Heeelp ~ my 2nd comic attempt

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Heeelp ~ my 2nd comic attempt

Δημοσίευσηαπό mari0s » 18.11.11, 7:25 pm

Λοιπόν παιδιά προσπαθώ απο hoby να φτιάξω ενα comic. H πρώτη προσπάθεια οκ ήταν fail. Το ψάχνω καιρό με διάφορες τεχνικές και είμαι νομίζω κοντά στο νέκταρ. Εννοείτε πάλι με poser και photoshop γιατί το σκίτσο δεν το έχω και δέν εχω και καμία γραφίδα να βοηθήσει την κατάσταση.
Έχω καταλλήξει σε δύο τεχνικές.

Στην Α)

Εικόνα

Κάνω το render στο poser (frame 1) και μετά με διάφορα φίλτρα στο ps παίρνω το περίγραμμα (frame 2). Μετά καθάρισμα στο ps πάλι και διόρθωση κάποιων γραμμών με πενάκι και stroke path με stimulate presure, το layer σε multiple mode και σε απο κάτω layers coloring με "flats".
Αυτό είναι το coloring που μπορώ να κάνω. Με αφήνει πολύ ευχαριστημένο αλλα θέλει πολύ δουλειά και χρόνο και το βρίσκω δύσκολο.

Στην Β)

Εικόνα

Τα πράγματα είναι ποιο απλά γιατί έχω το render απο το poser (frame 1) και μετά παίζω με μερικά φίλτρα και παίρνω το frame 2
Λίγο μετά παίζω με τα modes και έχω p.x ενα τέτοιο αποτέλεσμα

Εικόνα

Πως δείχνει? Ξεγελάει κανέναν για comic. Εντάξει εννοείτε οτι το κάνω για την πάρτη μου αλλα ήθελα μια γνώμη.

εδώ είναι ενα ας πούμε δείγμα απο 2 σελίδες ψιλοτελειωμένες
http://img522.imageshack.us/img522/4728/test2qlo.jpg
http://img560.imageshack.us/img560/3857/test3c.jpg

καμία γνώμη???
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Re: Heeelp ~ my 2nd comic attempt

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 20.11.11, 5:28 pm

Είναι χάλια. Επίσης, είναι μεγάλη η διαδικασία δημιουργίας. Δεν πείθει για κόμικ.
Try harder!
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 20.11.11, 5:38 pm

Vaggar έγραψε:Είναι χάλια. Επίσης, είναι μεγάλη η διαδικασία δημιουργίας. Δεν πείθει για κόμικ.
Try harder!

απλός και άμεσος. i like
Eντάξει δεν είπαμε οτι θα κυκλοφορήσουμε κ comic. Αν το έκανα με την πρώτη διαδικάσια που κάνω το coloring σίγουρα θα ήταν ποιο πειστικό αλλα δεν έχω τόσο χρόνο να ασχοληθώ. Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαδικάσια. Και σκίτσο απο την αρχή να έκανα με μολύβι και coloring τον ίδιο χρόνο θα μου έπαιρνε. Πάντως ευχαριστώ. :)
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 20.11.11, 5:39 pm

Mα που είναι ενας hidedora όταν τον χρειάζομαι :P
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό hidedora » 20.11.11, 9:57 pm

hidedora here 8)

Προσωπικά πιστεύω ρε συ ότι με pozer σου παίρνει περισσότερο χρόνο και δύσκολα να πείσει για κόμικ όπως αναφέρει και ο vaggar.

Με τα χρώματα δεν τα πάω καθόλου καλά και το έχεις διαπιστώσει ήδη από τα εξώφυλλα μου :evil: (isikol που είσαι :P )
Άβαταρ μέλους
hidedora
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 20.11.11, 10:58 pm

:D :D

έχω κάνει 9 σελίδες κ έχω άλλες 4-5 για ένα καλό story. Οπότε βάζω το story, βάζεις τα σχέδια, ο isi τα χρώματα το κυκλοφορούμε και πάμε για Εagle award :clap :clap

Nαι μωρέ το ξέρω για το poser αλλα ότι μπορούμε κάνουμε. Κάνω σκίτσο αλλα δεν μπορώ να ξανακάνω τον ίδιο χαρακτήρα με την ίδια λεπτομέρεια και σπάζομαι. Και με poser δεν έχω τόσο δυνατό μηχάνημα και όταν κάνω render πολύπλοκο scene σε καλή ανάλυση για να μπορέσω να το δουλέψω καλά, κλατάρει το pc και κολλάει, τρέμουν τα φώτα, πέφτουν βιβλία απο την βιβλιοθήκη, ανοιγοκλείνουν ντουλάπες κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό hidedora » 20.11.11, 11:34 pm

mari0s έγραψε:Και με poser δεν έχω τόσο δυνατό μηχάνημα και όταν κάνω render πολύπλοκο scene σε καλή ανάλυση για να μπορέσω να το δουλέψω καλά, κλατάρει το pc και κολλάει, τρέμουν τα φώτα, πέφτουν βιβλία απο την βιβλιοθήκη, ανοιγοκλείνουν ντουλάπες κτλ κτλ

Πω πω φίλε τον μητσοτάκη έχεις θείο? :?
Άβαταρ μέλους
hidedora
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 21.11.11, 4:23 pm

εμενα το 2ο μου θυμισε αμεσως παρα πολυ την ταινια
A scanner darkly

για μενα not bad καθως μου αρεσε αυτη η τεχνικη! :D
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 21.11.11, 5:38 pm

VaLKyRiE έγραψε:εμενα το 2ο μου θυμισε αμεσως παρα πολυ την ταινια
A scanner darkly

για μενα not bad καθως μου αρεσε αυτη η τεχνικη! :D

Ωχ τι ειναι αυτό το έργο? Δεν το είχα δει πουθενά και είναι περίεργο γιατί ειμαι trailer hunter :P Νομίζω οτι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο πολύ εύκολα στο after effects με ενα φίλτρο που χρησιμοποιείς και στο κάνει cartoon. Θα το ψάξω λίγο να σου πώ.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βολική είναι η 2 τεχνική...ένα τέτοιο καρέ μου πήρε κάπου ενα 15λεπτο...στήσιμο στο poser, render και επεξεργασία στο ps.

Εικόνα

που εντάξει εμένα δεν μου φαίνετε και άσχημο για κόμικ. Φυσικά η πρώτξ μέθοδος φέρνει περισσότερο αλλα μου πήρε καμία ώρα :evil: Οh well...μια ιστοριούλα για φίλους θέλω να κάνω έτσι κ αλλιώς. Δεν θα αφιερώσω και απίστευτο χρόνο.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 21.11.11, 5:52 pm

Valk να http://www.youtube.com/watch?v=kjmxXKBSuwk
χαχα θα σου πρότεινα να κάνεις κανα cartoon videaki τα πιτσιρίκια σου να τρελλαθούν :P
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 21.11.11, 6:10 pm

προς το παρον ξετρελαινονται με το elfyourself και ολα τα σχετικα του ιδιου σαιτ που βαζω πανω τα κεφαλια τους!!!!!:P
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 21.11.11, 6:14 pm

:D :D χαχα μου θύμισες κ ένα άλλο που είχα βρεί που είχε σκηνές απο ινδικές ταινίες και έβαζες υπότιτλους. Τι γέλιο είχα ρίξει.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 21.11.11, 6:16 pm

Δε νομίζω ότι χρειάζεται κριτική. Τα κόμιξ ή αλλιώς γραφικές νουβέλες, είναι καθαρά τρόπος προσωπικής έκφρασης.

Δεν είναι αφίσα από γραφίστα που πρέπει να εξυπηρετεί κάποιον συγκεκριμένο σκοπό και πρέπει να ληφθούν πολλά πράγματα υπόψιν.
Ούτε εικονογράφηση με συγκεκριμένο θέμα.

Είναι μια μορφή τέχνης/έκφρασης, οπότε φτιάχνεις κάτι που σου αρέσει εσένα και νιώθεις ότι εκφράζει... όλα αυτά που θέλεις τέλος πάντων να εκφράζεις.

Έχω δει κόμιξ με πολύ meh σχέδιο να με εγκλωβίζουν και άλλα με φοβερό σχέδιο να με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Δεν έχει σημασία η τεχνική, αλλά η αίσθηση που αφήνει στο τέλος το κόμιξ.

Και όπως με όλα τα έργα τέχνης έτσι και εδώ δε θα αρέσει σε όλους, κάποιο θα το βρουν σκ*τά και κάποιοι θα το λατρέψουν. Έτσι πάει.

:)

(zombie themed το κόμιξ;)
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 21.11.11, 6:16 pm

Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 21.11.11, 7:01 pm

Η όψη αυτού του Trailer μοιάζει πολύ με τη ταινία Waking Life.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 21.11.11, 8:02 pm

nitro912gr έγραψε:(zombie themed το κόμιξ;)

όχι ακριβώς...θα έχει πάντως ressurection μέσα. Έτσι κ αλλιώς θα στο στείλω όταν ψιλοτελειώσω :D
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 22.11.11, 2:59 am

Mario, αν είναι προσωπική σου υπόθεση δεν κολλάει πολύς σχολιασμός, παίξε να περάσεις καλά. (που βρίσκεις το χρόνο να πάρω και γω;;)

Αν και γενικά το poser είναι η συνήθης εύκολη και γρήγορη λύση για να ξεκινήσεις, το αποτέλεσμα μοιάζει αρκετά ψεύτικο και μου βγάζει κάτι το άκομψο τις περισσότερες φορές.

Από όσα μας έδειξες, το ασπρόμαυρο μου αρέσει περισσότερο σαν αποτέλεσμα. Λιτό και απέριττο. Ίσως θες να εξελίξεις το b&w σαν τεχνοτροπία.

Τι story έχεις σκεφτεί; Μην ξεχνάς οτι πολλές φορές το σημαντικότερο είναι το conceptάκι της ιστορίας. Ξεκινάς με όμορφη γυναίκα, οπότε το πας καλά :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό pagou » 22.11.11, 4:16 pm

Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 22.11.11, 7:48 pm

pagou έγραψε:σεναριο + photoshop =
http://antistachef.files.wordpress.com/ ... =420&h=607

γουάτ δε....

@penlix

Ελευθερο χρόνο έχουμε όλοι, ειδικά αυτό το διάστημα. Δεν με χαλάει να ασχολούμε με κάτι που κάνω skil up στο ps,id,ktl ktl.
Aυτό που λές για το conceptaki της ιστορίας...είναι το ποιό σημαντικό και το ξέρω.
Αν γυρέψεις τον ορισμό του comic θα συναντήσεις αυτό:
"σχήματα και εικόνες ευρισκόμενα εσκεμμένα σε σειρά με σκοπό να μεταδώσουν πληροφορίες και/ή να προκαλέσουν μια αισθητική αντίδραση από τον χρήστη"
εγώ μια ιστορία θέλω να αναπτύξω...τώρα αμα ζοριστώ και πολύ...θα του βάλω γραφικά απο εποχές Atari ST :P
Το θέμα της τεχνοτροπίας είναι κάτι προσωπικό για τον καθένα. Αυτό που εσένα σου αρέσει σαν ασπρόμαυρο ο άλλος μπορεί να το απορρίπτει. Όρεξη να έχεις, μπορώ να σου ανεβάσω κάπου στις 30 διαφορετικές τεχνοτροπίες σχεδιάσης, χρωματισμού του Βatman για παράδειγμα.
Απο κάτι τέτοιο
Εικόνα
σε κάτι τέτοιο
Εικόνα

Μην φοβάσαι με το κορίτσι...όταν θα είμαι έτοιμο θα σου βάλω κάτι τέτοιο
Εικόνα

(ίσως και χωρίς το καπέλο αμα δεν με κάνεις ban :P )
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 22.11.11, 7:53 pm

Go for it manari :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων