Προσωπικές δουλειές παράλληλα με εργασία σε εταιρία

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Προσωπικές δουλειές παράλληλα με εργασία σε εταιρία

Δημοσίευσηαπό hyperkid » 18.10.11, 3:15 pm

καλησπέρα σε όλους,

θα περάσω κατ' ευθείαν στο θέμα.
δουλεύω ως μισθωτός σε μια εταιρία και είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Μπορώ να πάρω νόμιμα δουλειές εκτός εταιρίας και αν ναι, πως πρέπει να κινηθώ; Μιλάω για δουλειές που έχουν να κάνουν με website design & development. Ο πλάγιος τρόπος, είναι γνωστός. :)

επίσης έχω στήσει κάποιες σελίδες οι οποίες έχουν μέλλον οσον αφορά τις διαφημίσεις και τα memberships από τους χρήστες. Ιδιαίτερα τις διαφημίσεις θα ήθελα να τις εκμεταλλευτώ άμεσα και δεν αναφέρομαι απλά σε adsense αλλά σε πώληση χώρου στο website με τις μέρες/ τους μήνες / τις εμφανίσεις.

σας ευχαριστώ
hyperkid
Member

Re: Προσωπικές δουλειές παράλληλα με εργασία σε εταιρία

Δημοσίευσηαπό ARTiSAN3 » 18.10.11, 3:53 pm

Εφόσον είσαι ασφαλισμένος ως μισθωτός, μπορείς να ανοίξεις κανονικά βιβλία ως ελεύθερος επαγγελματίας και να πάρεις απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ(πρώην ΤΕΒΕ), εφόσον έχεις ασφαλιστεί πρώτη φορά μετά το 1995. Έτσι θα έχεις κανονικά μπλοκάκι αλλά δεν θα πληρώνεις ασφάλιστρα στον ΟΑΕΕ. Θέλει κάποια χαρτούρα αλλά λογικά θα σε ενημερώσουν κατάλληλα σε εφορίες/ΟΑΕΕ όταν δεν απεργούν βέβαια. Γενικά να ξέρεις πως θα χεις ένα τρεξιματάκι για καμιά βδομάδα από τις υπηρεσίες. :D
Ο εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο!
Άβαταρ μέλους
ARTiSAN3
Member

Δημοσίευσηαπό hyperkid » 18.10.11, 4:07 pm

ARTiSAN3 έγραψε:Εφόσον είσαι ασφαλισμένος ως μισθωτός, μπορείς να ανοίξεις κανονικά βιβλία ως ελεύθερος επαγγελματίας και να πάρεις απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ(πρώην ΤΕΒΕ), εφόσον έχεις ασφαλιστεί πρώτη φορά μετά το 1995. Έτσι θα έχεις κανονικά μπλοκάκι αλλά δεν θα πληρώνεις ασφάλιστρα στον ΟΑΕΕ. Θέλει κάποια χαρτούρα αλλά λογικά θα σε ενημερώσουν κατάλληλα σε εφορίες/ΟΑΕΕ όταν δεν απεργούν βέβαια. Γενικά να ξέρεις πως θα χεις ένα τρεξιματάκι για καμιά βδομάδα από τις υπηρεσίες. :D

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορώ να κόψω κανονικά δηλαδή τιμολόγιο; Σαν απόδειξη σ'αυτούς δηλαδή που επιλέγουν δηλαδή να διαφημιστούν;

ARTiSAN3 έγραψε:όταν δεν απεργούν
= ποτέ
hyperkid
Member

Δημοσίευσηαπό ARTiSAN3 » 18.10.11, 5:07 pm

Θα κόβεις κανονικά αποδείξεις παροχής υπηρεσιών με τα ΦΠΑ τους τους προκαταβλητέους φόρους κτλ. Απλά αν (χτύπα ξύλο) χάσεις τη δουλειά σου ως μισθωτός πρέπει να το δηλώσεις άμεσα, ξεκινάς να πληρώνεις ΟΑΕΕ και ΔΕΝ δικαιούσαι ταμείου ανεργίας. Επιπλέον κάθε χρόνο πρέπει να ενημερώνεις με μια βεβαίωση πως εξακολουθείς να εργάζεσαι ως μισθωτός στην όποια εταιρεία, και φυσικά το ίδιο να κάνεις όταν αλλάζεις εταιρείες ως μισθωτός!
Ο εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο!
Άβαταρ μέλους
ARTiSAN3
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 18.10.11, 6:37 pm

Για να πάρεις απαλλαγή ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ πλέον) χρειάζεσαι βεβαίωση από τον εργοδότη σου. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς να το κάνεις κρυφά απ' αυτόν (αν και εφόσον σε ενδιαφέρει αυτή η πληροφορία).
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Stella » 18.10.11, 7:03 pm

Καλησπέρα
Μία διευκρίνηση: από τον εργοδότη σου παίρνεις μία βεβαίωση ότι δουλεύεις στην εταιρία του. Δεν είναι λοιπόν υποχρεωτικό να του πεις αν θα κάνεις έναρξη ή όχι μιας και δεν τον αφορά σε κάτι. Αύριο το απόγευμα αν θέλεις θα μπορέσω να σου/σας πω αναλυτικά τις κινήσεις που έκανα. :)

Ευχαριστώ
transmission began, all I need now is the change
Άβαταρ μέλους
Stella
Member

Δημοσίευσηαπό hyperkid » 18.10.11, 10:59 pm

Stella έγραψε:Καλησπέρα
Μία διευκρίνηση: από τον εργοδότη σου παίρνεις μία βεβαίωση ότι δουλεύεις στην εταιρία του. Δεν είναι λοιπόν υποχρεωτικό να του πεις αν θα κάνεις έναρξη ή όχι μιας και δεν τον αφορά σε κάτι. Αύριο το απόγευμα αν θέλεις θα μπορέσω να σου/σας πω αναλυτικά τις κινήσεις που έκανα. :)

Ευχαριστώ

please πες μας όταν μπορέσεις γιατι με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Ευχαριστώ
hyperkid
Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 19.10.11, 12:41 am

Η βεβαίωση αυτή δεν μπορεί να δοθεί από το ΙΚΑ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 19.10.11, 9:39 am

Ευχαριστώ

1ον θεωρώ ανήθικο να μην πληροφορίσει τον εργοδότη του για το επαγγελματικό του βήμα. Εάν δεν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού τότε δεν τίθεται και θέμα να γίνει και γνωστό.
Στη αντίθετη περίπτωση εγώ λέω πως «αφού αυτοί είμαστε, γιατι σκοτωνόμαστε να αλλάξουμε την Ελλάδα?»
2ον δηλ θα έρθει σε μένα τον εργοδότη του, να πάρει μια βεβαίωση πως δουλεύει στην εταιρεία μου, το έγγραφο θα έχει τη σφραγίδα μου, και δεν θα τον ρωτήσω τι θα την κάνει?
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό hyperkid » 19.10.11, 10:20 am

Δεν πρόκειται για το ίδιο αντικείμενο οπότε δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Ωστόσο, δε νομίζω ο κάθε εργοδότης να το δει και με το καλύτερο μάτι. Όμως κάτι θα σκεφτώ για να την πάρω αν χρειαστεί. Προφανώς η βεβαίωση να χρειάζεται για πολλά άλλα πράγματα. :think
hyperkid
Member

Δημοσίευσηαπό hyperkid » 19.10.11, 10:21 am

heinrich έγραψε:

Ευχαριστώ

1ον θεωρώ ανήθικο να μην πληροφορίσει τον εργοδότη του για το επαγγελματικό του βήμα. Εάν δεν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού τότε δεν τίθεται και θέμα να γίνει και γνωστό.
Στη αντίθετη περίπτωση εγώ λέω πως «αφού αυτοί είμαστε, γιατι σκοτωνόμαστε να αλλάξουμε την Ελλάδα?»
2ον δηλ θα έρθει σε μένα τον εργοδότη του, να πάρει μια βεβαίωση πως δουλεύει στην εταιρεία μου, το έγγραφο θα έχει τη σφραγίδα μου, και δεν θα τον ρωτήσω τι θα την κάνει?

Ανήθικο είναι να σε έχουν να δουλεύεις 12ωρα με 700 ευρώ και πολλά άλλα, όχι να θέλεις να διεκδικήσεις - νόμιμα - κάτι καλύτερο για τον εαυτό σου.
hyperkid
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 19.10.11, 10:51 am

εάν δυσκολευεσαι με τα 700 ευρώ που σου δίνει ο εργοδότης σου τότε βγες στην γύρα όπως όλοι μας, ρίσκαρε, πλήρωσε εσύ τις εισφορές σου, αντιμετώπισε τον παραλογισμό της αγοράς, νιώσε τι σημαίνει το «όταν δεν έχω δουλειά δεν έχω λεφτά» και όχι το «έχω - δεν έχω δουλειά εγώ θα πληρώνομαι τα 700 ευρώ μου/μήνα = εισφορές μου»...

αυτό σημαίνει «διεκδικώ κάτι καλύτερο για τον εαυτό μου».
Εάν σνομπάρεις τα 700 ευρώ δώσε τη θέση σου σε κάποιον από δω μέσα.

Εγώ δεν μίλησα για νομιμότητα. Μίλησα για ηθική. Μίλησα για «καρύδια». Και δεν μίλησα για «πλάγιους τρόπους» όπως εσύ στο πρώτο σου ποστ
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό hyperkid » 19.10.11, 11:08 am

heinrich έγραψε:εάν δυσκολευεσαι με τα 700 ευρώ που σου δίνει ο εργοδότης σου τότε βγες στην γύρα όπως όλοι μας, ρίσκαρε, πλήρωσε εσύ τις εισφορές σου, αντιμετώπισε τον παραλογισμό της αγοράς, νιώσε τι σημαίνει το «όταν δεν έχω δουλειά δεν έχω λεφτά» και όχι το «έχω - δεν έχω δουλειά εγώ θα πληρώνομαι τα 700 ευρώ μου/μήνα = εισφορές μου»...

αυτό σημαίνει «διεκδικώ κάτι καλύτερο για τον εαυτό μου».
Εάν σνομπάρεις τα 700 ευρώ δώσε τη θέση σου σε κάποιον από δω μέσα.

Εγώ δεν μίλησα για νομιμότητα. Μίλησα για ηθική. Μίλησα για «καρύδια». Και δεν μίλησα για «πλάγιους τρόπους» όπως εσύ στο πρώτο σου ποστ

Λές βλακείες αλλά δε θα σου απαντήσω γιατί βαριέμαι. :D

Θα περιοριστώ στα posts που μπορούν να με βοηθήσουν στα ερωτήματα που έχω.
hyperkid
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 19.10.11, 11:26 am

για να φανώ και ευγενικός βλάκας θα σου απαντήσω και στο αρχικό σου ερώτημα:
- τράβα ρώτα ένα λογιστή.

αλλά είσαι τόσο πλάγιος (στο χωριό μου τον φωνάζουμε αλλιώς) που αντί να βρεις απαντήσεις στο σωστό άνθρωπο, ήρθες να ρωτήσεις την κοινότητα των γραφιστών. Ησουν σίγουρος πως αν έστω και ένας από δω μέσα σου απαντούσε τότε θα σε δικαίωνε ηθικά.
Σου επιστρέφω το γέλωτα :D
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.10.11, 11:32 am

@hyperkid:
Φίλε μου δεν σου λέει βλακείες ο από πάνω αλλά ας το προσπεράσουμε για να πάμε σε πιο φλέγοντα θέματα.
Αν κάνεις αυτή την κίνηση και πάρεις την βεβαίωση του εργοδότη σου ώστε να μην πληρώνεις OAEE, φρόντισε να έχεις δουλειά για την δεύτερη δραστηριότητα σου!
Γιατί;
Επειδή δεν είναι η ασφάλιση που γλυτώνεις η μόνη σου επιβάρυνση. Αν νομίζεις πως «οκ έχω τώρα τα νόμιμα παραστατικά μου και άαααν μου κάθεται και μια extra δουλείτσα θα την παίρνω και μια χαρά», δεν είναι έτσι!
Θα έρθει η εφορία και θα σου λέει κάθε χρόνο (εκτός από την φορολογία εισοδήματος):
1. Έκτακτη εισφορά ελ. επαγγελματία 400 ευρώ (χαράτσι)
2. Περαίωση 500 ευρώ

Άσε που αν δεν δείχνεις τακτικά πως έχεις δουλειά και αποδίδεις ΦΠΑ, θα μπαίνεις στον στόχο για extra ελέγχους (τι κάνει αυτός; δουλεύει μαύρα και δεν αποδίδει ΦΠΑ;)

Στάθμισέ τα όλα αυτά!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό hyperkid » 19.10.11, 12:57 pm

notis έγραψε:@hyperkid:
Φίλε μου δεν σου λέει βλακείες ο από πάνω αλλά ας το προσπεράσουμε για να πάμε σε πιο φλέγοντα θέματα.
Αν κάνεις αυτή την κίνηση και πάρεις την βεβαίωση του εργοδότη σου ώστε να μην πληρώνεις OAEE, φρόντισε να έχεις δουλειά για την δεύτερη δραστηριότητα σου!
Γιατί;
Επειδή δεν είναι η ασφάλιση που γλυτώνεις η μόνη σου επιβάρυνση. Αν νομίζεις πως «οκ έχω τώρα τα νόμιμα παραστατικά μου και άαααν μου κάθεται και μια extra δουλείτσα θα την παίρνω και μια χαρά», δεν είναι έτσι!
Θα έρθει η εφορία και θα σου λέει κάθε χρόνο (εκτός από την φορολογία εισοδήματος):
1. Έκτακτη εισφορά ελ. επαγγελματία 400 ευρώ (χαράτσι)
2. Περαίωση 500 ευρώ

Άσε που αν δεν δείχνεις τακτικά πως έχεις δουλειά και αποδίδεις ΦΠΑ, θα μπαίνεις στον στόχο για extra ελέγχους (τι κάνει αυτός; δουλεύει μαύρα και δεν αποδίδει ΦΠΑ;)

Στάθμισέ τα όλα αυτά!

κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Προσπαθώ να δω τα + και τα - ώστε να σκεφτώ τι μπορώ να κάνω. Η εφορία είμαι σίγουρος, δεν πρόκειται να με ξεχάσει. Και δεν πρόκειται να βγάλω τα άπειρα λεφτά - ούτε έχω τον άπειρο χρόνο για να ασχοληθώ εκτός βασικής εργασίας. Απλά αναρωτιέμαι αν φτιάχνοντας μια ιστοσελίδα το 3μηνο, μπορώ να είμαι και νόμιμος.

Το ίδιο ισχύει και για τις διαφημίσεις σε σελίδα;
hyperkid
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.10.11, 3:09 pm

Ισχύει για πάσης μορφής συναλλαγές σου με πελάτες
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό ALR » 21.10.11, 12:52 am

Εγώ δε συμφωνώ με το να ξέρει ο εργοδότης σου. Δεν έχει καμία δουλειά να ξέρει τίποτα. Είναι δικό σου θέμα και μόνο. Μήπως να πούμε στον εργοδότη και τι φάγαμε χθες βράδυ;
Αν θέλεις το λες, αν δεν θέλεις και νοιώθεις ότι βάζει σε κίνδυνο το σταθερό εισόδημα από αυτή τη δουλειά, δεν το λές, simple as that.
Αυτά περί ηθικής, τα ακούω βερεσέ. Όταν ο εργοδότης γίνει ηθικός, τότε θα γίνεις κι εσύ. Αν νοιώθεις ότι κινδυνεύεις πάει να πει ότι και ο εργοδότης του αξίζει να μείνει στο μαύρο σκοτάδι.

Επίσης, εισφορά θα σου έρθει είτε είσαι ελεύθερος επαγγελματίας είτε ιδιωτικός υπάλληλος, ανάλογα με το πόσα βγάζεις.

Περαίωση αν θες, δε κάνεις.

Αν δηλώνεις τα λεφτά που παίρνεις από τις δουλειές που κάνεις κανονικά και κόβεις τα κανονικά παραστατικά, δεν δίνεις κανένα δικαίωμα σε κανέναν ακόμα κι αν έχεις 0νικό ΦΠΑ για 100 χρόνια. Η εφορία δεν θα ασχοληθεί μαζί σου που βγάζεις 5000 ευρώ το χρόνο. Θα ασχοληθεί μαζί σου αν βγάλεις 50.000 όμως και συνεχίσεις με το 0νικό φπα :p

Επίσης θα ασχοληθεί μαζί σου αν αρχισεις και κόβεις έξοδα επιχείρησης ότι βρεις μπροστά σου.

Αλλά αν πρόκειται για μια δουλειά το τρίμηνο, γιατί να μην κόψεις μια απλή απόδειξη παροχής υπηρεσιών ρε αδερφέ; Πολύ τρέξιμο για το τίποτα. Μπορείς να κόβεις απλές αποδείξης μέχρι κάποιο ποσό το χρόνο νομίζω χωρίς να κάνεις εταιρία.
Δες το αν βολεύονται και οι πελάτες σου μπας και γλυτώσεις το μπλεξιμο.
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 21.10.11, 2:16 am

ALR έγραψε:Αυτά περί ηθικής, τα ακούω βερεσέ. Όταν ο εργοδότης γίνει ηθικός, τότε θα γίνεις κι εσύ.

Όλοι οι εργοδότες είναι ανήθικοι ή ξέρεις τον συγκεκριμένο ?
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 21.10.11, 9:35 am

νομιζω πως εχει ξανασυζητηθει εδω, ψαξε το Thread οτι μεχρι καποιο ποσο το χρονο μπορεις να κοβεις καποιου ειδους αποδειξη και να εισαι νομιμος.
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων