όλοι ντρεπόμαστε...όλοι κάτι ΠΡΕΠΕΙ να πούμε

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Δημοσίευσηαπό mari0s » 25.05.11, 12:44 pm

"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Re: όλοι ντρεπόμαστε...όλοι κάτι ΠΡΕΠΕΙ να πούμε

Δημοσίευσηαπό isikol » 25.05.11, 12:59 pm

Εντάξει....νιώθω την απόλυτη ντροπή... :cry:

που δεν έκανα ποτέ τίποτα....
που ενας 70(?)χρονος φωνάζει αντι εμού...
που συμβιβάστηκα...
που άκουγα τον πατέρα μου όταν μου έλεγε"κράτα χαμηλούς τόνους σε αυτη τη κοινωνία"
που έσκυβα το κεφάλι....μόνο και μόνο για να φάω τη φάπα...

ας γίνει αυτος ο παππούς το παράδειγμα για όλους μας...
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 25.05.11, 1:06 pm

--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 25.05.11, 1:13 pm

Απόλυτη ντροπή...απόλυτη ξεφτίλα.
Και γώ έτσι μεγάλωσα isi με χαμηλούς τόνους...και νιώθω συνηπεύθυνος...γιατί είχαμε μια νοοτροπία αδράνειας τόσα χρόνια και κλείναμε τα μάτια μας σε ότι συνέβαινε γύρω μας...στις μίζες που ακούγαμε...στις αρπαχτές...στο Δημόσιο με τους παχουλούς μισθούς και το κωλοβάρεμα...κατακλέψανε την χώρα...όχι μόνο αυτοί...και μείς οι ίδιοι δυστηχώς...αλλα ήρθε η ώρα να αλλάξουμε νοοτροπία...δεν είναι να γίνει ο παπούς το παράδειγμα...είναι να γίνει η φωνή μας παράδειγμα.
Με πόνεσε πολύ που άκουγα τους Ισπανούς στους δρόμους να φωνάζουν συνθήματα: "ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες"
Ήρθε η ώρα να ακουστούμε.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 25.05.11, 1:15 pm

soffia έγραψε:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

τι εννοείς?
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 25.05.11, 2:08 pm

Βαρέθηκα τα βαρύγδουπα...
Χθες σε ένα ζάπινγκ έπιασα ένα σκηνοθέτη -δεν θυμάμαι το όνομά του - να λέει την παρακάτω απλή φράση:

"Ἁς κάνουμε όλοι το σωστό"

Τα υπόλοιπα είναι ΤΡΙΧΕΣ.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 25.05.11, 2:56 pm

Δεν ξέρω αλήθεια αν ισχύει.
Δεν φίλησα κατουρημένη ποδιά ούτε εγώ αλλά ούτε και οι γονείς μου.
Δεν έχω λάβει χάρες - δεν έχω δώσει.
Δεν είμαι βολεμένος.
Δεν έχω ψηφίσει, εκτός από κάτι δημοτικές, ούτε θυμάμαι πότε.
Δεν ντρέπομαι για τίποτα, πραγματικά.

Αν ντρέπομαι για κάτι είναι γενικά για την ανθρωπότητα σαν σύνολο και όχι μεμονωμένα σαν χώρα.

Και στο ότι όλοι πρέπει να πούμε.. Τα λόγια είναι φτώχεια..αυτό μόνο.
(κλισεδόυρα ινκόμινγκ) θέλει έργα.

Η τελευταία πορεία που κατέβηκα ήταν με τη σφαγή της τράπεζας. Δεν θα πάω σε άλλη.
Μου ρίξανε το ηθικό. Το κατάφεραν τα "γουρούνια". Ίσως πρέπει να γίνει άλλου είδους δράση. Δεν ξέρω αλήθεια παίδες.
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 25.05.11, 3:30 pm

Πώς είναι δυνατόν να μην ντρέπεσε φίλε Άκη,
σε άλλη χώρα ζείς και δεν βλέπεις τι γίνετε γύρω σου? Δεν έχεις γνωστούς που έχουν αναγκαστεί να φύγουν απο την χώρα γιατί δεν υπάρχει μέλλον? Οι γονείς σου πληρώναν τόσα χρόνια και τώρα γυρνάνε και τους πετσοκώβουν τις συντάξεις τους και τους φοβίζουν και τους λένε οτι κινδυνέυουν να τις χάσουν. Επειδή αυτοί τόσα χρόνια τρώγανε. Όταν οι μισθοί τους και αυτών που δουλευουν για την βουλή για ένα μήνα αρκούν να καλύψουν τις συντάξεις τους?
Δεν θέλω τίποτα περισσότερο απο το να καταργηθεί αυτό το **** άσυλο τους και να γίνει ενας λογιστικός έλεγχος...να ανοίξουν τα βιβλία και να μας δείξουν που πήγαν τα λεφτά που έχουν διαχειριστεί...και ας τους κλείσουν όλους μέσα...ας πάρουν πίσω μέχρι και την τελευταία δεκάρα που δεν μπορούν να δικαιολογήσουν.
Μπορεί να μήν έχεις κάνει αυτό..εκείνο η το άλλο, αλλα έχεις κλείσει τα μάτια σε πάρα πολλά. Ξέρεις και αυτόν και εκείνον και τον άλλο.
Στις πορείες ναι..δυστηχώς θα υπάρχουν και αυτοί οι 500 βαλμένοι για να μας τρομοκρατήσουν...αλλα είμαστε περισσότεροι...μπορούμε να τους κυκλώσουμε επιτέλους.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 25.05.11, 4:27 pm

Ναι όντως τώρα που το λες υπάρχει κάτι να ντραπώ. Οι ψήφοι των τελευταίων 30 ετών. Από όλους ανεξαρτήτως. Φτάσαμε να είμαστε μια γενιά "apolitique" λόγω όλων αυτών των ψήφων. Που θέσανε τα θεμέλια για αυτό το κτιριακό τερατούργημα που λέγεται καπιταλισμός.
Με τον πολιτικό εν τέλει γιατί τα βάζεις? δώσε στο σαδιστή ένα μαστίγιο και περίμενε να μην σε χτυπήσει...

Και όσο αφορά τους γνωστούς-αγνώστους φαντομάδες των πορειών, πώς ακριβώς να τους κυκλώσω ρε Μάριε όταν πάνε μετά την πορεία και τα σπάνε?
Μήπως να κάνω περιφρούρηση σε όλο το λεκανοπέδιο?

Και σόρι γιατι βλακωδώς δεν έχω πουθενά το ονομά μου, Γιώργος εδώ :wink:
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 25.05.11, 4:38 pm

g25akis έγραψε:Δεν έχω ψηφίσει, εκτός από κάτι δημοτικές, ούτε θυμάμαι πότε.

....γι αυτό θα πρεπε να ντρέπεσαι :twisted:
Το γεγονός πως τρώμε αμάσητα ό,τι μας σερβίρουν ξεκινάει από αυτό... Ποτέ άλλοτε, στην μεταπολιτευτική Ελλάδα, δεν χρειάστηκε περισσότερο η ψήφος μας. Ακόμα και οι Ισπανοί μας πήραν χαμπάρι και μας δουλευουν....
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό polatogk » 25.05.11, 6:43 pm

Top-5 φράσεων στην εποχή της ελληνικής κρίσης που μισώ:

1. "Ντρέπομαι που είμαι έλληνας"
2. "Είμαι περήφανος που είμαι έλληνας"
3. Το αόριστο τρίτο πληθυντικό στις φράσεις "ΜΑΣ κοροϊδεύουν, ΜΑΣ σερβίρουν, ΜΑΣ πάνε, ΜΑΣ θέλουν" κλπ[/u]
Πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα, αν αντί να λέμε τί θέλουν (οι κακοί, απρόσωποι, ποιοί, οι Νεφελίμ) λέγαμε ο καθένας τί θέλουμε...
4. Το "ξυπνήστε επιτέλους" που τον τελευταίο καιρό το λένε όλοι σε όλους τους άλλους, υπονοώντας ότι μόνο εκείνοι είναι ξύπνιοι.
5. "Έτσι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε" το οποίο το λέει με την ίδια ευκολία ο Μπάμπης Παπαδημητρίου στο Σκάι και ο Φωτόπουλος της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ.

Προσωπικά τώρα:
Δεν ντρέπομαι και θεωρώ ότι δεν πρέπει να ντρέπεται κανείς μας, εφ'όσον δεν έχει κάνει κάποια λαμογιά. Συνήθως όμως εκείνος που έχει τσίπα δεν κάνει λαμογιές (όσο κι αν είναι σε ανάγκη), οπότε για μένα αν κάποιος ντρέπεται θα πρέπει να κοιτάξει τη φωλιά του, μήπως και την έχει χ€σμένη.

Εγώ από τη θέση μου, ως πολίτης δηλαδή, θεωρώ ότι διαχειρίστηκα/διαχειρίζομαι σωστά τη ζωή μου, δε ζω εις βάρος κανενός, στον ελεύθερο χρόνο μου συμμετέχω στις κοινωνικές διαδικασίες, είτε είναι εκλογές, είτε είναι συζητήσεις, ενημερώνομαι όσο μπορώ για όσα θεωρώ ότι με αφορούν, όποτε μπορώ βοηθάω όσο μπορώ.

Δεν είμαι με κανένα κόμμα, αλλά έχω ψηφίσει 2 διαφορετικά στη ζωή μου.
Δεν έχω προσδιορισμό για την πολιτική μου ταυτότητα, αλλά έχω απόψεις που μπορεί κάποιος να θεωρήσει από αναρχικές μέχρι νεοφιλελεύθερες. Και δεν αισθάνομαι άβολα με αυτό. Επίσης, αλλάζω γνώμες αν χρειαστεί και είμαι διατεθειμένος να συζητήσω με οποιονδήποτε, όσο "εναντίον" κι αν είναι φαινομενικά.

Για μένα το "ας κάνουμε όλοι το σωστό" δε σημαίνει τίποτα.
Γιατί το "σωστό" για μένα μπορεί να είναι να πάμε σε λαϊκή δημοκρατία (λέμε τώρα) και για τον άλλο "σωστό" είναι να σκύψει το κεφάλι και να δεχτεί μείωση μισθού 50% για "το καλό της πατρίδας". Το βασικότερο πρόβλημα της ανθρωπότητας είναι ότι όλοι μας όταν κάνουμε κάτι θεωρούμε ότι αυτό είναι "το σωστό". Κανείς δεν ξεκινάει να κάνει κάτι λέγοντας "τώρα πάω να κάνω μια μ@λακία". Κι ο Χίτλερ αυτά που έκανε, για "σωστά" τα έκανε.

Αυτό που περνάει η Ελλάδα σήμερα, κατά τη γνώμη μου το περνάμε ως κοινωνία, όχι σαν κράτος.
Υπάρχουν κράτη πιο σάπια από την Ελλάδα που έχουν καλύτερες κοινωνίες από την ελληνική.
Επίσης υπάρχουν καλύτερα κράτη από την Ελλάδα, με πολύ πιο σάπιες κοινωνίες από την ελληνική.
Η αφορμή για την κρίση που περνάμε είναι οικονομική - και δείχνει να αφορά το κράτος, ως μηχανισμό - αλλά αφορά την κοινωνία, ως οργανισμό.
Το πρόβλημά μας δεν είναι πρόβλημα μηχανισμών ή θεσμών, αλλά της λειτουργίας τους και της νοοτροπίας της κοινωνίας.

Λένε κάποιοι "αυτάρεσκα" ότι σήμερα θα γίνει στις πλατείες "αυτό που γίνεται στην Ισπανία". Μακάρι λέω εγώ.
α) Θα παραμείνει κόσμος στην πλατεία να διανυκτερεύσει σήμερα και τα επόμενα βράδια;
β) Ο χώρος της συγκέντρωσης θα είναι "πιο καθαρός από πριν" όπως δήλωσε ο δήμαρχος της Μαδρίτης για την κατάσταση της πλατείας στην Puerta del Sol;
γ) Θα εκσφενδονιστεί οτιδήποτε προς οποιαδήποτε κατεύθυνση;
δ) Η αστυνομία θα πάρει εντολή να εκκενώσει το χώρο ακόμα κι αν είναι ειρηνική η συγκέντρωση; (γιατί η διαφορά νοοτροπίας μεταξύ των κοινωνιών, ακουμπάει και την αστυνομία)

Θα περιμένω να τις δω επί τόπου τις απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτω. Αλλά όποιες κι αν είναι οι απαντήσεις:
Εδώ δεν είναι Ισπανία, εμείς δεν είμαστε ισπανοί.
Εκεί δεν είναι Ελλάδα και εκείνοι δεν είναι έλληνες.
Όσο λογικό θα ήταν να πούν οι ισπανοί το Δεκέμβρη του '08 ότι "θα κάνουμε κι εμείς ένα τέτοιο", τόσο λογικό είναι και που λέμε εμείς σήμερα ότι θα κάνουμε αυτό που κάνουν εκείνοι. (αναφέρω το παράδειγμα χωρίς να θεοποιώ το Δεκέμβρη, απλά και μόνο σαν μια μορφή διαμαρτυρίας που στηρίχτηκε από σημαντικό μέρος της ελληνικής κοινωνίας - ιδίως τις πρώτες μέρες)

Ο κάθε λαός, η κάθε κοινωνία συμπεριφέρεται διαφορετικά, εξαιτίας διαφορετικών ιστορικών, κοινωνικών χαρακτηριστικών που έχει η καθεμία. Ο μαϊμουδισμός - ως η στείρα αντιγραφή - δε βοηθάει σε τίποτα.

Το καλό που έχουν οι σημερινές συγκεντρώσεις είναι ότι θα μαζέψουν κόσμο που δεν είναι κομματικοποιημένος, πιθανώς ούτε πολιτικοποιημένος, και που (ελπίζω) έχει διάθεση να συμμετέχει σε κάτι, που δεν ξέρουμε τί είναι ακόμα, αλλά μπορεί να προκύψει, μπορεί και όχι.
Εγώ θα πάω, γιατί αισθάνομαι ότι ο καθένας μας πρέπει να διαλέξει αν θέλει να συμμετέχει σε μια ανοιχτή κοινωνία ή σε μια ζούγκλα. Και η ελληνική κοινωνία φλερτάρει άγρια με τη ζούγκλα τελευταία.

Χωρίς διάθεση φιλαρέσκειας, δίνω ένα λινκ για μια δημοσίευση προ 2 ετών.
viewtopic.php?f=42&t=15095&p=173277#p173277
http://deltanutau.weebly.com

Η υπομονή είναι αρετή
Άβαταρ μέλους
polatogk
Member

Δημοσίευσηαπό polatogk » 26.05.11, 12:47 am

Μόλις γύρισα από Σύνταγμα. Μιας και δεν έγινε άλλη δημοσίευση από την προηγούμενη δική μου, ας τη συμπληρώσω.

Έγραφα πριν:
polatogk έγραψε:Λένε κάποιοι "αυτάρεσκα" ότι σήμερα θα γίνει στις πλατείες "αυτό που γίνεται στην Ισπανία". Μακάρι λέω εγώ.
α) Θα παραμείνει κόσμος στην πλατεία να διανυκτερεύσει σήμερα και τα επόμενα βράδια;
β) Ο χώρος της συγκέντρωσης θα είναι "πιο καθαρός από πριν" όπως δήλωσε ο δήμαρχος της Μαδρίτης για την κατάσταση της πλατείας στην Puerta del Sol;
γ) Θα εκσφενδονιστεί οτιδήποτε προς οποιαδήποτε κατεύθυνση;
δ) Η αστυνομία θα πάρει εντολή να εκκενώσει το χώρο ακόμα κι αν είναι ειρηνική η συγκέντρωση; (γιατί η διαφορά νοοτροπίας μεταξύ των κοινωνιών, ακουμπάει και την αστυνομία)

Απαντήσεις (πρώτα στον εαυτό μου):
α) Για σήμερα ίσως μείνουν ελάχιστοι. Ίσως τις επόμενες μέρες να μείνουν περισσότεροι.
β) Ο χώρος καθαρίζεται από τους ίδιους τους συγκεντρωμένους σε συνεργασία με υπαλλήλους του Δήμου.
γ) Δεν εκσφενδονίστηκε τίποτα.
δ) Η αστυνομία δεν προκάλεσε εντάσεις.

Συμπεράσματα:
Είναι μια διαδικασία που έχει ενδιαφέρον και δυναμική. Δεν εμφανίστηκε κανείς ως εκπρόσωπος κόμματος/οργάνωσης/φορέα κλπ. Χωρίς σημαίες, χωρίς κομματικές ταυτότητες αλλά με πολιτικές απόψεις από μεγάλο φάσμα.
Μέχρι αυτήν την ώρα εξελίσσεται ανοιχτή συνέλευση όπου ο καθένας μπορεί να πάρει το λόγο, με αλληλοσεβασμό στις απόψεις.
Θα είμαι και αύριο. Υπάρχει κάλεσμα για συγκέντρωση στις 6 και συνέλευση στις 9.
Όποιος δεν είναι διατεθειμένος να μιλήσει και να ακούσει ανθρώπους με τους οποίους πιθανώς θα διαφωνεί, καλά θα κάνει να μην έρθει.
http://deltanutau.weebly.com

Η υπομονή είναι αρετή
Άβαταρ μέλους
polatogk
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 26.05.11, 1:33 am

Πόσο τυχαίο που σε εκδήλωση διαμαρτυρίας που ΔΕΝ είχε χωθεί κάποιο απο τα ΜΠΙΜΠ ΜΠΙΜΠ κόμματα, δεν έγινε το παραμικρό, δεν άνοιξε μια μύτη. Τυχαίο?

δεν ξέρω και κατα πόσο είναι αλήθεια αυτό που αναρτήθηκε σε ενα blog...αλλα μακάρι:

[url]http://troktiko.eu/2011/05/26/αποκλειστικο-ο-γιώργος-παπανδρέου-αμ/[/url]
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 28.05.11, 1:32 pm

Καλημέρα και από εμένα παιδιά, το θέμα είναι πολυ πολυ καλο :clap :clap :clap
Προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου ντροπή για τίποτα γιατί είμαι παιδί της γενιάς του 1980 και δεν έχω ψηφίσει ποτέ μου κανέναν π***** αισθάνομαι όμως θυμό για τους παππούδες σαν τον κύριο που στη δική τους τη γενιά δεν τα σκέφτονταν αυτά προκειμένου να βολέψουν τα παιδιά τους στο δημόσιο. Τώρα που έχει πρόβλημα το δημόσιο βγήκαν και ξεσηκώθηκαν, όταν τόσα χρόνια εμείς τα κορόιδα του ιδιωτικού τομέα δουλεύαμε για αύτους χωρίς ΠΣΚ και πηγαίναμε σε μια δημόσια υπηρεσία και η αντιμετώπιση ήταν απαράδεκτη... αυτόι οι ανθρώποι ζούσαν εισ βάρος μας τόσα χρονια.
Υπάρχει και αυτή η πλευρά το σκεφτηκε κανείς?
ο παππούς μου (θεός χωρέστον) ψήφιζε τόσα χρόνια ΝΔ γιατί βολέυτηκαν τα παιδιά του στο δημόσιο
Ο θείος μου ψήφιζε ΠΑΣΟΚ γιατί μπήκε στην αστυνομία, οπότε γιατί να ξεσηκωθούν τότε?
τώρα όμως που θα τους τα κρατήσουν κατάλαβαν τη μ****** που έκαναν τόσα χρόνια.
Με λίγα λόγια ο παππούς και ολοι όσοι τα λένε τα λένε όχι απλώς καλά, τα λένε τρίκαλα
γιατί τα λένε τωρα????

ΕΓΩ ΤΙ ΦΤΑΙΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ '30,'40',50',60?
ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
Και οπως ειπε μια κοπελα στο λεωφορείο σε έναν παππού πάνω στον τσακωμό τους
«εσείς καταντήσατε έτσι την Ελλάδα»
Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 28.05.11, 1:58 pm

oops Συγνωμη που ανέφερα τα κόμματα :silenced :silenced :silenced
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 28.05.11, 2:05 pm

Τελικά ξέρετε τι πιστευω ότι μας έκαναν?

Αυτό ακριβώς!!!!!!

http://youtu.be/mlM3HofMvqY

:think :think :think :think :think :think :think
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cynic » 28.05.11, 10:21 pm

«Αν ο βλάκας καταφεύγει στην επιτηδειότητα λόγω των φτωχών πνευματικών του μέσων, απ'την ίδια έλλειψη ανωτέρων πνευματικών μέσων οδηγείται και στην απάτη. Όπως είναι γνωστό, απάτη είναι η αποσιώπηση της αλήθειας ή η παρουσίαση ψευδών πραγμάτων σαν αληθινών. Απ'τον ίδιο τον ορισμό της, συμπεραίνεται ότι η απάτη δεν εξηγεί την ευφυία του απατεώνα - γιατι κάθε άνθρωπος μπορεί να παρουσιάσει ψεύτικα πράγματα σαν αληθινά και ο ίδιος ο βλάκας - αλλά την ευπιστία του θύματος. Ότι, λοιπόν, ο βλάκας καταφεύγει σ'αυτή σαν διανοητικά ευκολότερο μέσο, επειδή στερούμενος ευφυίας, είναι ανίκανος να μεταχειριστεί έντιμα μέσα, είναι αυτονόητο, γιατι έντιμα μέσα - σαν δυσκολότερα - χρησιμοποιεί μόνο αυτός που έχει πραγματική προσωπικά αξία».
(«Η τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών στο σύγχρονο βίο», σελ.33, Ευάγγελος Λεμπέσης, εκδ.Σπηλιώτη)
visuals_static & in motion
Άβαταρ μέλους
cynic
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tsella » 31.05.11, 2:40 pm

isikol έγραψε:Εντάξει....νιώθω την απόλυτη ντροπή... :cry:

που δεν έκανα ποτέ τίποτα....
που ενας 70(?)χρονος φωνάζει αντι εμού...
που συμβιβάστηκα...
που άκουγα τον πατέρα μου όταν μου έλεγε"κράτα χαμηλούς τόνους σε αυτη τη κοινωνία"
που έσκυβα το κεφάλι....μόνο και μόνο για να φάω τη φάπα...

ας γίνει αυτος ο παππούς το παράδειγμα για όλους μας...

Μηπως υπαρχει κανεις να προτεινει καμια λυση!!!!!!!!!!!

Γεια σας !!!! καλος σας βρηκα (καλος με βηκατε) ειναι το πρωτο δημοσιευμα μου

παιδια σιγουρα υπαρχουν λυσεις .... απλα ακομα δεν τις εχουμε σκεφτει

μια καλη λυση θα ηταν να περναμε εμεις σας πολητες μερκες πρωτοδουλιες..... πρωτοδουλιες που δεν κοστιζουν τιποτα ..... στην τελικη τελικη μπορει να εχουμε κριση αλλα δεν πεθενουμε και της πεινας!!!!!!
Άβαταρ μέλους
tsella
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 31.05.11, 6:02 pm

Καλησπέρα,

@ tsella, Δεν ξέρω αν για το 'πρωτοδουλιες' που γράφεις (δις) ευθύνεται το humor σου ή η κάκιστη ορθογραφία σου... Καλώς ήρθες!

@ polatogk, Εύγε για το σύνολο των συμοσιεύσεών σου. Άσχετα με το αν συμφωνεί η όχι κάποιος με το περιεχόμενό τους, οφείλει να παραδεχθεί την καλή γραφή σου, τη θεμελίωση των απόψεών σου και την ψύχραιμη θεώρηση των πραγμάτων.

@ Alice Psarouda, Το ότι δεν έχεις ψηφίσει ποτέ κανέναν gay δεν είναι σοβαρός λόγος να μην αισθάνεσαι ντροπή. Η νοοτροπία πως για όλα φταίνε οι άλλοι δεν με βρίσκει σύμφωνο. Είμαστε σε μια κατάσταση που, είτε έχουμε μερίδιο ευθύνης, είτε όχι (σχεδόν αδύνατο) δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια λογική. Έπεσε σ' εμάς ο κλήρος να τα μαζέψουμε. Δεν πειράζει. Ας το κάνουμε και μια φορά. Δε θα χαλάσει ο τόπος περισσότερο...

Καλή συνέχεια σε όλους!
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 31.05.11, 6:36 pm

vpapadopoulos έγραψε:Καλησπέρα,

@ tsella, Δεν ξέρω αν για το 'πρωτοδουλιες' που γράφεις (δις) ευθύνεται το humor σου ή η κάκιστη ορθογραφία σου... Καλώς ήρθες!

@ polatogk, Εύγε για το σύνολο των συμοσιεύσεών σου. Άσχετα με το αν συμφωνεί η όχι κάποιος με το περιεχόμενό τους, οφείλει να παραδεχθεί την καλή γραφή σου, τη θεμελίωση των απόψεών σου και την ψύχραιμη θεώρηση των πραγμάτων.

@ Alice Psarouda, Το ότι δεν έχεις ψηφίσει ποτέ κανέναν gay δεν είναι σοβαρός λόγος να μην αισθάνεσαι ντροπή. Η νοοτροπία πως για όλα φταίνε οι άλλοι δεν με βρίσκει σύμφωνο. Είμαστε σε μια κατάσταση που, είτε έχουμε μερίδιο ευθύνης, είτε όχι (σχεδόν αδύνατο) δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια λογική. Έπεσε σ' εμάς ο κλήρος να τα μαζέψουμε. Δεν πειράζει. Ας το κάνουμε και μια φορά. Δε θα χαλάσει ο τόπος περισσότερο...

Καλή συνέχεια σε όλους!

Καλησπέρα δεν κατάλαβες τι ακριβώς είπα μπορεί να μην το έδωσα εγω σωστα. Αφού μπήκαμε στο χορό θα χωρέψουμε, η απάντηση που έδωσα αφορούσε τον τίτλο του θέματος και πραγματικά εγώ προσωπικά δεν ντρέπομαι αισθάνομαι πολλά πράγματα για αύτή την κατάσταση αλλά ειλικρινά δεν αισθάνομαι καθόλου ντροπή.
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων