Facebook page & web site

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Facebook page & web site

Δημοσίευσηαπό vips » 17.05.11, 6:54 pm

Καλησπέρα σε όλους….
Δημιουργήσαμε το νέο μας web site στη διεύθυνση http://www.sakoyles.gr και θα θέλαμε προτάσεις για τη βελτίωση του. Προτάσεις και συμβουλές θα μας βοηθήσουν στο νέο μας ξεκίνημα.
Καθώς και νέα σελίδα στο facebook στη διεύθυνση http://www.facebook.com/sakoyles.gr κάθε like θα βοηθήσει να ανέβει η σελίδα μας

Φιλικά
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
vips
Member

Re: Facebook page & web site

Δημοσίευσηαπό elsid7 » 17.05.11, 9:21 pm

Done
Άβαταρ μέλους
elsid7
Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 18.05.11, 9:08 am

Καλορίζικα
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό vips » 18.05.11, 1:24 pm

Ευχαριστώ πολύ…
Καλές δουλειές και σε εσάς :)
Άβαταρ μέλους
vips
Member

Δημοσίευσηαπό dimitristhes » 19.05.11, 10:41 am

Γεια σου Δημήτρη
Η σελίδα πιστεύω πως θέλει βελτιώσεις στις εικόνες. Επίσης σε βάζει κατευθείαν στα προϊόντα και όχι στην αρχική που είναι καλύτερα στημένη. Θα την δω καλύτερα αργότερα για πιο συγκεκριμένα.
dimitristhes
Member

Δημοσίευσηαπό vips » 23.05.11, 11:00 am

Σ΄ευχαριστω φιλέ :)
Άβαταρ μέλους
vips
Member

Δημοσίευσηαπό vips » 23.05.11, 11:28 am

Το να εμφανίζετε πρώτη σελίδα τα προϊόντα είναι δικιά μας επιλογή γιατί θέλουμε αυτός που μπαίνει στη σελίδα να βλέπει απ’ ευθείας αυτό που ψάχνει. Νομίζω ότι είναι ποιο σωστό ειδικά αν κάποιος μπαίνει στη σελίδα από κάποια διαφήμιση. Όσο για τις φωτογραφίες γίνε πιο συγκεκριμένος
Άβαταρ μέλους
vips
Member

Δημοσίευσηαπό SAiK » 24.05.11, 7:49 pm

Καλησπερα!

Ειπες οτι ηταν επιλογη σας να εμφανιζεται η σελιδα των προιοντων ως πρωτη, και το βρισκω σωστο για λογους αμεσοτητας.
Ειδικοτερα οταν ο επισκεπτης προερχεται απο αναζητηση Google ή Google Adwords, και ξερει ηδη περι τινος προκειτε.
Αλλα ποιο ειναι το σκεπτικο πισω απο την αρχικη σελιδα η οποια υπαρχει ακομα στο site; Που εξυπηρετει δηλαδη, μια σελιδα η οποια οπως βλεπω αυτο που εχει, ειναι 4 links τα οποια υπαρχουν ηδη μονιμα απο την πρηγουμενη.

Αυτο που κυριως θελω να επισημανω, ειναι το slideshow.
Πιστευω δεν υπαρχει κανενας λογος αυτο το slideshow να μενει σε καθε σελιδα, γιατι απαξ και δω τα 4 αυτα slides δεν θα μου χρειαζεται πλεον, μετα λειτουργει αρνητικα, ως περισπασμος και βαρος στο ματι.
Και ποσο μαλλον, στην σελιδα των προιοντων ισως να παραπλανησει καποιον καθ'οτι εμφανιζει 4ων διαφορετικων ειδων σακουλες τυχαια ανεξαρτητως με τι βλεπω μεσω του μενου στα αριστερα κατω απο το slideshow, "ΠΡΟΙΟΝΤΑ". (Του οποιου δεν δουλευει το active state των 3ων πρωτων links επισης (σε Chrome).)

Kαι μια λεπτομερια στην σελιδα της εταιριας, ειναι εμφανες οτι το λογοτυπο στην εισοδο της εταιριας ειναι μονταρισμενο! ;-) Πολλες φορες αυτες οι λεπτομεριες υποβιβαζουν την σοβαροτητα.

Σε γενικες γραμμες μου αρεσε η σελιδα, λιτη με συμαζεμενα χρωματα και παρα πολυ συμπαθητικο footer!

Cheers
Άβαταρ μέλους
SAiK
Member

Δημοσίευσηαπό vips » 26.05.11, 4:11 pm

Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
Έχεις δίκιο η αρχική όταν στήσαμε τη σελίδα ήταν πραγματικά αρχική αλλά χάναμε πελάτες και τώρα κάναμε αρχική τα προϊόντα και την αφήσαμε έτσι για να υπάρχει.
Δεν ξέρω ίσως και να είναι λάθος που τους στέλνουμε όλους στα προϊόντα κατευθείαν.
Όσο για τα slides εάν αφαιρέσουμε το slideshow από τις υπόλοιπες σελίδες δεν θα γίνει μετά πολύ φτωχό; Πρέπει να βάλουμε κάτι άλλο μετά στη θέση του αλλά δεν ξέρω τι...
Επειδή δεν ξέρω πολλά από ορολογίες τι είναι το active state που δεν λειτούργει, μπήκα στη σελίδα προϊόντα με Chrome πάτησα πάνω στα link στο πλάγιο μενού και με πήγε στις σελίδες κανονικά.
Μάλλον είναι κάτι άλλο που δεν κατάλαβα εγώ .. :wall

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια :)
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
vips
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 26.05.11, 4:24 pm

Καλησπέρα
εγώ αυτό που θα έλεγα και θα μείνω μόνο σε αυτό,
καλό θα ήταν να φτιάξει κάποιος τις φωτογραφίες του εργοστασίου,
πρέπει να φύγει και ο περιστερώνας και προσπάθησε να βάλεις
δουλειές από πελάτες κράχτες.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό SAiK » 26.05.11, 11:49 pm

vips έγραψε:
Όσο για τα slides εάν αφαιρέσουμε το slideshow από τις υπόλοιπες σελίδες δεν θα γίνει μετά πολύ φτωχό; Πρέπει να βάλουμε κάτι άλλο μετά στη θέση του αλλά δεν ξέρω τι...

Αυτο συμβαινει συνηθως οταν βασιζεσε σε ενα ηδη υπαρχον template.

To template αυτο ειχε προδιαγραφες για ετιαιρια φιλοξενιας ιστοσελιδων, επομενο ηταν οποτε χωρις ριζικες αλλαγες να μην "κολλουσε" με το site που θα ενδεικνυτο για μια βιομηχανια σακουλων. Πχ, ειναι κοινο τα sites περι hosting, να εχουν στην αρχκη τα πακετα προσφορων (οπως και το template αυτο), εσεις ομως πακετα δεν εχετε, ως αποτελεσμα να "ξεμεινει" η αρχικη σελιδα με τη δομη αυτη η οποια στην περιπτωση σας καθιστατε λιγο πολυ ανουσια, ενω καλλιστα θα μπορουσε να αξιοποιηθει η αρχικη και να εξυπηρετει καποιο σκοπο, οπως ας πουμε μια συγκεντρωτικη εικονα των πριοντων και υπηρεσιων σας.
Το περιβαλλον χρησης πανω απ'ολα εξυπηρετει εναν σκοπο, ο οποιος διαφερει απο ετιαρια σε εταιρια και τα στοιχεια στο περιβαλλον χρησης δεν υπαρχουν απλα για να διακοσμουν αισθητικα τον χωρο και να κανουν την σελιδα να μοιαζει γεματη.

Σκοπος μου δεν ειναι φυσικα να κρινω τις επιλογες κανενος, αλλα γνωμη μου ειναι οτι καταφευγοντας στις "βολικες" λυσεις, δεν μπορεις να προσδοκεις πολλα.
Κι αυτο γιατι, σοβαρες δουλειες θελουν ερευνα, πλανο και κοπο! :-)

Στο site τωρα, αντι για το slideshow θα μπορουσε να μπει αντι αυτου, ενας χωρος με μια ενδεικτικη σακουλα για καθε ειδος που βλεπει ο επισκεπτης απο το μενου ΠΡΟΙΟΝΤΑ.
Λιγο πιο μικρο σε υψος, χωρις κινηση.
Άβαταρ μέλους
SAiK
Member

Δημοσίευσηαπό vips » 29.05.11, 1:55 pm

καλό θα ήταν να φτιάξει κάποιος τις φωτογραφίες του εργοστασίου,
πρέπει να φύγει και ο περιστερώνας και προσπάθησε να βάλεις
δουλειές από πελάτες κράχτες.

Έχεις δίκιο για τη φωτογραφία του εργοστασίου και πρέπει να γίνει άμεσα.
Όσο για τα προϊόντα κάποιες φωτογραφίες θα αλλαχτούν και θα προστεθούν και καινούργιες από πελάτες κράχτες. Απλά σαν εταιρία βάλαμε αυτές τις φωτογραφίες για να εμφανίζετε μια πραγματική εικόνα των προϊόντων μας γιατί οι μεγάλες εταιρίες που προμηθεύουμε χρησιμοποιούν πολύ απλές σακούλες χαμηλού κόστους

Σ' ευχαριστώ Κλήμη :)
Άβαταρ μέλους
vips
Member

Δημοσίευσηαπό vips » 29.05.11, 3:39 pm

Αυτο συμβαινει συνηθως οταν βασιζεσε σε ενα ηδη υπαρχον template

Την κατασκευή της ιστοσελίδας την αναθέσαμε σε εταιρία που αναλαμβάνει παρόμοιες σελίδες στο χώρο της βιομηχανίας ( να σημειώσω ότι είναι η πρώτη ιστοσελίδα που κατασκευάζουμε σε εξωτερικό συνεργάτη ).
Εμείς δεν ξέραμε αν το template είναι ήδη υπάρχον ή το δημιουργεί η εταιρία, όταν το πρωτοείδαμε η ιδέα της αρχικής σελίδας με τα 4 links ώστε να μπορεί ο κάθε επισκέπτης να κατευθυνθεί άμεσα σε ότι τον ενδιαφέρει μας άρεσε περισσότερο απ’ το να γράφαμε κείμενα που ελάχιστοι κατά τη γνώμη μου διαβάζουν όταν μπαίνουν για πρώτη φορά στο site, αλλά τελικά όταν ανέβηκε καταλάβαμε ότι χρειάζεται να στέλνεις το επισκέπτη κατευθείαν στα προϊόντα.
Τώρα σκαφτόμαστε να την κάνουμε σελίδα με υπηρεσίες που παρέχουμε στους πελάτες μας όπως γραφιστικές, logistics κ.α. αλλά δεν το έχουμε αποφασίσει ακόμα γιατί καλό είναι να μην κάνουμε και πολλές αλλαγές εκτός από να το ανανεώνουμε με καινούργια προϊόντα και φωτογραφίες.

Στο site τωρα, αντι για το slideshow θα μπορουσε να μπει αντι αυτου, ενας χωρος με μια ενδεικτικη σακουλα για καθε ειδος που βλεπει ο επισκεπτης απο το μενου ΠΡΟΙΟΝΤΑ.
Λιγο πιο μικρο σε υψος, χωρις κινηση.

Είναι καλή η ιδέα σου με τις φωτογραφίες και θα γινόταν και ποιο ελαφρύ αλλά πάλι όταν θα βρίσκετε ο επισκέπτης στη σελίδα των προϊόντων δεν θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα; Δεν θα μπερδεύετε και πάλι από τις φωτογραφίες;
Άβαταρ μέλους
vips
Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων