ως προς την ταχυτητα;
και οι servers ειναι στην Γερμανια..

To είναι linux έιναι το πλέον σύνηθες.Ποια εταιρία έιναι?
Δες reviews στο webhostingtalk.com αν έιναι ξένη.
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 16.03.11, 5:06 am

Σημαντικός παράγοντας για την ταχύτητα είναι το load του server, που έχει να κάνει άμεσα με τον αριθμό των sites που φιλοξενεί καθώς και με την ποιότητά τους.

Μπορεί ένα μέτριο μηχανάκι να hostarei 300 domains, όπου άλλα είναι μόνο για email, άλλα είναι static, άλλα έχουν μια μικρή βάση και να πηγαίνει σφαίρα, την ίδια στιγμή που ένα γαμάτο μηχανάκι με 2-3 κακοστημένα joomla σέρνεται.
Με ένα reverse ip lookup μπορείς να δεις στο περίπου, πόσα domains έχει πάνω το μηχανάκι.

Για ένα business site, θα έλεγα πως δεν έχει και τόσο σημασία αν θα είναι Αμερική ή Ευρώπη. 5 hops παραπάνω δεν λένε τίποτα.
Προσωπικά έχω όλους μου τους servers στην Ευρώπη (Γερμανία - Γαλλία) γιατί έχω καλύτερη συνεννόηση όποτε το χρειαστώ. Κάποτε σε US server χρειάστηκα κάτι και το support τους δεν μπορούσε να με εξυπηρετήσει και έπρεπε να περιμένω να πάρω δικές τους πρωινές ώρες.

Αυτό που θα κοιτάξεις είναι το support.
Αν θέλεις απλά να βάλεις ένα site, προτίμησε κάποιον στην Ελλάδα, είτε συνεργάζεται με Ελληνική εταιρεία, είτε με έξω.
Όπως γράφεις και εσύ, δεν έχεις ιδέα, οπότε είναι προτιμότερο να συνεργαστείς με κάποιον που να μπορεί να σου προσφέρει βοήθεια άμεσα στα Ελληνικά και από το τηλέφωνο, παρά να στέλνεις mails και να περιμένεις απάντηση στον Γερμανό - Γάλλο - Ολλανδό...

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις μια πιο μόνιμη συνεργασία και να βάζεις εκεί τους πελάτες σου, τότε πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω για να δεις τι απαιτήσεις έχεις και ποιος μπορεί να στις ικανοποιήσει
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 16.03.11, 4:12 pm

το hosting Που λες να το κανεις? (εταιρια)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 16.03.11, 4:20 pm

Το αναφέρω στο πρώτο μου ποστ.
Στο papaki.gr
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 16.03.11, 5:07 pm

Στο 1ο σου ποστ καταλαβα πως ηθελες να αγορασεις μονο το domain απο το παπακι δε ελεγες πως θα κανεις εκει και το HOsting... :wink: τελοσπαντων.
(O γνωστος σου σου ειπε απο που να του το αγορασεις. ωραια! γιατι να τον μπερδεψεις με αλλα σαιτ?)
Το παπακι σου δινει μαζι με το Domain αυτο που θα αγορασεις δωρο Free hosting 100mb και 1 email , που ειναι μια καλη καλη λυση για ενα απλο σαιτ, flash η HTML ας πουμε. (Σου μιλαω για το Free hosting γιατι αυτο καταλαβα οτι θελεις για να σου βγαινει 10 ευρω το χρονο.) Αλλα αν θελεις περισσοτερες δυνατοτητες πχ το σαιτ που θα φιλοξενησει εχει databases-αν θελησει να στησει ο προγραμματιστης βαση δεδομ. το Free δεν τα δινει.
ΕΠΙΣΗΣ το support για το Free hosting λεει πως ειναι μονο μεσω email και ticketing system, οχι τηλεφωνικα. (τα χει μεσα στο σαιτ δε τα βγαλα απο το μυαλο μου :D :whistle ). οποτε αυτο που λεει ο Platogr απο πανω

..... προτιμότερο να συνεργαστείς με κάποιον που να μπορεί να σου προσφέρει βοήθεια άμεσα στα Ελληνικά και από το τηλέφωνο, παρά να στέλνεις mails και να περιμένεις απάντηση στον Γερμανό - Γάλλο - Ολλανδό...

δεν ισχυει στη περιπτωση του free hosting. αν παρεις καποιο αλλο πακετο απο εκει θα το πληρωσεις παραπανω αλλα θα εχεις αυτα που "λειπουν" απο το free, ειπαμε οτι πληρωνεις παιρνεις που λεει κι ο pagou!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 16.03.11, 10:13 pm

Είμαι πελάτης στο papaki.gr και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος όσο αναφορά τις υπηρεσίες και την εξυπηρέτηση σε κάθε επίπεδο ακόμα και στον λογαριασμό για δωρεάν φιλοξενία. Δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής την παραμικρή δυσλειτουργία όσον αναφορά τον server. Άρα προς το παρόν μόνο θετικά έχω από το papaki.gr
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό Al Bundy » 07.10.11, 11:19 am

Καλημέρες.

Τσέκαρα το papaki και μου μοιάζει πολύ δελεαστική η προσφορά των 20 ευρώ τα 2 χρόνια. Η διαφορά τιμής με τα άλλα είναι τεράστια. Οπότε αυτό που μένει είναι αν θα μπορέσει να με εξυπηρετήσει χωρίς να χρειαστώ μεγαλύτερο πακέτο.

Ο χώρος είναι 100 MB. Ο φάκελος που έχω με τα αρχεία που χρησιμοποιείται από το dreamweaver για την αρχική μορφή του site που έχω φτιάξει είναι 1 ΜΒ. Οπότε πιστεύω ότι όσο και να το μεγαλώσω -πάντα με την ίδια μορφή του site, χωρίς δραματική αλλαγή- τα 100ΜΒ είναι υπεραρκετά. Έχω δίκιο ή χωλαίνει κάπου ο συλλογισμός μου;

Δεύτερον, αυτό που με προβλημάτισε είναι το 1,5GB μηνιαίο traffic. Το τράφφικ απ' ότι έχω καταλάβει αφορά τον κάθε επισκέπτη του site + τις όποιες μεταφορτώσεις σελίδων κάνω εγώ στη σελίδα μου. Σωστά ή λάθος; Αν έχω δίκιο, τότε πως θα μπορέσω να καταλάβω αν είναι αρκετό; Μήπως πρέπει να διαιρέσω το 1,5GB με το μέγεθος του site μου για να έχω μια αρχική πρόβλεψη για το πόσους επισκέπτες θα αντέχει το site σε ένα μήνα;
Al Bundy
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 07.10.11, 12:30 pm

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

Μέσες άκρες η λογική είναι αυτή που ανέφερες.
Για αρχή θα είσαι ΟΚ.

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 07.10.11, 12:42 pm

Στα 100ΜΒ υπολόγισε πως αποθηκεύονται τα apache log files, τα statistics log files και φυσικά όλα τα μηνύματα email (με τα επισυναπτόμενα αρχεία) που στέλνουν σε email του domain σου. Αν έχεις δυναμική σελίδα που έχει λάθη στον κώδικα (αόρατα στην εμφάνιση της html), το error.log του apache θα φουσκώνει εύκολα. Επίσης ανάλογα την επισκεψιμότητα που θα έχεις ισχύει το ίδιο για τα στατιστικά.
Γνώμη μου είναι πως minimum για τις σημερινές απαιτήσεις ένα τίμιο πακέτο hosting πρέπει να παρέχει ως αρχή:
    500ΜΒ χώρο
    10GB Traffic

Αυτό που αναφέρεις είναι προφανώς το τυράκι δώρο για την κατοχύρωση του domain. Κράτα όσο σε καλύπτει και βλέπεις...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 07.10.11, 12:57 pm

notis έγραψε:Στα 100ΜΒ υπολόγισε πως αποθηκεύονται τα apache log files, τα statistics log files και φυσικά όλα τα μηνύματα email (με τα επισυναπτόμενα αρχεία) που στέλνουν σε email του domain σου. Αν έχεις δυναμική σελίδα που έχει λάθη στον κώδικα (αόρατα στην εμφάνιση της html), το error.log του apache θα φουσκώνει εύκολα. Επίσης ανάλογα την επισκεψιμότητα που θα έχεις ισχύει το ίδιο για τα στατιστικά.
Γνώμη μου είναι πως minimum για τις σημερινές απαιτήσεις ένα τίμιο πακέτο hosting πρέπει να παρέχει ως αρχή:
    500ΜΒ χώρο
    10GB Traffic

Αυτό που αναφέρεις είναι προφανώς το τυράκι δώρο για την κατοχύρωση του domain. Κράτα όσο σε καλύπτει και βλέπεις...

Συνυπογράφω.
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Al Bundy » 07.10.11, 1:17 pm

Thanks για τις απαντήσεις σας :) Μιας και το έφερε η κουβέντα, τα λάθη στον κώδικα μπορώ να τα εντοπίσω με κάποιο τρόπο; Γιατί, αν κατάλαβα καλά, μπορεί να έχω φτιάξει τη σελίδα στο dreamweaver και να εμφανίζεται μια χαρά, αλλά ταυτόχρονα να υπάρχουν errors που δε φαίνονται.
Al Bundy
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 07.10.11, 1:45 pm

Μιλάω για λάθη σε δυναμικές σελίδες (php, asp, cfm κλπ)
Αν εσύ μιλάς για στατικές σελίδες html τότε δεν έχεις πρόβλημα αόρατων λαθών (δεν αποθηκεύονται στον server).
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό platongr » 07.10.11, 3:59 pm

Αν σε ενδιαφέρει (και δεν θεωρείται διαφήμιση), ρίξε μια ματιά και στην αντίστοιχη δικιά μας προσφορά :

http://www.hosthouse.eu/news/free-hosting
platongr
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.III Προγραμματισμός + Τεχνολογία ανοιχτού κώδικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων