σχετικα με Video games εταιρειες

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

σχετικα με Video games εταιρειες

Δημοσίευσηαπό agg99 » 05.10.11, 9:39 pm

Καλησπέρα σε ολους.

Ανοιξα αυτο το θεμα γιατι προσπαθω να πληροφορηθω σχετικα με το τι γινεται με τις video games εταιριες στην ελλαδα(αλλα και εξω).εχω βρει καμποσες εταιριες με χαζο online παιχνιδακια εκ των οποιων αμφιβάλλω αν οι μισες απο αυτες δεν έχουν κλεισει στους καιρους που ζουμε . Μαρεσει το digital painting , ταυτοχρονα ειμαι κολλημενη gamer και ψαχνω να δω πως μπορω να συνδιασω τις μεγαλες μου αγαπες :think .

Μεχρι στιγμης το μοναδικο συμπαθητικο προιον που βρηκα για να παρω μια ιδεα σχετικα με το επιπεδο της δουλειας δεν μπορεσα να το παιξω γιατι δεν κατεβενε σωστα :P .

Και κυριως επειδη εχω χασει επαφη με τον κοσμο γυρω μου τον τελευταιο χρονο αυτη τη στιγμη ειμαι στον αερα απο αποψη πληροφορησης!!

Εχω διαφορες αποριες..πχ κινειται τιποτα απο δουλειες?και προς τα ποια μερια θα πρεπει να κοιταξω? πληρωνουν? απο εξω υπαρχει ελπιδα για συνεργασια? θελω να κανω την αρχη και δεν εχω ιδεα...

Υπαρχουν ατομα εδω που να εχουν εργαστει σε εταιριες παιχνιδιων (εντος και εκτος ελλαδας) και αν ναι παρακαλω γραψτε την εμπειρια σας....θα ειναι πολυτιμη XD :superman: :?:
agg99
Member

Re: σχετικα με Video games εταιρειες

Δημοσίευσηαπό unholy » 06.10.11, 11:43 am

Την επαφή με τον κόσμο γύρω σου γιατί την έχασες; Να φανταστώ έλιωσες στο WOW? :P Στην Ελλάδα δε νομίζω να υπάρχει καμιά αξιόλογη εταιρία να φτιάχνει παιχνίδια! Ένα παιχνίδι που είχε ξεκινήσει να φτιάχνεται το "thesis" μετά από λίγα χρόνια εγκαταλείφθηκε...
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό agg99 » 06.10.11, 12:41 pm

Χαχα..(με πιασανε στα πρασσα :P ).Χμμ.. Ναι το ειχα δει το thesis, επισης πηρε το ματι μου και την Aventurine με το darkfall-αυτη φαινεται να υπαρχει ακομα :P . Βρηκα μια εταιρεια παντως και ισως συνεργαστουμε για ενα προτζεκτ που εχουν...θαναι μια αρχη πιστευω...(ελπιζω να πληρωνουν γιατι αλιως με βλεπω εργατρια στην αλβανια...)

α ρε ελλαδαρα...κριμα που ειμαστε τοσο πισω σε τετοια θεματα :superman:
agg99
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 06.10.11, 1:23 pm

κανε μια ευρενα στο vcdc.gr, θα βρεις μερικα πολυ ενδιαφεροντα ατομα που ασχολουνται με games και μερικες αξιλογες συζητησεις, που εχουν γινει σχετικα με αυτο ακριβως που σε ενδιαφερει.

επισης κανε και μια βολτα απο εδω:
http://www.3dtalk.gr/forum/
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό agg99 » 07.10.11, 3:26 pm

Χμμ..ναι εψαξα και στο φορουμ, και στις σελιδες αυτες...πολυ χρησιμα και σε ευχαριστω :D ,

ακομα θα ηθελα βεβαια αποψεις και απο ατομα που εργαζονται ή εργαστικαν πανω σε games σαν concept artists κλπ και επειδη δε θελω να αρχισω να σπαμαρω πμ :shock: ξανακαλω τους συναδελφους να γραψουν τις εμπειριες τους :whistle

:superman:
agg99
Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 09.10.11, 5:37 am

Πρέπει να είσαι φοβερός στα σχέδια για να πάρεις έναν μισθό πείνας για αυτά που προσφέρεις (2000 ευρώ), έχω πολλούς γνωστούς Αμερικάνους στο Internet που πραγματικά υποφέρουν από αυτή τη δουλειά (Projects που ακυρώνονται, εργασία 8 στους 12 μήνες κλπ ή εργασία με το κομμάτι) και το κάνουν κυρίως γιατί το αγαπάνε υπερβολικά. Εάν πάλι το θέλεις πραγματικά πολύ δοκίμασε το αλλά μην το έχεις σαν μακροπρόθεσμο στόχο. Εγώ θα σου συμβούλευα να βρεις μια δουλειά που να σου αποφέρει λεφτά και να κάνεις σχέδια για games από hobby με ομάδες ατόμων. Αν το hobby αυτό πετύχει ίσως να έχεις προτάσεις αργότερα γιατί από ότι έχω δει όλες οι εταιρείες θέλουν τουλάχιστον 3 χρόνια προυπηρεσία σε δικά σου ανέκδοτα projects για να δεχτούν απλά να σε λάβουν υπόψιν. Η πίεση και ο ανταγωνισμός είναι τερράστια, κυρίως λόγω της αυξανόμενης Σπουδαγμένης ανεργίας στην Αμερική η οποία είναι κυρίαρχος στα game studios. Γενικά ότι έχει να κάνει με Τέχνες κλπ σαν μόνιμη απασχόληση ας το ξεχάσουμε για την κρίση, θέλει δυστυχώς πολύ τύχη. Εάν βρεις κάποιο καλό χομπίστικο Game group στείλε μου pm θα ήθελα να συμμετέχω κάποια στιγμή.
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό agg99 » 09.10.11, 2:24 pm

Ωχ αμαν! πολυ απαισιοδοξια καλε... Η συμβουλη σου ειναι η λογικη βεβαια στους καιρους που ζουμε. Αλλα πιστευω πως αν το αγαπας αυτο που κανεις και εχεις και πεισμα και υπομονη , και καλος στο σχεδιο θα γινεις, και την απαραιτητη προυπηρεσια θα αποκτησεις, και δουλεια θα βρεις (ισως αργοπορημενα αλλα καλιο αργα παρα ποτε) και ευτυχως ειμαι και λιτοδιαιτη. Διαφωνω στο οτι ειναι θεμα τυχης. Ειναι θεμα ικανοτητων και ελιγμου για εμενα. Αν εισαι καλος σαυτο που κανεις και εχεις και λιγο νιονιο μεσα στο κεφαλι θα τα καταφερεις.Στη τελικη κανενας δεν χτυπησε κορυφη χωρις να κανει το σκατο του παξιμαδι (κανενας??δε βαζω και το χερι μου στη φωτια για αυτο).Αισιοδοξια rules.

(σε καταχωρησα ηδη στη λιστα των επιδοξων μελλοντικων gamers-artists)
:superman:
agg99
Member

Δημοσίευσηαπό winder » 16.10.11, 7:14 pm

Σε περίπτωση που κάποιοι δεν το γνωρίζουν...

http://www.hgda.gr/

Είχε γίνει και συνέδριο... νομίζω είναι καλή ευκαιρία για κάποιον να ενημερωθεί για το χώρο στην Ελλάδα.
...bring me that horizon
Άβαταρ μέλους
winder
Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 03.11.11, 10:12 pm

Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο Michael92, αν και δεν ισχύει το ίδιο για όλους.

Ορίστε ένα χρήσιμο link με εταιρίες και εκδοτικές όλου του κόσμου: http://www.gamedevmap.com/
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό BioMW_GR » 04.11.11, 7:11 pm

agg99 έγραψε:Εχω διαφορες αποριες..πχ κινειται τιποτα απο δουλειες?και προς τα ποια μερια θα πρεπει να κοιταξω? πληρωνουν? απο εξω υπαρχει ελπιδα για συνεργασια? θελω να κανω την αρχη και δεν εχω ιδεα...

Ένας φίλος πήγε στην Σουηδία σε μια μεγάλη game εταιρία, και δούλεψε εκεί για 2 μήνες το καλοκαίρι απλήρωτος , internship δηλαδή, απλά για να μπει στο κλίμα.

Η καλύτερη επένδυση που έκανε ποτέ μιας και μόλις τελείωσε το internship του, είχε κάνει τις γνωριμίες του με την κλειστή κοινότητα του game art , σήμερα τον καλούνε γνωστοί για διάφορα freelance projects. Όπως μου είχε πει τελευταία φορά, "δεν ψάχνω για δουλειά, αλλά με ψάχνουν για δουλειά" :D
Και μην νομίζεις ότι έχει και τα τρελά skills , ούτε ότι είναι ο καλύτερος 2d artist που κυκλοφορεί εκεί έξω.! Απλά έχει ένα καλό, άμα είναι να δουλέψει ένα project θα κάτσει 25 ώρες το 25ωρο να το δουλέψει. Επίσης κάνει και άλλες δουλειές στα studio που πηγαίνει προσωρινά , και έτσι γενικά είναι επιθυμητός.

Πρέπει να ξέρεις ότι ένα studio έχει τρελά έξοδα και (όπως και κάθε άλλη εταιρεία) θέλει να προσλάβει 1 άτομο που να ξέρει το α , το β και το γ, παρά να προσλάβει 3 στην θέση του.

στην θέση σου θα έψαχνα και εγώ ένα internship , αλλά αυτά συνήθως τα βρίσκεις τους καλοκαιρινούς μήνες. Μεγάλες εταιρείες στυλ sony και bioware ενδεχομένως να σε πληρώνουν ένα συμβολικό ποσό κιόλας , αλλά όπως καταλαβαίνεις για να σε δεχτούν θα περάσεις από πολύ κόσκινο. Μην εκπλαγεις αμα δεν αξιωθουν ουτε να σου απαντησουν , απαιτουν να εισαι ηδη σουπερ ωστε να επενδυσουν πανω σου αργοτερα σαν υποψηφιο μελλοντικο υπαλληλο.τσαμπα μαθηση δεν κανει κανεις.

Ψάξε στο παραπάνω links του vaggar για game studio , με προτίμηση στην αγγλία για ευκολία γλώσσας , και ξεκίνα spam mails να τους ρωτάς άμα δέχονται internship για κανα μηνα-2μηνο.

το είχα κάνει και εγώ αυτό κάποτε. στα 50 mails , ενα στουντιο στην καρδια του λονδινου μου απαντησε και με δεχτηκε για συνεντευξη ;)
ο επιμενων νικα

αλλιως κανε ενα account στο conceptart.org στα φορουμς του (και ΟΧΙ στο deviantart!) και ξεκινα να ποσταρεις εκει δουλειες σου για επαγγελματικο feedback , να συμμετεχεις στα challenges of the week , να βλεπεις δουλειες αλλων και ασφαλως να σχεδιαζεις συνεχεια!

μετα δοκιμασε να τσιμπας freelance δουλειες απο το σπιτι. δεν θα ειναι καθολου ευκολο βεβαια αμα δεν εχεις το απαραιτητο skill γιατι κανενας δε θα θελει να σε πληρωσει για κατι που δεν θα ειναι το λιγοτερο τελειο.
Το προβλημα με τα quotes που μαζευει ο κοσμος απο το Ιντερνετ, ειναι οτι ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την αυθεντικοτητα τους σχετικα με το ποιος τα πρωτοειπε - Ουιλιαμ Σαιηξπηρ
Άβαταρ μέλους
BioMW_GR
Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 06.11.11, 11:09 pm

Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 26.11.11, 7:48 pm

michael92 έγραψε:Πρέπει να είσαι φοβερός στα σχέδια για να πάρεις έναν μισθό πείνας για αυτά που προσφέρεις (2000 ευρώ), έχω πολλούς γνωστούς Αμερικάνους στο Internet που πραγματικά υποφέρουν από αυτή τη δουλειά (Projects που ακυρώνονται, εργασία 8 στους 12 μήνες κλπ ή εργασία με το κομμάτι) και το κάνουν κυρίως γιατί το αγαπάνε υπερβολικά. Εάν πάλι το θέλεις πραγματικά πολύ δοκίμασε το αλλά μην το έχεις σαν μακροπρόθεσμο στόχο. Εγώ θα σου συμβούλευα να βρεις μια δουλειά που να σου αποφέρει λεφτά και να κάνεις σχέδια για games από hobby με ομάδες ατόμων. Αν το hobby αυτό πετύχει ίσως να έχεις προτάσεις αργότερα γιατί από ότι έχω δει όλες οι εταιρείες θέλουν τουλάχιστον 3 χρόνια προυπηρεσία σε δικά σου ανέκδοτα projects για να δεχτούν απλά να σε λάβουν υπόψιν. Η πίεση και ο ανταγωνισμός είναι τερράστια, κυρίως λόγω της αυξανόμενης Σπουδαγμένης ανεργίας στην Αμερική η οποία είναι κυρίαρχος στα game studios. Γενικά ότι έχει να κάνει με Τέχνες κλπ σαν μόνιμη απασχόληση ας το ξεχάσουμε για την κρίση, θέλει δυστυχώς πολύ τύχη. Εάν βρεις κάποιο καλό χομπίστικο Game group στείλε μου pm θα ήθελα να συμμετέχω κάποια στιγμή.

+1.000.000!

Συμφωνώ... Αγαπητέ φίλε, "ονειροβατείς". Στην Ελλάδα, με ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ, με δουλειές "με το πιστόλι", με μισθούς πείνας... εσύ ονειρεύεσαι να δουλεύεις σε μια ελληνική... Black Isle ή Electronic Arts! ΟΥΤΕ ΣΕ ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ που στα γράφω, δεν πρόκειται να συμβεί! ΑΝ ΘΕΣ ΓΕΝΙΚΑ σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ χώρα, τότε φυσικά κοίτα σε ΗΠΑ (αλλά και ΚΑΠΟΙΕΣ βαλκανικές ΑΛΛΕΣ χώρες, που φτιάχνουν "παπάδες" σε κάποιες απ' αυτές)... 'Η καλύτερα, δες και εταιρίες παραγωγής ΤΑΙΝΙΩΝ (εκτός "Ελλαδιστάν", εννοείται).

Πάντως, κάτσε βρες να κάνεις κάτι να ΤΡΩΣ και να πληρώνεις ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ και αυτό ξεκίνα το ως χόμπυ. Κι εγώ ήθελα να δουλεύω στην Marvel ή στην Weta Studios, αλλά προσγειώθηκα νωρίς και ανώμαλα.
(Παλιός μου συμμαθητής, ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ από μένα στην εικονογράφιση από ΤΟΤΕ, με στυλ και ταλέντο άλα BROM, πήγε "μια και δυο" στην Αγγλία και έλεγε "τους έχω στο τσεπάκι να διαπρέψω"... και τώρα είναι Creative σε διαφημιστική και φτιάχνει πόστερ και διαφημιστικά για... σαμπουάν!)
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

...Ή το μίνι-portfolio, στο προφίλ μου στο FaceBook:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων