Ερώτηση για αγορά ταμπλέτας

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

Ερώτηση για αγορά ταμπλέτας

Δημοσίευσηαπό zaico » 02.05.11, 3:43 pm

Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλα τα μέλη του φόρουμ.
Σκέφτομαι να αγοράσω μια ταμπλέτα wacom Bamboo Fun S για σκίτσο ( ερασιτεχνικό-αυτοδίδακτος) και ίσως επιχειρήσω να ασχοληθώ με την δημιουργία κάποιου κόμικ.
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το μέγεθος ( Small επιλογή λόγω τιμής) αν τελικά βολεύει ( γενικά σκιτσάρω σε μικρή κλίμακα) σε συνδυασμό με οθόνη TN panel TFT 22’’.
Από κάποια video που έχω δει οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν μικρές σχετικά οθόνες ( laptop) με τα Bamboo.
Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω απευθείας από το estore της wacom ( πως θα το βλέπατε?)
Ευχαριστώ.
zaico
Member

Re: Ερώτηση για αγορά ταμπλέτας

Δημοσίευσηαπό Stdam » 21.05.11, 10:36 am

Γεια σου φίλε,

έχω αγοράσει το WACOM BAMBOO PEN CTL-460 για να πειραματιστώ στο industrial design sketching και μπορώ να πω ότι όλα τα tablets θέλουν αρκετή εξοικείωση. Το πήρα 67 ευρώ από το eshop.gr και πιστεύω πως είναι καλύτερο από το FUN.
Έχει αρκετή ακρίβεια και ευαισθησία στην πίεση του pen.
Όσον αφορά την οθόνη η αλήθεια είναι πως όσο μικρότερη η οθόνη τόσο καλύτερα γιατί στην ουσία μεταφέρεις το μέγεθος της οθόνης στο χώρο ευαισθησίας της ταμπλέτας και στην κατηγορία που ψάχνεις είναι αρκετά περιορισμένος αλλά για μένα ικανοποιητικός για ερασιτέχνες.
Χρησιμοποίησα το sketchbook pro της autodesk που με βοήθησε πολύ στην εξοικείωση.

Πραγματικό digital sketching πιστεύω θα κάνεις μόνο με τα ακριβά wacom που σχεδιάζεις πάνω στην οθόνη αλλά...

Σχετικά με το estore της wacom, με τα μεταφορικά που θα σε χρεώσουν θα σου βγει ίδια τιμή με το eshop.gr. Μόνο που κάνανε μια βδομάδα να μου το στείλουν αλλά άξιζε την υπομονή.

Ελπίζω να βοήθησα
Άβαταρ μέλους
Stdam
Member

Δημοσίευσηαπό zaico » 31.05.11, 7:29 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ( νόμιζα δεν θα μου απαντούσε κανείς γιατί μάλλον ήμουν σε λάθος topic).
Μπορείς να μου πεις γιατί θεωρείς το Pen καλύτερο από το bamboo Fun Pen & touch? Ποια είναι η διαφορά τους? Το Pen είναι σε small μέγεθος ? σου αρκεί η επιφάνεια εργασίας εαν είναι small?
Έχω δει videos με το Fun και έχω εντυπωσιαστεί μάλλον όμως αφορούν το Medium και όχι το small που λέω να πάρω.
Αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεται πολύ χρόνος για εξοικείωση με το να μην βλέπεις αυτό που σχεδιάζεις γιαυτό δεν θέλω να ξοδέψω πολλά για πειραματισμό .Εαν δω ότι με βολεύει πάω σε μεγαλύτερο μέγεθος ή κατηγορία ( intuios) τα cintiq ξεφεύγουν σε τιμή.
Για την οθόνη έχω προβληματιστεί και ίσως χρησιμοποιήσω αυτή του λαπτοπ ( 15’’).
Για το estore της wacom είδα ότι άμα πάρεις το Fun λέει free delivery . Έλεγα να παραγγείλω και ανταλλακτικά μύτης για το penaki ( από τα ελληνικά μαγαζιά δεν νομίζω ότι έχω αυτή την επιλογή ) .
Αν μου χρέωναν μεταφορικά θα το έπαιρνα και εγώ από εδώ.
zaico
Member

Δημοσίευσηαπό Stdam » 02.06.11, 10:36 am

Γεια πειραματισμό η small επιφάνεια σου αρκεί. Στο pen που έχω είναι η λειτουργική επιφάνεια είναι 15χ9,1 εκατοστά. Μικρή αλλά αρκετή για να δοκιμάσεις μερικά πράγματα και να βγάλεις και δουλειά. Η διαφορά με το fun είναι ότι το fun είναι και touch για να χρησιμοποιείται με τα δάχτυλα σαν το iphone. Δεν σε βοηθάει σε κάτι χρήσιμο αυτό και επειδή έχει αυτό το feature είναι και ακριβότερο από το pen. Το pen με λίγα λόγια είναι η απλούστερη και φθηνότερη έκδοση της wacom που εντόπισα όταν έψαχνα να αγοράσω.

Όταν ρώτησα εδώ: http://www.idsketching.com που είναι site industrial design και χρησιμοποιούν tablets μου πρότειναν για ερασιτέχνες το pen, για επαγγελματίες το intuos και άμα έχεις φράγκα να επενδύσεις το cintiq το οποίο είναι αυτόνομο pc και σχεδιάζεις πάνω στην οθόνη του.

Τώρα από που θα το πάρεις? Όπου το βρεις πιο φτηνά :D. Πρόσεξε μόνο μην έχουν δωρεάν μεταφορικά μόνο για Αμερική γιατί είναι αμερικάνικη εταιρία.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα.
Άβαταρ μέλους
Stdam
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 02.06.11, 11:29 pm

Εγώ έχω την A5 bamboo fun και είμαι ικανοποιημένος, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καμία άλλη επαφή με άλλες ταμπλέτες.

Για την οθόνη, εγώ δοκίμασα να δουλέψω και στην 13" στο macbook και στην 19" (5 προς 4) στο σταθερό μου, και στην μεγάλη οθόνη με βόλεψε καλύτερα.
Δε ξέρω τώρα εγώ έκανα εικονογράφηση που θέλει ψύρισμα σε μεγάλο ζουμ (http://www.behance.net/gallery/The-Mage ... ng/1181971) ίσως για αυτό που θες εσύ να μην βολεύει, αλλά προσωπικά μετά από λίγο δούλεμα με την ταμπλέτα συνήθισα την διαφορά μεγέθους ανάμεσα σε αυτήν και στην οθόνη και δε με απασχόλησε μετά καθόλου.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό BlackSmith » 07.07.11, 10:58 am

Stdam έγραψε:... και άμα έχεις φράγκα να επενδύσεις το cintiq το οποίο είναι αυτόνομο pc και σχεδιάζεις πάνω στην οθόνη του.

Μια διευκρίνηση, η σειρά Cintiq δεν είναι αυτόνομα PC.
Πρόκειται για ένα μίγμα οθόνης-ταμπλέτας που εξακολουθεί να χρειάζεται ένα ξεχωριστό PC με κάρτα γραφικών και δική της παροχή ρεύματος για να λειτουργήσει σωστά.
BlackSmith
Member

Δημοσίευσηαπό Nestoronfire » 07.07.11, 11:08 pm

Πάντως απ ότι έχω ακούσει η Cintiq 21, το προηγούμενο μοντέλο τουλάχιστον, δεν είχε τόσο σωστή απόδοση χρωμάτων για επαγγελματικό εργαλείο που κοστίζει περισσότερο από ένα PC.
Nestoronfire
Member

Δημοσίευσηαπό BioMW_GR » 16.07.11, 6:55 pm

Nestoronfire έγραψε:Πάντως απ ότι έχω ακούσει η Cintiq 21, το προηγούμενο μοντέλο τουλάχιστον, δεν είχε τόσο σωστή απόδοση χρωμάτων για επαγγελματικό εργαλείο που κοστίζει περισσότερο από ένα PC.

..ούτε επίσης και ωραία "επαφή" όσο σχεδιάζεις με δαύτη.Πως να το πω, νοιώθεις την επιφάνεια της οθόνης όταν σχεδιάζεις , χώρια ένα μινι μινι μινι lag το οποίο δεν πιστεύω ότι είναι θέμα pc.

Intuos 4 και πάλι Intuos 4!
Το προβλημα με τα quotes που μαζευει ο κοσμος απο το Ιντερνετ, ειναι οτι ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την αυθεντικοτητα τους σχετικα με το ποιος τα πρωτοειπε - Ουιλιαμ Σαιηξπηρ
Άβαταρ μέλους
BioMW_GR
Member

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων