Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Δημοσίευσηαπό smartidea » 07.04.11, 12:49 pm

Αγγελία στη xe.gr:
ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ αυτοδίδακτος :wall με γνώση Corel και πείρα στον τομέα μπλουζάκι - επιγραφή (μετατροπή κοπτικό), ζητεί συνεργασία, αποστολή μακέτας σε όλη την Ελλάδα :superman: , 10:00 - 13:00

Πειράζει που τα έχω "πάρει στο κρανίο?" :evil: :evil: :evil:
smartidea
Member

Re: Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 07.04.11, 1:28 pm

ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ αυτοδίδακτος

Όλα τα υπολοιπα μπορουσε να τα παραλείψει! :D

Αραγε τι σημαίνει αυτοδίδακτος? μπορει καποιος να ειναι το σουπερ ταλέντο και να μην εχει παει σε καμια σχολη και κάποιος να το παλευει χρόνια και να ναι σουπερ μετριος...
8)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 07.04.11, 2:42 pm

smartidea έγραψε:Πειράζει που τα έχω "πάρει στο κρανίο?" :evil: :evil: :evil:

Δεν πειράζει αλλά γιατί τα "πήρες στο κρανίο"?

και εγώ αυτοδίδακτος είμαι, ρωτάω για να ξέρω τι επίδραση έχω :whistle
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό Artchick » 07.04.11, 2:55 pm

Εγώ θαυμάζω άτομα αυτοδίδακτα ειδικά οταν πολλές φορές βάζουν τα γυαλιά σε πολλούς
+1 σε αυτοδίδακτους,το πτυχίο δεν παίζει ποτέ κανένα ρόλο σ αυτή την δουλειά,ή το χεις ή πας σπίτι σου! :)
I SEE A RED WALL AND I WANT TO PAINT IT BLACK!
Άβαταρ μέλους
Artchick
Member

Δημοσίευσηαπό smartidea » 07.04.11, 3:27 pm

Εντάξει, ας υιοθετήσουμε όλοι το οριζόντιο κούρεμα (σε όλους τους τομείς όμως).

Αφου χαρακτηρίζεται ο κάθε ένας γραφίστας με μόνη γνώση το corel κι εγώ δεν θα εκνευρίζομαι. Θα σφυρίζω αδιάφορα και μελωδικά :whistle
smartidea
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 07.04.11, 3:40 pm

Και γω που πήγα σχολή αυτοδίδακτος είμαι..

Γραφίστας είμαι;
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 07.04.11, 3:42 pm

Στο αρχικό ποστ έκανες bold το αυτοδίδακτος, όχι το corel, άρα αν τελικά κάποιος θέλει να τα πάρει στο κρανίο θα βρεί τρόπο.

Άλλο ένα τόπικ γκρίνιας λοιπόν :superman:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 07.04.11, 4:04 pm

smartidea έγραψε:Εντάξει, ας υιοθετήσουμε όλοι το οριζόντιο κούρεμα (σε όλους τους τομείς όμως).

Εικόνα
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό smartidea » 07.04.11, 4:22 pm

^BOOMBOOM έγραψε:Στο αρχικό ποστ έκανες bold το αυτοδίδακτος, όχι το corel, άρα αν τελικά κάποιος θέλει να τα πάρει στο κρανίο θα βρεί τρόπο.

Άλλο ένα τόπικ γκρίνιας λοιπόν :superman:

Δικιά σου είναι η αγγελία;
Αν είναι sorry, και καλές δουλειές.
smartidea
Member

Δημοσίευσηαπό smartidea » 07.04.11, 4:33 pm

Εικόνα

και είναι όλοι bold!!!!
smartidea
Member

Δημοσίευσηαπό nzak » 07.04.11, 4:55 pm

Συμφωνώ μαζί σου smartidea το ότι ένας γραφίστας δεν μπορεί να λέει ότι έχει γνώσεις corel ή photoshop κτλ κτλ γιατί πρέπει να έχει τη γενική φιλοσοφία και να ξέρει άλλα πιο βασικά πράγματα typography, θεωρία χρώματος κτλ). Δεν τον καθιστά γραφίστα προφανώς το ότι ξέρει corel αλλά ταυτόχρονα μπορεί κάποιος να λέγεται γραφίστας ακόμη κι αν δεν του τα έχει διδάξει καμία σχολή όλα αυτά αλλά έχει κάτσει μόνος του και έχει βγάλει τα μάτια του. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω καμία σχολή στην Ελλάδα που θα σου μάθει πράγματα αν δεν έχεις εσύ το μεράκι να κάτσεις να τα μάθεις. Δες ένα παράδειγμα: http://en.wikipedia.org/wiki/John_D._Carmack Αυτός ο τύπος πήγε για δύο εξάμηνα στο Πανεπιστήμιο και μετά τα παράτησε. Τώρα θεωρείται από τους καλύτερους programmers στον κόσμο. Κανένα πανεπιστήμιο και καμία σχολή δεν τον δίδαξε τίποτα. Τι θέλω να πω με αυτό. Ότι αν κάποιος θέλει να πετύχει κάτι θα το κάνει. Έτσι μπορεί να είναι και αυτός που έγραψε την αγγελία που μας είπες. Οπότε είναι λίγο άσχημο να κρίνουμε έτσι χωρίς να ξέρουμε.

Φιλικά,
Νίκος
nzak
Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 07.04.11, 5:01 pm

Εικόνα

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ πως το να είσαι αυτοδίδακτος είναι το καλύτερο απαραίτητα ούτε όμως πως κάποιος που έχει ανάλογες σπουδές είναι a priori καλύτερος. Όποιος διαφωνεί σεβαστή η άποψή του αλλά ας έχει το θάρρος της γνώμης του να το πει ξεκάθαρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό smartidea » 07.04.11, 5:30 pm

Την επόμενη φορά όμως που όλοι εμείς από αυτό το forum, θα διαρρηγνύουμε τα ιμάτια μας για τις χρεώσεις της εκάστοτε δουλειάς (είτε print είτε web) και θα επικαλούμαστε το έντυπο κοστολόγησης της ΕΓΕ για να κρατάμε τον πήχη εκεί που του πρέπει, ρίξτε μια ματιά σε αυτή πλην τίμια αγγελία του αυτοδίδακτου corelιστα.
Διότι η λέξη αυτοδίδακτος δεν είναι ντροπή, αντιθέτως αν κάποιος είναι αυτοδίδακτος και μπορεί να τα καταφέρει εξίσου καλά ίσως και καλύτερα από κάποιον που έχει σπουδάσει. είναι σπουδαίος.
Η ντροπή είναι όταν προστίθεται (η λέξη αυτοδίδακτος) στην αγγελία για να δείξει το χαμηλό κόστος που μπορεί να έχει αφού μπορεί να παραπέμψει και σε κάποιον που το κάνει από hobby άρα και πιο οικονομικά από κάποιον επαγγελματία.
smartidea
Member

Δημοσίευσηαπό smartidea » 07.04.11, 5:40 pm

nzak έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου....έτσι χωρίς να ξέρουμε.

Φιλικά,
Νίκος

Συμφωνώ. Ένα εξέχον μυαλό με ότι κι αν καταπιαστεί θα τα καταφέρει και θα ξεχωρίσει ή με ή χωρίς σπουδές και τα παραδείγματα είναι λίγο πολύ γνωστά.
smartidea
Member

Δημοσίευσηαπό nzak » 07.04.11, 5:42 pm

Αναμφισβήτατα συμφωνώ μαζί σου. Είναι ένα τρικ που χρησιμοποιούν πολλοί έτσι ώστε να προσελκύσουν πελάτες με 150 ευρώ για sites και 25 ευρώ μια χιλιάδα επαγγελματικές κάρτες με πλαστικοποίηση και προς πίσω (δεν κάνω πλάκα για τις κάρτες το έχω δει!). Το θέμα είναι ότι έτσι χαλάει η αγορά αλλά αυτό συμβαίνει σε όλα τα επαγγέλματα. Άμα ο μανάβης της γειτονιάς πουλάει πατάτες με 1,5 ευρώ το κιλό και έτθει άλλος από δίπλα και πουλάει πατάτες από την κόστα ρίκα με 50 λεπτά τότε θα τραβήξει σαφώς τον κόσμο. Το θέμα είναι όμως ότι στο επάγγελμα του μανάβη ο άλλος ξέρει τι παίρνει ενώ στα γραφιστικά, web κτλ ένας πελάτης που δεν πολυξέρει τότε δεν θα καταλάβει τη διαφορά.. αργά η γρήγορα όμως αυτό βγαίνει στην επιφάνεια και τότε αυτοί οι τζαμπατζίδες που χαλάνε τις τιμές, ψάχνουν αλλού για δουλειά. Anyway.. είναι πολύ μεγάλο το topic :) χεχεχε!
nzak
Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 07.04.11, 6:46 pm

Βασικα παρόλο που συμφωνώ στο ότι η λέξη αυτοδίδακτος στην αγγελία χρησιμοποιήθηκε με απώτερο σκοπό πιο πολύ με χάλασε ο τρόπος που εσύ Smart τόνισες τη λέξη λες και είναι πληγή το να είσαι αυτοδίδακτος.
Κι εγώ αυτοδίδακτη είμαι ίσως γι αυτό ενοχλήθηκα... Ο αυτοδίδακτος που ενδιαφέρεται για τη δουλειά πραγματικά κάνει πολύ περισσότερες προσπάθειες να σταθεί και να αναδειχθεί ακριβώς γιατί είναι αυτοδίδακτος και πάντα πρέπει να επιβεβαιώνεται αλλά και να αποδεικνύει ότι το πτυχίο που του λείπει δεν στέκεται εμπόδιο σε τπτ...

Τελικά εκεί που καταλήγουμε είναι ότι δε φταίει τόσο το τι λες αλλά πως το λες...
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ArtOfDreams » 07.04.11, 6:47 pm

Εγω προσωπικα εχω κουραστει να βλεπω topic αυτου του στυλ σε διαφορα forum . Εαν θεωρεις τον εαυτο σου επαγγελματια τοτε για ποιο λογο να ασχοληθεις με εναν "αυτοδιδακτο" (που δεν τον υποτιμαω, αντιθετως) ? Σε φοβιζει οτι θα σου παρει την δουλεια ? Φοβασαι οτι θα ριξει το επιπεδο της δικιας σου δουλειας ? Φοβασαι οτι κατι "τετοιοι" χαλανε την πιατσα?
Νομιζω ειναι μια καραμελα καθε επαγγελματος που απο το να προσπαθουμε καλυτερα, το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να κατηγορουμε ΠΑΝΤΑ αυτους τους απατεωνες που χαλανε την πιατσα .
Συγκεκριμενα στην smartidea τωρα. Για ποιο λογο να τα παρεις στο κρανιο ? Εσενα η δουλεια σου ειναι να δειξεις τον εαυτο σου και την ποιοτητα της δικης σου δουλειας . Απο και και περα οτι πληρωσεις θα παρεις . Αυτο το ξερει καθε επαγγελματιας πριν προσλαβει τον οποιοδηποτε .
Εαν θελει κατι ερασιτεχνικο και φτηνο θα πρεπει να βρισκει και τετοιους , εαν θελει κατι επαγγελματικο και με ποιοτητα τοτε θα ψαξει τετοιους . Ειμαστε σε ανοιχτη αγορα και υπαρχει πληθωρα ποικιλια σε ολους τους τομεις .
Σιγουρα υπαρχουν απατεωνες στον τομεα αυτον αλλα και σε ολους . Δεν μπορεις να κανεις κατι . Το μονο που εχεις να κανεις ειναι την ΔΟΥΛΕΙΑ σου και μονο οσο καλυτερα μπορεις .

Αυτα απο μενα φιλικα προς ολους ! :D
Άβαταρ μέλους
ArtOfDreams
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 07.04.11, 8:22 pm

συνήθως ρε παίδες, όταν κάποιος είναι αυτοδίδακτος, γνωρίζει πολλά περισσότερα από ένα - δυο πράγματα (στην συγκεκριμένη περίπτωση το corel και τα μπλουζάκια).
Τώρα ο συγκεκριμένος έχει εξειδικεύσει τον εαυτό του σε ένα πράγμα. Αν είναι καλός designer ή όχι θα κριθεί από την ιδια τη δουλεια του. Δεν μπορώ να δω κάτι κακό πισω από τη λέξη αυτοδίδακτος στην συγκεκριμένη αγγελία παρα μόνο πως είναι άκυρη ως έννοια. Δεν υπήρχε λόγος να την βάλη. Δεν προσθέτει τίποτα σε αυτή τη μικρή διαφήμισή των υπηρεσιών του.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 07.04.11, 8:27 pm

tzertzis έγραψε:Και γω που πήγα σχολή αυτοδίδακτος είμαι..

Γραφίστας είμαι;

βάλτε με και εμένα στο τσουβάλι...στη κωλοσχολή ούτε ποντίκι δεν ακούμπησα ποτε...

δηλώνω αυτοδίδακτος* (βασικά το vcdc με δίδαξε πολλά, η αλήθεια να λέγεται... :mrgreen: )

δεν κατάλαβα γιατι τα πήρες στο κρανίο....και στο κάτω κάτω corel και μπλουζάκια αναφέρει....μια χαρά κάνει το κορέλ για μπλουζάκια :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό smartidea » 07.04.11, 9:03 pm

Επειδή μου την πέσατε όλοι μαζί και ξαφνικά είστε όλοι αυτοδίδακτοι ακόμα κι αυτοί που έχετε πάει σε σχολή, μια ερμηνεία που βρήκα είναι η εξής:

αυτοδίδακτος -η -ο [aftoδíδaktos] Ε5 : (για πρόσ.) που ό,τι ξέρει (τέχνη κτλ.) το διδάχτηκε μόνος του, χωρίς τη βοήθεια ή την καθοδήγηση ενός δασκάλου ή εκπαιδευτή: ~ ζωγράφος / μουσικός / ηθοποιός.

Σε τελική ανάλυση όλοι είμαστε αυτοδίδακτοι γιατί ο καθένας είναι ταλέντο σε αυτό που κάνει, άλλος περισσότερο κι άλλος λιγότερο. Τίποτα τρομερό δεν μαθαίνεις σε καμία σχολή (το ισοπεδώνω τελείως) και σίγουρα μαθαίνεις πολύ λιγότερα από το σπίτι σου. Πρέπει να δουλέψεις και να "τριφτείς" με το αντικείμενο για να το αφομοιώσεις και να μάθεις.

Το χυδαίο της αγγελίας, που τόνισα πιο πάνω και κάποιοι μάλλον βαρέθηκαν να το διαβάσουν, είναι η χρήση της λέξης αυτοδίδακτος σαν "δόλωμα" για πελάτες.

Όποιος λοιπόν παρεξηγήθηκε και έχασε το νόημα του post που έκανα, απλά λυπάμαι.

ArtOfDreams έγραψε:Εγω προσωπικα εχω κουραστει να βλεπω topic αυτου του στυλ σε διαφορα forum

Για αυτό το λόγο δεν υπάρχουν τα forum; Για να λέει ο καθένας τη γνώμη του;

Κάντε ένα κόπο να μπείτε στο www.xe.gr να δείτε πόσες αγγελίες υπάρχουν και πόσοι συνάδελφοι ψάχνουν για δουλειά, συνεργασία, part ή full time, πόσα προσόντα έχουν και τι μισθούς ζητάνε (κάποιες αγγελίες γράφουν και μισθό αλλά πάντα συζητήσιμο) πόση ανεργία υπάρχει και στον κλάδο μας και ίσως λέω ίσως να καταλάβετε γιατί τα πήρα με το αυτοδίδακτος.
smartidea
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων