To Mac or not to mac;

Do you think different ?

To Mac or not to mac;

Δημοσίευσηαπό GioPren » 18.07.11, 9:32 pm

Καλησπέρες σε όλους.

Μετά τα τελευταία γεγονότα (με το πισι μου) ήρθε η ώρα να αλλάξουν οι δρόμοι μας.
Βασικά το ίδιο το πισι μου έδωσε τα παπούτσια στο χέρι.

Και έρχομαι τώρα στο θέμα μας.
Σαν νέος και εγώ εκτός από τα σεμεδάκια έχω κ μερικές οικονομίες στην άκρη και σκέφτομαι πως να τις επενδύσω...

Με λίγα λόγια, ενδιαφέρομαι να αλλάξω υπολογιστή και είμαι ανάμεσα στα εξής:

1. Apple macbook pro 13αρι http://bit.ly/oWKTfq
2. Αναβάθμιση στο Pc που έχω..;
3.άλλο Laptop;

H αληθεια είναι πως έχω δουλέψει σε μακ και μου άρεσε η φιλοσοφία τους...Δεν χρειάζεται να είναι τούμπανο για να κάνει την δουλειά του...

Αλλά τα λεφτά μου φαίνονται πολλά (το μπατζετ μου είναι όσο το μακμπουκ προ 13, ούτε ευρώ παραπάνω) ενώ οι επιδόσεις λίγες...

κοιτάω και τα sony vaio τα οποία με λιγότερα χρήματα έχουν περισσότερα καλούδια...

Είμαι τόσο σκεπτικός επειδή ότι πάρω..θα είναι το κύριο μηχάνημα μου...
Δλδ με ότι πάρω..με αυτό θα δουλεύω...

και θέλω να δουλεύω άνετα photoshop, illustrator, indesign και άμα λάχει να δω τι παίζει κ με το after effects...

Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Re: To Mac or not to mac;

Δημοσίευσηαπό theoasim » 18.07.11, 10:56 pm

eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 18.07.11, 11:08 pm

ή αυτή

http://premierconfigure.euro.dell.com/dellstore/config.aspx?oc=wt16001&c=gr&l=el&s=bsd&cs=RC1078530&model_id=precision-t1600&~tgt=cfg&customer_id=RC1078530

και παρατήρησε ότι αν επιλέξεις από την λίστα παρακάτω ότι είναι πράσινο, θα ανέβει ελάχιστα η τιμή συγκριτικά με το αν αγόραζες άλλον υπολογιστή με αυτά τα επιπρόσθετα.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 19.07.11, 12:09 pm

Συγνώμη??? Χαμηλές επιδόσεις το MacBook pro 13"??? Με i5 ή i7??? Δηλαδή το pc σου τι παραπάνω είχε?!!! μια χαρά είναι το μηχάνημα... Το συνδέεις και σε μια εξωτερική οθόνη και είσαι μια χαρά... Προσωπικά έπαθα πλάκα με το mac mini... Ακόμα και με τα 2 gb που είχε μέσα πάει πολύ καλα... αν το φουλάρω με 8, θα γίνει πύραυλος! Μη τρελαίνεσαι με τις "επιδόσεις" των pc... Είναι πολύ θεωρητικά όλα αυτά...
Αν πάντως αποφασίσεις για mac, να περιμένεις για τον άλλο μήνα... θα βγει αυτές τις μέρες το καινούργιο λειτουργικό, όπως και καινούργιο hardware... Αν βγει δηλαδή mac mini π.χ. με i5 επεξεργαστή, τότε νομίζω πως θα είναι πολύ καλή επιλογή...

Αυτά είναι η προσωπική μου άποψη... Σαφώς και κάποιοι θα διαφωνήσουν... Καλή συνέχεια, και καλές αγορές!

Υ.Γ. Τώρα που είναι περίοδος διακοπών, κάποιοι μπορεί να ταξιδέψουν εξωτερικό... Δες μήπως σε συμφέρει να σου φέρουν κάποιο μηχάνημα από έξω (ειδικά από Αμερική συμφέρει πολύ!). Επίσης και μέσω e-bay μπορεί να βρεις πολύ καλές τιμές (σε σχέση με Ελλάδα)!!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 19.07.11, 12:15 pm

@theoasim

Μπήκα στο site της Dell αλλά δεν έβγαλα άκρη...Μπορεί να φτιάξεις το δικό σου μηχάνημα;
Btw την Dell την εκτιμώ πολύ σαν εταιρία, έχει καλούς Η/Υ και άριστη εξυπηρέτηση!

@spyros_1

Έτσι όπως το θέτεις έχεις ένα δίκιο, βασικά όχι ένα αλλά περισσότερα...
Και μεταξύ μας τα λαπτοπ που βρήκα σε τιμές γύρω στο 1000αρικο έχουν τις ίδιες επιδόσεις με τα mbp... Σαφώς και το λειτουργικό είναι αυτό που κάνει την μεγάλη διαφορά...

Αλλά μιας και δεν έχω ξαναπάρει λαπτοπ μου φαίνεται κάπως να έχω laptop για πρώτο μηχάνημα...

Πφφ...είμαι μπερδεμένος...
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 19.07.11, 12:39 pm

Πάνε διακοπές να καθαρίσεις το μυαλό σου και σκέψου τις αγορές σου μετά!! (Να δεις και τι λεφτά θα σου έχουν μείνει... :P)
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 19.07.11, 1:34 pm

spyros_1 έγραψε:Πάνε διακοπές να καθαρίσεις το μυαλό σου και σκέψου τις αγορές σου μετά!! (Να δεις και τι λεφτά θα σου έχουν μείνει... :P)

να πώ τη γνώμη μου? :twisted:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 19.07.11, 1:45 pm

Οσο αφορά τις Mac επιλογές...
Τόσο στην περίπτωση αγοράς ενός mac book όσο και της αγοράς ενός mac mini θα χρειαστείς μια εξωτερική οθόνη. Οπότε θα πρέπει να κάνεις και μια ερευνα αγοράς για οθόνη εάν δεν έχεις ήδη. Επίσης θα πρέπει να μάθεις έως πιο σημείο μπορούν αυτά τα 2 να αναβαθμισθούν.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 19.07.11, 2:13 pm

isikol έγραψε:να πώ τη γνώμη μου? :twisted:

Εικόνα

Ελεύθερα! Δημοκρατία δεν έχουμε;
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 19.07.11, 2:17 pm

@isikol Είμαι γεμάτος αυτιά! :)

@heinrich Για mac mini δεν το σκέφτομαι. Αν είναι για apple είμαι προσανατολισμένος σε mbp 13 (εννοείται πως θα το συνδέσω κ με μια οθόνη). Όσον αφορά το mbp στο μυαλό μου το είχα πως αν το πάρω θέλω να μου βγάλει 4 χρόνια για να πω πως έβγαλε τα λεφτά του. Θεωρείς πως είναι λάθος το σκεπτικό μου; Τώρα όσον αφορά τις αναβαθμίσεις η μόνη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις 8gb ram...
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 19.07.11, 2:26 pm

GioPren έγραψε:@isikol Είμαι γεμάτος αυτιά! :)

O Mόνος λόγος που δεν θα έπαιρνα mac είναι αυτός της αναβάθμισης...(και για 2-3 λιγότερα σημαντικούς...)

θεωρώ οτι η ευκολία που σου προσφέρει ένα pc σε ότι αφορά της αναβάθμιση είναι μείζονος σημασίας...

σε ότι αφορά τα υπόλοιπα (λειτουργικό - ταχύτητες κλπ...) θεωρώ οτι έχουν εξισορροπηθεί πολύ τα πράγματα, με ένα μικρό προβάδισμα των Mac σε ότι αφορά το καλύτερο "στήσιμο¨του λειτουργικού, το οποίο όμως με τις ταχύτητες που προσφέρουν τα i7 σε συνδυασμό με τη νέα γενιά μνημών και τους ssd δίσκους δέν γίνονται απο κανέναν αντιληπτά...

δουλεύω σε ένα συστημα με:

•τροφοδοτικό 750w
•ϊ7 core 920
•9 giga tripple channel
•64 bit windows
•2 δισκους intel ssd
•1 δισκο 1 τερα (συμβατικό)
•1 δισκο velociraptor
•karta GTX 560
•MOTHERBOARD X58 PRO
• 2DVD WRITER

και δεν θα το άλλαζε με τίποτα...φτου φτου φτου...

νομίζω ήμουν δικαιος Σπύρο ε? :mrgreen:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 19.07.11, 2:28 pm

εαν σκεφτεσαι για macmini, ριξε πρωτα μια ματια στα μεταχειρισμενα του forum. παιζει ενα ωραιο pro στα 750
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 19.07.11, 2:31 pm

GioPren έγραψε:@isikol Είμαι γεμάτος αυτιά! :)

@heinrich Για mac mini δεν το σκέφτομαι. Αν είναι για apple είμαι προσανατολισμένος σε mbp 13 (εννοείται πως θα το συνδέσω κ με μια οθόνη). Όσον αφορά το mbp στο μυαλό μου το είχα πως αν το πάρω θέλω να μου βγάλει 4 χρόνια για να πω πως έβγαλε τα λεφτά του. Θεωρείς πως είναι λάθος το σκεπτικό μου; Τώρα όσον αφορά τις αναβαθμίσεις η μόνη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις 8gb ram...

Στις Build to Order επιλογές που σου δίνει π.χ. στο site της iSquare ή της MadMacs μπορείς να διαλέξεις επεξεργαστή, δίσκο, μνήμη κ.λ.π. Σαφώς και σε ένα laptop δεν θα αλλάξεις ούτε κάρτα γραφικών ούτε κάτι άλλο από τα βασικά στοιχεία του... Και απ' ότι κατάλαβα laptop θέλεις...

4 χρόνια τουλάχιστον θα σε βγάλει χαλαρά το MBP... Το δικό μου είναι το Early 2008 μοντέλο και δουλεύει το ίδιο καλά όπως την πρώτη μέρα!! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 19.07.11, 4:37 pm

Έχουν χαλάσει πλέον οι συζητήσεις mac-pc...
:) :)
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 19.07.11, 5:14 pm

Garakatsamol έγραψε:Έχουν χαλάσει πλέον οι συζητήσεις mac-pc...
:) :)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 19.07.11, 6:52 pm

Ίσως δεν πρέπει να κάνεις σύγκριση ανάμεσα σε πλατφόρμες, αλλά μηχάνημα vs μηχάνημα. Εγώ έχω αλλάξει 5-6 υπολογιστές αλλά ποτέ δεν πήρα laptop και ένα που αγόρασε ο αδερφός μου, κάθεται και σκονίζεται γιατί δεν πιάνει μία μπροστά στους desktop. Γνώμη μου λοιπόν είναι, πως αν το θέλεις για επαγγελματική χρήση να πας για desktop. Αν τώρα επιμένεις, για Vaio προσωπικά θα συνιστούσα να μην το κοιτάξεις καν. Οι περισσότεροι που ξέρω να αγόρασαν, συνάντησαν πολύ γρήγορα προβλήματα. Στο θέμα των laptop τουλάχιστον στα pc κορυφή είναι τα Toshiba. Πραγματικά σκυλιά! Όχι ότι και τα Dell είναι άσχημα....
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό polar » 19.07.11, 10:42 pm

unholy έγραψε:Εγώ έχω αλλάξει 5-6 υπολογιστές αλλά ποτέ δεν πήρα laptop και ένα που αγόρασε ο αδερφός μου, κάθεται και σκονίζεται γιατί δεν πιάνει μία μπροστά στους desktop. Γνώμη μου λοιπόν είναι, πως αν το θέλεις για επαγγελματική χρήση να πας για desktop.

Κι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω αγοράσει laptop αλλά εαν κάποιο μπορεί να δουλεύει σε closed clamshell mode το ίδιο καλά με έναν desktop είναι σημαντικό πλεονέκτημα και σε περίπτωση που ήθελα νέο μηχάνημα μάλλον θα το προτιμούσα. :think
Άβαταρ μέλους
polar
Member

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 19.07.11, 11:14 pm

unholy έγραψε:Στο θέμα των laptop τουλάχιστον στα pc κορυφή είναι τα Toshiba. Πραγματικά σκυλιά!

Ναι και εγω που πηρα ενα toshiba τον ιανουαριο μεχρι στιγμης εχω αλλαξει μητρικη και ραμ.
Αυριο παει για αλλαγη καρτας γραφικων.
Ο μονος λογος που το πηρα ηταν τα 4 χρονια εγγυηση.
Προσωπικη αποψη, μαπα το καρπουζι
:wall :wall :wall
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 20.07.11, 10:58 am

snb21srf έγραψε:
unholy έγραψε:Στο θέμα των laptop τουλάχιστον στα pc κορυφή είναι τα Toshiba. Πραγματικά σκυλιά!

Ναι και εγω που πηρα ενα toshiba τον ιανουαριο μεχρι στιγμης εχω αλλαξει μητρικη και ραμ.
Αυριο παει για αλλαγη καρτας γραφικων.
Ο μονος λογος που το πηρα ηταν τα 4 χρονια εγγυηση.
Προσωπικη αποψη, μαπα το καρπουζι
:wall :wall :wall

Δεν ξέρω αν χάλασε τώρα τελευταία, ή απλά είσαι γκαντέμης και πήρες ελαττωματικό προϊόν, αλλά πραγματικά είναι η πρώτη φορά που ακούω κάποιον να λέει πως δεν είναι ευχαριστημένος από laptop της toshiba! Και πίστεψέ με, ξέρω πολύ κόσμο που έχει toshiba... Κορυφαίο παράδειγμα το laptop ενός φίλου μου, που έχει πέσει από το τραπέζι τουλάχιστον 20 φορές και ακόμη λειτουργεί μετά από 3 χρόνια! άσε αυτά που έχουν χυθεί πάνω του.... :P
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 20.07.11, 11:07 am

unholy έγραψε:Ίσως δεν πρέπει να κάνεις σύγκριση ανάμεσα σε πλατφόρμες, αλλά μηχάνημα vs μηχάνημα. Εγώ έχω αλλάξει 5-6 υπολογιστές αλλά ποτέ δεν πήρα laptop και ένα που αγόρασε ο αδερφός μου, κάθεται και σκονίζεται γιατί δεν πιάνει μία μπροστά στους desktop. Γνώμη μου λοιπόν είναι, πως αν το θέλεις για επαγγελματική χρήση να πας για desktop. Αν τώρα επιμένεις, για Vaio προσωπικά θα συνιστούσα να μην το κοιτάξεις καν. Οι περισσότεροι που ξέρω να αγόρασαν, συνάντησαν πολύ γρήγορα προβλήματα. Στο θέμα των laptop τουλάχιστον στα pc κορυφή είναι τα Toshiba. Πραγματικά σκυλιά! Όχι ότι και τα Dell είναι άσχημα....

Ίσως πρέπει να συγκρίνεις laptop με... laptop... Άλλο η μπούρδα το VAIO και άλλο το MacBook Pro... Πίστεψέ με το δεύτερο δεν έχει τίποτα να ζηλέψει σε επιδόσεις από ένα desktop...

Το οτι ο αδερφός σου έκανε μια λάθος αγορά δεν είναι επιχείρημα...

Κάποια Toshiba πράγματι βγήκαν ανθεκτικά (προφανώς όχι το δικό σου snb21srf... sorry... :oops: ) αλλά ένας φίλος που έχει, ακόμα και σε αναμονή με κλειστό το καπάκι, καποιες φορές χωρίς λόγο αρχίζουν να δουλεύουν στο φουλ οι ανεμιστήρες και ακούγεται σαν ελικόπτερο!!! :P
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων