Good design = Good music.

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Good design = Good music.

Δημοσίευσηαπό GooGraphix » 18.02.06, 3:14 am

Design και μουσική λοιπόν.

Ένα thread αφιερωμένο στον σχεδιαστικό κόμματι των κυκλοφοριών.

Πιστεύω πως ο τίτλος-παράφραση του signature του grand master tsevis- ισχύει και θα ακολουθήσουν παραδείγματα. Παραθέστε τα δικά σας =)

ΥΓ: καλό θα ήταν να αναφερόταν ο εκάστοτε σχεδιαστής.
Dreamers may leave, but they're here ever after.

Εικόνα
www.GooGraphix.com
Άβαταρ μέλους
GooGraphix
Member

Δημοσίευσηαπό GooGraphix » 18.02.06, 3:23 am

Pink Floyd

Εικόνα
"Animals" (1977)

Εικόνα
"Atom Heart Mother"
(1970)

artwork: Hipgnosis/Storm Thorgerson / www.stormthorgerson.com
(έχω την εντύπωση ότι θα αναφερθεί πολλές φορές ακόμα)

Godspeed You! Black Emperor

Εικόνα
"Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven" (2000)

artwork: μάλλον των ίδιων.

Circulus

Εικόνα
"The Lick On The Tip Of An Envelope That's Yet To Be Sent" (2005)

artwork: Circa 60 design / www.circa60-design.co.uk

Apoptygma Berzerk

Εικόνα
"Harmonizer" (2002)

ΕικόναΕικόνα
"In This Together" (2005)

artwork: Halvor Bodin / www.superlow.com
(... κιαυτός μάλλον)

Thorns

Εικόνα
"Thorns" (2001)

artwork: Halvor Bodin / www.superlow.com
(:))

Anathema

Εικόνα
"A Natural Disaster" (2003)

artwork: Travis Smith / www.seempieces.com

Psychotic Waltz

Εικόνα
"Bleeding" (1996)

Cathedral

Εικόνα
"Carnival Bizarre" (1995)

Εικόνα
"The VII Coming" (2002)

artwork: Dave Patchett / www.davepatchett.com

Sleep

ΕικόναΕικόνα
"Dopesmoker" (2003)

artwork: Arik Roper / www.arikroper.com

Pelican

Εικόνα
"Australasia" (2003)

artwork: Aaron Turner

ISIS

Εικόνα
"Panopticon" (2004)

artwork: Aaron Turner

Spiritual Beggars

Εικόνα
Εικόνα
"Ad Astra" (2000)

artwork: Hippograffix / www.hippograffix.com

Deadsoul Tribe

Εικόνα
"Deadsoul Tribe" (2002)

Muse

Εικόνα
Εικόνα
"Absolution" (2003)

artwork: Storm Thorgerson / www.stormthorgerson.com

Rammstein

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
"Reise, Reise", "Rosenrot", "Mein Teil", "Benzin"
(2004 / 2005)

artwork: Plantage* / www.plantage.de

Εικόνα
www.GooGraphix.com
Άβαταρ μέλους
GooGraphix
Member

Δημοσίευσηαπό GooGraphix » 20.02.06, 10:18 am

hmmm μπορώ να φανταστώ 3 εκδοχές.
1. Δεν ασχολείται κανείς με εξώφυλλα δίσκων
2. Δεν ακούει μουσική κανείς, ή έστω ... μόνο mp3.
3. Βαριέστε :P

Συνεχίζω την λίστα:

Witchcraft

Εικόνα
"Witchcraft" (2004)

artwork: Stephen O'Malley / www.ideologic.org / (PDF) Portfolio

Paradise Lost

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
"Draconian Times" (1995)

Illustrations & photography: Holly Warburton / www.hollywarburton.com
Design & Layout: Stylorouge / www.stylorouge.co.uk

Arcturus

Εικόνα
Εικόνα
"La Masquerade Infernale" (1997)
"The Sham Mirrors" (2002)

artwork: Subtopia / www.subtopia.no

Queens Of The Stone Age

Εικόνα
Εικόνα
"Songs For The Deaf" (2002)

artwork: Hutch (also their tattoo artist & sound engineer)

Queensryche

Εικόνα
"Operation: Mindcrime" (1988)

artwork: Reiner Design Consultants.

Ufomammut

Εικόνα
Εικόνα
"Snailking" (2004)
"Lucifer Songs" (2005)

artwork: Malleus / www.malleusdelic.com

Εικόνα
www.GooGraphix.com
Άβαταρ μέλους
GooGraphix
Member

Δημοσίευσηαπό cynic » 20.02.06, 3:58 pm

1. Κάνεις λάθος ;-)
2. Από τότε που βγήκε το mp3 χάθηκε η μαγεία του "Happening-Σάββατο πρωί-τελευταίο χαρτζιλίκι-όχι μωρό μου δε βγούμε, δεν έχω λεφτά-α, για να πάρεις δίσκο είχες ε? χωρίζουμε!"....Τώρα όλα είναι μέσα στα καλώδια και τα modem. Αυτό είναι και καλό και κακό.
3. Οι επιλογές σου είναι πολύ καλές. Travis Smith & Niklas Sundin είναι τα πνευματικά παιδιά του McKean. To "Lift.." των Godspeed έχει και πολυ όμορφη συσκευασία που δυστυχώς δε μπορεί να φανεί από τη φωτό. Θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα νέο topic με τις συσκευασίες των cd (digipack, cross-digi κλπ). Επίσης, θα μπορούσες να προτείνεις πιο κλασικά εξώφυλλα όπως λ.χ. το "St. Pepper's..."/Beatles, το "Nevermind..."/Sex Pistols κ.ο.κ. Όχι τι διαφωνώ με τις επιλογές σου, το κάθε άλλο!

Τέλος, να προτείνω 2 πολύ καλά βιβλία για το συγκεκριμένο θέμα:
1) "One Hundred Best ALBUM COVERS / The Stories Behing the Sleeves"
των Storm Thorgerson/Aubrey Powell, εκδόσεις DK (Dorling Kindersley - www.dk.com)
Όπως φαίνεται κι από τον τίτλο του βιβλίου, περγράφεται το concept πίσω από κάθε εξώφυλλο και ιστορίες για την διαδικασία σχεδιασμού του (φωτογραφήσεις, προβλήματα που προέκυψαν κλπ).

2) "1000 Record Covers" / Michael Ochs / εκδόσεις Taschen (ανήκει στην επετειακή σειρά της εταιρίας για τα 25 της χρόνια και είναι πολύ φθηνό - 10 ευρώ - αλλά δεν έχει και τις καλύτερες δουλειές μέσα. Είναι καλό να το έχεις πάντως).

Να ζητήσω συγγνώμη από το themistoklis που σε άλλο thread με θέμα τα δοκίμια, πέταξα σφήνα για το τελευταίο τεύχος του περιοδικού Sonik. Πάνω στον ενθουσιασμό μου και γνωρίζοντας ότι ο arotron473 είναι Vaughan Oliver fan, το έθεσα σε λάθος χωροχρόνο (πσσσσσσσσσσςςςςςςςςς)
Νομίζω λοιπόν ότι είναι το κατάλληλο thread:
Το Sonik Φεβρουαρίου (no. 14) έχει ένα μικρό αφιέρωμα στον Oliver, επικεντρώνοντας το ενδιαφέρον στις δουλειές στην 4ad (www.4ad.com)
Στο ίδιο τεύχος υπάρχει και το documentary "The Filth and the Fury" για τη ζωή των Sex Pistols, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά 2 πράγματα:
(i) ότι ο Sid Vicious εκτός από ατάλαντος και άχρηστος, ήταν και τεράστιο ποζέρι.
(ii) μια γυναίκα (και τη γυναίκα, ε?!?) μόνο κακό μπορεί να κάνει στις σχέσεις μιας μπάντας.
(δεν άντεξα...)
Ακόμα κι αν κάποιος σιχαίνεται το punk, είναι καλό να το δει για καθαρά ιστορικούς λόγους. Και μόνο ότι εμφανίζονται ο Billy Idol, η Siouxsie, o
Sting (!) έστω και για λίγο, αξίζει να το ψάξει κάποιος. Δε λέω βέβαια, υπάρχει κι ο ανταγωνισμός: Η Άννα Βίσση μόλις κυκλοφόρησε το dvd της, θα δυσκολευτούν κάποιοι στην απόφασή τους, είναι κατανοητό...
Πολύ καλό το θεματάκι Goo. keep on working (in the free world) ;-)
visuals_static & in motion
Άβαταρ μέλους
cynic
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 20.02.06, 4:42 pm

Γιώργο μου, απλά απολαμβάνουμε!

Και σε ευχαριστούμε.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό GooGraphix » 20.02.06, 6:57 pm

cynic έγραψε:1. Κάνεις λάθος ;-)
2. Από τότε που βγήκε το mp3 χάθηκε η μαγεία του "Happening-Σάββατο πρωί-τελευταίο χαρτζιλίκι-όχι μωρό μου δε βγούμε, δεν έχω λεφτά-α, για να πάρεις δίσκο είχες ε? χωρίζουμε!"....Τώρα όλα είναι μέσα στα καλώδια και τα modem. Αυτό είναι και καλό και κακό.
3. Οι επιλογές σου είναι πολύ καλές. Travis Smith & Niklas Sundin είναι τα πνευματικά παιδιά του McKean. To "Lift.." των Godspeed έχει και πολυ όμορφη συσκευασία που δυστυχώς δε μπορεί να φανεί από τη φωτό. Θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα νέο topic με τις συσκευασίες των cd (digipack, cross-digi κλπ). Επίσης, θα μπορούσες να προτείνεις πιο κλασικά εξώφυλλα όπως λ.χ. το "St. Pepper's..."/Beatles, το "Nevermind..."/Sex Pistols κ.ο.κ. Όχι τι διαφωνώ με τις επιλογές σου, το κάθε άλλο!

1. Χαίρομαι =)
2. Εγώ βλέπω πως τα mp3 απλά με εξυπηρετούν να αποφεύγω κακές αγορές. Αν και τυχαίνει ακόμα να παίρνω cds μόνο και μόνο επειδή μου κίνησε τη περιέργεια το εξώφυλλο... ευτυχώς δεν έχω απογοητευτεί γιατί όπως είπαμε Good design = Good music ;)
3. Έχουμε μέλλον ακόμα, για αρχή εστίασα σε όχι και τόσο γνωστές, στη πλειοψηφία, αλλά καινούριες κυκλοφορίες. Ίσως για να δουμε που πάει ο συγκεκριμένος χώρος σχεδιασμού στις μέρες μας. Περιμένω πάντως να δω επιλογές κι από άλλους, και πιο πολύ ακόμα με ενδιαφέρουν διαφορετικά μουσικά είδη που δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα!

Ο Travis Smith έκανε φοβερές δουλειές και ξεκίνησε μάλλον το photoshop-ικό χαμό που ακολούθησε στα metal εξώφυλλα... Κάποια στιγμή άρχισε να κάνει κ μέτριες δουλειές όμως. Ο Sundin έχει μερικά απίστευτα στο portfolio του κι έχει μέλλον. Ενδιαφέρον το θέμα για τις συσκευασίες... θα κάνεις την αρχή;

cynic έγραψε:Τέλος, να προτείνω 2 πολύ καλά βιβλία για το συγκεκριμένο θέμα:
1) "One Hundred Best ALBUM COVERS / The Stories Behing the Sleeves"
των Storm Thorgerson/Aubrey Powell, εκδόσεις DK (Dorling Kindersley - www.dk.com)
Όπως φαίνεται κι από τον τίτλο του βιβλίου, περγράφεται το concept πίσω από κάθε εξώφυλλο και ιστορίες για την διαδικασία σχεδιασμού του (φωτογραφήσεις, προβλήματα που προέκυψαν κλπ).

2) "1000 Record Covers" / Michael Ochs / εκδόσεις Taschen (ανήκει στην επετειακή σειρά της εταιρίας για τα 25 της χρόνια και είναι πολύ φθηνό - 10 ευρώ - αλλά δεν έχει και τις καλύτερες δουλειές μέσα. Είναι καλό να το έχεις πάντως).

Το πρώτο το είχα υπόψιν, αλλά το άφησα προς το παρών επειδή το βρήκα paperback. Τώρα έχω παραγγείλει ένα άλλο βιβλίο του Thorgerson, το Mind over Matter: The Images of Pink Floyd. Ευνόητοι οι λόγοι =)

cynic έγραψε:Να ζητήσω συγγνώμη από το themistoklis που σε άλλο thread με θέμα τα δοκίμια, πέταξα σφήνα για το τελευταίο τεύχος του περιοδικού Sonik. Πάνω στον ενθουσιασμό μου και γνωρίζοντας ότι ο arotron473 είναι Vaughan Oliver fan, το έθεσα σε λάθος χωροχρόνο (πσσσσσσσσσσςςςςςςςςς)
Νομίζω λοιπόν ότι είναι το κατάλληλο thread:
Το Sonik Φεβρουαρίου (no. 14) έχει ένα μικρό αφιέρωμα στον Oliver, επικεντρώνοντας το ενδιαφέρον στις δουλειές στην 4ad (www.4ad.com)
Στο ίδιο τεύχος υπάρχει και το documentary "The Filth and the Fury" για τη ζωή των Sex Pistols, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά 2 πράγματα:
(i) ότι ο Sid Vicious εκτός από ατάλαντος και άχρηστος, ήταν και τεράστιο ποζέρι.
(ii) μια γυναίκα (και τη γυναίκα, ε?!?) μόνο κακό μπορεί να κάνει στις σχέσεις μιας μπάντας.
(δεν άντεξα...)
Ακόμα κι αν κάποιος σιχαίνεται το punk, είναι καλό να το δει για καθαρά ιστορικούς λόγους. Και μόνο ότι εμφανίζονται ο Billy Idol, η Siouxsie, o
Sting (!) έστω και για λίγο, αξίζει να το ψάξει κάποιος. Δε λέω βέβαια, υπάρχει κι ο ανταγωνισμός: Η Άννα Βίσση μόλις κυκλοφόρησε το dvd της, θα δυσκολευτούν κάποιοι στην απόφασή τους, είναι κατανοητό...
Πολύ καλό το θεματάκι Goo. keep on working (in the free world) ;-)

Όσο αφορά το Sonik, το χω εγκαταλείψει αρκετό καιρό γιατί γράφονταν απίστευτες κοτσάνες. Κρίμα γιατί σαν "ιδέα" κ σαν design (υπεύθυνος Π.Κούτσικος) έδειχνε άψογο.

Keep it up!

Εικόνα
www.GooGraphix.com
Άβαταρ μέλους
GooGraphix
Member

Δημοσίευσηαπό GooGraphix » 20.02.06, 7:03 pm

... και 2 "κλασσικά" albums μπας και καλύψουμε λίγο το κενό =P

Hawkwind

Εικόνα
"Space Ritual" (1973)

artwork: Barney Bubbles

Rainbow

Εικόνα
"Rising" (1976)

painting: Ken Kelly.

Εικόνα
www.GooGraphix.com
Άβαταρ μέλους
GooGraphix
Member

Δημοσίευσηαπό not bad » 21.02.06, 5:38 pm

Εικόνα

αγαπημένη εταιρία 4AD ( pixies , cocteau twins , this mortal coil )και αγαπημενος σχεδιαστής Vaughan Oliver.
Οσον αφορά τα mp3,4 είναι ευκολία , ακούς και αποκτάς ότι θες χωρίς κόστος αλλά ...δε μπορεί να αντικαταστήσει ένα βινύλιο σε ένα υπέροχο artwork 31x31 ...εγώ τουλάχιστον αγοράζω ακόμα βινύλια ...απο ένα υπέροχο μαγαζί στη διδότου...vinyl microstore.
Και το Sonik δε μου αρέσει καθόλου προσωπικά και δε γράφει και κάτι ιδιαίτερο...υπήρχαν μουσικά funzines που είχαν πολύ ιδιαίτερο lay out και artwork και έφεραν στην επιφάνεια συγκροτήματα με φοβερή μουσική ...
fractal , overdub , carousel και κείμενα και αφιερώματα διαχρονικά.
Για το artwork των god speed , sigur ros , mogwai απλά δεν έχω λόγια...
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα giardini de miro
http://www.sigur-ros.is
http://www.brainwashed.com/godspeed/
http://www.leninimports.com/vaughanoliver1.html
* visual communication is a dirty job , but someone 's got to do it *
Άβαταρ μέλους
not bad
Member

Δημοσίευσηαπό not bad » 21.02.06, 5:44 pm

oooooooops.....
1η πατάτα ...το έστειλα επί 2
2η πατάτα ο cynic είχε ήδη γράψει για 4AD...

ενθουσιάστηκα με το θέμα και ήρθα αδιάβαστη ...sorry!!!!!! :oops:
Άβαταρ μέλους
not bad
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 21.02.06, 5:51 pm

το draconian times εχει εκπληκτικα εικαστικα. Τυγχανει να εχω την συλλεκτικη εκδοση του σε μορφη βιβλιου οπου καθε σελιδα εχει και μια εκπληξη!

Λενε ποτε μην κρινεις ενα αλμπουμ απο το εξωφυλλο. Ελα που αρχισα να ακουω dead soul tribe επειδη γουσταρα το εξωφυλο και ετσι τους πρωτογνωρισα! Φοβερη δουλεια το january tree
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό GooGraphix » 21.02.06, 7:16 pm

hello not bad & joe!

@joe: Συνεχίζω να πιστεύω ότι το artwork αντιπροσωπεύει τον κάθε δίσκο. Οι Deadsoul Tribe είναι τρανό παράδειγμα, το January Tree που θεωρώ μέτριο σχετικά δίσκο έχει απλά μια ωραία δουλειά στο book, ενώ τα 2 πρώτα albums τους είναι απίστευτα και στο περιεχόμενο και στο jacket. Ειδικά το 1ο κ ομώνυμο που υπάρχει στο πρώτο μου ποστ με την συσκευασία-βιβλίο =)
Οι Paradise Lost επίσης έχουν φοβερές και ιδιαίτερα 'καλλιτεχνικές' δουλειές στα περισσότερα albums. Δώσε κι άλλα παραδείγματα!

@not bad: Thanx που αναφέρεις χώρους που δεν έχω ασχοληθεί. Οι Sigur Ros έχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ συσκευασίες και artwork indeed. Θα με ενδιέφερε να πεις περισσότερα για fanzines! Όσο για τα βινύλλια συμφωνώ και αν είχα πικάπ θα τα προτιμούσα. Έχω επίσης την εντύπωση πως εκτός από το ότι δεν βγαίνουν πολλές νέες κυκλοφορίες σε vinyl, είναι και ακριβά. Είναι έτσι;

Μερικές δουλειές ακόμα του Stephen O'Malley / www.ideologic.org:

Boris
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

SunnO)))
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
www.GooGraphix.com
Άβαταρ μέλους
GooGraphix
Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 21.02.06, 8:09 pm

Καταρχήν φίλτατοι πάρα πολύ φανταστικά τα covers σας (προσκυνώ Rainbow και Ozric!!!)

Να παραθέσω μερικές από τις πραγματικές ωραίες δουλειές του New Age καλλιτέχνη J.M. Jarre ο οποίος τελευταία αναμσά σαν κατσίκα τα ίδια και τα ίδια...:evil: :evil:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 21.02.06, 8:11 pm

Όποιος αναγνωρίσει τι ακριβώς απεικονίζει το τελευταίο cover τον παραδέχομαι!!! :lol:
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό til01 » 21.02.06, 9:50 pm

μήπως με κάποιο γυναικείο ένδυμα και συγκεκριμένα ένα ιδιαίτερο σημείο ?
love is the desire for life
life is the desire for love
desire is the love for life

SATISFACTION IS THE DEATH OF DESIRE
Άβαταρ μέλους
til01
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crosti » 21.02.06, 10:21 pm

GooGraphix έγραψε:
Εικόνα

Αχ, πάνω που χάρηκα κι είπα οτι ακούει και κάποιος άλλος Nick Drake εδώ μέσα, κατάλαβα πως πρόκειται για αντιγραφή-tribute του εξώφυλλου του Drake.
(Πού'σαι Δέσπωωω! Η ερευνητική σου για τις κλοπές δεν θα τελειωσει ποτέ :p)

Ιδού το original λοιπόν, εξαιρετικό άλμπουμ by the way, από έναν (ακόμη?) ξεχασμένο και αδικοχαμένο τραγουδοποιό.

Εικόνα

Τώρα, όσον αφορά αυτά που μας λέει η κολλημένη με τους Mogwai φίλη μας που ξέχασα το nick της, (με το signature 2 rights make 1 wrong),
θα συμφωνήσω κατ'αρχάς για την μουσική!!
Πάντα ευχάριστο να συναντάω κολλημένους (με την καλή έννοια) post-rockάδες! :D

Αλλά βρέ κοπέλα μου, fractal?????? carousel??????? overdub????
ψώνια από τον Νεκτάριο στην Διδότου?
:shock:

Μου θυμίζεις εμένα στα 17 μου!!!!!
:D :D :D :D :D

Και καλά ο Νεκτάριος, υπάρχει ακόμη. Ιδέα μου είναι πως όλα τα fanzine που αναφέρεις έχουν σταματήσει να κυκλοφορούν??

Ελπίζω να μην κάνω λάθος!!

Τώρα το κεφάλαιο συσκευασίες!!!

αγαπημένα,

Εικόνα

το special edition του Kid A των Radiohead, ένα βιβλίο γεμάτο με υπέροχες εικονογραφήσεις του θεού Stanley Donwood, αλλά και του Thom Yorke,

τώρα για τους Spiritualized τι να πω? και χάλια εξώφυλλα να'χανε, πάλι θα τους λάτρευα

Εικόνα

απίστευτη συσκευασία, μακάρι να την είχα!!!!!!!!!!!!!!!
αν δεν με απατάει η μνήμη μου είναι του Chris Bigg, (γνωστός κι από την 4AD)

και....

Εικόνα

επίσης υπέροχο, ευτυχώς το είχα προλάβει πριν εξαντληθεί!!!!!
δυστυχώς δύσκολο να "δείξει" στην φωτογραφία

Από muse, αν και με κάλυψες goo, (αυτό είναι πράγματι το καλύτερο εξώφυλλο τους, άντε να δούμε τι μας ετοιμάζουν τώρα!!!!)
δεν μπορώ να μην βάλω κανένα, so, there:

Εικόνα

Τώρα κάποια (άλλα) αγαπημένα που αν δεν τα βάλω θα σκάσω :D

Εικόνα

Εικόνα

(έλα Δέσπω, πες μας σε τι είναι tribute!!!)

Εικόνα

και φυσικά το unknown pleasures των Joy Division

Εικόνα

και άλλα πολλά πολλά, αλλά ας μην σας ταλαιπωρώ άλλο, έχω κ κάτι χρόνια να μπώ στο forum!!

Christina
Άβαταρ μέλους
crosti
Old Member

Δημοσίευσηαπό zelda » 21.02.06, 11:23 pm

Mama, just killed a man
-------------------------------------------------------------------------------
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zelda
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 22.02.06, 2:04 am

Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό GooGraphix » 22.02.06, 2:13 am

hehe ήμουν σίγουρος για post της Χριστίνας... κ ήμουν επίσης σίγουρος ότι θα είχε και Spiritualized =)
Για τον Drake δεν ήξερα, δώσε info κάποια στιγμή =P

@soka: Ωραίες δουλειές παρόλο που δεν έχω ιδέα απ'το χώρο. Το τελευταίο έχει πολύ σκιά αλλά καταλάβαμε ;) Resources/Δημιουργοί;

@zelda: Ωραία ωραία! Της Bjork ειδικά είναι κορυφή. Resources κ συ; =P

Lake Of Tears

Εικόνα
Εικόνα

artwork: Kristian Whålin.

Earth
Εικόνα

artwork: πάλι Stephen O'Malley =P

Εικόνα
www.GooGraphix.com
Άβαταρ μέλους
GooGraphix
Member

Δημοσίευσηαπό not bad » 22.02.06, 2:20 am

Goo έγραψε ...
Θα με ενδιέφερε να πεις περισσότερα για fanzines! Όσο για τα βινύλλια συμφωνώ και αν είχα πικάπ θα τα προτιμούσα. Έχω επίσης την εντύπωση πως εκτός από το ότι δεν βγαίνουν πολλές νέες κυκλοφορίες σε vinyl, είναι και ακριβά. Είναι έτσι;

Τα βινύλια έχουν την ίδια τιμή με τα cd και υπάρχουν νέες κυκλοφορίες σε βινύλια με τρελό artwork που εκεί καταλαβαίνεις πόσο όμορφο είναι ένα εξώφυλλο ...και σκέψου ότι το βινύλιο είναι πιο διαχρονικό σαν υλικό απο το cd...άσε που ηλεκτρονική μουσική βγαίνει και στηρίζεται πολύ στο βινύλιο.
Για τα fanzines τι ακριβώς θες να μάθεις ?
παραλειπόμενα υπάρχουν πολλά για αυτά ... το carousel έχει ένα πολύ ωραίο εξώφυλλο του ανδρέα δρανδάκη που έχει κάνει και το astrocyte απο τις εκδόσεις οξύ...Εικόνα
υπήρχαν και άλλα όπως το sense (συγχρονη σκηνή ) , το belle vue(garage -ψυχεδέλεια ) , το waltzing in the rain k.o.k
fractal εδινε 12" ιντσα βινύλια και το carousel , sense , overdub , belle vue έδινε cds .
Άβαταρ μέλους
not bad
Member

Δημοσίευσηαπό cynic » 22.02.06, 2:22 am

crosti έγραψε:Αχ, πάνω που χάρηκα κι είπα οτι ακούει και κάποιος άλλος Nick Drake εδώ μέσα, κατάλαβα πως πρόκειται για αντιγραφή-tribute του εξώφυλλου του Drake.
(Πού'σαι Δέσπωωω! Η ερευνητική σου για τις κλοπές δεν θα τελειωσει ποτέ :p)

Ιδού το original λοιπόν, εξαιρετικό άλμπουμ by the way, από έναν (ακόμη?) ξεχασμένο και αδικοχαμένο τραγουδοποιό.

Εικόνα

Δεν είναι το ίδιο! Ο αποπάνω κυριούλης κρατάει μπασοκίθαρο και κοιτάει το πάτωμα.

crosti έγραψε:τώρα για τους Spiritualized τι να πω? και χάλια εξώφυλλα να'χανε, πάλι θα τους λάτρευα
Εικόνα

απίστευτη συσκευασία, μακάρι να την είχα!!!!!!!!!!!!!!!
αν δεν με απατάει η μνήμη μου είναι του Chris Bigg, (γνωστός κι από την 4AD)

Μου θυμίζει λίγο το βιβλίο "200mg. Amiodarone Hydrochloride Fr.P." του Damien Hirst. Ως προς το concept και μόνο ως προς αυτό...

crosti έγραψε:και....
Εικόνα
επίσης υπέροχο, ευτυχώς το είχα προλάβει πριν εξαντληθεί!!!!!
δυστυχώς δύσκολο να "δείξει" στην φωτογραφία

βρε κάτι μου θυμίζει...είναι του θεού;

crosti έγραψε:Εικόνα
(έλα Δέσπω, πες μας σε τι είναι tribute!!!)

Δε με λένε Δέσπω, αλλά μήπως είναι Saul Bass/"Ανατομία ενός Εγκλήματος";

@Goo:
και το πα: "θα βάλει SunO))), δε θα βάλει, θα βάλει"...την μάδησα τη μαργαρίτα, τελικά έβαλες!
@everyone:
καλό είναι να υπάρχουν όλα τα είδη και να μην επικεντρωθούμε σε ένα (ή τέλος πάντων άμεσα συνδεόμενα παρακλάδια). Οι ασχολούμενοι με την ηλεκτρονική μουσική ας κάνουν τον κόπο να ποστάρουν τπτ, μιας και ο χώρος βρίθει από πάρα πολύ καλούς σχεδιαστές και artwork.
visuals_static & in motion
Άβαταρ μέλους
cynic
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 6 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων