Κοστολόγηση Λογοτύπου.

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Κοστολόγηση Λογοτύπου.

Δημοσίευσηαπό Panagiotis Ch. » 13.07.11, 2:31 pm

Καλησπέρα!!

Αυτό είναι το πρώτο μου post οπότε... καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα. :D

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα...

Μου ζητήθηκε να δώσω μία προσφορά για σχεδιασμό λογοτύπου. Είναι για μία νέα εταιρία, μικρή (ίσως μόνο ένα άτομο). Υπ' όψιν ότι κι εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας εργάζομαι ελάχιστο χρόνο και ουσιαστικά αυτή είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω μόνος μου το σχεδιασμό λογοτύπου.

Σύμφωνα με τα παραπάνω και με την παρούσα οικονομική κατάσταση τι θα επρεπε να ζητήσω; Επίσης θα ήταν καλό στην προσφορά που θα δώσω να δώσω μία τιμή χ για τρεις προτάσεις και μία τιμή ψ για δύο προτάσεις.

Επιπλέον, θα ήταν σωστό τώρα να ζητήσω προκαταβολή είναι είναι... πόλυ :?

Παρόλο που ξέρω ότι ίσως ακουστούν λίγα, σκεφτόμουν για την περίπτωση με 3 προτάσεις να μην ζητήσω πάνω απο 400-450 ευρώ αλλά ούτε και λιγότερα από 300. :shock:

Υ.Γ.: Αναφέρομαι σε εταιρία παραγωγής (τηλεοπτικά, documentaries...).
Panagiotis Ch.
Member

Re: Κοστολόγηση Λογοτύπου.

Δημοσίευσηαπό nilia » 14.07.11, 10:30 am

Εγώ πάλι θα σου έλεγα να ζητήσεις περισσότερα, για δύο το πολύ προτάσεις.
Με δεδομένο πάντα το τι εταιρεία είναι!
Σκέψου πόσο χρόνο θα αφιερώσεις, και πόσες φορές θα εμφανίζεται αυτό το λογότυπο!
Και για προκαταβολή, εννοείται ότι θα πάρεις! Ξέρω οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά για σκέψου να λακίσει ο πελάτης αφού εσύ έχεις σπαταλήσει χρόνο και ιδέες για να του φτιάξεις κάτι! Είναι κρίμα να δουλεύεις τζάμπα!
Καλή επιτυχία και περιμένουμε να δούμε το logo σύντομα!
"There's too much month at the end of the money"
Άβαταρ μέλους
nilia
Member

Re: Κοστολόγηση Λογοτύπου.

Δημοσίευσηαπό heinrich » 14.07.11, 10:46 am

Υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσσα μεθοδολογία από την ένωση γραφιστών σχετικά με την κοστολογιση των υπηρεσιών μας.

Ρίξε μια ματιά εδώ
[url]http://gda.gr/content/εργασιακα-σκέψεις-κοστολόγησης-γραφιστικών-υπηρεσιών[/url]
ώστε να έχεις ένα μπούσουλα.

Στην δικιά σου περίπτωση δεν θα κοστολογούσα μόνο το σχεδιασμό του λογοτυπου αλλά όλης της εταιρικής ταυτότητας δηλ και τα προιόντα στα οποία θα εφαρμοζόταν το λογότυπο. Αυτό μπορεί να σημαίνει κάρτα, επιστολόχαρτο (ή φόρμα επιστολής σε word), παραστατικά, αυτοκόλλητα, φάκελα, ενδεχομένως πινακιδα, διαφημιστικό δώρο κ.λ.π. Πρέπει να τα συζητήσεις όλα αυτά με τον πελάτη σου και στο τέλος να του δώσεις ολοκληρωμένη λύση.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων